Урок української мови на тему:

«Правила вживання апострофа»

5 клас











Підготувала і провела

вчитель української мови та літератури

філії «Білицька ЗОШІ-ІІ ступенів №2»

опорного закладу «Білицька ЗОШ І-ІІІ ст.№1»

Тупиця Наталія Михайлівна



























Тема. Правила вживання апострофа.

Мета: повторити, систематизувати й узагальнити знання учнів про апостроф; удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом, знаходити помилки та виправляти їх в усному та писемному мовленні розвивати логічне мислення, уяву, мовлення; виховувати любов до предмета Хід уроку

І. Організаційна частина.

1.Емоційне налаштування на урок.

– Якщо усміхнутися перехожому - він усміхнеться у відповідь. Якщо усміхнутися небу та сонцю - розійдуться хмари. Якщо усміхнутися Всесвіту - трапиться щось казкове. Усміхнімося устами, очима, серцями, і наш урок обов′язково буде наповнений позитивом. Зберімо все необхідне для уроку : знання, настрій, емоції, почуття у кошик «Мій урок». (Серед написаного на аркушах діти вибирають потрібне на урок і складають до кошика. Успіх,уважність,підтримка,позитив,критика,невдача,хвилювання,негатив,

впевненість, розчарування, цікавість, зосередженість.)

-Прочитайте, що ми візьмемо з собою на урок? (Успіх, уважність, підтримку, позитив, впевненість, цікавість, зосередженість.)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

-Щоб з′ясувати, яку тему уроку ми будемо сьогодні вивчати слід виконати завдання на повторення раніше вивченого матеріалу. Запишіть у 2 колонки слова :у першу слова із знаком м′якшення , а в другу- без знака м′якшення.

Ключ: підкресліть першу букву у кожному слові першого стовпчика й отримаєте ключове слово нашого уроку. (Апостроф)

Альбом промінчик

пальці хатинці

одинадцять тонший

скриньці

тьмяний

різьбяр

олень

фольклор

  • Чи виникали у вас труднощі під час написання слів з орфограмами? Який розділ мовознавства вивчає правильне написання слів?

  • До якого словника звертаємося за допомогою ,щоб перевірити правильність написання слова?(Орфографічного)

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

  1. Вступне слово вчителя.

-Сьогодні ми розглянемо правила вживання апострофа, правильну вимову та написання слів з апострофом та без нього. Апостроф – наймолодший знак.

З явився в українській граматиці для позначення роздільної вимови. Назва знака взята з давньогрецької мови і означає: кривий, зігнутий, перевернутий.

Щоб приголосний був твердим,

Апостроф ставлять поруч з ним.

Цей знак у тих словах стоїть,

Де далі йдуть я, ю,є,ї.

2.Дослідницька робота.

а)- Прочитайте слова, звертаючи увагу на вимову звуків, позначених виділеними сполученнями букв. У словах якої колонки чується звук [й],а також роздільна вимова губного приголосного перед цим звуком?

Вязати цвях

бурян буряк

бють свято

-На основі спостереження зробіть висновок про роль апострофа.

-Порівняйте власні висновки із правилом у підручнику ( с. …)

Зробіть олівчиком позначки: це знаю (+),про це чув,(!), про це не знав (-)

-Запишіть фонетичною транскрипцією буряк і бур′ян. У якому слові чуємо роздільну вимову?

б)- Погляньте на ці слова:

Підїзд

з′явитися

об′єднати

  • Яку закономірність помітили? Сформулюйте правило.(Після префіксів, що закінчуються приголосними перед я, ю є ,ї пишемо апостроф)

  • Наведіть свої приклади.

в) спостерігаємо за іншими словами:

дит′ясла

пів′яблука

  • Як утворились ці слова? Зверніть увагу на кінцевий приголосний першої частини складного слова. Спробуйте сформулювати правило.( Після першої частини складних слів, яка закінчується твердим приголосним ставиться апостроф)

  • Молодці , теоретичний матеріал підручника опрацювали. Поясніть.

Вправа «Чому так?»

  1. Підвязати- святкувати

  2. Торфяний- медвяний

  3. Бурян- буряк.

IV.Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи.

-До нас на урок завітав друг Апострофа- БПВМФР. Він хоче потоваришувати з вами. А ви знаєте , що таке дружба?(Добрі, приязні стосунки)

-Які твори про дружбу читали?

-Які асоціації виникають, коли чуєте слово «дружба»? (Учні складають асоціативний кущ)

(Прихильність, згода, добро, відданість, любязність, тепло, приязнь).

  • А якого кольору це слово? (Червоного, жовтого, зеленого- теплих відтінків)

  1. Робота в парах. Вправа « На дружбу»

БПВМФР підготував завдання « На дружбу»( в результаті роботи в парі, у зошитах повинно бути все однаковим, окрім почерку)Завдання на слайді.

Без…язикий, без…іменний, розм…як, пів…ящика, солов…їний, моркв…яний,

дит…ясла, торф…яний, Лук…янчук.

Перевірка ( на слайді правильно записані слова)

  1. Поділ на 2 команди. Естафета хвилинних випробувань.( Біля дошки 2 команди , записують по одному слова, що диктує вчитель .Перемагає та команда, у якої найменше помилок)

Священик, медвяний, роз′яснення, буряковий, мавпячий, духмяний, голуб′я, риб′ячий, полум′яні, матір′ю, цвях.

Перевірка.

  1. Самостійна робота у зошитах з плівки.(На плівці пишемо спиртовим маркером).

Вставити пропущені орфограми, розділові знаки, підкреслити головні і другорядні члени речення у другому реченні.

Полум…яні язики відривалис… від гілок поволі спадали до землі й кр…чали під ногами. Бджоли сон…ячним дощем падают… на медв…яний лан. Сміют…ся плачут… солов…ї і б…ют піснями в груди.

Перевіряє вчитель, віддає додому з помилками, учні виконують роботу над помилками у робочих зошитах. Повертають роботи вчителю. Через декілька уроків вчитель може запропонувати це завдання на повторення, перевіряючи чи зменшилась кількість помилок.

Фізкультхвилинка (Вчитель показує малюнок із зображенням предмета. Учні називають його. Якщо у слові є апостроф учні присідають, немає -руки вгору )

Слова: пять, мяч, буряк, червяк, рюкзак, піря ,цвях, свято, буря, мята, соловї, буряк, пірїна

4.Робота в групах. Розвиток мовлення. (Вчитель роздає групам квіточки. На пелюстках, листочках ,стеблі написані слова з апострофом і без них)

Складіть невеликий текст- опис на тему «Квіти- очі природи», використавши якомога більше слів : рясно, духмяно, мяко, різнотравя, медвяний, пянкий, зів′ялий, надвечір′я, трав′янистий, в′ється, в′юниться-, любов′ю.

А) (Квіти- очі природи. Вони рясно вкривають нашу землю, прикрашаючи її своїм різнобарв′ям. Квіти духмяно пахнуть, а їхні медвяні аромати розносяться вулицями. М′яко в′ються квіточки по парканах та стінах, роблячи наш світ ще яскравішим. З любов′ю ми повинні ставитись до рослин.)

Б) ( Вранці рясно зацвіли квіти. Вони духмяно пахнуть і манять своїм п′янким ароматом. М′яко розливаються їхні пахощі навкруги. Квіти пахнуть любов′ю.)

5. Перевірка. Кожна група зачитує міні- твір.

6.Робота в парах. «Третє зайве»

А) Мавп(′)ячий, черв()як, від()ємний.

Б) Трьох()ярусний, пів()яблука, духм()яний

В)Р()ясно, дзв()якнути, з()єднання.

Г) Риб()ячий, без()язикий, моркв(′)яний.

-Цей знак унікальний,тому що не в кожній мові він є.І тому його не можна губити і забувати, бо від цього мова збідніє, стане незрозумілою.

7.Робота з деформованим текстом. Робота в парі.

- Часто біля магазину , на зупинці або просто на стовпі ми можемо побачити і прочитати оголошення про загублену річ, продаж чи обмін товару, виконання певних робіт. Звичайно, оголошення слід писати грамотно і розклеювати у спеціально відведених місцях- на дошці оголошень. Уявіть таку життєву ситуацію ,що ваш ровесник, який не вчить правил загубив ключі і вирішив написати оголошення. Ось як воно виглядає. Виправте помилки. Скільки помилок допущено в оголошенні?(14)

Оголошеня

Пятнадцятого беризня біля пятого підїзду будинку по вулиці Миру загублено звязку ключів із деривяним брелоком, на йакому вирізблено

імя Святослав. Про знахідку прошу повідомити за номиром 0502472788.

Наперед вдячний.

Перевірка. Назвіть орфограми.

V.Підсумок уроку.

1 .Гра з мячем. Доберіть антоніми до слів.

Твердий- мякий, забувати- памятати, зникнути- зявитися.

2.Кросворд « Слова з апострофом»

1 Група близьких родичів, що проживають разом (сім′я)

2.Елемент вбрання священика(ряса)

3.Частина голови(тім′я)

4.Запашна лікарська рослина(м′ята)

5. Що не можна вживати у піст?(м′ясо)

6.Частина стопи(п′ята)

-Яку тему вивчали? Які завдання сподобалися?

-Чи зрозуміли, коли в словах пишеться апостроф?

Учні пишуть на сердечках свої враження від уроку, що сподобалось( не сподобалось) що вдалося, які завдання були важкими « Вільне письмо»

VI.Домашнє завдання. Вивчити правила, вправа 289(обов'язково). Скласти казку про апостроф (за бажанням).