Тема. Урок-проект «Книга скарг природи»
Мета. розширювати знання учнів про природоохоронну діяльність людей; сприяти розвитку ціннісних орієнтирів учнів у напрямку «Я і природа»; розвивати уяву та творче мислення дітей; формувати навички групової і парної роботи; виховувати гуманну, соціально активну особистість, спроможну розуміти і любити навколишній світ, природу, бережно ставитися до неї.
Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь та навичок
Вид (форма) уроку: міні-проект
Обладнання. картки, матеріали для групової роботи: аркуші паперу формату А4, фломастери, конверт з листом, таблиці: «Сьогодні на уроці», методу «Прес», «Цікаві факти про воду», малюнки про навколишнє середовище, наочність до гри «Екологічний світлофор».
Хід уроку
І. Етап орієнтації.
1. Вправа «Сонечко».
Чарівність починається з маленького.
Поділіться часткою свого тепла з другом.
Відчуйте в собі тепло і доброту.
Потріть долоні одне об одну протягом хвилини, щоб відчути тепло.
«Зліпіть» уявну кульку з вашого тепла і доброти та відправте з долоньки (подувши0 комусь з однокласників.
Методичний коментар
Створення сприятливого психологічного клімату, виховання доброти, доброзичливості.
2. Гра «Виграш у лотерею».
Учень, що виграв у лотерею минулого уроку нагадує про все, що було найкраще, а що не одержалось ( по можливості вказує причини) (Додаток №1)
Методичний коментар
організовує навчання;
підвищує в учнів інтерес до початку роботи.
Повідомлення гідрометцентру
Сьогодні ми продовжимо здійснювати мандрівку на нашому прекрасному лайнері по планеті Земля. А щоб подорож була результативною і корисною візьмемо в дорогу з собою увагу і кмітливість, старанність і активність, віру в себе і, звичайно, багаж зі знаннями.
Під час подорожі важливо, щоб була хороша погода. Тому я запрошую представників гідрометцентру повідомити нам про погодні умови на материках. ( Додаток№2)
ІІ. Етап цілепокладання.
Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності. Відтворення і корегування опорних знань, умінь та навичок. Створення проблемної ситуації
Ми часто чуємо, що «природу слід охороняти». Про це говорять вчені, педагоги, журналісти, політики. Ми звикли до цього заклику і навіть не замислюємося над його значенням. Нещодавно в школу надійшов лист, який адресований вам другокласникам. І для нас він став справжньою несподіванкою.
Зачитайте лист, адже він адресований вам:
ЛИСТ ДО ЛЮДИНИ ВІД
ТВАРИННОГО І РОСЛИННОГО СВІТУ
Людино! Розумна істото!
До тебе звертаємось ми,
Бо гинемо, гинемо, гинем!
Будь ласка, ти нас захисти!
Хай будуть в нас цілі дерева,
Рослини, тварини, пташки!
Будь ласка, ти нас захисти!
Людино! Людино! Людино!
Ми просимо: нас бережи!
Нехай твої діти і внуки
Побачать не навпаки —
Землі пророслі і луки,
Озера глибокі, річки,
Бо ти, хоч розумна істота
Втручаєшся в нас невпопад.
Чи можливе життя на планеті Земля без сонця, повітря, води?
Чому на нас скаржаться тварини?
З якої причини на нас скаржаться рослини?
Як ми можемо допомогти тваринам та рослинам?
Вправа очікування ( діти в колі)
Чи можна якось зарадити цим проблемам?
Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?
Сьогодні на уроці
Дізнаємося: - про вплив людини на навколишнє середовище; - про основні джерела забруднення природи. Створимо: - книгу скарг природи у роботі над проблемою уроку Зрозуміємо: - як кожний з нас може сприяти збереженню природи. Навчилося: - знаходити вихід з проблемної ситуації у співпраці з однокласниками.
Методичний коментар
Метою очікувань є визначення в учнів сподівань від уроку, що допомагає розвивати особисту відповідальність та усвідомити мету навчання.
ІІІ. Етап проектування
Зараз на дворі весна. І саме час подумати яке значення має природа у житті людини? На ці та інші запитання ми зможемо відповісти на цьому уроці.
План уроку
Бесіда з елементами розповіді про значення природи у житті людини та вплив навколишнього середовища на її здоров′я.
Виступ медичної сестри
Метод «Прес»
Хвилина-цікавинка
Побудова асоціативного куща
Складання пам’ятки поводження у природі
Робота в групах
Поетична хвилинка
Гра «Екологічний світлофор»
ІV. Етап організації виконання плану діяльності.
Бесіда з елементами розповіді про значення природи у житті людини та вплив навколишнього середовища на її здоров′я.
Наша планета – красива і неповторна. Людина владарює на ній, але без корони, на жаль. Саме від її діяльності залежить збереження природи чи її знищення. Адже саме ми, люди, необдумано завдаємо шкоди для природи, створюючи фабрики, заводи, транспортні засоби, електростанції, що руйнують екосистему. Ми бездумно винищуємо рідкісних тварин і рослин. Людина – частина живої природи, яка живе серед природи і бере з неї все необхідне для життя: повітря, воду, продукти харчування, корисні копалини. Для потреб одного мешканця планети щороку видобувається 30 тисяч кілограмів корисних копалин. Уявіть скільки тисяч кілограмів копалин використовується на рік для забезпечення потреб людини, якщо на планеті проживає 4 мільярда людей.
- Для чого це все потрібно людині?
- Чи зможе вона жити, якщо хоча б щось зникне?
- До чого призвело « підкорення» природи людиною?
«Підкорення» природи призвело до забруднення повітря і води, руйнування ґрунтів, загибелі лісів, зникнення багатьох видів рослин і тварин. І люди зрозуміли, що вони зв′язані з оточуючою природою і залежать від неї. Якщо вони доведуть природу до загибелі, то й самі не зможуть жити.
- Як впливає на людей забруднення повітря, води, ґрунту?
Рослини і тварини дуже гостро реагують на забруднення середовища. Кількість їх зменшується, а деякі і зовсім гинуть. Люди, які живуть у забруднених місцях, хворіють. Тепер «хвороба» природи загрожує здоров′ю людини. Щоб бути здоровою, людина повинна пити чисту воду, дихати чистим повітрям, харчуватися якісними продуктами.
Але часто повітря вода та земля забруднюються отруйними речовинами. Їх викидають у середовище заводи, фабрики та автомобілі. Навіть їжа може бути забрудненою, якщо рослини обробляти хімікатами, а тварин годувати забрудненими кормами чи поїти забрудненою водою. Через це у людей виникають різей хвороби. Якщо у питній воді забагато чи мало солей, це може стати причиною появи каменів у нирках, зуби стануть крихкими. Якщо в організм потрапляють радіоактивні речовини, отрутохімікати, людина може захворіти на рак. Такі хвороби називають «екологічними», тому що вони пов′язані із забрудненням природи.
А зараз вам медична сестра школи розповість вам про хвороби, які виникають від забруднення навколишнього середовища.
Найбільшої біди принесла людям аварія на Чорнобильській АЕС, після якої різко збільшилась кількість хворих на рак різних органів та інших недуг, пов′язаних із зниженням імунітету.
- Отже, що потрібно робити, щоб природа « не хворіла»?
Природа – непрочитана книга, і нам треба вчитися її читати.
Що таке «Червона книга»?
Чому вона виникла?
Що ви про неї знаєте?
Методичний коментар
Нестандартні питання сприяють розвитку індивідуальних творчих здібностей, є засобом самовдосконалення. Правильна відповідь – стимулятор доброго настрою.
Метод «Прес»
Чи вважаєте ви, що від кожного із нас залежить майбутнє планети? Користуючись підказками, спробуйте довести свою думку.
Я думаю, що …
Тому, що …
Наприклад, …
Отже, …
Хвилинка-цікавинка
На Землі сміття накопичилось так багато, що видно навіть з космосу. Думаємо ви задумаєтесь, коли будете знати, що час розкладання скла – 1000 років;
Пластику – 500 років;
Консервної пляшки – 100 років;
Цигаркового недопалку – 5 років;
Натуральної тканини – 5 тижнів,
Бананової шкірки – 4 тижні;
Паперу – 4 тижні.
Якщо сміття не переробляти, то за 10-20 років планета перетвориться на звалище.
Оцініть наслідки вчинків: що відбудеться, якщо …
Розповідь про воду (Додаток № 3).
Методичний коментар
Діти вчаться працювати з додатковими джерелами інформації, вибирати головне, суттєве, доносити нову інформацію до своїх товаришів.
Чому природа кричить SOS?
Ми – люди. А кожна людина має права. Чи має природа на права, право бути захищеною, право на життя, захист? Коли порушуються чиїсь права(наприклад людини, що вона робить? (Скаржиться). Природа не вміє говорити, але ми можемо прийти їй на допомогу. Я пропоную від її імені скласти скаргу до людей: як дії людей шкодять природі; яких дій слід уникати, щоб не зашкодити рослинам і тваринам.
Складання пам′ятки поводження у природі.
Я розповідатиму вам, як треба поводитись у природі, а ви з плакату підбиратимете відповідні правила. Це допоможе нам скласти «Пам′ятку природолюба».
Кожен зелений листок, кожна травинка виділяє в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього немає життя.
Не зривай даремно листя, не топчи трави!
Найгарніша квітка та, що квітує там, де зросла.
Не рви квітки, не губи її!
Гриби, які для людини є отруйними, для лісових мешканців – це ліки і харч. Чим більше в лісі різних грибів, тим він затишніший, тим краще і швидше ростуть дерева.
Не знищуй неїстівних грибів!
Не галасуй у весняному лісі, не включай надто голосно музику. Ти злякаєш пташку, вона злетить з гнізда, яєчка, які вона висиджувала, захолонуть і з них ніколи не виведуться пташенята.
Не шуми! Прислухайся до голосу лісу!
Якщо ти знайшов гніздечко – не зачіпай його, не бери яєчка в руки, бо пташка помітить, що її житло виявлено і може покинути його. Будь співчутливим до всього живого!
Не завдавай шкоди ні пташкам, ні звірам!
Метелики, що літають над квітами, дуже гарні, барвисті і самі схожі на квіточки. Вони нікому не завдають шкоди.
Не лови метеликів, не кривдь їх!
Нема більш чистої і смачнішої води, ніж джерельна. Подивись, як схиляються над ним трави і квіти, кущі і дерева. Вони оберігають його від посухи, захищають від пилових бур. Чиста вода – велике багатство!
Не скаламуть джерело! Охороняй його чистоту!
Ти хочеш принести додому лісові квіти? Збери їх перед тим, як ітимеш додому, і знай – скромний, невеличкий букет говорить про те, що ти свідома людина, бережлива і добра. А про що говорить оберемок лісових квітів?!
Не рви багато квітів! Бережи їх!
Щоб згубити молоде дерево, потрібні хвилини, а виростити – роки. Рана на рослині – рана на живому тілі.
Не ламай черемхи, не каліч інших квітучих дерев та кущів!
Ніщо не губить все живе так швидко і безжалісно, як вогонь. Байдужість, що призвела до пожежі, - злочин перед природою і перед людьми.
Прослідкуй, щоб у лісі не лишилось навіть іскри непогашеного вогню!
Не рубай ялинку до новорічного свята! Ти знаєш, скільки потрібно років, щоб виросла інша. Близько десяти! Краще купи собі штучну ялинку і вона служитиме тобі не один рік.
А справжні ялинки милуватимуть око у лісі.
Не зрубуй ялинок і не дозволяй робити це іншим!
Хай твоє місце відпочинку буде чистим. Рештки їжі можеш залишити звірам та пташка під деревом. Порожні пляшки, консервні банки, папір і таке інше забери з собою і потім викинь на смітник. Кинутою консервною банкою або склом може поранитись і від цього загинути лісовий звір.
Не залишай після себе сміття на природі!
Методичний коментар
Вправа дає можливість перевірити уміння використовувати здобуті знання в нестандартній ситуації, активізує розумові процеси, підвищує інтерес до знань, тренує пам’ять, вміння міркувати логічно.
6. Об’єднання учнів в групи.
Уявіть себе представником рослинного чи тваринного світу. Складіть скаргу від імені рослини або тварини. Усі скарги Землі ми запишемо ось у цю «Книгу скарг природи». А хто нам допоможе її виготовити? (Ваші батьки).
Кожна група отримує запитання, яке необхідно обговорити вголос, висловити свої міркування, дійти спільної думки та зробити висновок.
1 група. Що запише нежива природа в книгу скарг?
2 група. Що запишуть рослини в книгу скарг?
3 група. Що запишуть птахи і тварини у книгу скарг природи?
Послухайте скарги від природи:
«Не рвіть нас з коренем, а зрізуйте ножем.» Чия це скарга? Чому
потрібно зрізати ножем?
«Ми поспішали, прилетіли до своєї шпаківні, а вона розбита. Як нам жити? Де?» Чия це скарга? Як вчинити?
Методичний коментар
Цей метод дає можливість працювати разом, щоб вивчити значну кількість інформації за короткий проміжок часу, а також заохочує дітей допомагати один одному вчитися навчаючи.
Поетична хвилинка
А зараз ми послухаємо вірші про природу та її охорону, які підготували учні.
Природа нам – як рідний дім,
Вона усім – як мати,
Щоб лад завжди був в домі тім,
Про це нам треба знати.
Не рви, не знищи, не зруйнуй –
Це заповідь для тебе,
Красу планети не зіпсуй –
Вона одна під небом.
Учись любити
Учись любити все навколо себе:
Траву і квіти, кущик, деревце.
Жучка і пташку, і блакитне небо,
І синьооке чисте джерельце.
Усе прийшло на білий світ, щоб жити,
Щоб дарувати радість і красу.
Учися дивуватись і любити
Чистеньку, мов перлиночка, росу.
Поглянь на світ – це дивовижна казка!
А квіти – це, мабуть, душа землі.
У кожній з них струмить любов і ласка,
Вони, неначе діточки малі.
Яка земля! Чарівна, пречудова!
Вона нам мати. Ми її дитя!
Летить на землю весняна обнова,
Бурлить, вирує на землі життя!
Усі ми в світ прийшли, щоб жити,
Добро творити на землі.
Учіться, діточки, любити.
Навчайтеся, поки малі.
Не нищіть квіти, не зривайте,
Нехай на них блищить роса.
Усе живе оберігайте,
Бо для людей ця вся краса.
Щоб наше серце добрим стало,
Щоб в нім любов палка жила,
Щоб завжди серце зберігало
Любов і трішечки тепла.
Для цього радісного світу,
Для всіх живих, що на землі,
Для пташечки, дерев і цвіту…
Ви знайте, діточки малі.
Усі прийшли в цей світ, щоб жити:
Великі звірі і малі.
Людина в світ прийшла – любити
Добро творити на землі.
Гра «Екологічний світлофор»
Мета:закріпити знання кольорів світлофора, розширити знання про поведінку людей у природі.
Обладнання: «світлофори", пакунок з крихтами хліба, крупою, гумові чоботи, ніж, запальничка, магнітофон, відро.
Умови проведення гри:
Ми потрапили у лісове царство і помічником у ньому буде екологічний світлофор. Кожен його сигнал на лісовій стежці означає те ж саме, що і на проїжджій частині дороги: червоне світло загоряється тоді, коли вчинки людини наносять шкоду природі; жовте світло загоряється для того, щоб ми дотримувалися певних правил поведінки; зелене світло загоряється тим, хто робить для його мешканців – рослин і тварин – добрі справи.
Я вам показую з чим ви йдете до лісу, ви засвітите сигнал світлофора з чим можна, а чим не можна ходити до лісу. Є такі речі, якими можна користуватися рідко, обережно, дотримуючись суворих правил.
Учитель дістає речі.
Гумові чоботи. Хлопчик збирався походити на березі озера, назбирати мушлі.
Загоряється жовте світло світлофора.
Ніж. Хлопчик хотів ножем зідрати бересту з берези, щоб запалити багаття.
Загоряється червоне світло світлофора.
Запальничка. Хлопчик вирішив, коли заморюся, посидіти біля вогнища.
Загоряється червоне світло світлофора.
Магнітофон. Дівчинка збирається послухати нові записи – хіти.
Загоряється червоне світло світлофора.
Невеличке пластмасове відерце.
Минулого разу хлопчик з товаришем посадив на краю яру кущі верболозу. А сьогодні хоче їх полити.
Загоряється зелене світло світлофора.
Пакунок з крихтами хліба, крупою.
Це для качок. Вони на озері живуть. Хлопчик їх часто підгодовує.
Загоряється зелене світло світлофора.
Прийом фантазування: якби люди робили в лісі, що заманетеся. То що б було?
Методичний коментар
Дана вправа проводиться тоді, коли в класі відчувається зниження енергії, втрачається концентрація уваги. Після її проведення передбачається активність різних аналізаторів, актуалізуються здібності дітей, відновлюється енергія класу, діти активно включаються в роботу.
V. Етап рефлексії.
Підведення підсумків уроку.
Чому слід завжди визначати наслідки своїх вчинків?
Що слід робити, якщо ви помітили негативні вчинки інших щодо природи?
Як можна використати результати нашої роботи?
Рефлексія.
Що ви для себе відкрили нового на уроці?
Яка особисто ваша роль на уроці?
Як ви вважаєте, чи досягли ми на уроці успіху?
Цінування.
Чи справдились ваші очікування? (Думка дітей)
Що було робити складно?
Мені сьогодні з вами на уроці було комфортно. Я отримала велике задоволення. Давайте покажемо, що ми найкращі вправою «Салют».( Плескають в долоні, починаючи знизу і закінчуючи над головою. Повторюють три рази).
З яким настроєм ви його закінчуєте? (Додаток № 4).
Додатки
Додаток №1
Дидактична гра « Виграш у лотерею»
Кожен урок розпочинається з трьох-п’яти хвилинної розминки повторення того, що відбувалося і що було важливим на минулому уроці. Картки з іменами складено до скриньки. Першого дня проведення гри, учитель сам робить підсумки на початку уроку. Потім кладе картки у коробку, дістає одну з них та виголошує ім’я дитини, яка виграла «Виграш у лотерею». Цей учень починатиме завтрашній урок з підведення підсумків сьогоднішнього уроку. Завтра, після підбивання підсумків, ця дитина вибере наступного учня, який виграє у «лотерею».
Додаток №2
Повідомлення гідрометцентру
А зараз прогноз погоди для тих, хто збирається в подорож. Любителям сонця рекомендуємо відвідати південний берег Чорного моря. Сьогодні на вас чекає температура +200. Погода ясна, безвітряна, зараз там весна. Щасливої дороги.