«Як поводитися за столом.
Правила поведінки за столом».
Мета
• вчити дітей правилам хорошого тону під час їжі;
• формувати навички поведінки за столом;
• закріпити знання про правила поведінки в їдальні;
• розширити знання учнів про необхідність дотримання цих правил;
• виховувати у школярів навички культури поведінки під час прийому їжі.
Хід уроку
I. Вступна частина
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Старанно будем працювати,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі
Діти просто – молодці!
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Загадка про Вінні Пуха.
До прогулянок він ласий,
Є на мед чутливий нюх.
Зветься плюшевий ведмедик,
Всім відомо…
(Вінні Пух)
Перегляд фрагменту мультфільму «Віні Пух в гостях у Кролика»
Хто бачив мультфільми з Вінні Пухом? Як звати його друзів?
Зараз ми переглянемо фрагмент мультфільму, де Вінні Пух зі своїм другом П’ятачком ходили до Кролика в гості. Будьте уважні!
(перегляд мультфільму)
На вашу думку, Віні Пух правильно себе поводив? А чому?
Сьогодні Віні Пух прийшов до нас за допомогою. Тож давайте допоможемо Вінні Пуху дізнатися, як правильно поводитися за столом і які продукти потрібно вживати.
Гра «Корисні і шкідливі продукти»
Зараз ми пограємо в гру і допоможемо Віні Пуху вибрати корисні продукти.
Корисні продукти ми вибрали для Вінні Пуха, а як треба поводитись за столом ми дізнаємось на сьогоднішньому уроці.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Отже, тема нашого уроку «Як поводитися за столом та правила поведінки за столом»
Сьогодні ми навчимося правилам хорошого тону під час їжі, закріпимо вже набуті знання про правила поведінки в їдальні, де ви щодня зустрічаєтесь зі своїми однокласниками та однолітками.
ІV. Робота над темою уроку.
Розповідь вчителя.
Діти, мабуть кожному з вас відомо, що правила поведінки за столом – це одна із важливих частин, якої повинна дотримуватись вихована та культурна людина.
Адже від того, як ви себе поводите за столом, можна судити про ваше виховання в цілому. І щоб не потрапляти в незручну ситуацію перед оточуючими, потрібно знати правила етикету поводження за столом під час їжі, які потрібно знати, і їх дотримуватися. Необхідність таких правил виникла з поваги до тих, з ким ти сидиш за одним столом, чи до людей, які вас запросили в гості.
(Де б ви не їли, в гостях, в школі, вдома, з групою людей чи наодинці, правила поведінки необхідно виконувати завжди, щоб це стало хорошою звичкою!) СЛАЙД 2
Давайте поміркуємо, яке є найголовніше і найперше правило ще до того, коли ми сідаємо за стіл? (мити руки) САЙД 3
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА СЛАЙД 4
Узяли духмяне мило,
Гарно руки ним помили.
Полетіли від води
Бризки з рук туди й сюди.
Рушничок я свій беру,
Швидко руки обітру.
Робота з підручником.
Ручки ми помили, а тепер сідаємо за стіл їсти. А які правила ми повинні знати, ми прочитаємо з вами у підручнику. Відкрийте свої підручники на ст. 35.
1 правило гласить СЛАЙД 5
За столом сиди прямо, не клади на нього лікті, не гойдайся на стільці. (деякі діти демонструють як треба правильно сидіти)
2 правило СЛАЙД 6
Їж не поспішаючи, не плямкай, не сьорбай.
3 правило СЛАЙД 7
Коли їси. Не відволікайся – не читай, не дивися телевізор, не розмовляй по телефону.
4 правило.
Учися користуватися столовим приладдям – ложкою, виделкою, ножем.
А зараз, діти, відгадайте загадку. СЛАЙД 8
Суп з тарілки набирає, нам у ротик виливає. (ЛОЖКА)
Ложку тримають пальцями, не беруть її у кулак. Набирають не повну ложку і перехиляють до рота звуженим краєм. При цьому не сьорбають і не прицмокують. (Діти демонструють як правильно тримати ложку.)
Слухайте наступну загадку. СЛАЙД 10
Їжу протктне, у рот покладе. (Виделка)
Що ж потрібно робити коли закінчуємо їсти?
Правило 6
Користуйся серветкою, не витирай рота рукою.
Правило 7.
Після їди поклади столове приладдя на тарілку.
Правило 8.
Обов’язково подякуй тому, хто готував їжу і пригощав тебе.
А зараз пограємо з вами в гру «Так чи ні». І перевіримо як гарно ви засвоїли правила. Я зачитую правило, якщо ви вважаєте його правильним – плескаємо в долоньки.
Що можна, а чого не можна робити за столом
• Не починати їсти, поки всі присутні не одержали їжу і не сіли за стіл;
• Гойдатись на стільці за столом;
• Не вставайте з-за столу до того, поки прийом їжі не закінчили і всі інші;
• Не можна ставити лікті на стіл;
• Можна розмовляти з набитим ротом;
• Дозволяється розмахувати руками, тримаючи прибори та направляти їх на сусідів, які сидять поруч;
• Не відкушуйте одразу великий шматок їжі.
• Треба жувати їжу з відкритим ротом;
• Не можна розмовляти по телефону за столом;
Молодці, ви гарно впорались із цим завданням.
А зараз подивіться уважно на дошку. У нас є слова для довідок, які ми будемо підбирати до вірша, який я вам зачитаю.
Отже, готові?
Користуючись словами з довідки склади вірш. (читаю)
Як за стіл сідаєте
Правила _____________________,
А як все згадаєте,
Їсти ____________________.
Наші діти міст і сіл
Правила ці _________________________,
Лікті не ____________________ на стіл
І не позіхають.
_________руки перед тим,
Як за стіл сідати,
Знають їсти що і чим,
Вміють _____________________.
В нас _______________ на столі,
Сервіровка гарна,
Ми вже учні не малі
І вчимось не марно.
Бо живемо між _______________
Й треба все це знати,
То ж себе та інших ми
Будем __________________.
Серветки, згадайте, кладуть, поважати, людьми, помовчати, починайте, миють, знають.
V. Підсумок уроку.
Діти, що ми вчили на сьогоднішньому уроці?
Що сподобалось?
Зараз ми перевіримо як ви запам’ятали правила. Я читаю, а ви доповнюєте їх.
Доповни правила.
1. Не сиди боком до столу.
2. ... тримай ложку в кулаці.
3. Виходячи з-за столу, стілець...
4. ... забудь подякувати тому, хто приготував обід.
Молодці!
Вінні Пух отримав велике задоволення від вашого уроку. І в знак цього дарує вам пам’ятки про правила поведінки за столом, щоб ви не забували їх.