Урок основ здоровя у 6 класі

Тема розділу «Психічна та духовна складові здоровя»

Тема уроку: Навички і звички. Формування корисних і шкідливих звичок


Мета:

  • ознайомити учнів із поняттям «звичка»; навчити розпізнавати різницю між корисними та шкідливими звичками; сприяти усвідомленню учнями необхідності формування корисних звичок; навчити школярів оцінювати ситуації ризику, приймати відповідальні рішення; формувати вміння порівнювати і формулювати висновки;

  • розвивати логічне мислення на прикладах впливу корисних та шкідливих звичок на здоровя та спосіб життя людини;

  • виховувати силу волі для формування корисних звичок та подолання шкідливих; виховувати позитивне ставлення до здорового способу життя та свідоме ставлення до власних вчинків, свого здоровя та здоровя інших людей як найвищої цінності. (Слайд 2).


Учні повинні:

Знати:

  • різницю між корисними та шкідливими звичками;

  • вплив корисних, шкідливих звичок на здоровя.

Уміти:

  • наводити приклади впливу шкідливих звичок підлітків на здоровя;

  • сказати «Ні» і відмовитися від пропозиції випити,закурити тощо.

Розуміти:

  • необхідність формування корисних звичок;

  • наслідки корисних та шкідливих звичок;

  • можливості людини без шкідливих звичок.


Основні терміни: навичка, звичка, корисні та шкідливі звички,чинник ризику.


Вид уроку – тренінг.


Тип уроку – комбінований.


Обладнання: підручники, дошка, мультимедійна дошка, м’яка іграшка «Здоровчик», прислів’я, кросворди, стікери 4 кольорів, презентація вчителя до уроку, «Скринька очікувань» для очікувань, мікрофон, «Складові здоров’я», «Піраміда».




Структура уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

ІV. Узагальнення та систематизація знань

V. Рефлексія

VІ. Підбиття підсумків уроку

VІІ. Домашнє завдання (різнорівневе) (Слайд 4)


Здоров’я здебільшого залежить від

наших звичок і харчування,

ніж від лікарського мистецтва”


Джон Лаббок

(Слайд 5).


ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

Привітання вчителя. Установка на позитивний настрій.

Вчитель: Добрий день!Я дуже рада бачити вас усіх красивими,бадьорими,здоровими.


Знайомство: «Здоровя для мене – це....»(учні по колу,передаючи мяку іграшку « Здоровчика», продовжують речення). (Слайд 6).


Повідомлення теми: Корисні та шкідливі звички.


Очікування: учні на різнокольорових стікерах записують свої очікування від уроку,завдання на уроці,чого хотіли б навчитися, у чому розібратись, що нового дізнатись і прикріплюють їх по черзі до «Скриньки очікувань».


ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

- Вчитель: У кожного з вас багато мрій,бажань,планів на майбутнє. Щодня ви пізнаєте нове,цікаве, відкриваєте для себе світ. Як ви гадаєте без чого людина не може повноцінно розвиватись, відчути красу життя? ( без здоровя).


-Робота в групах: розвязання кросворду(звучить тихо музика). Презентація груп. Перевірка розв язання кросворду. (Слайд 7).


-Вчитель:Як ви гадаєте, якій галузі життя людини були присвячені питання? (спорту). А яка це складова здоров’я?(фізична).

  • Я не випадково взяла спорт, бо він зміцнює здоров’я людини та є основною складовою здоровя.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь вчителя: «Навички і звички».

Навички - це здатність робити щось автоматично, не замислюючись, ЯК ти це робиш. Коли пишеш, то не замислюєшся, як писати літеру, коли ходиш — не думаєш, з якої ноги ступати і як утримувати рівновагу.

Звичка — це спосіб поводитися, не замислюючись, ЧОМУ ти це робиш.

Наприклад, якщо маєш звичку щоранку робити зарядку, то вже не вирішуєш щоразу, робити її чи ні. (Слайд 8).

(Терміни діти записують у словничок).

Гра «обєднай у групи»

  • А у вас є звичка? Назвіть їх (відповіді записуються на дошці).

  • Уважно розгляньте малюнки.




  • Як ви думаєте, у які групи можна обєднати зображенні на малюнках дії? Чи можна пропоновані дії назвати звичками? (Слайд 9).


Робота з термінами (корисні й шкідливі звички)

  • Вчитель: Є звички, які в житті нам допомагають,- корисні – і звички, які заважають вести повноцінне життя, впливають на здоров'я людини, - шкідливі.

Багато шкідливих звичок ми здобуваємо під впливом оточуючих нас людей. Недарма говорять: поганий приклад заразливий. Дійсно, у неблагополучному соціальному середовищі ймовірність виникнення шкідливих звичок є набагато більшою. Позбутися їх нелегко.

Проте поганому впливу середовища можна протистояти. Якщо людина приймає правильні рішення й упевнено їх дотримує, то вона зможе уникнути шкідливих звичок.


Слухання уривка з повісті Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»


Мері дала йому жерстяний таз, наповнений водою, і шматок мила; він вийшов за двері, поставив таз на ослінчик, вмочив мило у воду і поклав його на місце. Потім закачав рукава і обережно вилив воду на землю, зайшов у кухню і почав щосили терти обличчя рушником, що висів за дверима. Але Мері відібрала в нього рушник.

- Як тобі не соромно, Томе! — вигукнула вона. — Хіба можна бути таким
розбишакою? Адже вода тобі не зашкодить!

Знову таз наповнили водою. Цього разу Том деякий час стояв над ним, на­бираючись хоробрості, нарешті зітхнув і почав умиватися. Коли він вдруге зайшов до кухні із заплющеними очима, наосліп відшукуючи рушник, вода і мильна піна, що стікали з його обличчя, не залишали сумніву в його сумлінності. Але коли він виринув з-під рушника, результати виявилися не надто блискучими: чистим, як маска, була лише частина його обличчя від лоба до підборіддя; вище і нижче тягнулася обширна, не змочена водою територія, що зверху піднімалася на лоб, а знизу лягала темною смугою навколо шиї.

Запитання для обговорення

  • Яку звичку мав Том Сойєр — корисну чи шкідливу?

  • Пригадайте кілька ваших звичок. Які з них вам подобаються? (Висловлюються ті, хто бажає).

  • Яких звичок ви хотіли б позбутися? (Запишіть їх на аркушиках паперу і викиньте в кошик для сміття). (Слайд 10)

  • Поясніть прислівя: « Посієш вчинок – пожнеш звичку,посієш звичку – пожнеш характер,посієш характер – пожнеш долю». (Слайд 11).


Фізкульхвилинка

Йшли ведмедики малі, Нахилились до землі.

Потім встали, руки вбоки,

І зробили три підскоки. Потім розминали плечі:

Руки вгору, опустили

І на стільчик тихо сіли.



- Робота в парах: Які ви знаєте корисні звички? (на клейких стікерах «Ніжках» рожевого кольору учні пишуть корисні звички,які знають,тихо звучить музика. Потім оголошуючи відповідь, клеють на стежку плакату «Країна здоров’я» ).

-Вчитель підсумовує: Корисних звичок багато. Важливими звичками, які сприяють зміцненню здоров’я дівчат і хлопців, є пунктуальність,охайність, ввічливість, заняття спортом,виконання ранкової гімнастики, дотримання правил особистої гігієни,складання речей,допомога батькам,говорити правду, гуляти на свіжому повітрі.

Вичищені звечора черевики, вчасний телефонний дзвінок,ранкова зарядка,виконане прохання батька чи матері – теж початок формування корисних звичок. Вони допомагають дотримуватися розпорядку дня, не втомлюватися, не дратуватися через прикрі дрібниці,радувати рідних і друзів,добре вчитися, зберігати здоров’я. Корисні звички саме тому так і називаються,бо приносять людині користь.

Важливо набувати корисних звичок з дитинства. Тоді шкідливі звички просто не сформуються. Ті, хто досягли успіху в житті,цілеспрямовано виробляли свої корисні навички з дитинства.

Знаменитий український футболіст Олег Блохін спочатку з допомогою батьків,а потім і самостійно регулярно робив ранкову гімнастику, загартовувався, виробляв у собі організованість, відповідальність. Його було визнано кращим футболістом Європи, він отримав у 1975році нагороду - «Золотий м’яч». Тепер Олег Володимирович – відомий тренер.


  • Вчитель: А які вам відомі шкідливі звички? (робота в парах) На стіках «Ніжках» блакитного кольору учні пишуть і клеять на стежку,оголошуючи відповідь.


- Вчитель підсумовує: Шкідливими звичками є гризти нігті,сьорбати,розкидати речі,сидіти довго за телевізором та комп’ютером, неорганізованість, брехливість, переїдання,недотримання режиму дня та правил харчування, куріння, вживання алкоголю,наркотиків.

Навіть міцна від народження людина під впливом шкідливих звичок поступово втрачає здоров’я. Шкідливі звички поволі знищують захисні сили організму й навіть можуть призвести до серйозних захворювань.

Здавалось б, дрібниця – викинута порожня пляшка біля урни,вчасно не повернута другові книжка,маленька брехня батькам. Та непомітно такі вчинки стають звичками. На жаль, шкідливими. Адже неохайність, безвідповідальність, нечесність характеризують людину, на яку не можна покластися в житті. Ніхто не хоче мати безвідповідального,нечесного, неохайного друга.

-Вчитель:Давайте подивимося, яка стежка приведе нас до здорового способу життя у Країні здоровя. Тож, давайте зробимо висновок (учні дають відповідь).


-Вчитель підводить підсумок: Так, треба боротися зі шкідливими звичками.

Є звички – квіти,звички – як дуби,є гарні звички,звички є погані. Вони сильніші за людей,а люди їх раби схиляють голови,наче каторжани.

- Що ж робити, щоб не бути рабом своїх звичок? А чи можна подолати шкідливу звичку і виробити навички здорового способу життя? Що для цього треба робити? (учні дають відповідь).


-Вчитель підсумовує: виховувати силу волі; формувати в собі корисні звички; дбати про своє здоровя; боротися зі шкідливими звичками.

(Слайд 12)


Розвязання задачі «Вартість шкідливої звички»

Одна пачка цигарок коштує в середньому 10 гривень. Підрахуйте, скільки грошей витрачає людина,щодня купуючи 1-2 пачки за середньою ціною (перша група – за тиждень, друга – за місяць, третя – за рік, четверта – за десять років).

  • Як можна було б витратити ці кошти, якби їх не довелося витрачати на цигарки?

  • Чому тютюнопаління найпоширеніше в бідних раїнах і серед бідних людей? (Слайд 13)

ІV. Узагальнення та систематизація знань

-Вчитель: А чи любите ви читати? Наведіть будь-ласка приклади з казок, творів, які ви читали, де б герої мали шкідливі звички і які саме
(Буратіно – брудні руки за столом. Пеппі – Довга Панчоха – неохайна).

  • Назвіть приклади, де б герої мали корисні звички і які саме.

-Вчитель: Діти,зараз я вам пропоную переглянути притчу «Все в твоїх руках» ( Відео).(Якщо нема відео, то може бути текстовий варіант).

  • Притча

Колись давно у древньому Китаї жив дуже розумний,але дуже пихатий мандарин (знатний вельможа).

Весь день його складався з примірок багатого вбрання та розмов з підданими про свій розум...Так минали дні за днями, роки за роками...Аж ось пройшов по всій країні поголос, що неподалік від кордону з’явився мудрець,розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до нашого мандарина. Дуже розлютився він: хто може називати якогось там ченця найрозумнішою людиною у світі?Але виду про своє обурення не подав, а запросив мудреця до себе у палац. Сам же задумав обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика,сховаю його за спиною і запитаю, що в мене руках – живе чи мертве. І якщо ченець скаже, що живе – я задушу метелика, а якщо мертве – я випущу його...»

І ось настав день зустрічі. У пишній залі зібралось багато людей, всім хотілось послухати словесний поєдинок найрозумніших людей у світі. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав приходу ченця. Аж ось двері відчинилися, і до зали ввійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він підійшов до мандарина, привітався і сказав,що готовий відповісти на будь – яке його запитання. І тоді, зло всміхаючись, мандарин проказав: «Скажи-но мені,що я тримаю в руках – живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «УСЕ В ТВОЇХ РУКАХ!» Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю,радісно тріпочучи своїми яскравими крильцями.


- Вчитель: - Що ви зрозуміли?

- Який висновок ви можете зробити, переглянувши цей сюжет?

- Отже, тільки від нас самих залежить наше життя:як ми піклуватимемось про своє здоров’я, які звички формуватимемо в собі, як спілкуватимемося з іншими людьми і т. д. Наше життя в наших руках.

(Слайд 14)

Складання плану «порятунку» від звички

  • Будь-якої шкідливої звички можна позбутися. Для початку кожному з вас необхідно визначити, якої саме, і тільки потім складати план порятунку від неї.

Мій план рятування від шкідливої звички

Шкідлива звичка, від якої я хочу позбутися _______________

Час для роботи над собою _____________________________

Мені знадобиться допомога ____________________________

Я повинен (повинна) зробити ___________________________

Позбувшись звички, я _________________________________

(Слайд 15)

Гра «Піраміда способу життя».

Завдання: розставте імена людей,спосіб життя яких описаний, по місцях (від1до4) на плакаті «Піраміда» за мірою збільшення ризику захворювань. Обгрунтуйте свою відповідь.

Опис (Слайд 10):

Андрій: учень 9-го класу,тренується у футбольній команді,відвідує тренажерний зал, не курить, інколи вживає алкоголь,харчується різноманітно,хоча перевагу віддає м’ясним продуктам.

Іван: працює на заводі, багато курить,зловживає алкоголем,не має сили волі,улюблений відпочинок – дивитися телевізор,харчується нерегулярно, його мати часто вживає алкоголь.

Сергій: студент, займається кікбоксінгом, не курить, не вживає алкоголь, має гарну фігуру, грає на гітарі,має багато друзів,харчується регулярно, склад їжі збалансований.

Світлана: має надлишок ваги; рідко вживає алкоголь; вважає себе некрасивою, тому комплексує; любить побути на самоті; до їжі невибаглива.

(Слайд 16)

V. Рефлексія

-Вправа «Відкритий мікрофон». Учні висловлюють свою думку,передаючи один одному мікрофон:

«Цей урок навчив мене..»,

«Найбільше мені сподобалось..»,

«На уроці я...»,

«Сьогодні я зрозумів..»,

« З цього уроку я можу зробити висновок...» (Слайд 17)

VІ. Підбиття підсумків уроку

- Вчитель оцінює діяльність учнів на уроці, ставить відповідні оцінки, дякує всім учням за роботу на уроці.


- Вчитель: Бути здоровим – значить бути веселим, життєрадісним, щасливим. І вам,діти, необхідно зробити правильний вибір, щоб жити цікаво,активно,вміти правильно організувати своє дозвілля,відмовитись від шкідливих звичок.

Китайський філософ Лао – цзи сказав: «Той, хто може подолати іншого, - сильний, а той, хто може подолати себе,- могутній». (Слайд 18)

Тож, почніть долати вже сьогодні свої шкідливі звички, а набувайте і виховуйте в собі все більше корисних звичок. І незабаром ви побачите,що у вас з’явилося більше друзів, успішнішим стало навчання, з’явилися нові корисні справи, життя стало яскравішим і цікавішим.


VІІ. Домашнє завдання (різнорівневе)


І рівень: опрацювати статтю в підручнику: дати усно відповіді на запитання підручника.

ІІ рівень: змоделювати ситуації, які спирають бажанню змінити шкідливу звичку.

ІІІ рівень: скласти міні-твір, що починається словами (на вибір): «Коли я бачу людину, яка палить ….», «Коли я бачу нетверезу людину ….».

(Слайд 19)
















Войславицька ЗШ І-ІІ ступенів













Панорама творчих уроків з основ здоров'я

Тема уроку: «Навички і звички. Формування корисних і шкідливих звичок»





Підготувала:

Вчитель фізичного виховання та основ здоров'я

Войславицької ЗШ І-ІІ ступенів

Гамадин Мар'яна Сергіївна



Сокаль 2015р.