Тема: Різноманітність хмар
Мета: формування знання про причини утворення хмар, дати уявлення про види хмар; розвивати вміння створювати образ об’єкта; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Тести (перевірка тестів, складених учнями)
Прийом «Доповни речення»
Перехід води із рідкого чи твердого стану в газоподібний – (випаровування).
Кількість водяної пари у грамах, яка може міститись в 1 м3 повітря за певної температури – (абсолютна вологість).
Перехід водяної пари в рідкий стан називається – (конденсація).
Прилад для вимірювання відносної вологості – (гігрометр).
Атмосферне явище, викликане скупченням крапель води в повітрі біля поверхні Землі – (туман).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Вам доводилось милуватись вигадливими формами хмар? Вони постійно змінюються: нагадують казкові палаци або чудернацькі тварини. Іноді вони легкі і прозорі, а іноді важкі і низькі. З таких важких і темних хмар іде дощ, а то й злива. У Т.Шевченка є слова:
Чорна хмара з-за лиману
Небо, сонце криє,
Синє море звірюкою
То стогне то виє…
У І.Франка:
Якби знав я чари, що спиняють хмари,
Що два серця можуть ізвести до пари…
У М.Коцюбинського:
Коли я дивлюсь на хмари, ті діти землі і сонця, що, знявшись високо, все вище і вище, мандрують блакитним шляхом, - мені здається, що бачу душу поета. (Хмари)
Прийом «Відстрочена підказка»
Чи можна, спостерігаючи за хмарами, передбачити зміни погоди? Спробуємо відповісти на нашому уроці.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Хмари – скупчення водяних краплин або кристаликів льоду.
Утворення хмар
Води випаровується з поверхні Землі, піднімається вверх, охолоджується, повітря не утримує вологу і вона починає конденсуватися.
Види хмар
Прийом «Складаємо схему»
ХМАРИ
Купчасті
Шарувато-купчасті
Купчасто-дощові хмари
Перисті
Шаруваті
Прийом «Практичність теорії»
Використовуючи текст підручника, охарактеризуйте різні види хмар. Результат запишіть у таблицю
Назва | Висота утворення | Які опади приносять |
1. Купчасті | 1 – 2 км до 5 км | Опади не приносять |
2. Купчасто-дощові | 1 – 2 км – утворюються із купчастих Верхні шари тропосфери (до 10 км) | Зливи, грози |
3. Шаруваті | 200 – 2000 м | Затяжні опади |
4. Перисті | 6000 – 10000 м | Опадів не дають (віщують негоду) |
5. Шарувато-купчасті | | Спостерігаються в негоду |
Хмарність
Хмарність – ступінь покриття неба хмарами.
Визначається на око по 10-ти бальній шкалі
– ясно, 0 балів
– змінна, 5 балів
– суцільна, 10 балів
В Україні кількість хмарних днів від 160 на півночі до 100 на півдні.
Най безхмарніше на планеті небо над Сахарою – 354 дні на рік.
Атмосфера нашої планети містить ~ 10 тис млр т водяної пари, тобто 200 т над кожним гектаром її поверхні.
В екваторіальних районах Світового океану за рік випаровується шар води завтовшки 62 м.
V. Закріплення
Прийом «Географічний практикум»
Завдання. Побудуйте діаграму спостережень за хмарністю.
1 – 4, 8, 9, 13 – суцільна
5, 10, 12, 14 – мінлива
6, 7, 11, 15 – ясно
Суцільна хмарність – червоний колір
Мінлива хмарність – синій
Ясно
1 | | 9 | |
2 | | 10 | |
3 | | 11 | |
4 | | 12 | |
5 | | 13 | |
6 | | 14 | |
7 | | 15 | |
8 | | | |
| Ясно |
| Хмарно |
| Мінлива хмарність |
VІ. Підсумок уроку.
Хмари – скупчення водяних краплин або кристаликів льоду в повітрі.
(Скарбничка дослідника) ст. 135
З різними видами хмар пов’язані зміни погоди.
VІІ. Домашнє завдання.
§ 33.
Питання: Чому кажуть, що хмари народжуються і закінчують своє життя на землі?