Тема: Алгоритм дій під час пожежі в громадському приміщенні

Мета: поглиблювати знання учнів про пожежну безпеку у громадських приміщеннях, продовжувати знайомити зі знаками пожежної безпеки, способами оповіщення про пожежу; вчити визначати причини виник­нення пожеж та обирати засоби пожежогасіння; розвивати вольові якості, навички поведінки в надзвичайних ситуаціях, уміння еваку­юватися з громадського приміщення; виховувати потребу всебічного самовдосконалення.

Обладнання: фотографії або ілюстрації, які демонструють, правила пожежної безпеки у школі, плани евакуації зі школи при пожежі, первинні засоби пожежогасіння, послідовність дій під час пожежі в громадському приміщенні, комп'ютерна презентація/

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: заняття з елементами тренінгу

Хід уроку

  1. Привітання. Мені дуже приємно вас бачити здоровими і у хорошому настрої. Перше правило здоров’я – весела усмішка. Подаруйте її своїм друзям.

  2. Мотивація. А я вам розповім казку

Казка

За горами, за долинами, за темними лісами жив-був король вогню Попелюшко. Самотньо йому було одному жити у своєму великому царстві. Ось і вирішив він помандрувати до людей, щоб поширити поміж ними своє багатство – жаринки, що зберігалися в залізних скриньках. Щоб ті по всьому світу розносили і розмножували вогонь..

Діставшись до людей на ярмарок, король почав торгуватись:

  • Чарівні жаринки! Чарівні жаринки!

Навколо нього зібралось багато люду, підійшов і мудрець. Він промовив такі слова:

  • Ці «чарівні жаринки» приносять людям користь - зігрівають оселю, випромінюють світло. Але якщо людина хоча б раз неуважно поведеться з ними, вони можуть забрати в неї життя. Вогонь життєдайний, утім небезпечний. Бережіть його, але й бережіться його!!!

Якби ж то всі люди на Землі прислухались до поради мудреця…

Питання до учнів: Як ви думаєте, діти, про що йтиме мова на сьогоднішньому уроці?

Так, про вогонь! Важко уявити собі сферу людської діяльності, де б не застосовували його. Однак вогонь може перетворитись на пожежу. Щоб не сталося такого лиха, варто пам’ятати причини виникнення пожежі, вчитися розпізнавати знаки пожежної безпеки, знати, як правильно діяти у разі виникнення пожежі та дотримуватись правил евакуації з небезпечних приміщень, щоб захистити себе та надати допомогу іншим, перебуваючи в громадському приміщенні.

На сьогоднішньому уроці ми спробуємо все це з’ясувати та відпрацювати алгоритм дій під час пожежі в громадському приміщенні.

З. Тема уроку. Отже, тема нашого уроку «Алгоритм дій під час пожежі в громадському приміщенні (школі)» Запишіть в зошитах дату та тему уроку.

Наше заняття буде проводитись у формі уроку з елементами тренінгу.

4. Очікування В більшості випадків успіх на уроці залежить від активної співпраці вчителя і учнів класу, і ви, юні друзі, мабуть, ідучи на цей урок на щось надіялись, на щось сподівались. Свої очікування від сьогоднішнього уроку ви можете написати на краплинках, розмістити їх над вогнищем на хмаринці. Напишіть, що бажаєте пізнати нового, а можливо і закріпити пройдений матеріал тощо. Чи здійсняться очікування ми вияснимо наприкінці заняття.

5. Повторення і засвоєння нових знань

1) Вправа Наведіть приклади громадських приміщень у нашому населеному пункті. А школа є таким громадським приміщенням?

2) Вправа Чим відрізняються громадські приміщення від житлових будинків щодо пожежної безпеки?

3) Вправа Діти, подумайте і скажіть, з яких причин здебільшого виникають пожежі в приміщеннях?

Звичайно, що причини можуть бути різні, найпоширеніші з них давайте ще раз назвемо:

  • Необережне поводження з вогнем;

  • Дитячі забавки з вогнем;

  • Порушення правил пожежної безпеки під час обладнання та експлуатації електроустаткування й побутових приладів;

  • Порушення правил експлуатації газових приладів;

  • Розпалювання багать і спалювання сміття поблизу будівель;

  • Застосування для розпалення багаття легкозаймистих рідин (бензину,гасу, ацетону та ін..);

  • Людська недбалість.

4) Вправа Ми з вами проводимо у приміщенні навчального закладу багато часу. І можуть виникати різні ситуації, зокрема і пожежонебезпечні. То ж учні мають знати первинні засоби пожежогасіння, розрізняти сигнали оповіщення про пожежу та правильно діяти в разі виникнення пожежних ситуацій в школі.

Попередньо ви об’єдналися в три групи, кожна з яких буде міркувати над своїми завданнями і відповідати на поставлені запитання.

Отже,

Завдання для групи №1 Запобігти

Які системи оповіщення про пожежу розміщені в громадських приміщеннях. На які види їх поділяють?(намалювати схему на дошці)







Завдання для групи №2 Врятувати

Які спеціальні знаки пожежної безпеки встановлені в громадських місцях? Як їх позначають? ( вказати назви зображених знаків)









Завдання до групи №3. Допомогти

Які первинні засоби пожежогасіння знаходяться в школі?(Будова пожежного щита, підписати всі засоби)













5) Вправа «Евакуація»

У школах, бібліотеках, музеях, магазинах та інших громадських будівлях на видних місцях знаходиться план евакуації людей на випадок пожежі. У ньому зазначено шляхи евакуації в разі небезпечної ситуації. Щоб безпечно вийти з приміщення, треба завчасно знати, як діяти.

Чи бачили ви в нашому навчальному закладі такі плани евакуації? Де вони знаходяться?

На ваших партах знаходиться типовий план евакуації зі школи. Роздивіться його. Запам’ятайте основні його позначення.Знайдіть на плані місце, де знаходиться кабінет, в якому ви перебуваєте, інші приміщення, де розташовані виходи, умовні позначки. Запам’ятайте їх. Знайдіть шлях, за яким можна буде здійснити евакуацію з вашого класу. Запам’ятайте його.

Завдання для всіх груп наступне: позначити шлях евакуації із вашого навчального кабінету до безпечного місця в разі пожежі.

6) Перегляд відео Дії під час пожежі



А зараз ми з вами виконаємо практичну роботу, використавши свої знання та вміння.

7) Вправа Практична робота

Записуємо в зошит



Практична робота

Тема: моделювання ситуації евакуації з класу та другого поверху

Мете: навчитися правильно поводитися в ситуаціях евакуації з класу

Обладнання та матеріали: план-схема евакуації школи, знаки пожежної безпеки на стінах школи.

Хід роботи

  1. Який сигнал сповіщає про пожежу в школі?

  2. Повторимо правила поведінки під час евакуації (с.40 підручника)

  3. Користуючись всіма рекомендаціями і дотримуючись правил поведінки під час виникнення пожежі, вийдемо зі школи, імітуючи евакуацію при пожежі.

  4. Прослідкуємо, скільки часу потратили, аби покинути школу

Висновок: дати відповідь на питання, чи правильно діяли?



8) Візит рятівника

Пожежа – це особлива битва, тактика якої – наступ на вогненну стихію.  При пожежі не можна чекати і бути повільним. Адже підрахунок часу іде на секунди.

У ці страшні хвилини на допомогу приходять пожежники. Ці люди в блискучих касках по-справжньому безстрашні. Їхні рухи швидкі, стрімкі і точні. Ще б пак, адже мова йде про рятування життя людей та народного достатку. Кому доводилось бачити роботу пожежників в умовах бурхливої стихії, той міг переконатися, що ліквідація пожежі – це важка і небезпечна праця. Декілька разів за чергування лунає в пожежній частині тривога. У будь-яку пору дня і ночі пожежники готові вступити в боротьбу з вогнем. І сьогодні у нас на уроці присутній______________

Саме про правила протипожежної безпеки , яких потрібно дотримуватись в школі розповість Володимир Миколайович

Оцінювання!!!!

9)«Очікування» Закінчення уроку

Ось і закінчується наш урок, на якому всі учні активно працювали і здійснилися ваші сподівання, то нехай проллється дощик із крапельок та загасить наше вогнище, щоб воно не стало причиною пожежі. А у ваших юних серцях нехай ніколи не згасає творчий вогник!

















































Додаткові питання

  1. Чи можна вибивати вікна при пожежі? (Ні, бо у приміщення почне поступати свіже повітря, який прискорює горіння).

  2. Чому бензин або гас, які горять неможна гасити водою? (Бо вони легші за воду і розподіляється по її поверхні і вода не надає вогнегасного ефекту).

  3. Чому у дитячих закладах двері приміщень відчиняються назовні? (Тому, що у такому випадку при евакуації не створюється велике скупчення людей).

  4. Яка діжка представляє більшу небезпеку: наповнена бензином чи порожня після нього? (Порожня: в ній може створитися вибухонебезпечна концентрація парів бензину з повітрям).

  5. Чому неможна кидати у вогонь аерозольні упаковки? (Аерозольні упаковки — вибухонебезпечні).

  6. Чи можна вмикати світло, якщо у квартирі відчувається запах газу? (Ні, через те, що при вмиканні світла може виникнути іскра, що при наявності газу може спричинити вибух).

  7. Як погасити палаючий на людині одяг? (Потрібно зупинити його, повалити на землю і катати, вбиваючи полум’я. Можна обернути ковдрою. Однак, коли це робить сама собі людина у приміщенні, що горить, вона повинна берегтися отруєння чадним газом).

  8. Що треба робити, якщо під час перегляду телевізора з нього пішов дим? (Вимкнути телевізор. Викликати пожежну службу, позвати на допомогу дорослих або самому накинути на телевізор щільну тканину, ковдру).

  9. Куди треба телефонувати під час пожежі, що треба повідомляти? (Викликати пожежну службу за телефоном 101. Повідомити, що і де горить, адресу: вулицю, номер дому, під’їзду, його код; своє прізвище).

Якщо в школі оголошено евакуацію, учні повинні:        

  1. уважно слухати оповіщення;

  2. ♦ виконувати розпорядження вчителя;

  3. ♦ не панікувати й не кричати;

  4. ♦ за розпорядженням учителя евакуюватися з приміщення школи;

  5. ♦ не бігти, не заважати однокласникам, допомагати молодшим школярам;

  6. ♦ зачиняти за собою всі двері;

  7. ♦ по сходах спускатися по одному, не обганяти одне одного;

  8. ♦ не повертатися за забутими речами;

  9. ♦ після виходу з приміщення виконувати розпорядження вчителя;

  10. ♦ у разі травмування (порізи, забої, рани, опіки) повідомити вчителя.