Дослідницький практикум

«ЯК ЖИВУТЬ МУРАШКИ»







Підготувала вчитель 1-А класу

Сидоренко Людмила Володимирівна





Мета проекту: розширити знання дітей про мурашок, сформувати емоційне їх сприймання, формувати поняття про їх будову та значення для природи і життя людей. Ознайомити із різноманітністю комах у природі. Розвивати пізнавальний інтерес, увагу та спостережливість учнів у процесі вивчення комах та їх життя.



Тип проекту: інформаційний, дослідницький.



Форми роботи:

  • урок природознавства на тему «Як живуть мурахи»;

  • презентація «Життя мурашок»;

  • робота з дитячою книгою: читання та обговорення «Як Толя допомагав мурашкам»;

  • пошукова діяльність;

  • екскурсія до Канівського природного заповідника;

  • виставка малюнків про мурашок;

  • створення пам’яток про користь та збереження мурашок.



Міжпредметні зв’язки: природознавство, навчання грамоти, образотворче мистецтво.



Завдання проекту:

  • Сформувати уявлення про світ комах.

  • Активізувати пізнавальну діяльність дітей.

  • Тренувати навички роботи в групі та в парі.

  • Сприяти вихованню екологічної культури.



Очікувані результати:

  • Учні отримують інформацію про життя мурах, їх будову, роль у природі і значення для життя людей.

  • Вміють шукати та використовувати інформацію за проектом.

  • Вміють презентувати власні спостереження за мурашками за змістом створеної ними пам’ятки.




Анотація до проекту

Чому була обрана тема «Як живуть мурашки?». Тому що у наш час особливо актуальною стає тема екологічної освіти. У дітей спостерігається недостатній інтерес до природних явищ, навіть недбале ставлення до об’єктів природи. Тому потрібно вчити дітей бережливо ставитися до неї, цінувати те, що є поряд з людьми. Необхідно формувати уявлення дітей про світ живої природи. Під час виконання цього проекту діти знайомляться з найчисельнішою групою комах – мурахами, з їх визначною роллю у природі.

Даний проект прищеплює учням навички екологічно грамотної поведінки в природі, вчить помічати і берегти красу навколо себе, розвиває допитливість, допомагає усвідомити, що люди і мурахи – це частина навколишнього світу. Хід проекту впливає на розвиток учня. Завдяки його реалізації діти вчаться працювати в парах та групах, самостійно виконувати роботу, відчуваючи при цьому гордість і радість за результати. Робота проводилась на природі, вдома і в класі.








Презентація проекту

Урок природознавства

Тема: «Як живуть мурахи»

Мета. Ключові компетентності: формувати компетентність вміння вчитися, загальнокультурна: прагнути бути культурним у спілкуванні, діяти згідно з прийнятими нормами поведінки; здоров’язбережувальна: дотримуватися санітарно - гігієнічних норм; соціальна: співпрацювати в групі; інформаційно – комунікативна: знаходить у повідомленні інформацію (конкретні відомості), створювати висловлювання з опорою на власний досвід та почуту інформацію, громадянська: прагнути охороняти мурах.

Предметні компетентності: систематизувати знання учнів про мурахи, їх різновиди, спосіб живлення, розкрити взаємозв’язок між живою і неживою природою, формувати уявлення про зовнішню будову комах, розвивати уміння класифікувати, порівнювати предмети, знаходити істотні ознаки та робити висновки, розширювати та збагачувати знання учнів про тваринний світ, спонукати до дослідницької діяльності, виховувати любов та дбайливе ставлення до природи.

Хід уроку

І Організація класу

Урок природознавства

Розпочнемо з вами,

А займемось сьогодні

Серйозними ділами:

Розкриємо віконце

В чудовий світ природи.

Отож часу не гаймо,

Зручнесенько сідаймо

І швидко до роботи.


- Давайте прочитаємо вислів на дошці: Книга – вікно у світ

- Як ви його розумієте?

- Коли відкриваємо віконце, то за ним можна побачити багато нового, дивного. А кожна нова книга знайомить нас з чимось новим, збагачує кожного новими знаннями.

- Сьогодні діти ми прочитаємо книгу „ Дивний і неповторний світ мурах”

ІІ Актуалізація опорних знань

- Перша сторінка – „Бюро погоди”

-Яка пора року?

- Який місяць?

- Які зміни відбулися у природі за цей час?

- Молодці, продовжуйте вести спостереження, уважно придивляйтесь до змін, які відбуваються в природі.



ІІІ Новий матеріал

1. Оголошення теми

- Про кого ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці ви дізнаєтесь, коли відгадаєте кросворд.

З е М о в о д н і

П л а з У н и

З в і Р і

К о м А х и

П т а Х и

Р и б И

1. Тварини, пристосовані до життя на суходолі і в воді.

2. До якого типу тварин належать змії, ящірки, черепахи?

3. Які тварини вигодовують своїх малят молоком.

4. Тварини, які мають 3 пари кінцівок, народжуються 4 рази ( яйце, личинка, лялечка, доросла ....)

5. Ці тварини мають дзьоб та крила, тіло вкрите пір’ям.

6. Тварини, які живуть лише у воді, тіло вкрите лускою.

- Отже, на сьогоднішньому уроці ми будемо говорити з вами про мурах.

2. Наступна сторінка – „сторінка досліджень”

Робота в групах

Комахи – найчисленніша і найрізноманітніша група тварин на Землі. Відомо понад мільйон видів комах.

Пошукова діяльність учнів

- Розгляньте мураху.

- Полічіть, із скількох частин складається його тіло.

- Назвіть ці частини. (Голова, груди, черевце).

- Полічіть, скільки ніг у мурахи, з якої частини тіла вони ростуть.

- Розгляньте малюнок самки. Чим вона відрізняється від інших мурах?

- Чим комахи відрізняються від інших тварин?

( Тіло вкрите твердою оболонкою, мають три пари ніг, відкладають яйця, але не висиджують їх, пересуваються на 6 ногах, можуть літати).

Тіло комахи складається з голови, грудей, черевця і шести ніг. У більшості комах є крила. Розвиваються комахи з яйця. Потім яйце перетворюється в личинку. Личинка стає лялечкою, з якої розвивається доросла комаха.

3. Наступна сторінка „Презентація «Як живуть мурахи»

Мурашки належать до густосімейних комах. Вони живуть у мурашниках, що являють собою куполоподібні гнізда. В одному мурашнику живе кілька мільйонів мурашок. Багаторічні сім’ї мурашок складаються із самок, самців і робочих особин. Голова в мурашок рухома, із сильно розвиненими гризучими верхніми щелепами. На голові знаходяться довгі колінчасті вусики і складні очі. Самці і самки мають перетинчасті крила, які легко обламуються. У робочих мурашок крил немає. У деяких мурашок на кінці черевця знаходиться жало, через яке вибризкується секрет, що має запах мурашиної кислоти.

У багатьох видів мурашок існує поділ праці. Поряд з робочими особинами є ще й солдати. У них дуже велика голова з дуже сильними щелепами. Своєю головою солдати закривають усі вхідні отвори у мурашник. Коли робочі мурашки повертаються додому, вони стукають вусиками солдатів по голові, які після такого знаку пропускають їх до мурашника.

Великі щелепи мурашок-солдатів є їхньою зброєю і робочим інструментом. Солдати можуть нападати на інші види мурашок. Робочі мурашки збирають мед бджіл з вуликів і нектар квітів. Після повернення в мурашник вони відригують цю їжу і годують інших робочих мурашок.

В їхні функції входять також побудова мурашника і підтримання його в чистоті і порядку, догляд за личинками і лялечками, перенесення їх по мурашнику( з однієї частини в іншу) залежно від часу доби і погоди.

Зимують мурашки в підземній частині мурашника, де температура не така низька, як на поверхні. Там вони збираються в тісний клубок і в такому стані перебувають до весни.

Чим живляться мурахи ? Головною їжею мурашок є комахи. За один день мурашина сім’я знищує до 1 кг гусені, личинок жуків, метеликів та інших комах. Оскільки більшість комах та їхніх личинкових стадій – шкідники культурних рослин і лісу, мурашки, знищують їх, приносять велику користь. Мурашки, як і дощові черв’яки, розпушують грунт своїми ходами, сприяють його зволоженню, вентиляції і збагаченню перегноєм. Тому мурашники слід оберігати.

- Чим корисні мурахи?

Мурахи поїдають рештки тварин, вони є санітарами лісу.

Вчені підрахували, що за одну годину мурахи збирають навколо свого гнізда понад сто тисяч попелиць і дві тисячі гусениць. Якби лісових санітарів – мурах не було, гусениці знищили б за цей час понад 10% зелених рослин.

Незважаючи на те, що мурахи поїдають попелицю в такій великій кількості, ці маленькі комахи, розміром не більше 3 мм, дуже швидко розмножуються. Харчується попелиця соком рослин, тому їх відносять до шкідливих комах.

У першій половині квітня вони вилазять із своїх зимових квартир. Виносять з гнізда трупи мурашок, що загинули під час зимівлі, очищають камери й ходи від дрібного сміття, прокладають ходи по грунту і деревах. Придивившись до мурашиних маршрутів, можна побачити, що мурашині стежки мають крихітні заглиблення і характерний білуватий колір.

Спочатку мурашки живляться солодкими виділеннями попелиць, червеців, збирають рештки комах. Коли у другій половині квітня на листі з’являються невеликі гусениці , мурашки переключаються на них.

Відомо, що в житті мурашок органи нюху відіграють важливу роль: інші органи чуттів розвинені гірше. Саме запашні позначки дають можливість рухатися за певними маршрутами – дорогами. Відчувши небезпеку, мурашка виділяє в повітря особливу речовину – феромон тривоги. Відчувши її органами нюху, інші мурашки різко змінюють свою поведінку. Вони починають швидко бігати, піднімати догори черевце і широко розкривати щелепи. У повітрі чути специфічний гострий запах.

Численні крилаті особини – самці й самки з’являються у гнізді у середині червня. Вони помітно більші за робочих особин.

ІY. Закріплення матеріалу (Творчі завдання по групах)

1. Робота в групах

1. Хто із зображених на малюнку тварин не є комахою? Чому?



2. З переліченого вибрати ознаки, властиві лише комахам.

- Пересуваються на чотирьох ногах.

- Відкладають яйця і висиджують їх.

- Тіло вкрите твердою оболонкою (хітином).

- Народжують малят і вигодовують їх молоком.

- Відкладають яйця, але не висиджують їх.

- Пересуваються на двох ногах, літають.

- Тіло покрите шерстю.

- Пересуваються на шести ногах, можуть літати.

3. Мурахи – частина живої природи. Доведіть це твердження.

(Народжуються, дихають, живляться, ростуть, розвиваються, розмножаються, вмирають).

4. Серед перелічених назв тварин назвіть корисні комахи.

Бджола, джміль, яблунева плодожерка, хрущ, колорадський жук, сонечко, мурашки, муха, тля.

5. Серед перелічених назв тварин назвіть комахи.

Джміль, оса, ластівка, метелик, водомірка, кажан, блоха, жаба, краб, мурашка.

Y. Читання оповідання

 

ЯК ТОЛЯ ДОПОМАГАВ МУРАШКАМ


У вихідний день Толя з батьком пішли до лісу. Невдовзі вони зупинилися біля мурашника, зруйнованого якоюсь недоброю людиною. Мурашки ремонтували своє місто, метушливо таскаючи будівельний матеріал. Толя довго спостерігав за роботою лісових трудівників, а потім почав збирати хвоїнки, сухе листя та травинки. Батько зацікавлено спитав:

— Що це ти робиш, Толю?

Толя відповів:

— Ти подивися, як важко мурашкам матеріал до мурашника носити. У них же немає ані машин, ані залізниці, все самі тягнуть. Їм слід допомогти, — взявши зібрані травинки, коріння, листя, він підійшов до мурашника та обережно поклав коло нього в деяких місцях. Мурашки зразу почали перетягувати в мурашник все, що приніс Толя.


  • Куди пішов Толя з батьком?

  • За ким спостерігав Толя?

—    Чи доводилося вам допомагати тваринам чи рослинам? Розкажіть.

 

VІ. Підсумок уроку


—    Чим живляться мурашки?

—    Які обов’язки виконують мурашки у своєму мурашнику?

—    Чому ліс здоровий і чистий там, де є мурашники? (Мурашки рятують ліс, знищуючи гусінь і шкідливих комах.)

—    Як потрібно берегти мурашок? (Не можна руйнувати мурашники.)


Гра «Продовж речення»

  • На уроці я дізнавася…

  • Найбільшим відкриттям для мене було…

  • Сьогодні дома я розповім...

Презентація «Як живуть мурашки?»






























Екскурсія до Канівського природного заповідника


Хід екскурсії

Мета: пробудити пізнавальну активність у вивченні тваринного світу; сформувати та узагальнити уявлення дітей про групу тварин - «Комахи»; вміння спостерігати, робити висновки. Формувати ціннісне ставлення особистості до природи; виховувати почуття успіху і особистої значущості.

І. Вступна бесіда.

- Діти, зараз ви пройдете навчально природничою стежкою. Дізнаєтесь багато цікавого про природу. Що природа дарує людині для життя, і як людина повинна охороняти все живе.

- Ми будемо не лише захоплюватись красивими пейзажами, а й спостерігати, робити висновки.

- Але спочатку нам треба пригадати правила поведінки в природі.

(Відповіді дітей)

  • Пам’ятай!

  • Кожен листочок, кожна травинка виділяють в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього немає життя. Не топчи, не зривай рослини!

  • Не галасуй в лісі, не шуми. Послухай, як шумить ліс.

  • Щоб згубити молоде дерево, потрібні хвилини, а щоб виростити – роки.

  • Природа щедра до нас. Все, що ми маємо, – від неї. Відплатіть їй своєю увагою, добротою, чемним поводженням, і вона буде до вас щедрішою.

  • Не слід смітити в лісі.

  • Не ловіть диких тварин, не забирайте їх додому. Вони загинуть в неволі.

  • Не руйнуйте гнізда. Порушені гнізда птахи покидають.

  • Не розводьте багаття. Може виникнути пожежа.


ІІ. Основна частина.

  • Ось ми з вами і в лісі. Давайте познайомимося з його мешканцями.

Загадка.

Всюди проживають, по шість ніжок мають.

Можуть мати й крила, але це не пташки.

Дітки, відгадали? Звісно – це … (мурашки)


Дослідницька робота.

Спостереження за життям мурашок у лісі.


Розповідь про мурашник.


  • А ось ми біля мурашника. Як живуть мурашки?




Мурашки живуть великими сім’ями. В одному великому мурашнику може жити до кілька мільйонів мурашок. Висота мурашника сягає до одного метра. Купа хвоїнок – це ще не весь мурашник. Частина приміщень знаходиться в землі, а хвоїнки захищають їх від холоду. Мурашник – багатоповерхова споруда, у якій багато ходів і камер, де зберігаються яйця, личинки і лялечки.

Є «солярій» - камера, що нагрівається променями сонця. Навесні мурашки забігають туди погрітися. Є «кладовище». Сюди робочі мурашки відносять померлих побратимів і сміття. Є «зимувальна камера». Комахи збираються в ній, щоб пережити холоди в стані напівсплячки. Є «хлібна комора». Тут мурашки зберігають зерна. Є «царська камера», де проживає матка (цариця), яка відкладає до півтори тисячі яєць на день. За нею доглядають робочі мурахи. Є «корівник», куди приносять попелиць. Є «м’ясна комора», куди приносять гусениць та іншу здобич.

У мурашок є свої «професії». У мурашнику живуть самки, самці і робочі мурашки. Робочі мурахи – це розвідники, годувальники, няньки, будівельники, постачальники, пастухи, солдати.

Пізньої осені та взимку життя в мурашнику завмирає. В цей час мурашки особливо беззахисні. Лісники охороняють мурашники.

Не руйнуйте мурашник. Обгородіть його.


ІІІ. Підсумок екскурсії.


  • Що нового ви дізналися під час екскурсії?

  • З яких приміщень складається мурашник?

  • Як треба оберігати мурашок?

  • Які ваші враження від побаченого в лісі?

  • Як ви розумієте те, що людина тісно пов’язана з природою?


  • Давайте уявимо, що ви маленькі мурахи, а клас - це мурашник. І виготовимо мурашник нашого класу.( Кожен учень наклеює на мурашник на плакаті мурашку зі своїм ім’ям).







Висновок



Працюючи над проектом, ми відповіли на запитання, як живуть мурахи. На основі власних спостережень та опрацьованого матеріалу довели необхідність існування мурашок на Землі.



Під час екскурсії ознайомились з поведінкою мурахів та способом їх життя.



В ході дослідницько-пошукової роботи розширили свій кругозір про найчисленніших жителів лісу – мурашок. Цим самим усвідомили, що мурашки і люди – це частина навколишнього світу. Потрібно жити в гармонії з природою і бути їй другом!































































































Прислів’я про мурашок

1. Мурашка слабка, але камінь рушить.

2. Мала мурашка тілом, та велика справою.

3. Піди до мурашки ледачий, повчися у неї розсудливості.

4. Мурашка мурашці рада.

5. У мурашки голова з просяне зернятко, а розуму – комірка.

6. Мурашки спільно і лева здолають.

7. Старається, як мурашка.

8. Бережи мурашку, як свою рубашку.

9. Саму злу змію може здолати купа мурашок.

10. Мурашка невелика, та гори копає.


Народні прикмети

1. Чим більший мурашник. Тим суворіша зима.

2. Припинився рух мурашок перед мурашником – чекай на негоду.

3. Якщо мурашки клопочуться біля мурашника – на теплу погоду, якщо ховаються – дощитиме.

4. Мурахи виявляють велику активність – погода буде доброю.

5. Багато мурашок – готуй на гриби козубок.

6. Якщо мурашки лазять по землі, а мурашника поблизу немає – ччерез добу збереться на дощ.

7. Мурахи ховаються в гнізда – на грозу або сильний дощ.

8. Мурашки будують свій будинок на південному боці дерева.

9. Для мурашки роса – злива.

10. Якщо в будинку з’явились мурахи – до добра.

11. Мурашки добудовують мурашник – чекай холодної зими.


Не слід руйнувати мурашники!


Не можна топтати мурашок!


Знайшовши мурашник, потрібно його обгородити, щоб захистити від руйнування дрібними тваринами.


За мурахами цікаво спостерігати. Так можна відкрити для себе багато таємниць.


Щоб захистити мурашок від птахів, слід натягти сітку над мурашником.