Ярошенко Анастасія Олександрівна
Учитель хімії
Чернігівська загальноосвітня школа № 19
Урок хімії у 9 класі (нова програма)
Урок №22. Якісні реакції та їх застосування
Мета уроку: дати уявлення про поняття «якісна реакція», сформувати розуміння учнів про можливість використання якісних реакцій. Продовжувати формувати уміння писати іонні рівняння. Розвивати інтерес до предмету, інформаційну компетентність. Виховувати самостійність, активну життєву позицію.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця розчинності, презентація з відеофільмами.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання, перевірка відсутніх, повідомлення оцінок за практичну роботу №1.
ІІ. Активізація та мотивація навчання.
Перегляд відео фрагмента про добування арґентум хлориду (слайд 2). (Якщо є можливість здійснити демонстрацію). Записати рівняння у трьох формах. Як називаються іони арґентуму і хлору? (слайд 3)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Якісні реакції – реакції, які використовуються для ідентифікації різних речовин. (слайд 5)
Для того, щоб визначити присутність деякої речовини у розчині необхідно використати характерні реакції.
Якісні реакції
Реакції катіонів Реакції аніонів
Таблиця 1 Таблиця 2
Реакції катіонів – реакції, з допомогою яких можна визначити наявність певного катіона у розчині. Основні якісні реакції на катіони розміщені в таблиці 1.
Реакції аніонів – реакції, з допомогою яких можна визначити наявність певного аніона. Основні якісні реакції на аніони розміщені в таблиці 2.
Табдиця 1. Якісні реакції на катіони
Катіон | Реактив | Що спостерігаємо |
Li+ | Полум’я | Червоне забарвлення |
Na+ | Полум’я | Жовте забарвлення |
К+ | Полум’я | Фіолетове забарвлення |
Са 2+ | Полум’я | Цегляно-червоне забарвлення |
Sr 2+ | Полум’я | Червоне забарвлення |
Ва 2+ | Полум’я S042- | Жовто-зелене забарвлення Утворюється білий осад BaS04 |
Сu 2+ | ОН- | Утворюється блакитний осад Сu(ОН)2 |
РЬ 2+ | S 2- | Утворюється чорний осад PbS |
Аg+ | Cl- | Утворюється білий осад AgCl, який не розчиняється у нітратній кислоті. |
Fe 2+ | Червона кров’яна сіль K3[Fe(CN)6] | Утворюється синій осад KFe[Fe(CN)6]4 |
Fe 3+ | Жовта кров’яна сіль K4[Fe(CN)6] | Утворюється синій осад KFe[Fe(CN)6] |
Al 3+ | ОН- | Утворюється білий драглистий осад Al(ОН)3, який розчиняється в надлишку лугу |
Н+
| лакмус і метиловий- оранжевий | Червоний колір |
Табдиця 2. Якісні реакції на аніони
Аніон | Реактив | Що спостерігаємо |
S042- | Ва2+ | утворюється білий осад BaS04, нерозчинний в кислотах: |
N03- | 1) добавити конц. H2SO4и Сu, нагріти 2) суміш H2S04 +FeSO4 | Утворюється блактний розчин, який містить іони Сu2+ та бурий газ (NO2) Виникає забарвлення комплексної сполуки феруму(II) [Fe(H20)5NO]2+. Забарвлення від фіолетового до коричневого |
РО43- | Ag+ | Утворюється світло-жовтий осад Аg3Р04 в нейтральному середовищі |
СrO42- | Ва2+ | Утворюється жовтий осад BaCr04, не розчинний в оцтовій кислоті, але розчинний в HCI |
S2- , | РЬ2+ | Утворюється черний осадка PbS |
СО32- | Са2+ | Утворюється білий осад СаСОз, розчинний в кислотах |
CO2 | Са(ОН)2 | Утворюється білий осад СаСО3 який розчиняється при пропусканні СО2 |
F- | Са2+ | Утворюється білий осад CaF2 |
Cl- | Аg+ | Утворюється білий осад AgCl, не розчинний в HNО3 |
Br- | Аg+ | Утворюється світло-жовтий осад AgBr, не розчинний в HNО3, на світлі темнішає |
I- | Аg+ | Утворюється жовтий осад АgI, не розчинний в HNO3 , на світлі темнішає |
ОН- | лакмус фенолфталеїн | синє забарвлення малинове забарвлення |
Таким чином, катіони можна визначити за забарвленням полум’я та проведенням хімічних реакцій. Аніони – лише за проведенням хімічних реакцій.
Ознаки якісних реакцій: (слайд 6)
Випадання осаду;
Виділення газу;
Забарвлення полум’я;
Зміна забарвлення розчину;
Найбільш розповсюдженими є якісні реакції на такі аніони: Cl-, Br-, I-, S042-,
РО43-, СО32-.
Запитання до учнів: як визначити іони брому і йоду? (робота з таблицею 2).
Виконання лабораторної роботи № 5-7. Учні переглядають відео фрагмент (слайд 7) на якісні реакції галогенів, записують спостереження, рівняння в іонних формах та роблять висновки (при наявності відповідних реактивів можна провести групову лабораторну чи показати реакції у вигляді демонстрації).
ІV. Закріплення та повторення матеріалу. (слайд 8-11)
Які речовини дають якісну реакцію на іони брому: HBr, KBr, AgBr, BaBr2, PbBr2, FeBr2. Які ще якісні реакції дають видані речовини?
Розв’язок. За таблицею розчинності знаходимо які речовини є розчинними, оскільки тільки вільні іони брому можуть давати якісну реакцію. Такими речовинами є HBr, KBr, BaBr2, FeBr2. За таблицею 1 з’ясовуємо, як іще можна розпізнати видані речовини. HBr можна визначити індикатором лакмусом – червоне забарвлення, KBr – фіолетовий колір полум’я, BaBr2 – сульфат- іон з барієм утворює білий осад, FeBr2 – червона кров’яна сіль з ферум (ІІ) –іоном утворює синій осад.
До 200мл невідомого розчину добавили барій хлорид. При цьому утворилося 2г білого осаду. Яка речовина могла бути в розчині, якщо полум’я забарвлюється розчином у фіолетовий колір. Розрахуйте молярну концентрацію невідомого розчину.
Розв’язання. За таблицями якісних реакцій з’ясовуємо: барій утворює білий колір з сульфат-іоном, отже у розчині-сульфат. Фіолетовий колір полум’я створюють іони калію, отже у розчині міститься калій-іон. Таким чином, невідомою речовиною є калій сульфат.
Задача. Дано: К2SO4 + BaCl2 → BaSO4 ↓ + 2 КCl
V (розчину) =200мл Сm =
m (осаду) 2г υ (BaSO4) =
=
=0,008 моль
Сm – ?
=
; υ (К2SO4) = 0,008 моль
Сm (К2SO4)=
= 0,04 моль/л
Відповідь: 0,04 моль/л
У стакані невідома прозора речовина без запаху. При додаванні метилового оранжевого з’являється червоний колір, а при додавання плюмбум (ІІ) хлориду утворюється чорний осад. Що за речовина в стакані? Напишіть рівняння її якісної реакції у трьох формах.
Розв’язання. За таблицями якісних реакцій з’ясовуємо: метиловий оранжевий червоніє в кислотах, отже невідома речовина має гідроген-іон. Плюмбум утворює чорний осад з сульфід –іоном, отже невідома речовина містить сульфід-іон. Таким чином, у стакані розчин сульфідної кислоти.
Рівняння: Н2S + РbCl2 → РbS↓ + 2НCl
2 Н+ + S2- + Рb2+ + 2Cl- → РbS↓ + 2 Н+ + 2Cl-
S2- + Рb2+ → РbS↓
V. Виставлення оцінок, повідомлення домашнього завдання. (слайд 12)
1.Вивчити конспект.
2. Придумати завдання, використавши таблиці якісних реакцій, і розв’язати його.
3. Принести води з різних джерел (водопровідна, дощова, озеро, річка) для визначення в ній основних аніонів.
Джерела.
Якісні реакції. https://foxford.ru/wiki/himiya
Качественные реакции на хлорид-, бромид- и йодид-ионы. https://www.youtube.com/watch
Якісна реакція на хлоридну кислоту. https://www.youtube.com/watch
Якісні реакції на деякі іони. http://osvitapoltava.ucoz.ua