Тема:Букви Я я.Написання малої букви я. Тема. Послідовність подій.

Мета: удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, навички свідомого і правильного виразного читання, закріплювати вміння зв’язно висловлювати свої думки на задану тему, збагачувати словниковий запас дітей, вчити учнів аналізувати написане, перевіряти, виправляти помилки, зіставляти кількість звуків та букв у словах; розвивати фонематичний слух, увагу, пам'ять, уміння аналізувати структуру букви, порівнювати її з іншими; виховувати в дітей охайність під час письма та дотримання норм каліграфічного письма.

Обладнання: картки з літерами, робочий зошит, малюнки до тексту, текст скоромовки.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

Усміхніться, любі діти,

Шліть один одному привіти.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти — просто молодці!

ІІ.Мовна розминка

1. Скоромовка

Яблука на ярмарок в ящику везли,

Яблука на ярмарку швидко продали.

2. Логопедичні вправи

«Пір’їнка» (шматочок вати кладуть на долоньку і намагаються подихом підняти її вгору)





Читацька пятихвилинка

ЧИТАННЯ ДЛЯ СЕБЕ («Щоденні 5»)

Оберіть книжку

Виберіть місце для читання

Читайте 5 хвилин

Зберіться в коло

Розкажіть хто що прочитав чи які розглянув малюнки.



IIІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Назвати букви української абетки.

- Які букви можуть позначати два або один звук на письмі?

-Яка буква не позначає звука?

2. Повторення відомості про звукові значення букви я в українській мові

- Буква я на початку слова позначає два звуки [йа].

- Буква я після голосного позначає два звуки [йа].

- Буква я після приголосного позначає один звук [а] та м’якість попереднього приголосного .

4. Звуко-буквенний аналіз слів ярмарок, ящик, яблуко.

5. Гра «Знайди пару»

— До карток з друкованими буквами доберіть відповідні руко­писні.

Учні називають букви, що позначають голосні та приголосні звуки. Поясню­ють, чим вони відрізняються.



III. Повідомлення теми та завдань уроку

- На цьому уроці української мови ми навчимося писати рядкову букву я, склади і слова з нею. Будемо виразно читати текст, визначати його тему та послідовність подій.

IV. Вивчення нового матеріалу

1.Робота за підручником с.18 завдання 1.

Прочитаємо слова та знайдемо слово до схеми.

Фізкультхвилинка-руханка під музичний супровід.

2. Демонстрування та порівняння друкованої літери я з відповідною їй писаною, з раніше вивченими літерами

3. Повторення гігієнічних правил письма

* Правила сидіння за партою.

* Розміщення зошита на парті.

* Як тримати ручку під час письма.

4. Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці

 Письмо малої букви я

Діти  очима  обводять  зразок  букви я у  рамочці,  спостерігають  за  перетворенням друкованої букви на рукописну (виправляється початок першого елемента та заокруглюється останній).

— Мала  буква я складається  із  заокруглення  з  похилою  лінією,  що  переходить у малий овал, і прямої лінії із заокругленням унизу. Пишеться буква я безвідривно.  Спочатку  пишемо  заокруглення,  яке  починається  трохи  вище нижньої рядкової лінії, торкається її і похилою лінією, як у буквах л, м, доводимо  до  верхньої  рядкової  лінії,  заокруглюючи  під  нею  ліворуч,  описуємо овал  на  половину  висоти  рядка  і  ведемо  вгору  знову  до  верхньої  рядкової,  не відриваючи ручки, ведемо донизу пряму похилу лінію і заокруглюємо вправо.

Діти «пишуть» малу букву я в повітрі три-чотири рази. Безвідривне написання дається їм важко. Тому необхідно, щоб вони добре запам’ятали її накреслення до того, як почнуть писати. «Пишуть» букву я в повітрі ще три-чотири рази. Після цього пишуть у перших двох рядках зошита.



- Пишемо під рахунок і-раз-і, два-і.

5. "Письмо" зворотнім кінцем ручки на парті

V. Робота в зошиті с.10 (верхня частина сторінки)

- Письмо елементів букви по пунктирах зразка

- Письмо рядка літери самостійно

Пальчикова гімнастика

- Письмо складів і слів з буквою я (звернення уваги на відривне і безвідривне написання буквосполучень)

* Гра "Діалог"

1) Хочу запитати я:

А що ти їв на букву я? (Яблуко, яйця, яловичину)

2) Ще таке питання маю:

Хто на я тварину знає? (Ящірка, ягуар)

Фізкультхвилинка

VI.Робота за підручником с. 18, завд. 2

Уважно розглянути малюнок.

Розташувати речення відповідно до послідовності виконання дій. Виразно прочитати текст.

  • Яка тема прочитаного тексту?

V.Узагальнення та систематизація вивченого

1. Продовження письма слів.

Самооцінювання

-Визначення королеви краси ( над найкращою буквою учень малює корону, або обводить кружечком)

2. Звуковий аналіз слова до малюнка, розфарбовування (зошит).

VII. Підсумок уроку

- Яку букву навчилися сьогодні писати?

— Які звуки вона позначає на письмі?

— Зі скількох елементів вона складається? Назвіть їх.

- Що нового дізнались на уроці?

- Добре того навчати, хто хоче все знати!

Поаплодуємо собі за хорошу роботу

Бо у нашім першім класі

Діти — просто молодці!