«Властивості води»

Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація»

Мета: Розвиток пізнавальної активності дитини в процесі експериментування з водою.

Завдання:

1. Освітні

-закріпити знання про кругообіг води в природі

-ознайомлення з властивостями води через дослідно - експериментальну діяльність

2. Виховні:

- виховувати вміння діяти в колективі.

- виховувати дбайливе ставлення до води як природного ресурсу.

3. Розвиваючі:

- вчити аналізувати, робити висновки; мати свою думку.

- розвивати логічне мислення;

- стимулювати пізнавальну активність дітей.

Матеріали та обладнання:

Картинка «Кругообіг води в природі»

На кожну дитину: пластикові стаканчики, ложки, «формочки» з сіллю і цукром, «розетки» різної форми, яйця, пластикові баночки.

Хід НСД:

Організаційний момент:

- Здрастуйте хлопці, сьогодні ми поговоримо про одне з найважливіших речовин у природі, без якого неможливе життя на Землі. Я вам загадаю загадки, а ви спробуйте відгадати, про яке речовині піде мова.

У морях і річках мешкає

Але часто морем літає,

А як набридне їй літати,

На землю падає знову. (вода)

- Правильно, сьогодні ми будемо говорити про воду.

Основна частина.

- Як ви думаєте, для чого всьому живому на землі потрібна вода?

- Води витрачається дуже багато. Як ви думаєте, як поповнюються запаси води?

- Щоб це дізнатися, подивіться на цю схему («кругообіг води у природі»). На ній зображено все, що відбувається з водою в природі (розповідь+ демонстрація).

Сонце нагріває воду, і вода перетворюється в пар. У вигляді пари крихітні, невидимі крапельки вологи піднімаються в повітря. Чим вище піднімається пар, тим холодніше стає повітря. Пара знову перетворюється у воду. Крапельки збираються разом і утворюють воду. Коли крапельок стає багато, вони стають важкими для хмари і випадають дощем на землю.

- Вода в природі буває солона і прісна. Як ви думаєте, що значить прісна?

Дослідно-дослідницька діяльність.

- Перед вами стаканчики з водою. Спробуйте воду. Є у води смак?

- А тепер додайте у воду сіль. Спробуйте. Яка на смак стала вода?

(солона).

- А тепер додайте у воду цукор. Спробуйте. Яка на смак стала вода?

(солодка).

- А тепер спробуйте воду. Є у неї смак? (робиться висновок, що у води немає свого смаку)

- Ховаючи в собі сіль і цукор, вода не дає їх побачити, не дає доторкнутися і взяти назад, але при цьому вона зберігає їх у собі. Насправді сіль і цукор не зникли у воді, вони розчинилися. Отже, вода є розчинником.

- А тепер візьміть картинки і подивіться на них крізь стаканчики з водою. Видно що намальовано на картинці?

- Значить вода яка? (прозора).

- А тепер давайте перельем воду зі склянки в ці «розетки». Що сталося? (вода прийняла форму, в яку її перелили)

- Чи має вода певну фору? (немає)

- Як ви думаєте, чому вода в морях і океанах солона, адже річки несуть у неї прісну воду?

Коли йде дощ, він розчиняє частки солей, що знаходяться в ґрунті. Струмочки дощової води потрапляють в річки. Течія річки переносить солі в моря. Вода під дією сонця нагрівається і випадає на землю у вигляді опадів, але вся сіль залишається в море.

- Давайте уявимо собі, що ми опинилися на море і трошки поплаваємо.

Физминутка.

До моря швидко ми спустилися,

Нахилилися і вмилися.

Ось як славно освіжилися.

А тепер дружно попливли:

Разом разів-це брас,

Одного, іншого-це кроль.

Всі як один пливемо як дельфін.

Вийшли на крутий берег

І вирушили додому.

- А ви знаєте, що в морській воді плавати легше, тому що вона може тримати предмети на поверхні?

Дослідно-дослідницька діяльність.

- Перед вами на столах стоять банки з прісною водою (тобто з водою з-під крана), лежать яйця. З ними треба поводитись обережно, щоб не розбити їх. Візьміть в руки яйце і опустіть в банку з водою. Що сталося з яйцем? (потонуло). Яйце потонуло, бо воно важче води.

- А тепер у другій банку ми з вами зробимо морську воду. Для цього вам потрібно додати в банку сіль і добре перемішати. Опустіть туди яйце. Що з ним сталося? (не тоне). Це тому, що солона вода важче прісної, тому плавати в морі легше, ніж у річці.

- А зараз я покажу вам невеликий фокус. Якщо підлити в банку з солоною водою трохи прісної води, то ми можемо побачити, що яйце буде плавати посередині банки. Це відбувається тому, що якщо розбавити солону воду прісної, вона вже не буде такою важкою і яйце трохи опуститься вниз (діти самостійно розбавляють солону воду)

Заключна частина.

- Про який речовині ми сьогодні з вами говорили?

- Які властивості є у води?

- Спасибі хлопці, ви всі великі молодці, до побачення.

Про водицю-сестрицю. Заняття у старшій групі

Програмовий зміст: поглиблювати і поширювати знання дітей про воду, її стани, властивості, про явища природи, пов’язані з водою; уточнювати поняття про шкідливість вживання брудної води; дати усвідомити важливість води для всього живого на Землі; ознайомити дітей із жанрами української народної творчості, прикметами, легендами, пов’язаними із водою; учити на основі пошуково-дослідницької діяльності робити висновки, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами, подіями в природі; дати уявлення про те, що вода необхідна для життєдіяльності людини; показати, як вона «працює» на людину; збагачувати словник дітей словами-назвами, що позначають явища природи; поповнювати активний словник дієсловами, прикметниками, іменниками; розвивати зв’язне мовлення дітей; формувати вміння граматично правильно будувати речення, висловлювати свою думку; розвивати допитливість, логічне мислення, увагу; виховувати почуття любові й поваги до традицій свого народу, уміння оцінювати вчинки свої та інших, бажання оберігати і збагачувати природні багатства Землі.

 

Матеріал: запис звуків води, дощу; іграшкова краплинка, загадки, ілюстрації — відгадки про явища природи (роса, веселка, дощ, туман, хмара та ін.); люстерка (для кожної дитини); продукти в пакетах, заздалегідь покладені в холодильник; музичні інструменти; панно «Значення води в природі»; вірші; прислів’я, потішки, легенда «Джерело», казка В. Сухомлинського «Камінь», криниця, індивідуальні картки «Питна вода».

 

Дослідницьке обладнання: дві квітки, склянки, фільтри, ложечки, пісок, глина, ґрунт, воронки, цукор, сіль, лимонна кислота, повітряні кульки, м’ячі, бруски, залізні кульки, човники, басейн.

 

Попередня робота: читання художніх творів про різновиди води; ознайомлення із фольклорними жанрами, народними прикметами, звичаями, пов’язаними із водою; читання творів В. Сухомлинського («Як Ріка розгнівалась на річку», «Хлопчик і сніжинка», «Камінь»); обговорювання змісту творів; перегляд мультфільму «Струмочок і Заяць Коська»; бесіди («Вода у твоєму домі», «Наше життя і вода», «Що таке веселка?», «Куди зникає туман?»); хвилинки милування снігопадом, виграванням струмочка, таненням бурульок; слухання звуків води в природі; проведення дослідів на визначення властивостей води, її стану; обговорення народних прислів’їв, прикмет про воду.

 Хід заняття

Звучить аудіозапис дощу.

 Вихователь

Краплинка дощу на ганку вигравала!

Спіймала я краплинку, а інші повтікали!

 Вихователь. Показую краплинку.

— Діти, хто до нас завітав у гості? (Краплинка)

— Яка вона? (Кругленька, грайлива, весела, іскриста)

— Краплинка принесла із собою загадки. Вона хоче, щоб ви їх відгадали.

 Гра «Де сховалась краплина?»

Діти відгадують загадки і виставляють картинки.

 Крила розпустила і сонечко закрила. (Хмара)

 Коли немає — чекає, а коли прийду — тікають. (Дощ)

 Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка)

 Від села аж до річки різнокольорові стрічки,

Хтось розвісив їх аж сім, з ними весело усім. (Веселка)

 Намистиночки малі ніч згубила у траві.

Вранці сонечко встало намистиночки забрало. (Роса)

 Хтось у лісі серед трав кругле дзеркало поклав,

Можна в дзеркало дивитись, можна і води напитись. (Озеро)

 Попід дах серед зими всілись білі кажани

І донизу головою продрімали до весни. (Бурульки)

 Наче срібні зірочки білосніжні квіточки

Із зимової хмаринки до землі летять... (сніжинки).

 Взимку у садах на вітах

Заіскрились білі квіти,

Хто цей диво-садівник,

Що зробив такий квітник? (Іней)

 Досліди «Де міститься краплинка?»

Вихователь дає дітям люстерка, пропонує подихати на них.

— Що ми бачимо? (Люстерка запітніли.) Чому запітніли? (Міркування дітей.)

— «Туман» поступово зникає. Чому туман зник? (Міркування дітей.)

— Проводимо пальцем по склу. Чому палець став мокрим? (Міркування дітей.)

— Чому утворилася вода? (Це ми її виділяємо, коли дихаємо.)

— У цілий сухий поліетиленовий пакет поклали свіжі овочі, фрукти, зелень, хліб. Щільно його зав’язали і поклали в холодильник. За добу вийняли — на внутрішній поверхні пакета видно крапельки води. Як утворилася вода? (Вона міститься у фруктах, овочах, зелені, хлібі.)

— Отже, діти, ви бачите, де зустрічається наша маленька краплиночка. Вона так звеселилася, що вирішила з вами погратися.

  Гра «Звуки крапельки»

Звучать звуки крапельки.

 — Чуєте, як завигравали наші краплиночки?

 Спробуємо відтворити їх за допомогою інших предметів.

  • Струмочок виграє, виспівує, дзюрчить — переливаємо воду з чашки в чашку.

  • Річка біжить, тече — проводимо паличкою по металофону.

  • Дощик стукає по віконцю — ллємо воду з чашки на барабан.

  • Джерельце б’є — дуємо крізь соломинку у склянку з водою.

— Отже, що утворюють багато крапель? Я вам допоможу загадкою.

 Нею умиваються,

У ній всі купаються,

Одяг перуть, їжу варять,

Буває рідка, буває і тверда.

Ви впізнали, це... (вода).

 Дослід із глобусом

— Діти, ви вже знаєте, що це? (Глобус)

— Зараз я його покручу. Який колір переважає? Що позначено блакитним кольором? (Вода)

— Чому? (Більшу частину Землі вкрито водою.)

— Діти, а чи замислювались ви над тим, як було б на Землі без води? Не зеленіла б трава; не росли б квіти, дерева; не було б тварин, птахів; не було б нас людей.

  Створення панно «Вода в житті всього живого»

— Яке значення вода має в житті всього живого?

 Якщо руки наші в ваксі,

Як на личкі сіли клякси,

Хто тоді нам перший друг?

Змиє бруд з лиця і рук?

І не може тоді мама

Ні зготовить, ні попрать?

Ну без чого, скажем прямо,

Для людини помирать?

 

Діти (по черзі)

1.Щоб полився дощик з неба...

2. Щоб росли увись дерева...

3. Щоб пливли всі кораблі...

4. Щоб не було в нас біди...

5. Жити не можна без води!

 (Після кожного рядка діти виставляють силуети на панно.)

 Вихователь. Діти, а ви дружите із водичкою? Чому?

 Діти (по черзі)

1. Вода для хвороби біда.

2. Вода — джерело здоров’я.

3. Ми з водою дружимо

4. Ростемо ми дужими.

 1-ша дитина

Наберу водиці з чистої криниці,

Буду умиватись, буду промовляти:

Водичко, водичко,

Умий моє личко!

Рожеве та біле,

Мов яблучко спіле.

 Вихователь. Діти, чи вмиваються тварини і птахи?

 2-га дитина

Сірий котик на плотик,

Миє ротик і животик,

Глянь: без мила і водиці

Умиваються дві киці.

Язиком вмиваються,

Лапками витираються.

 3-тя дитина

Слон синка свого купає,

Син водичку полюбляє.

 Вихователь. Діти, без води в житті не можна обійтися. Недарма в народі кажуть...

  • Водичка — найстарша сестричка.

  • Де вода, там і життя.

  • Вода — це здоров’я, вода — це краса, вода — цілюща ранкова роса.

  • Хто водичку попиває, той міцне здоров’я має.

 Вихователь. Діти! Надійшло жартівливе повідомлення.

«Любі мої! Налийте водичку в склянку із крана, ще більше дізнатися про неї!». Це повідомлення нам надіслав Водяник — головний господар водяного королівства. Негайно вирушаємо до нього! Адже ви хочете ще більше дізнатися про водицю-сестрицю?

  Народна гра «Струмочок»

Діти зустрічають діда з казки «Ріпка».

Вихователь. Добрий день, дідусю! Чому ти такий засмучений?

Дід.Посадив ріпку, а вона не росте! І сонечко гріє її, і земельку розпушив, а вона ніяк! Може, ви підкажете, що я не так роблю?

Вихователь. Діти, чого дід не зробив?

Діти. Не полив!

Вихователь. Рослини слід поливати. Ось ростуть дві квіточки. Одну своєчасно поливають, а іншу — забувають. Яка квітка краща? (Та, що поливають.) Так, і тварини, і люди не можуть жити без води. А як ви гадаєте, ми багато води споживаємо?

 Дослід «Скільки людина споживає води за день?»

— Щоб про це дізнатися, проведемо дослід.

Уранці ми п’ємо чай. (Вилити в трилітрову банку чай чи каву.)

Обідаючи, споживаємо суп чи борщ. (Виливаємо в банку.) П’ємо компот. Під час вечері знову п’ємо сік, молоко, чай. Ще протягом дня ми їмо фрукти, овочеві салати. А ще я додам сюди питної води, яку ми п’ємо, коли відчуваємо спрагу. Скільки рідини потрібно людині щодня, щоб нормально жити і працювати, відпочивати, добре почуватися!

— Тепер, дідусю, ти зрозумів, чому не росте ріпка?

 Дід. Ой, старий я став! Зовсім забув я ріпку полити! Зараз же це зроблю! Дякую вам, любі мої!

 Вихователь.Дідові допоможемо — покличемо дощик!

 Закличка «Іди, іди, дощику!»

Діти зустрічають Іванка з казки «Сестриця Оленка і братик Іванко».

Іванко. Куди це поділася моя сестричка? Мені так хочеться пити, а криниці ніде не бачу! Мабуть, нап’юся я з козячого копитця! (Нахиляється.)

Вихователь. Іванко! Ти що хочеш робити? Невже ти і справді питимеш цю воду?

Іванко. Ащо?

Вихователь. Діти, чи можна пити воду з копитця? (Ні) Чому? (Відповіді дітей.) Зараз ми покажемо тобі, Іванко, яка ця вода!

 Дослід «Фільтрація води»

Іванко.Я зрозумів! Воду пити слід чисту, очищену, а не сиру, брудну!

 Робота на картках «Питна вода»

Діти бачать криницю.

Вихователь. А ось, Іванко, і криниця! Дідусь нас тут зустрічає! Кажуть, діти, що в криниці вода незвичайна, чиста, джерельна! Скуштуймо!

Дідусь набирає воду з криниці та напуває дітей.

Діти сідають на галявині.

Вихователь розповідає легенду «Джерело».

— З давніх-давен на землі українській жили люди сильні, добрі, красиві. Звідки вони брали ту красу і здоров’я? Виявляється, вони пили студену воду з джерельця. Джерельце — це місце, де із землі витікає водичка. Навколо нього люди будували криниці. Пили воду, умивалися, ставали дужими і здоровими.

Слухання казки В. Сухомлинського «Криниця»

Бесіда за прослуханим

— Що трапилося біля криниці?

— Чи добре вчинив хлопчик?

— Чому?

— Кому він завдав шкоди?

— Як слід ставитися до природи?

— У народі кажуть:

«Не плюй у криницю — пригодиться води напиться»;

«Пий водицю із криниці — буде тобі здоровиться».

— Діти, а ще воду називають цілющою, святою. Пригадаймо свята, обряди, що пов’язані з водою.

 Діти (по черзі)

  1. Водохреща, Івана Купала, Хрестини.

  2. А мені бабуся розповідала, що якщо святою водою окропити хату — зникне лихо.

  3. А я чув, що якщо хворому дати напитись — він одужає.

 Вихователь. Отже, вода — це диво, здоров’я. Зрозумів, Іванко, яка вода корисна і придатна для всіх?

 Звучить музика. З’являється Водяник.

 Водяник. Добрий день, мої любі! Як я на вас зачекався! Я чув, що ви досліджуєте водицю! Це питання саме до мене! Я її так люблю, п’ю її щодня діжками, купаюся під дощиком, їм сніг ложками замість морозива і навіть живу у воді.

— Я вас запрошую у своє водне королівство. Маю свою дослідницьку лабораторію. Проходьте, будь ласка!

 На столах — стаканчики із водою, розетки із цукром, сіллю, лимонною кислотою, ложечки.

 —Діти, скуштуйте воду у стаканчиках. Яка вона на смак? (Без смаку)

— Але ж вона може бути і зі смаком. Зі звичайної води можна приготувати різні напої. Якщо у воду додати сіль, якою вона буде на смак? (Солоною) А цукор? (Солодкою) А лимон? (Кислою)

— Візьміть ложечки і насипте у воду ті речовини, що є у вас на столах. Ретельно розмішайте і скуштуйте. Якою стала вода? (Відповіді дітей.) Що ви в неї додавали?(Відповіді дітей.)

— Підійдіть до мого водоймища! А чи знаєте ви, що вода може штовхатися?

 Дослід «Вода вміє штовхатися»

Вихователь пропонує дітям занурити у відро середнього розміру, наповнене водою, повітряну кульку, м’яч.

 Бесіда

— Чи легко це зробити?

— Чому іграшки опиняються на поверхні?

— Хто їх виштовхує?

 Вихователь пропонує опустити у воду камінці, дерев’яні брусочки, залізні монети та інші предмети.

Висновок: легкі предмети вода виштовхує.

Водяник. Продовжуємо далі? (Так)

 Дослід «Вода вміє рухатися»

У басейн опустити човники. З краю рукою примусити воду рухатися.

— Що відбувається з човником? (Рухається)

— Хто його рухає? (Вода)

Висновок: вода може рухатися.

  Дослід «Вода вміє співати»

Приготувати 4–5 склянок, наповнених різною кількістю води.

Постукати паличкою по склянці.

— Що чуємо? (Дзвін)

 Постукати ще раз, щоб почути «голос» води. Дати дітям палички.

— Чи однаковий «голос» у всіх склянок?

— Від чого це залежить?

 Висновок: звуки різняться, адже різна кількість води у склянці.

— Чи можна почути якусь мелодію? (Так) Спробуймо! (Діти слухають.)

— Чи гарний інструмент у нас? (Відповіді дітей.)

 Гра «Музика води»

Діти намагаються створити мелодію, вистукуючи металевими ложечками по склянках, що наповнені різною кількістю води; дмухаючи у трубочки в чашках з водою (під музичний супровід).

Водяник . Діти, я бачу, що ви задоволені. Чи дізналися ви щось новеньке для себе? (Так) Що саме? (Відповіді дітей.) А мені вже час повертатися. Щасти вам!

Вихователь. Діти, нам також час повертатися.

Природа дала людині диво — воду. Без неї не ростуть рослини, не живуть тварини, не співають пташки, не може існувати людина. Це — скарб, що слід усім берегти.

 Дитина

 Хай в річечці чистій купаються діти,

І будуть від цього вони радіти.

Хай риба гуляє в ставку

І буде вода звірку.

Хай дощик іде рясний,

Зростить він лісок запашний.

Шумить нехай море завжди,

Хай буде багато води!

 Вихователь

 Без води життя немає —

Переконані ми в тім.

І тому водичку, діти,

Берегти потрібно всім.

 — Ми, діти, багато будемо дізнаватися про водицю-сестрицю. Ви сьогодні були справжніми дослідниками! Молодці!