Розробка уроку з української літератури 11 клас

Тема: Іван Драч. Невтомний шукач нового змісту і форми в поезії. Переосмислення жанру балади. «Балада про соняшник» - поетичний роздум про суть мистецтва.

Мета уроку: - ознайомити з життєвим та творчим шляхом І.Драча, змістом

«Балади про соняшник»;

  • розвивати навички аналізу поетичного твору, уміння відстоювати свою думку і власну позицію;

  • виховувати доброту, любов до рідної природи.


Хід уроку:

І Організаційний момент

Учитель: Подивіться, який чудовий ранок. Сонце посилає нам привіт ось тим сонячним зайчиком, який перекочується з парти на парту, вітаючи нас із новим днем.Спіймайте рукою цей промінчик і притуліть до серця, і ви відчуєте тепло сонця, товариша поряд, учителя і уроку, який принесе нам щось нове.

ІІ Вивчення нового матеріалу:

Учитель: Література - це не тільки набір імен, текстів, це життя, яке нас оточує повсякчас.

1.Як ви думаєте, що пов’язує між собою Василя Симоненка, Дмитра Павличка, Івана Драча?

(Поети – шістдесятники)

2.А що поєднує Михайла Коцюбинського, Івана Драча, Павла Тичину й діда Семена з кіноповісті О.Довженка «Зачарована Десна»?

(М.Коцюбинського називали Сонцепоклонником, П.Тичина - збірка «Сонячні кларнети», дід Семен понад усе на світі любив сонце.)

Учитель: А щоб пояснити зв'язок з ними Івана Драча нам треба опрацювати тему. (Учні записують тему уроку)

3.Сонце… Як ви гадаєте, чому саме сонце займає особливе місце в житті людини? 4.А кого порівнюють люди із сонцем, сонечком? (Маму, дитину, стареньку бабусю, добру людину)

5.А як сонце пов’язане з соняшником, а соняшник із землею?

6 Творче завдання . Асоціативний ряд

Сонце – тепло, світло, радість, життя, задоволення.

Соняшник – краса, єднання з землею, сонцем, користь, символ.

Учитель: А що значить соняшник для Івана Драча? Звернемось до підручника ст.239 – 242. Прочитати біографію, виписати назви збірок, творів, де фігурує образ сонця чи соняшника. (Самостійна робота, один учень виконує завдання біля дошки, самоперевірка написаного)

Учень: Перша збірка «Соняшник» (1962р.)

Поема «Ніж у сонці»

«Сонячний етюд»

Книжка «Сонячний фенікс» (1978р.)

Збірка «Сонце моє» (2010р.)

«Храм сонця» (1988р.)

«Балада про соняшник» (1962р.)

Учитель: Зробіть висновок, що ж значить сонце для І.Драча?

Учень: Сонце для Івана Драча – це осердя, символ природного й духовного життя.

Учитель: Прослухайте поезію «Балада про соняшник» і складіть «паспорт» твору. (поезію читає вчитель)

7. «Паспорт» твору

Автор

Іван Драч

Назва твору

«Балада про соняшник» (1962р.)

Літературний рід

лірика

Вид лірики

філософська

Жанр

балада (модерна)

Тема

розповідь про хлопця – соняшника, що прагне пізнати красу життя

Провідний мотив

талант бачити красу в повсякденному житті

Алегоричні образи

соняшник – поет, сонце - поезія

Художні засоби

епітети (золоті переливи, засмагле сонце); метафори (сонце їхало на велосипеді); звертання (поезіє, сонце моє оранжеве), алегорія

Віршовий розмір

верлібр (вільний вірш)

Примітки

поет - шістдесятник


Учитель: Перевірте складений «паспорт» твору , обмінявшись зошитами, виставте бали за роботу. ( на дошці правильний варіант) А що таке балада? Зверніться до словничка літературних термінів на ст346

Зробіть висновок, чому дана поезія є модерною баладою?.

8. Літературний диктант «Кольорова гама почуттів» (виписати назви кольорів, які є в поезії)

Зелений,коричневий, сірий, жовтий, червоний, білий, золотий, оранжевий.

А тепер намалюйте цю палітру у вигляді сонячних промінців і над кожним надпишіть щось позитивне, хороше, побажання товаришу і подаруйте це сонечко йому напам’ять про наш урок і про шкільне життя.


З- здоровя

К – краси

С – самовпевненості

Ж – жадоби до знань

Ч – чарівності

Б – багатства

З – здійснення мрій

О – оптимізму

Учитель: І хай ці побажання здійсняться, хай завжди сонячно буде у ваших душах і серцях.

А від мене прийміть цей вірш.

***

Соняшник – хлопчик смаглявий,

Тіло шорстке він мав,

Що відливало зеленим,

Бігав і груші рвав.

Ще полюбляв купатись

І засмагать на піску,

І в небо задивлятись,

І на бурхливу ріку.

А потім підняв очі вгору

І раптом застиг на мить,

Бо він побачив сонце

Й без нього не зміг вже жить.

Так в душу поезія лине,

І сонцем там світить нам,

Запам’ятай, людино,

Поезія – сонця храм!

Л.М.Хохрін

ІІІ Домашнє завдання.

1.Твір –есе « Поезія в моєму житті», «Якби я був соняшником…», «Що наповнює мою душу сонцем?» (за вибором учнів)

2.ст.239 – 243 (опрацювати)

3.Індивідуальне завдання – скласти тести до поезії (3 учнів)

IV Підсумок уроку