(письмо). Тема. Письмо великої букви Я, буквосполучень та слів із нею . Доповнення та записування речень. Відновлення деформованих слів.

Мета: повторити правила написання слів з великою буквою Я, удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, збагачувати словниковий запас учнів, записувати слова і речення під диктовку, складати речення за схемою; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, фонематичний слух, пам’ять, образне мислення та мовлення; вимагати від дітей охайності при письмі та дотримання норм каліграфічного письма; виховувати повагу та бережливе ставлення до природи.

Обладнання: каса букв, картки з друкованими і рукописними буквами, фішки для звукових моделей, робочий зошити, малюнки.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

Дзвоник пролунав веселий,

Дружно всіх він кличе в клас.

Цікаві дії на уроці

Пропоную я для вас.

Станьте струнко, схаменіться,

Одне одному всміхніться,

Приготуйте без мороки все,

Що треба до уроку.

Приготовлено? — Хиток.

Починаєм наш урок.

Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

II. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Скоромовка

Яків кинув якір,

Побачив маяк.

Хто Яків?

(Моряк)

— Про кого йдеться у скоромовці?
- Про моряка Якова.

- Саме сьогодні цей славетний моряк завітав і до нашого класу. Знайомтесь.

III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Отже, сьогодні на уроці ми навчимося писати велику літеру Я, склади та слова з нею. Будемо доповнювати та записувати реченя. Попрацюємо матросами побудуємо та відновимо слова.

Фізкультхвилинка " Матроси"

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Демонстрування та порівняння друкованої літери з відповідною їй рукописною, з раніше вивченими літерами

2. Повторення гігієнічних правил письма
• Правила сидіння за партою.
• Розміщення зошита на парті.
• Як тримати ручку під час письма.

3. Коментоване письмо букви на відео ролику.
— Велика буква Я складається з двох елементів: перший елемент починається з нижнього заокруглення, що переходить у пряму лінію і далі в овал, і прямої довгої лінії, заокругленої внизу праворуч.

Алгоритм написання великої букви Я

1. Починаємо писати трішки вище нижньої рядкової лінії
2. Заокруглюємо вниз праворуч, торкаючись нижньої рядкової лінії

3. Ведемо вгору довгу пряму лінію
4. Не доводячи до верхньої міжрядкової лінії, заокруглюємо ліворуч
5. Торкаючись верхньої міжрядкової лінії, заокруглюємо вниз
6. Не доводячи до верхньої рядкової лінії, заокруглюємо праворуч, торкаючись її
7. Ведемо вгору по писаному до того місця, де довга пряма переходила в овал
8. Пишемо коротку пряму лінію вгору до верхньої міжрядкової лінії
9. Повертаючись по писаному, ведемо довгу пряму лінію вниз на себе, яку біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч
10. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка
— Пишемо під диктовку: і-раз-і, два-і.

4. «Письмо» у повітрі

V. Робота в зошиті с.31

1. Робота з малюнком. Письмо елементів букви

2. Письмо рядка букв Я самостійно

Пальчикова гімнастика "Долоньки"

Ми долоньки розітрем

І зігрієм пальчики.

Будем гратися руками,

Як маленькі зайчики.

П;ять братів, п;ять зайців,

П;ять завзятих молодців.

Це не в лісі сірі зайці,

А це просто твої пальці.


3. Письмо буквосполучень (звернення уваги на поєднання літер)

Ян Яс Яр

4. Письмо слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами)

5.Гра "Матрос"с.32

(Клас ділиться на 3 команди. Вибирають капітанів. Команда отримує завдання.

  1. Скласти пазл. Малюнок слова .(маяк, якір, моряк)

  2. Скласти слово з карток букв.

  3. Команда ,за сигналом вчителя ,виходить до дошки і викладає слово на дошці.

  4. Один учасник команди викладає звукову схему слова.

  5. Інший учень ,з команди, пише слово прописом.

  1. Відновлення та написання деформованого речення. С.32

- Наш знайомий моряк Яків отримав листа від свого племінника Ярослава, але не встиг його прочитати. На морі розпочався шторм, піднімалися великі хвилі і лист промок.

— А тепер подивіться уважно на наступний рядок. Там записане речення з листа, але водою розмило останне слово.

— Давайте допоможимо моряку, спробуємо його відновити та правильно прочитати.

Ярослав хоче стати моряком.
— Молодці! Ви виправили помилку.— Скільки слів у реченні? (4)
— Назвіть перше слово; 2,3,4
— Як запишемо перше слово? (З великої літери)
Тепер, згадавши всі правила написання речення, ми можемо приступити до його запису.

Фізкультхвилинка

9. Списування речення

VI. Підсумок уроку

- Чи сподобався вам урок?
— Яку букву навчилися сьогодні писати?
— Чи важко було писати цю букву?
— Які слова з цією літерою ви писали?

На сторінку «Букваря»
З моря вийшла буква Я
І на якір гордо стала.
Я слова свої зібрала.
Покажіть свої знання
І назвіть слова на Я.

- Назвіть імена людей які починаються на букву Я.

(Яків, Ярослав, Яна, Ярина,Явдошка, Яся, Яким, Ян)

Рефлексія.

Аудіо запис "Звуки моря".