Тема. Географічне положення та історія відкриття і дослідження Австралії. Геологічна будова та рельєф.
Мета уроку: продовжити формування країнознавчих знань,уміння складати характеристику географічного положення материка та виявляти на карті основні його риси, створювати загальне уявлення про своєрідність і неповторність материка, ознайомлення учнів з основними відомостями з історії відкриття материка, дати уявлення про геологічну будову та рельєф материка, удосконалювати уміння застосовувати теоретичні знання для набуття нових знань, продовжити формування умінь роботити з картою, розвивати монологічне мовлення, виховувати почуття інтересу до подорожей і до предмета, до вивчення теми, бажання оволодіти новими знаннями, комунікативну компетентність учнів під час роботи в групах
Обладнання: комп'ютер, презентація "Австралія. ГП і історія відкриття материка", фізична карта Австралії, підручники, атласи, контурні карти, маршрутні листи, додатки 1,2,3.
Тип уроку: урок - презентація, вивчення нового матеріалу.
Методи: репродуктивний, частково - пошуковий .
Форма організації навчання: фронтальна, індивідуальна, групова .
Хід уроку
1 . Організаційний момент.
2 . Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогоднішній урок ми проведемо під девізом "Подорож триває". Нам належить познайомитися з новим материком. Цей материк Австралія. Ми дізнаємося про те, як був відкритий материк, познайомимося з особливостями географічного положення та природи Австралії.
3. Мотиваця навчальної діяльності.
На прикладі Африки ми вчилися характеризувати материк за поданим планом. Наша робота була колективною. Тепер ви більше будете працювати самостійно. Наступні уроки ви будете виступати в ролі дослідників Австралії. Для цього я роздам вам спеціальні маршрутні листи, які ви будете заповнювати по мірі вивчення материка. А останній урок вивчення Австралії ми проведемо у вигляді подорожі.
4. Повідомлення теми та мети.
Сьгодні нам на уроці необхідно дати відповіді на такі питання.
1.Історія відкриття та дослідження Австралії.
2.Географічне положення материка.
3. Геологічна будова та рельєф Австралії.
Отже, починаємо.
5. Вивчення нового матеріалу
5.1.Відкриття і дослідження Автралії.
З чого починається вивчення материка ? Звичайно з його відкриття.
Повідомлення учня.
"Ще стародавні вчені припускали, що південніше південного тропіка існує невідома земля . У XVI столітті картографи зображали на картах і глобусах величезну "невідому південну землю "
У 1606 році іспанець Торрес відкрив північний край материка і протоку,що відокремлює його від Нової Гвінеї. Пізніше цю протоку назвали Торресову . У першій половині 17 століття голландці відкрили північний і західний берег і назвали цю землю Новою Голландією.
У 162-43 роках Абель Тасман обійшов Нову Голландію уздовж північного, західного і південного узбережжя. Він відкрив острів, який потім назвали Тасманією і довів, що це особливий континент. "
Розповідь учителя.
Завершив відкриття материка англійський мореплавець Джеймс Кук в 1769 – 70 роках. На кораблі "Індевор" він обійшов береги Нової Зеландії, встановивши її острівне положення, і обстежив протоку між Північним і Південним островами, відкрив Великий Бар'єрний риф і східне узбережжя Австралії, яке оголосив британським володінням (під назвою Новий Південний Уельс), повернувся до Англії в 1771, здійснивши кругосвітнє плавання в західному напрямку. Далі в історії материка починається епоха його освоєння європейцями і величезну роль в освоєнні материка грали англійці.
Повідомлення учня.
" З кінця 18 століття починається освоєння Австралії. Спочатку англійський уряд засилав туди злочинців. Як колонія каторжників виникло місто Сідней . Вивчення внутрішніх районів почалося з пошуку пасовищ і води для худоби переселенців. Найбільш відомі такі дослідники як Лейхгардт, який досліджував північ материка . Роберт Берк і Джеймс Стюарт подорожували в центральних районах, Форест і Джайлз вивчали південний захід. У результаті цих досліджень були знайдені не тільки вода і пасовища, а й багатющі родовища золота. Англія оголосила весь материк своєю колонією."
Розповідь учителя.
Що ж являє собою цей материк?
Прослухайте уривок з вірша Г. Усовой " Австралія "
Вона розташовується під нами .
Там, очевидно, ходять догори ногами,
Там навиворіт вивернутий рік,
Там розквітають у жовтні сади,
Там у жовтні, а не в липні літо,
Там протікають річки без води
( Вони в пустелі пропадають десь).
Там в заростях сліди безкрилих птахів,
Там кішкам в їжу дістаються змії,
Народжуються звірята із яєць,
І там собаки гавкати не вміють,
Дерева самі лізуть з кори.
Там кролики страшніш, ніж повінь ...
Австралія - особливий материк. Він найменший за площею. Площа материка становить 7 млн кв. км. Займає тільки 6 % суші . За розміри його іноді називають материк -острів .
Австралія найнижчий материк - лиш13% території вище 500м над рівнем моря.
Австралія найпосушливіший материк. Значна частина поверхні відчуває нестачу вологи.
Це єдиний материк, де немає жодного вулкана.
Австралія - самий відокремлений з населених материків Землі. Це материк - заповідник. Майже 75% видів рослин і 90 % тварин - ендеміки, тобто зустрічаються тільки на цьому материк. І відкритий він був майже пізніше за інші .
Ось такий цікавий материк.
5.2. Географічне положення Австралії.
Ми спробуємо відповісти на питання - де ж знаходиться Австралія? Але перед далекою подорожжю нам необхідно розім'ятися.
Отже, де ж знаходиться цей загадковий материк ? Як нам відповісти на це питання? ( Потрібно визначити ГП материка )
У ваших листках другий пункт "Визначення ГП материка і його берегової лінії ".
Робота в групах.
Працювати ми будемо в групах.
1 група : визначає положення материка на карті світу, його крайні точки і протяжність.
2 група: визначить океани і моря, які омивають материк і кліматичні пояси, в яких він розташований.
3 група: визначає положення материка щодо інших материків і його берегову лінію.
На цю роботу вам відводиться 5 хвилин. Потім представник кожної групи відзвітує про виконану роботу.
Перевірка групової роботи.
Що ж у нас вийшло. Давайте вислухаємо представників кожної групи і перевіримо їх дослідження за допомогою комп'ютера.
Представник 1 групи. ( Пояснює за допомогою карти, потім перевіряємо на слайдах).
Представник 2 групи. ( Пояснює за допомогою карти, потім перевіряємо на слайді).
Представник 3 групи. ( Пояснює за допомогою карти, потім перевіряємо на слайдах).
З завданням ви впоралися. Нам залишилося закріпити отримані знання, виконавши практичну роботу.
5.3.Практична робота.
На дошці написані об'єкти берегової лінії і крайні точки Австралії. Вам необхідно позначити їх на контурній карті.
Крайні точки:
М. Йорк.
М. Південно-східний.
М. Стип - Пойнт.
М. Байрон.
Об'єкти берегової лінії:
Арафурське море
Коралове море
Тасманове море
Тиморське море
затока Карпентарія
Велика Австралійська затока
Торресова протока
Басова протока
Півострів Арнем - Ленд
Півострів Кейп- Йорк
острів Тасманія
Перевірка виконання практичної роботи:
Учні, виходячи до дошки, на контурній карті, яка розташована на екрані, фломастером відзначають номери об'єктів написаних на дошці.
5.3. Геологічна будова та рельєф Австралії.
Робота з підручником. Прочитати відомості про геологічну будову та рельєф і скласти опорну схему «Рельєф Австралії»
Повідомлення учнів про форми рельєфу Австралії.
Центральна рівнина. Родючі землі Центральної рівнини.
.
Гора Айрос - Рок є прикладом останців рельєфу. Аборигени її вважають святинею.
Західно- Австралійське плоскогір'я. Бідна рослинність плоскогір’я. Червоний колір пустеля набула через окислення заліза, що міститься в грунті.
Рослинність на плоскогір’ї бідна.
Великий Вододільний хребет. Східні схили вкриті тропічною рослинністю. Південна частина Великого Вододільного хребта вище північного. Средні висоти хребта менше 1000 м над рівнем моря. Найвища вершина знаходиться в Австралійських Альпах. Це гора Косцюшко, висотою 2228 м.
6.Систематизація знань учнів.
А тепер давайте згадаємо, що ми вивчали сьогодні на уроці . І подивимося, як ви засвоїли матеріал. Для цього ми виконаємо кілька завдань.
Завдання 2.
Закінчіть фразу:
Австралію посередині перетинає .....
Австралія цілком знаходиться в .......
З півночі материк омиває .....
Східної крайньою точкою вважається ...
Найбільший затока - ......
Острів Тасманію від Австралії відокремлює ....
Австралію омиває із заходу ....... океан , а зі сходу ........ океан.
Завдання 3 .
Робота за картками:
№ 1. Виконуючи домашню роботу, Андрій наніс на контурну карту Велику Австралійську протоку і півострів Тасманія, на півночі зазначив море Карпентарія, на півдні затоку Арнемленд, на сході мис Йорк, а вздовж західного узбережжя Великий Бар'єрний риф, який опинився у нього в Атлантичному океані. Він виконав завдання дуже охайно, але отримав оцінку " 2". Чому?
№ 2. Установіть відповідність :
1. м.Йорк а) 39пн.ш. 146сх.д .
2. м. Південно-східний б) 26пн.ш. 113сх.д .
3. м.Стіп - Пойнт в) 28пн.ш. 153сх.д .
4. м.Байрон г) 10пн.ш. 142сх.д .
6. Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці ви відкрили для себе один із найзагадковіших материків світу. Що найбільш вас вразило ?
Прийом «Мікрофон»
7. Домашнє завдання.
Відповісти на питання: Чому Австралія була відкрита пізніше майже всіх материків ?
Індивідуальні завдання:
1.Кліматичні рекорди Австралії.
2. Походження назв австралійських річок та озер.(Повідомлення).
Тема. Клімат і внутрішні води Австралії .
Мета: показати особливості клімату Австралії, вивчити річки Австралії, їх особливості, визначити господарське значення річок, застосовувати знання у пошуках рішення проблемних ситуацій в умовах нових навчальних завдань, максимально використовувати творчі здібності учнів, застосовувати міжпредметні зв'язки, розвивати географічне мислення, продовжити формування вміння встановлювати причинно - наслідкові зв'язки на прикладі взаємодії клімату і річок; виховувати в учнів почуття взаємодопомоги, уміння працювати в колективі; отримувати географічну інформацію з інших джерел, самостійно і відповідально готуватися до уроку .
Обладнання: карти атласу, контурні карти, плакати, фізична і кліматична карти Австралії, слайди, додатки 4,5,6,7,8.
Методи: словесний метод: бесіда, пояснення, роз'яснення; наочний: ілюстративний і демонстраційний; практичний: самостійна робота; навчальний: взаємодії в групі.
Форми організації пізнавальної діяльності: індивідуальна, фронтальна, групова .
Тип уроку: урок – дослідження.
Хід уроку
1.Організація класу.
2.Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні на уроці ми розглянемо особливості клімату і внутрішніх вод Австралії, відзначимо значення вод у природі та житті населення , звернемо увагу на екологічні проблеми, а також будемо вдосконалювати вміння працювати з картами атласу та контурними картами, аналізувати кліматограму. А тепер познайомимося з планом уроку, за яким ми будемо працювати.
План уроку (на інтерактивній дошці)
1.Порівняльна характеристика клімату Південної Африки та Австралії.
2.Роль кліматичних факторів у формуванні клімату материка .
3.Особливості клімату Австралії.
4.Загальна характеристика внутрішніх вод материка .
3. Вивчення нового матеріалу.
3.1. Порівняльна характеристика клімату Південної Африки та Австралії.
А ) Робота з кліматичною картою світу .
Зверніть увагу на кліматичну карту. Материк Австралія знаходиться приблизно між тими ж широтами, що і Південна Африка, клімат якої ви вивчили .
Питання до класу: Як ви думаєте, які припущення можна з цього зробити про клімат Австралії?
Ви правильно відзначили, що клімат Австралії жаркий і він схожий з кліматом Південної Африки, але є і суттєві відмінності, і ми з вами їх зараз визначимо .
Б ) Робота з таблицею і картами.
За кліматичною картою Австралії скласти порівняльну характеристику клімату Південної Африки та Австралії, виявити подібності та відмінності, зробити висновки.
Давайте, порівняємо температури і кількість опадів у Південній Африці та Австралії.
Який висновок можна зробити?
( Опадів випадає менше, температури літні вище в Австралії).
Чим це можна пояснити ?
Щоб відповісти на це питання, давайте згадаємо кліматоутворюючі фактори і розглянемо їх вплив на клімат Австралії.
3.2. Роль кліматичних факторів у формуванні клімату материка.
Які кліматоутворюючі фактори ви знаєте?
(Географічна широта, рельєф, висота над рівнем моря, постійні вітри, близькість морів і океанів, протяжність материка із заходу на схід)
Як впливає географічна широта на клімат материка ?
В чому особливості рельєфу Австралії і його вплив на клімат?
Як впливають постійні вітри на клімат Австралії?
Як впливає Східно - Австралійська течія на клімат материка ?
Що можна сказати про протяжність материка Австралія ?
Які відмінності в кліматоутворюючих факторах ви відзначили?
3.2 Узагальнення знань про клімат Австралії.
А тепер все сказане узагальнимо.
Робота з підручником .
Відкриємо і проаналізуємо кліматограму, відзначимо, яка кліматограма відповідає якому типу клімату.
Ми з вами розглянули клімат Австралії, порівняли його з кліматом Південної Африки.
Які особливості клімату Австралії можна виділити?
Узагальнення відповідей : Австралія - це материк деяких кліматичних рекордів , тут багато незвичайного для нас. Це найсухіший материк у світі , при просуванні на північ стає спекотніше, а на південь холодніше. В Австралії немає великих повноводних річок.
Як ви думаєте, чому?
3.3. Загальна характеристика внутрішніх вод материка .
Розповідь учителя.
Більше половини площі материка не має стоку в океан. Для внутрішніх пустельних і напівпустельних частин материка характерна мережа тимчасових пересихаючих річок - криків. Найбільші з них Куперс - Крік ; Віліам - Крік , Маліган ( записати визначення в зошит )
Згадайте, як називаються сухі русла річок в Африці?
Повноводні річки лише на сході Австралії, де випадає багато опадів. Найбільша річкова система Австралії Муррей з великою притокою Дарлінг .
Ці річки беруть початок на Великому Вододільному хребті в Австралійських Альпах.
Повідомлення учня.
Довжина річки Муррей 2570 кілометрів , судноплавна, живлення змішане, впадає в мілководну затоку – лагуну, відгороджену від Індійського океану штучним баром, щоб запобігти засоленню. Більшою мірою протікає по посушливій рівнині, що є найважливішим сільськогосподарським районом Австралії. Річка дає життя в жаркій пустелі, це місце відпочинку людей , на її притоках створені водосховища, побудовані ГЕС.
Що нового ви дізналися про річку Муррей ?
Розповідь з елементами бесіди.
До яких наслідків призвело втручання людини в життя річки ?
Більшість озер Австралії не мають стоку і засолені. Багато наповнюються водою лише у вологий сезон. Найбільше озеро Ейр.
Недолік вод компенсується запасами підземних вод, які збираються в артезіанських басейнах.
Що таке артезіанський басейн?
Найбільший з них Великий Артезіанський. Площа - 1735000 км.кв. 3000 природних свердловин, на північному сході від озера Ейр. Використовуються води для зрошення пасовищ, тому що води засолені.
4 . Закріплення і систематизація знань учнів.
4.1.Робота з картами атласу та контурними картами.
Робота в парах.
Відкрийте свої контурні карти і відмітьте межі кліматичних поясів і кліматичних областей Австралії, вкажіть для кожного поясу середню температуру, кількість опадів і переважаючі повітряні маси. Підпишіть найбільшу річку та її притоку, найбільше озеро. Роботи виконувати акуратно.
Взаємоперевірка
А тепер обміняйтеся картами і перевірте роботу свого товариша, поставте олівцем оцінку. Звірте роботи з таблицею на дошці.
4.2.Розв’язування задач.
1. Як змінився б клімат внутрішніх районів Австралії, якби Великий Вододільний хребет знаходився на заході цього материка? (Область посушливого клімату зменшилася б).
2. В Австралії була організована геологічна експедиція для пошуків золота і дорогоцінних металів. Її шлях почався в місті Аліс - Спрінгс, а кінцевим пунктом маршруту була точка з координатами 20 градусів південної широти і125 градусів східної довготи. З якими труднощами довелося зіткнутися учасникам експедиції ?
( Велика Піщана пустеля).
5. Підсумок уроку .
Ви сьогодні познайомилися з особливостями клімату і внутрішніх вод Австралії і побачили , що цей незвичайний і цікавий материк , віддалений від нас заслуговує більш глибокого вивчення.
Хто серйозно зацікавився, може звернутися до додаткової літератури . За сьогоднішньої теми я б порадила прочитати повість Данила Граніна «Місяць догори ногами », де дуже яскраво описані кліматичні особливості Австралії.
6 . Домашнє завдання .
Використовуючи план опису клімату, описати клімат о. Тасманія .
Тема. Природні зони Австралії. Органічний світ.
Мета: познайомити учнів з природними зонами Австралії, дати їм точну характеристику; показати особливості флори і фауни; виявити причини своєрідності органічного світу материка; продовжити формування вмінь і навичок роботи з картою, підручником, додатковим матеріалом; розвивати пізнавальні інтереси учнів, увагу; стимулювати бажання розширити свій кругозір; вчити виявляти причинно - наслідкові зв'язки, порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати чесність, уміння об'єктивно оцінювати свої знання і знання своїх товаришів, виховувати почуття колективізму, делікатність, уміння відстояти свою точку зору і вислухати думки інших .
Обладнання: фізична карта Австралії, карта «Природні зони світу», атласи для 7 класу, комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація, картки з новими словами, підручник, додатки 9, 10.
Методи: словесний метод: бесіда, пояснення, роз'яснення; наочний: ілюстративний і демонстраційний; практичний: самостійна робота; навчальний: взаємодії в групі.
Форми організації пізнавальної діяльності: індивідуальна, фронтальна, групова .
Тип уроку: урок - дослідження.
Хід уроку:
1.Організаційний момент
2. Перевірка домашнього завдання.
Вікторина
- Найдовша ріка Австралії (показати на карті) ?
- Що таке крики ?
- Найбільша притока найдовшої річки Австралії ( показати на карті)?
- « Мертве серце Австралії » - що це таке ?
- Чи є льодовики в Австралії і чому?
- Чому Австралію називають найсухішим материком ?
3. Активізація знань учнів.
Урок у нас сьогодні незвичайний, ми відправимося з вами в захоплюючу подорож. Ми станемо дослідниками унікального царства природи .
Послухайте уривок з книги «Діти капітана Гранта» Жюля Верна :
« ...Цей край - самий цікавий на всій земній кулі! Його виникнення, рослини, тварини, клімат - все це дивувало, дивує і ще здивує вчених усього світу. Материк, де дерева щорічно втрачають не листя, а кору; де листя звернені до сонця не поверхнею, а ребром, і не дають тіні; де дерева низькорослі, а трави гігантської вишини; де тварини незвичайні; де у чотириногих є дзьоби, наприклад, у єхидни і качкодзьоба; де у стрибуна кенгуру лапи різної довжини ... Сама химерна, сама нелогічна країна з усіх, які коли-небудь існували! Земля парадоксальна, спростовує закони природи ».
Прийом «Мозковий штурм»
Що на вашу думку міг описувати Жюль Верн?
(Учні висловлюють припущення, що так Паганель описував унікальну природу Австралії, а на сьогоднішньому уроці вони будуть вивчати природні зони Австралійського материка).
4. Повідомлення теми та мети уроку.
Ви правильно припустили, що тема нашого заняття «Природні зони Австралії. Органічний світ».
Послухайте уривок з вірша про природу Австралії.
Синій- синій океан ,
Кенгуру стрибучий ,
Швидкий - швидкий бумеранг
І квітка пахуча .
Яскраво світить у височині
Золотеє Сонце ,
Бумеранг летить до мене
( Він завжди вернеться ) .
Розтискаю свій кулак ,
Руку підставляю :
Ось він , ось він - бумеранг !
Все одно зловлю я .
Страус весело біжить ,
Тінь коротше стала .
А на гілках солодко спить
маленький коала.
Ми продовжуємо з вами вивчати у всій своїй величі і красі, чарівний, а часто і екзотичний світ Австралії. І сьогодні на уроці ви зустрінетеся обличчям до обличчя з цим незвичайним континентом, його природою.
5.Вивчння нового матеріалу.
І синє небо, і пишна зелень листя, і нескінченні далі океану, і ранковий шепіт трави, і радісний спів птахів, і шум морського прибою - все це природа, яка вічно живе поруч з людиною. Людина для себе відкриває всю красу планети під час подорожей. Будь-яка експедиція, подорож починається з вивчення карти. Зверніть увагу на карту «Природні зони світу».
Робота з картою
Що ж таке « природна зона » ?
Перерахуйте основні компоненти природного середовища.
Давайте згадаємо, в якій послідовності треба характеризувати природну зону. ( Учні називають : географічне положення , рельєф , клімат , внутрішні води , грунти, рослинний і тваринний світ) .
Чому? (У природній зоні компоненти природи взаємопов'язані. Наприклад, клімат залежить від географічного положення та рельєфу) .
Розглянемо карту «Природні зони світу». Назвіть, у яких природних зонах знаходиться Австралія .
Робота в групах.
Я пропоную вам дослідити деякі куточки природи цього материка. І таким чином, нам потрібно спорядити експедиції. Ви вже самі вирішили, кому ви довіряєте і з ким хотіли б разом подорожувати ( сидять групами ) .
Підійдіть до мене по одному з представників експедицій та отримайте конверти. У конвертах :
1 група - твердолисті вічнозелені ліси і чагарники ,
2 група - перемінно - вологі тропічні ліси,
3 група - савани і рідколісся,
4 група -зона пустель і напівпустель .
В експедиціях мандрівники свої спостереження заносять у похідні щоденники. І ми ними скористаємося. В якості похідного щоденника для записів, під час подорожі ми використовуємо схему яка лежить у вас на парті.
Визначтеся з областю вашого дослідження .
1- кліматолог - охарактеризувати клімат даної природної зони:
-Визначити в яких кліматичних поясах знаходиться
( використовуючи в атласі карту « Кліматичні пояси та області світу » і карту «Природні зони світу » )
2- грунтознавець - визначити тип грунтів даної природної зони ( за допомогою порівняння картки « Грунти світу » і «Природні зони світу»).
3- ботанік - вивчити рослинний світ природної зони .
4- зоолог - вивчити тваринний світ природної зони .
Підніміть руки, хто вивчатиме клімат природних зон, хто буде визначати тип грунтів, хто займатиметься вивченням рослин і хто займатиметься вивченням тварин.
(При вивченні своєї природної зони учні можуть користуватися підручником і підготовленим учителем додатковим текстом.)
Я даю вам 5 хвилин. Отже ролі розподілені. Ми починаємо наше дослідження .
Перевірка виконаного завдання
- Час підійшов до кінця, я вам пропоную виступити з результатами досліджень.
У міру руху від берегів Австралії до її центру вологі тропічні і субтропічні ліси змінюються сухими і світлими евкаліптовимі лісами з жорстким листям. Потім йдуть савани, а в самому центрі Австралії розташовуються пустелі і напівпустелі з чагарникової рослинністю.
95 % тварин і 75 % видів рослин в Австралії - ендеміки, тобто зустрічаються тільки на Австралійському континенті. Оскільки Австралійський материк тривалий час перебував ізольовано від інших материків. Через його віддаленість рослинний і тваринний світ дуже своєрідний.
Надамо слово першій групі дослідників і їх спеціалісту кліматології . Почнемо з південного сходу і південного заходу Австралії, який розташований в зоні твердолистих вічнозелених лісів і чагарників.
(Після кліматолога і грунтознавця )
Як же розглянуті природні особливості впливають на рослинний світ лісів?
Ліси займають всього лише 2 % площі материка.
Ми з'ясували, що на південному сході материка найсприятливіший клімат і досить родючі грунти, саме тому цей район материка найбільш заселений та освоєний .
Далі ми потрапляємо в зону перемінно - вологих тропічних лісів (2 група)
(Після кліматолога )
Чому на сході розміщується зона лісів? Це пов'язано з опадами? (Не забувайте вести записи в похідних щоденниках).Тут зустрічаються в основному сумчасті тварини.
Ми знаходимося на території саван і рідколісь.(3група).
Якому кліматичному поясу вона відповідає? (Слово кліматолога ) і т.д. за планом.
Розповідь.
Загальний вид саван сильно змінюється по сезонах. У суху пору року ( літо) життя тут завмирає, грунт висихає і розтріскується. Але лише тільки випаде дощ, савана перетворюється в океан трав. Темно-зелені дерева, які накопичують у своїх товстих стовбурах воду.
І ось нарешті ми дісталися до самої спекотної і млявою зони Австралії - зони пустель і напівпустель ( 4 група ) (слайд)
3/ 4 площі материка зайнято пустелями. (З чим це пов'язано?) В австралійських пустелях ростуть низькі колючі евкаліпти та інші чагарники , їх зарості називають скребом. Такі пустелі є хорошими пасовищами для овець. У пустелях Австралії немає оазисів. У сухих саванах і пустелях багато ящірок, отруйних змій, москітів та інших комах.
Вплив людини на материк. Природоохоронні території.
Закінчуючи нашу подорож, прошу звернути увагу на те, як людина вплинула і змінила природу Австралії. По-перше, стрімко скорочується площа лісів. По – друге, 75% території материка тепер схильне до опустелювання. По-третє, деякі види тварин винищені повністю, а інші знаходяться на межі зникнення. Рослинний світ також постраждав від господарської діяльності та втручання людини в дику природу цієї унікальної частини світу . І незважаючи на все це, всього близько 2 % земельного фонду країни займають природоохоронні території.
Австралійці прагнуть зберегти унікальний органічний світ. На гербі Австралії зображені страус і кенгуру, на монетах - єхидна, качконіс і птиця лірохвіст. ( Слайд )
« Подорож - це проникнення в область значного і прекрасного» писав К.П. Паустовський .
6 . Узагальнення і систамтизаці знань.
Подорожуючи по Австралійському континенту ми вивчили його природні зони, їх особливість. Від чого залежить розміщення природних зон?
У чому ж своєрідність рослинного світу? (Своєрідність рослинного світу пов'язано з тим, що тривала ізоляція від інших материків, а так само сухість клімату сприяла утворенню пустель і саван).
Завдання № 1 .
Розповідь - провокація.
Знайти помилки в оповіданні : велика частина Австралії знаходиться в екваторіальному кліматичному поясі, тому там переважає сухий клімат . У субекваторіальних лісах серед високих трав разом з іншими деревами
(пальмами, фікусами) виростають своєрідні дерева баобаби з товстими у основі стовбурам, як різко звужуються до верху. Найбільша річкова система Австралії - Дарлінг з великою притокою Муррейєм . Тимчасові пересихаючі річки на даному материку називають ваді. Рельєф Австралії, як і Африки, порівняно простий. У основі її лежить складчастість, на сході материка знаходиться Австралійська платформа. Тваринний світ своєрідний. Тут мешкають єхидна, качконіс, які виводять дитинчат з яєць. Часто зустрічаються бегемот, слон , інші великі тварини. Багато сумчастих.
На дошці підкреслити помилки, допущені в оповіданні .
2 ) Тест. Результат цього тесту – слово, значення якого ви дізналися сьогодні на уроці.
1 Північ Австралії займає кліматичний пояс ...
С - субекваторіальний
Л- арктичний
2 . В Австралії ендемічних видів більше серед ...
К- тварин
Е - рослин
3.Унікальность органічного світу материка пов'язана з тим, що Австралія ...
У- найменший материк
Р- давно відокремилася від інших материків і розташовується ізольовано.
4.Австралійским лінивцем називають :
Е- коалу
Ж- кенгуру
5.Тваринний світ Австралії унікальний тим, що там більше, ніж на інших материках, тварин:
Б- сумчастих
М- земноводних .
Ключ : скреб.
7. Підсумок уроку.
8. Домашнє завдання:
- на контурній карті зафарбувати природні зони Австралії ;
- скласти кросворд: « Органічний світ Австралії».
Тема: Населення Австралії. Австралійський Союз.
Мета: ознайомити учнів з населенням і господарством Австралійського Союзу, сформувати уявлення про населення Австралії – корінне і прийшле, його расовий та етнічний склад, розміщення по материку, про Австралійський Союз та основне заняття населення цієї держави; закріплювати навички учнів встановлювати причинно - наслідкові зв'язки між різними компонентами природи і населення материка; на конкретних прикладах довести рівність всіх рас на Землі; показати наслідки непродуманих дій колонізації, виховувати повагу до традицій та звичаїв народів світу.
Обладнання: фізична карта Австралії, атласи, підручники, контурні карти, фотографії, додатки 11.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
2 . Перевірка домашнього завдання.
На минулому уроці ми познайомилися з тваринним і рослинним світом Австралії. Давайте звернемося до фотографій і назвемо представників рослинного і тваринного світу.
Коала. ( Чому не можна цього « ведмежати » зустріти в зоопарках світу?)
Качконіс. ( Чому англійські вчені подумали, що над ними пожартували, коли побачили опудало цієї тварини ?) .
Єхидна. ( Чому разом з качконосом вони є самими примітивними ссавцями ?)
Сумчастий диявол. ( Де тепер в Австралії можна зустріти цю тварину?) .
Страус ему. (На яких материках є ще ці птахи?) .
Евкаліпт ( Який рекорд тримає це дерево? Чому ліси з евкаліпта не дають тіні? Чому ці дерева, що дають їжу коалам, є також причиною їх загибелі?)
Як називаються зарості чагарників в Австралії?( Скреб).
3.Повідомлення теми та мети уроку.
Австралія, материк, який дивував нас протягом усіх уроків. Сьогодні настав час останнього здивування. Ми поговоримо про населення материка та його дивовижну країну – Австралійський Союз. Дізнаємося про традиційні заняття австралійців.
4. Вивчення нового матеріалу.
4.1. Розміщенння Австралії на карті світу, прапор, герб, столиця.
В атласі на карті світу подивіться, які держави розташовані на даному материку. Всього одна держава Австралія, правильніше Австралійський Союз, єдина держава в світі, яка займає цілий материк, хоч і найменший ) .
- Яка площа цієї країни?
Порівняйте площу цієї країни з площею інших країн.
Росія -17 , 1 млн.км ²
Канада - 9,9 млн.км ²
Китай - 9,8 млн.км ²
США - 9,6 млн.км ²
Бразилія - 8,5 млн.км ²
Австралія – 7, 7 млн.км ²
Яка столиця держави? ( Канберра )
Зверніть увагу, що це не найбільший місто на цій території. Просто свого часу Сідней і Мельбурн не могли вирішити, яке з міст буде столицею, тому вирішили, щоб нікого не образити, побудувати нове місто. Таким чином виникло нове місто – столиця.
Подивимося на герб Австралійського Союзу, які тварини тримають щит? А чому? Також вважається , що ці тварини не можуть задкувати. А що це означає? (Прогрес ) .
Розглянемо прапор. Чому він синього кольору. А в лівому верхньому кутку прапор Великобританії, тому що довгий час Австралія була колонією цієї країни, в даний час входить до Британської співдружності. Країною начебто керує англійська королева , яка призначає генерал -губернатора. Шість зірок - шість штатів Австралійського союзу, п'ять зірок праворуч утворюють сузір'я Південний Хрест. А це символ чого? (Країна знаходиться в південній півкулі).
4.2. Населення Австралії. Національний склад населення.
В даний час на території Австралії проживає 22 млн. чоловік.
- Порівняйте чисельність населення Австралії з чисельністю населення інших країн, з чисельністю населення великих міст світу.
Китай - 1,3 млрд. чол.
Росія - 142 млн.чол.
Токіо - 13 млн.чол.
Москва - 10 млн.чол
Мехіко - 24 млн.чол
Який висновок ви можете зробити з цього ?
Це країна з мінімальною густотою населення.
Обчислимо, яка середня густота населення в Австралії.
22 млн.осіб :7,7 млн.кв. км.=2,7 чоловік
Тепер ми знаємо, що в середньому на кожному кв. кілометрі проживає 2.7 чоловік.
Робота з картою.
Використовуючи карту, скажіть, як розміщено населення по території країни? ( Нерівномірно).
Чим пояснити нерівномірність заселення такої великої території?
Які райони густо заселені?
А де мала густота населення? Які райони взагалі незаселені? Чим це можна пояснити?
Робота з підручником.
Прочитайте частину параграфа про національний склад населення самостійно.
Які народи населяють Австралію? (Англо - австралійці і австралійці - аборигени ).
Розповідь учителя
Англо - австралійці - нащадки європейців, прийшле населення материка, аборигени - корінне населення. Коли в 1788 році до берегів Австралії підійшла перша флотилія з Великобританії, на 11 кораблях якої було 1487 чоловік, 778 з них - ув'язнені (а серед ув'язнених 192 жінки). На материку в той час, аборигени становили 300 тис. чоловік. Вони з'явилися на цій Землі 40 тис. років тому. Прийшли сюди по морю і сухопутним мостом з островів Малайського архіпелагу, в той час рівень Світового океану був нижче, ніж зараз.
Повідомлення учнів.
1 учень
Можна ще додати, що аборигени практично не знали одягу, в деяких племенах у чоловіків спереду був фартушок з людського волосся , в який вплетена морська раковина. Австралійськими аборигенами був придуманий бумеранг, до речі, повертаються тільки легкі бумеранги, якими полювали на птахів. Наскальний живопис аборигенів вважається найстарішою традицією мистецтва в світі, його вік 30 000 років.
2 учень
Європейці колонізували Австралію. Спочатку використовували материк в якості в'язниці, потім виявили чудесні пасовища для овець, потім почалася золота лихоманка. Аборигени були для них перешкодою. Їх зігнали з колишніх місць, де умови більш сприятливі для проживання, в глиб материка, прирікаючи їх на голодну смерть, отруювали їжу і воду в колодязях, просто влаштовували на них полювання, заради розваги або в помсту за те, що аборигени вбили у білих коня або корову. Аборигени жили в жебрацьких умовах в резерваціях ( території, відведені для насильницького поселення корінних жителів), крім цього з 1910 по 1970 -ті роки проводилася політика насильницької « асиміляції », коли з сімей аборигенів було вилучено та поміщено до притулків близько 100 тисяч дітей.
3 учень
До 1969 року аборигени були абсолютно безправні, не мали право жити в містах, брати участь у суспільному житті. Відомий всьому світу художник- самоучка Альберт Наматжіра не мав права відвідувати свої виставки . Маючи гроші, отримані за свої полотна, він не зміг купити землю і побудувати на ній будинок, так як аборигенам це було заборонено. У даний час аборигени стали юридично рівноправні, але в основному вони або батраки на фермах, або ведуть спосіб життя бродячих мисливців і збирачів , будують свої житла з трави, гілок і каменю. Тривалість життя у них на 20 років менше, ніж у прийшлого населення. На частку аборигенів припадає 2 % населення. На сьогодні в Австралії проживає багато нащадків українців, які потрапили туди з різних причин.
4.3. Промисловість і сільське господарство Австралії.
Давайте дізнаємося, як живе, чим займається прийшле населення в Австралії?
Австралійський Союз - розвинена держава. Значить, високий розвиток в країні мають промисловість і сільське господарство.
Робота з картою.
- Звернемося до карти в атласі « Населення і господарство Австралії».
- Якими корисними копалинами багатий материк? (вугілля, нафта, газ, боксити, мідні, марганцеві, титанові, уранові, поліметалічні руди, золото, алмази)
Значить, в країні розвинена видобувна промисловість. А раз держава розвинена, значить, в країні переробляють корисні копалини, виготовляють метали, нафтопродукти, добрива, роблять різні машини, в т.ч. обладнання для своєї промисловості .
Умови на материку сприятливі для сільського господарства. У чому це виражається? ( Клімат, грунти, рельєф, чудові пасовища) .
Що вирощується на полях?
Яких тварин розводять в Австралії?
А продукція сільського господарства служить гарною основою для харчової промисловості (виготовлення цукру, вина, м'ясних, молочних продуктів). Австралійцям навіть довелося винайти холодильник, щоб у їхньому кліматі можна було зберігати надлишки продуктів.
Виробляється багато шерсті та виробів з неї.
Фермерські господарства є основою сільського господарства країни.
4.4. Найбільші міста.
Більша частина австралійців живе в містах. Давайте подивимося на деякі з них і відзначимо їх на контурних картах.
Повідомлення учнів.
Сідней . Найбільше місто в країні. Засноване як каторжне поселення .
Мельбурн. Друге місто за величиною . Там знаходиться будиночок Джеймса Кука , привезений з Англії.
Брісбен. Третє місто за чисельністю населення. Туристи в ньому не затримуються більш, ніж на два дні. Зазвичай посушливе місто, нещодавно зазнало сильної повені.
Перт. Отримав розвиток, коли були відкриті в його околицях багаті родовища корисних копалин (золота, алмазів, нікелю). У ньому знаходяться штаб - квартири багатьох видобувних фірм. А також в його околицях є дуже цікаві природні об'єкти. Наприклад, скам'янілий ліс і гранітна скеля
« Кам'яна хвиля», вік якої 3 млрд. років, висота 15 метрів, довжина 110 метрів.
5. Узагальнення і систематизація знань.
5.1. Практична робота.
Місто Перт – найвіддаленіше від інших міст місто Австралії.
Давайте обчислимо відстань від міста до столиці Канберри.
Який висновок ми робимо з цього?
Про австралійців кажуть - це «літаючий народ». Що це означає?
5.2. Продовжіть речення.
1 . Австралія за площею займає…
2 . По населенню це одне з….
3 . Аборигени це….
4 . Столиця Австралії…
5 . Велика частина населення проживає…
5.3. Вікторина «Визначте назви міст»
1. Це найстаріше місто Австралії. Його головна визначна пам'ятка - Оперний театр і гігантський одноарковий міст, протяжністю 4км .
2. На мові аборигенів назва цього міста означає «місце зустрічей». Це невелике, затишне і зелене місто .
3. Це місто названо на честь британського прем'єр -міністра лорда. Тут знаходиться музей- будиночок Дж.Кука .
4. Це наймолодше місто Австралії. Воно найбільш віддалене від решти міст.
6. Підсумок уроку.
7.Домашнє завдання:
Підготувати проект туристичного маршруту до Австралії.
-У відзначених на уроці містах визначити і підписати координати. Також нанести на контурну карту міста - порти.
Тема. Подорож по Австралії.
Мета і завдання уроку : сприяти узагальненню і закріпленню знань учнів про природу, населення, господарство та унікальнсть Австралії; перевірити і оцінити знання та вміння учнів з теми "Австралія"; сприяти розвитку логічного мислення, вміння швидко і правильно викладати свої думки при відповідях на поставлені питання, вміння спілкуватися в колективі, відстоювати свою точку зору; за допомогою елементів гри, змагання та проблемних питань сприяти підвищенню інтересу учнів до географії ;
сприяти моральному вихованню учнів, формуючи у них любов до унікальної природи Землі, екологічну свідомість; сприяти розвитку географічного мислення, тобто вчити їх мислити комплексно і просторово, вирішувати д
Форма уроку: урок - подорож.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.
Обладнання: карти Австралії - фізична, кліматична , карта природних зон , політична, малюнки.
Хід уроку
1 . Вступна частина
Здрастуйте, дорогі діти! Я запрошую вас відправитися в подорож по материку Австралія ! Але для цього ви повинні придбати квитки. У продажу квитки на літак, теплохід і дирижабль. Відповівши на ці запитання, ви станете власниками квитків.
Отже, 5 правильних відповідей - на літак, менше правильних відповідей - квиток на теплохід, а іншим доведеться добиратися на дирижаблі. Це не зовсім зручно, і ваша подорож затягнеться надовго.
2. Мотивація навчальної діяльності .
Ми здійснимо з вами захоплюючу подорож по Австралії. Для цього нам буде необхідний набір знань і вмінь , отриманих на минулих уроках. Ці знання та вміння вам знадобляться в майбутньому при вивченні інших материків і надалі в житті. Де б ви не були , вам знадобляться навички роботи з картою , з навчальною та науковою літературою .
Постановка завдань навчальної діяльності.
Перед вами листок індивідуальних досягнень. На уроці ви будете відзначати в ньому свої успіхи на кожній із станцій прямування по материку Австралія .
Прізвище ім'я 7 клас
Станції .
1 станція «Придбання квитків»
2 станція «Гра " Снігова куля "
3 станція « Угадай – но »
4 станція " Характеристика клімату Австралії " .
5.станція « Вгадай тварин і рослини Австралії».
6 стація «Знайди наслідки».
7 станція «Виправте послання Незнайка та його друзів».
3.Узагальнення і систематизація знань учнів
1 станція « Придбання квитків».
Зараз ви самостійно обрете вид транспорту на якому будете подорожувати. Слухайте уважно, записуйте відповіді на запитання.
Інтегровані питання .
1 . Крайня південна точка материка .
2 . Назвіть заслуги Тасмана .
3 . Якими корисними копалинами багата Австралія ?
4 . Австралія - найжаркіший материк ?
5 . Що зображено на прапорі Австралії?
6 . Якими океанами омивається Австралія зі сходу ?
7 . Назвіть столицю Австралії?
Отже, квитки куплені! Поміняйтеся квитками і перевірте правильність відповідей. Згідно правильності відповідей у листки індивідуальних досягнень напишіть вид транспорту. Поставте в листки індивідуальних досягнень оцінку або кількість отриманих балів. Всі розсаджуються по місцях, і наша подорож почалася!
2 станція гра " Снігова куля "
(Учитель називає один термін або назву якого - небудь об'єкта Австралії , а учні повинні його якнайкраще охарактеризувати, хто дасть найкращу характеристику, той і перемагає , за кожну ознаку учасник отримує один бал.
Наприклад: Учитель каже Тасманія, а учні доповнюють - острів, відкрив Абель Тасман, знаходиться на півдні Австралії і.т.д. Оцінює дане завдання вчитель).
3 станція . « Угадайка »
1 . Що тут зайве і чому?
Кенгуру, качконіс, акація, жирафа, вельвічія .
2 . У якого великої сумчастої тварини дитинча народжується завбільшки з волоський горіх.
3 . Яка сумчаста тварина отримала назву « тигр» ?
4 . Що означають ці слова?
Вікторія, єхидна, евкаліпт, Ейр, акація, Муррей, Тасманія, ему, Великий вододільний хребет, оазис, коала, піщана, аборигени.
За кожну правильну відповідь учні отримують бали. Протягом уроку, учні , які подорожують на дирижаблі, що набрали за три завдання найбільшу кількість балів, можуть пересісти на інший вид транспорту.
4 станція " Характеристика клімату Австралії " .
Географічний диктант .
За допомогою даних тестів вказати характерні особливості кожного з кліматичних поясів Австралії. Робота індивідуальна. Взаємопревірка .
А - субекваторіальний
Б - тропічний пустельний .
В - тропічний вологий.
Г - субтропічний середземноморський.
1 . Зима трохи холодніше літа , але відрізняється сухістю .
2 . Опадів випадає мало .
3 . Опадів випадає багато .
4 . Весь рік дмуть пасати .
5 . Вітри сезонно змінюються.
6 . Влітку панують екваторіальні , а взимку тропічні повітряні маси.
7 . Волого і жарко весь рік.
8 . Влітку панують екваторіальні , а взимку тропічні повітряні маси.
9 . Панує на сході материка .
10.Значні сезонні відмінності в температурі та опадах .
11 . Сприяє розвитку саван і рідколісь .
12.Сприяє розвитку твердолистих вічнозелених лісів і чагарників.
13.Сприяє розвитку пустель і напівпустель .
14.Сприяє утворенню кріків.
15.Розповсюджений на більшій площі материка .
16.Находиться на південному заході материка .
Правильні відповіді . А - 1 , 5 , 6 , 10 , 11 , Б - 2 , 4, 13 , 14 , 15 ; В - 3 , 4 , 7 , 9 ; Г - 5 , 8 , 10 , 12 , 16.
5 станція. « Відгадай тварин і рослини Австралії».
1 . В Австралії і на прилеглих до неї островах ще недавно водився цікавий представник сімейства сумчастих. У даний час цей хижак зустрічається в дуже невеликій кількості тільки на острові Тасманія. Тіло тварини покрито сірувато - бурою шерстю, пересіченою на спині 16 - 19 темними смугами. За ці смуги і люту вдачу європейські переселенці назвали цього звірка «тигром».
2. Багато видів цього дерева пристосувалися до сухого клімату Австралії. Коренева система їх глибоко йде в землю, а листя сухе і жорстке . Колір його сіруватий, і воно покрите товстою шкіркою. Вузькі листочки завжди розташовані ребром до сонця і не дають тіні. Деякі види досягають висоти більше 120 метрів і товщини стовбура більше 10 метрів.
3. У його потовщеному стовбурі накопичується вода, яку дерево використовує в посушливий період. Листя у цієї рослини замінені подовженими пагонами, що нагадують голки хвойних дерев. Такі голки - гілочки випаровують менше вологи .
4. Відомо кілька десятків видів цих тварин. Це великі травоїдні тварини з довгими хвостами, довгими задніми ногами і дуже короткими передніми. Пересуваються вони дуже швидко, стрибками. За ними полюють заради пухнастого хутра. Деякі види живуть на деревах.
5. Цей звір родич вомбата, ще більш далека - кенгуру та опосума: всі вони сумчасті тварини. Вони абсолютно не п'ють, тому назва цього звірка перекладається, як непитущий воду. Вони харчуються виключно листям певних видів евкаліптів. Життя у них проходить в основному в підвішеному стані, вони досить ледачі і лише зрідка спускаються на землю.
6.Живе в норах недалеко від річок. Відшукує корм у річковій твані . Ця тварина кладе яйця як птах, але годує дитинчат молоком. Його важко тримати в неволі.
6 станція «Знайди наслідки».
Причиною яких наслідків може стати кожна із зазначених у другій графі таблиці особливостей природи Австралії. Заповнити третю графу таблиці. Роботу виконують індивідуально.
Причини Особливості природи Наслідки
Південний тропік майже посередині перетинає Австралію. Південний тропік майже посередині перетинає Австралію.
Південний тропік майже посередині перетинає Австралію. Знаходиться субекваторіальний кліматичний пояс
На півдні Австралії в зимовий період переважає помірне повітря, у літній тропічне . Знаходиться субтропічний кліматичний пояс.
На сході материк простягаються гори з півночі на південь. Знаходиться субтропічний кліматичний пояс.
7 станція « Виправте послання Незнайка та його друзів».
Збулася моя давня мрія. Хвилі Тихого океану в останній раз торкнулися днища нашого судна. Ми в Австралії, на самому величезному материку земної кулі ! Стояв вересень, скрізь відчувався прихід весни. Шари снігу ще лежали під високими евкаліптами, які стояли зеленими, так як вони ніколи не скидають хвою . Пінгвіни , яких виділяли на снігу їх чорні фраки , відбирали корм у птаха - секретаря. Кенгуру величезними стрибками наздоганяла тигра. Найнявши караван верблюдів, ми рушили вздовж річки Замбезі, і потрапили в пустелю Сахара. Там було тепло, ліси стояли в зеленому вбранні, особливо гарні були молоді листочки на березах. На березі найкрасивішого і глибокого у світі озера Танганьїка зробили привал, наловили тунців, зварили смачний український борщ з тунця, і написали ці нотатки.
Виправте послання, якому материку належать допущені помилки в даному тексті .
Перевірка.
Учитель читає правильне послання, учні займаються самоперевіркою. Отримані бали виставляють у листки індивідуальних досягнень .
4. Підведення підсумків уроку .
За кількістю балів вчитель виставляє оцінки в щоденник і журнал .
5. Домашнє завдання.
Скласти інший варіант листа Незнайки про Австралію.