Філія «Липниківський ЗЗСО І-ІІ ступенів»

ОЗ «Мостиський ЗЗСО №1 І-ІІІ ступенів

Мостиської міської ради Львівської області»








Джек Лондон «Жага до життя».

Проблеми життя і смерті, дружби й зрадництва у творі.











Підготувала

учитель зарубіжної літератури

Козак Марія Іванівна



Липники - 2019


Тема уроку. Джек Лондон «Жага до життя». Проблеми життя і смерті, дружби й зрадництва у творі.

Мета уроку: характеризувати ставлення головного героя до випробувань життя, пояснювати мотиви поведінки героїв твору; визначати правила виживання в екстремальних ситуаціях; показати силу людського характеру; розвивати навички аналізу художнього тексту та уміння висловлювати власну точку зору; виховувати любов до життя, уміння боротися за своє життя й виживати в екстремальних ситуаціях, сприяти становленню активної життєвої позиції.

Обладнання: портрет Джека Лондона, текст оповідання «Жага до життя», буктрейлер «Жага до життя», презентація, репродукції картин Рокуелла Кента.

Тип уроку: комбінований.

Епіграф уроку:

Людину, яка не здається, перемогти не можна.

Е.Хемінгуей

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він зимовий і цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Повернімося обличчям до гостей

І лагідно промовимо: «Добрий день!»

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Слово учителя. У житті кожної людини трапляться моменти, коли сили, здається, кидають тіло, коли бажання боротися і жити зникає. Саме тоді відкривається так зване «друге дихання» і ти піднімаєшся, переборюєш труднощі, долаєш перешкоди. І тоді доля на знак твоєї перемоги подає тобі руку. Слайд 1

Перегляд буктрейлера «Джек Лондон» Слайд 2

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Унікальною особистістю є Джек Лондон. Тож давайте за допомогою "Блеф-туру" згадаємо, що ми дізналися про письменника на минулому уроці. Слайд 3

  1. Джек Лондон народився в Англії (США, Сан – Франциско)

2. Джек Лондон видатний англійський (американський) письменник.

3. Справжнє прізвище Дж. Лондона – Семюел Клеменс (Ні. Джон Гріффіт)

4. Джек Лондон отримав гарну освіту (Ні, в 12 років почав працювати)

5. В 7 років Д. Лондон почав навчатися? (Ні, в 19 років сів за парту)

6. У дитинстві Джек Лондон розповсюджував газети? (Так)

7. На шхуну "Софі Сазарленд" Джек Лондон найнявся, коли йому було 20 років? (Ні, тоді йому було 17 років.)

8. Півострів, перебування на якому стало справжнім університетом для творчості Джека Лондона Аляска? (Так)

9. За своє перше оповідання "Тайфун біля японських берегів" отримав премію у 25 доларів? (Так)

10. Оповідання "Жага до життя" Джек Лондон написав у 1907 році? (Так)

11. «Любов до життя» - це пригодницький роман (оповідання).

12. Події оповідання відбуваються в Африці (на Півночі).

13. Джек Лондон прожив 33 роки (40 років).

4. Робота з епіграфом. Слайд 1

Як ви розумієте слова Ернеста Хемінгуея: «Людину, яка не здається, перемогти не можна»? (Джек Лондон неодноразово зазначав, що людина повинна мати мету в житті. І тільки це врятує від розчарувань. А перемагає той, хто буде до кінця наполегливим і докладатиме до того зусиль)

5. Коментар учителя. Джек Лондон у своїх творах пише про випробування, які випадають на долю людини, страждання, боротьбу. Найголовніша риса, якою захоплюється письменник – це людська стійкість. Улюблені герої Джека Лондона в складних життєвих ситуаціях зберігають людяність, милосердя, товариськість, проявляють гідність та силу духу.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

Отже, спробуємо з'ясувати, що автор вважає найціннішим і як має жити людина, щоб гідно пройти земний шлях.

V. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

Слово вчителя. Митець описує реальні географічні місця, якими мандрують його персонажі. Працюючи над текстом твору, спробуємо уявити собі той далекий північний простір, де опинилися герої Джека Лондона. На них чекає довгий, важкий та небезпечний шлях, який вони мають подолати.

Робота над оповіданням "Жага до життя".

  • Які враження справив на вас твір, прочитаний вдома?

  • Де відбувається дія? Чому саме це місце обрано письменником для опису події? (Події твору відбуваються на Півночі. Тут найяскравіше виявляється характер людини, її сила волі,здатність побороти суворі життєві обставини). Слайд 4-5

  • Яку пору року описано? Доведіть свою думку словами з тексту.

(Описано кінець літа:"...Зараз кінець липня або початок серпня". Але на Півночі у такий час лежить сніг: "Навпомацки під снігом водяні болотяні ягоди...").

  • Назвіть головних героїв. Скільки їх? (Двоє. Білл та його товариш)

Що привело людей до цієї безлюдної дикої місцевості? (Вони були золотошукачами, а тепер мають повернутися, бо скоро настане зима і в цій місцевості не вижити. Герої йдуть до схованки з провізією, потім попрямують до моря, щоб сісти на корабель і повернутися додому). Слайд 6-7

Слово вчителя.

Шлях героя ви зможете краще уявити за допомогою карти: Слайд 8

  • приблизно ось тут вони вирушили у путь;

  • синім кольором позначений маршрут, яким вони сподівалися дістатися дому (Велике Ведмеже озеро, далі на схід – Гудзонова затока, де має бути «вдосталь усякого харчу»);

  • червоним кольором позначений маршрут, яким герой насправді йшов («Він ішов на північний схід», далі згадується річка Маккензі, «потрапив у долину річки Копермайн», побачив китобійне судно у затоці Коронації). Якщо виміряти приблизну відстань і помножили на масштаб карти, то отримаємо десь 940 кілометрів. Уявити таку відстань важко.

  • Що несли із собою герої? Чому ношу старалися берегти? (Героїв працювали на золотих розсипах. Вони добували золото і поверталися із заробітків додому. Ношу берегли,бо це було те, заради чого вони вирушили у далеку мандрівку в суворий північний край.)

  • Як ви вважаєте, чому головний герой немає імені? ( Автор прагне  до узагальнень.  Його цікавить просто людина в критичній ситуації, головне, щоб вона залишилася людиною ) Слайд 9

Створення проблемної ситуації.

Слово вчителя. Герой оповідання пройшов шляхом тяжких випробувань. Як вдалося йому вижити в таких складних природних умовах, та ще й пораненому? Що врятувало безіменного героя від неминучої смерті і чому загинув Білл? На ці питання ми спробуємо дати відповідь на сьогоднішньому уроці. Працюючи над змістом оповідання, вам необхідно скласти пам’ятку «Правила виживання в екстремальних умовах» на чернетках.

Розповідь головного героя. Слайд 10

– Невесела картина була перед моїми очима. З усіх боків, аж до обрію, одноманітна пустка, пагорби, всі пологі і низькі. Ані деревця, ані кущика, ні травинки – нічого, крім безкрайньої страшної пустки. В моїх очах не раз проблискував страх.

– "Білл", – прошепотів я. Але ніхто не обізвався.

Робота з текстом.

Знайдіть у тексті слова, які найяскравіше характеризують стан безіменного героя, залишеного товаришем. (Герой тричі гукає Білла, але той і не озирнувся. За допомогою вдалого порівняння автор передає фізичний та психологічний стан потерпілого, коли той кличе Білла перший раз: "очі засвітилися тугою пораненого оленя", вдруге – це був відчай – молитва людини, що потрапила у біду, а втретє – з виразом жаху в очах мандрівник прошепотів Білл.) Слайд 11

Бесіда.

І так, герой залишився наодинці з природою.

  • Чи підкорився він обставинам? (Ні, його не охопив відчай)

  • Що він робить, залишившись сам? (Не кричить і не благає про допомогу; з часом долає пригнічення і страх, опановує себе і рушає далі)

  • На що сподівається герой? (Що Білл його не кинув)

  • Розкажіть, як герой беріг свої сірники? Слайд 12

  • Що значить вогонь для мандрівника?

Коментар учителя. Герой боровся з голодом, холодом, хворобами, болем.

  • Який біль для нього виявився найжахливішим: фізичний чи від голоду? (на певному етапі чоловік перестає відчувати фізичний біль, але "голод аж допікав, аж забив йому памороки, і він уже не знав у який бік йти треба") Слайд 13

  • Що їв герой? Зачитайте епізоди в яких розповідається про те, як герой втамовує голод? (кислі болотяні ягоди, корінці, пічкурі, пташенята куріпки…)

  • Що відчував подорожній, коли дивився услід куріпці? Слайд 14

  • Що підкреслює автор в епізоді поєдинку людини з рибкою? (Кожна істота бореться за виживання)

  • Зачитайте епізод, де зображено поразку людини в боротьбі з рибкою. Які слова передають душевний стан героя? ("спочатку він плакав тихо, потім став голосно ридати")

  • Чи можна зробити висновок, що кожна істота у природі з усіх сил бореться за життя?

Слово вчителя. Життя безжалісне і ставить на один щабель пташку, рибку і людину як представників живого світу. І жорстоко змушує їх виборювати право на життя. Врятуватися змогли ті, хто мав більше сил і міг правильно використати обставини.

  • Чому герой їв усе, що траплялося на шляху, хоча іноді відчуття голоду зникало? (Щоб залишитися живим)

Коментар учителя. У природі існує такий закон: виживає сильніший. Людина – частина природи. Фрагмент фільму – слайд 15

  • Як цей закон розкривається у творі? (зустріч із ведмедем, оленем, вовком)

Слайд 16

Складання асоціативного ланцюжка «Почуття, які переживає герой оповідання»

змореність

холод

голод

страх





біль


виснаженість


бажання жити

відчай


сміливість


терпіння


жага до життя

сила волі








Коментар учителя. У складній життєвій ситуації людина відкриває свою сутність. Саме випробування допомагають зрозуміти, хто поблизу тебе.

  • Що є перевіркою для справжньої дружби? (випробування)

  • Розкажіть, що мандрівник вчинив зі своїм золотом і чому? (герой викинув золото, залишивши «решту речей»)

  • Як ви думаєте, герою просто було відмовитись від золота, яке він з такою впертістю ніс? Чи відразу він це зробив?

  • Те, що спочатку він залишив половину золота, про що свідчить? (Сподівався на порятунок)

  • Торбинка із золотом «була невелика…, «та важила 15 фунтів» - це приблизно 7 кг. Чому герой викинув золото і залишив «решту речей», а не навпаки?

  • Чи можна вважати відмову героя від золота проявом його сили?

  • А що значить золото в житті людини? (Автор стверджує гроші не є сенсом життя. Завжди за складних умов допомагали дружба, взаємопідтримка)

  • Чому Білл зрадив друга? Як ви оцінюєте його вчинок? (Білл зрадив товариша, вчинив аморально. Адже він покинув свого хворого товариша напризволяще серед безкрайньої пустелі).

  • Як герой дізнався про долю Білла? Слайд 17

  • Прокоментуйте цитату: «Що ж, нехай Білл покинув його, але він не візьме золота, не смоктатиме Біллових кісточок. А Білл зробив би так, якби опинився на його місці, думав він, плентаючись далі». (Автор підкреслює людську сутність героя, незважаючи на страшні фізичні муки, пережиті випробування, він залишається людиною. Автор дає зрозуміти, що для Білла золото важливіше за життя).

  • Чи були поблизу кісток Білла якісь речі, крім золота? Про що це свідчить? (Білл поставив на перше місце золото і програв)

  • Чому герой оповідання не взяв золото «друга»? (Не хотів скористатися смертю Білла. Так автор підкреслює згубну владу золота і наскільки марним воно є в порівнянні з життям)

  • Чому загинув Білл? (Природа покарала його за підлість і жорстокість. Білл продемонстрував слабкість людського духу. Він обрав золото, а не життя)

  • У чому різниця між цими персонажами?

  • Доведіть, що втративши все, герой зберіг дві найголовніші речі: силу духу, яка не скорялася смерті і людську сутність.

Слово вчителя. Ми розглянули історію боротьби героя за власне життя. Письменник доводить, що найцінніший скарб, важливіший за все золото світу, — це життя людини. Проте щоб вижити, потрібно виявити не тільки фізичну силу, а передусім силу духу й людяність. Провівши персонажів твору заплутаними стежками Півночі, автор переконує в тому, що в скрутній ситуації перемагає той, хто долає в собі жагу до наживи. А той, хто втрачає в собі милосердя та гідність, гине. Сувора природа Півночі стає справедливим суддею для фізично здорового Білла і залишає перемогу за Людиною, яка проявила мужність, духовну силу, жагу до життя. Такий герой може перемогти навіть смерть.

Перевірка виконаного учнями завдання (Складання пам’ятки «Правила виживання в екстремальних умовах») (правила учні записують у зошити).

  1. Не втрачати надії, не впадати у відчай.

  2. Зберігати вогонь як символ життя.

  3. Щоб вижити, треба їсти.

  4. Не показувати страх перед хижими звірами. Не тікати! Людина сильніша за хижого звіра.

  5. Найбільша цінність людини – життя. Відмовся від усього, що заважає жити.

  6. Бережи людську сутність. Будь Людиною!

  7. Перемагай втому і рухайся вперед. Рух – це життя!

Робота з текстом. Слайд 18

  • Знайдіть і зачитайте описи природи, які «побачив» герой.

  • Який колір переважає в пейзажах оповідання? (сірий («сіре море моху», «сірі скелі», «на небі ні сонця, і навіть проблиску сонця». Сірий колір найбільше відповідає настроєві героя).

  • Подумайте, яка роль пейзажу в оповіданні? (пейзаж виконує роль емоційного тла у творі, підкреслює настрій головного героя)

Презентація репродукцій картин Рокуелла Кента (випереджувальне завдання)

(Природа Північної Америки яскраво відображена на малюнках американського художника, скульптора і письменника Рокуелла Кента (1882 – 1971). Як і Джек Лондон, він перезимував на Алясці, але ще до відкриття родовищ золота. З його малюнків у всій красі постає сувора природа Півночі. На його картинах відобразилася велич просторів землі. Строгі, спокійні форми гір у пейзажах на картинах, високе небо, білосніжні хмари, неозора далечінь просторів. Перевага холодних кольорів (різних відтінків синього, дивовижні поєднання синьо-зеленого та яскравість білого) чудово передавали стриманість, величну суворість та незайману чистоту цього краю, заселеного сильними й мужніми людьми).

  • Чи допомогли репродукцій картин Рокуелла Кента побачити Аляску?(роботи Р. Кента доповнили картину суворого клімату Аляски; герой оповідання викликає ще більшої поваги за те, що зумів вибороти життя, не здався).


VІ. Узагальнення і систематизація знань.

Складання схеми "Кола Вена"

Яким же виявився в екстремальній ситуації Білл, яким безіменний герой, що їх об’єднувало?












Слово вчителя

Треба любити життя. Але пам’ятати , що іноді воно пропонує важкі, екстремальні ситуації. Саме тоді потрібно бути гідним людини та встояти. На жаль, такі ситуації бувають не тільки в книжках, вони трапляються і в нашому повсякденному житті. Люди поводяться по-різному: хтось опускає руки, вважаючи, що життя закінчилося, а хтось знаходить сили і продовжує жити, вражаючи оточуючих своєю силою волі та бажанням жити.

Працюємо в парах Слайд 19

У вас є таблиця. Вона складається з трьох стовпчиків. За допомогою стрілок, вкажіть, який епізод свідчить про те, що героя можна назвати людиною, якій – ні.



ТАК


Чи вдалося головному героєві

залишитися людиною?


НІ


«…але він все одно думав про їжу»;



«…він діє розсудливо – ловить пічкурів відерцем»;



«…він їв жадібно, живцем вкидав

у рот малих куріпок»;



«Загадкова істота, що стояла перед вовком,ще може дряпатись і кусатись»;



«…вхопив кістку у зуби і давай висмоктувати рештки життя»;



«Муки голоду повертали розум до дійсності»;



«…він пригадав карту Гудзонової

затоки»;



«…то була жива істота,в якій важко упізнати людину»;



«…проймався ненавистю до тих, хто сидів за столом».



«Не смоктатиму Білових кісток»…



«Він був спокійний і мислив ясно.»



«З палуби вони помітили на березі якусь дивну істоту… То була й справді жива істота, в якій важко було впізнати людину…»


Висновок. За страждання, за неймовірну силу волі, за мужність, за любов до життя він отримує подарунок долі.


    • Які проблеми порушує автор в оповіданні? (Проблема життя і смерті, дружби і зради, людської гідності, гуманізму у стосунках між людьми, людини й природи, матеріальних і духовних цінностей).

Заповнення паспорту твору Слайд 20

Паспорт твору «Жага до життя»

Автор


Літературний рід


Жанр


Тема


Проблеми


Місце подій


Персонажі



Слово вчителя

До нас на урок завітала кореспондент відомого телеканалу, яка хоче взяти інтерв’ю у героя оповідання Джека Лондона «Любов до життя». Давайте їй допоможемо, але пам’ятайте: зараз ви – герой оповідання, відповідь даєте від першої особи.


Рольова гра «Інтерв’ю журналіста»

  • Назвіть, будь ласка, Ваше ім’я та прізвище.

  • Чому Джек Лондон не захотів дати Вам ім’я?

  • Чому Ви викинули клунок з золотом, адже це було саме те, заради чого Ви вирушили на Аляску?

  • Чому, на Вашу думку, Білл не залишився з Вами?

  • Який з моментів Вашої подорожі зараз здається найстрашнішим?

  • Чому, коли Ви вже були на китобійному судні «Бетфорд», Ви ховали сухарі?

  • І останнє запитання: скажіть, завдяки чому Вам вдалося вижити?


VІІ. Рефлексія. Слайд 21

Продовжити речення.

  • Оповідання Джека Лондона «Любов до життя» допомогло мені зрозуміти…

  • Які уроки з оповідання ми візьмемо зі собою в життя?

VІІІ. Підбиття підсумків

Слово вчителя. Письменник доводить, що найцінніший скарб, важливіший за все золото світу, — це життя людини. Проте щоб вижити, потрібно виявити не тільки фізичну силу, а передусім силу духу й людяність. Провівши персонажів твору заплутаними стежками Півночі, автор переконує в тому, що в скрутній ситуації перемагає той, хто долає в собі жагу до наживи. А той, хто втрачає в собі милосердя та гідність, гине. Сувора природа Півночі стає справедливим суддею для фізично здорового Білла і залишає перемогу за Людиною, яка проявила мужність, духовну силу, жагу до життя. Такий герой може перемогти навіть смерть.


ІХ. Домашнє завдання Слайд 22

  • Написати лист герою оповідання «Дякую, що дали приклад, як варто боротися за життя».

  • Розробити тестові завдання до оповідання (8 запитань, які матимуть по 3 варіанти відповіді).

  • Підготувати повідомлення на тему «В. Г. Короленко і Україна».