Тема. Буква щ, позначення нею звуків [шч]. Опрацювання віршів «Щука», «Дощик». Звуковий аналіз слів.

Мета. Ознайомити дітей з буквою щ, її звуковим значенням. Удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів. Вчити читати склади, слова з буквою щ. Збагачувати словниковий запас учнів. Розвивати фонематичний слух, мислення, мовлення, читацькі навички. Виховувати любов до природи.

Хід уроку

Ӏ. Організація дітей.

І знов покликав дзвоник в клас –

Знання нові чекають нас!

ӀӀ. Актуалізація опорних знань.

  1. Робота над скоромовкою.

Шум шумові нашумував.

  • Діти, почнемо з тренування свого артикуляційного апарату. Вправа «Дощик». Прочитайте скоромовку повільно. Спробуйте розказати її швидше. Повторіть дуже швидко. Молодці! Який звук повторюється в цій скоромовці? А яка буква його позначає?

  1. Гра «Знайди букву Ш»

Шапка, шина, горошок, вишиванка, миша, душ, шуба, шахи, кошик, шоколад.

Діти знаходять букву Ш і закреслюють її.

Звуковий аналіз слів шоколад, шахи, кошик.

  1. Гра «Роз'єднай слова» Робота в групах.

  • Діти, в цьому реченні теж заховалась буква ш. Знайдіть її і роз’єднайте слова. Що у вас вийшло?

  1. СашкоіМишкозробилихорошушпаківню.

  2. Швачкашиланамашинцісорочку.

  3. Мишкознайшовшапкунаполиці.

  4. Навулицішуміламашина.

  5. Маленькамишказнайшлашістьзернят.

Фізкультхвилинка

ӀӀӀ. Повідомлення теми уроку.

ӀV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Гра «Рибалка»

  • Діти, опустіть ваші вудки. Якщо ви почуєте слово, яке відрізняється від інших, то «зловіть» його. Готові?

Шафа, шапка, шуба, щастя.

Шов, шок, шовк, борщ.

Марш, душ, пунш, плющ.

  • Яке останнє слово ви «зловили»? Давайте зробимо звуковий аналіз. Отже, в кінці слова ви почули звуки [шч]. Які вони? Ці два звуки дає нам одна буква – щ.

  1. Ознайомлення з буквою щ.

а) показ букви щ, аналіз графічної будови;

б) місце букви в касі.

3. Гра «Скажи своє слово»

Діти називають слова з буквою щ.

4. Гра «Початок. Середина. Кінець»

Щавель, щиглик, лящ, кущ, ящик, щит, дощечка, горщик, ящірка.

V. Робота за Букварем.

1. Читання складів з буквою щ.

2. Читання стовпчиків слів по групах.

- Де стоїть буква щ в словах?

3. Читання вірша «Щука» вчителем, кращими учнями, «луною».

- Скільки букв у слові щука? А звуків? Чому?

4. Робота зі словами у клітинках.

- Прочитайте слова. Що ви знаєте про букву щ?

Гімнастика для очей

5. Загадка.

Мене просять, мене гукають,

А коли прийду, всі втікають. (Дощ)

  • Які звуки ви чуєте в кінці слова дощ?

  • Ми прочитаємо віршик про дощ, але спочатку потренуємось читати слова з буквою щ.

6. Вибіркове читання.

- Прочитайте слова з одним складом, з двома, з трьома.

7. Слухання вірша «Дощик»

8. Бесіда за змістом.



  • - Про що я читала?

  • - Що робив дощик?

  • - Чому раділи дощу хвощ і щавель?

  • - Що було б, якби дощ не пішов?

9. Словникова робота: ліщина, хрущі, хащі, ожина, глід, хвощ.

10. Читання «дощиком», «джмеликом».

11. Робота зі звуковими схемами.

VӀ. Підсумок уроку.

  • Діти, що ви вивчили на уроці? Що нового ви дізналися?