Тема уроку: Префікс як значуща частина слова.

Мета уроку:

Знаннєва складова: учні знають значущі частини слова, пояснюють правопис значущих частин слова правилами (у межах вивченого).

Діяльнісна складова: учні виділяють у слові значущі частини, складають речення зі словами, що мають префікси, які надають їм емоційного забарвлення й виразності, використовують доцільно слова, що містять антонімічні, синонімічні префікси.

Ціннісна складова: учні усвідомлюють багатство виражальних засобів української мови.

Обладнання: картки-слова, таблиця-схема «Будова слова», пам’ятки для учнів щодо розбору слів за будовою.


Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Завдання уроку: Думати швидко.

Виконувати чітко.

Творчо працювати.

Каліграфічно писати.


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Вступне слово вчителя: Сьогодні на уроці ми продовжуємо знайомитися з розділом мовознавства – Будова слова.

Не за синіми морями, не за дальніми лісами.

А в Словарику-Країні жили-були поживали

Старий корінь сивуватий,

Префікс-брат його молодший,

Суфікс – добрий молодець

І закінчення на кінець.

Були всі вони сусіди,

Жили мирно, не тужили.

І в Словарії, звичайно,

Поважали їх й любили.

Одне одному служили

і слова нові творили

Давайте разом пригадаємо жителів країни Будова слова, яких ми знаємо.

«Мозкова атака»

  • Що таке закінчення ? (це значуща частина слова, яка змінюється, воно буває звуковим та нульовим. Звукове – виражене звуком і позначене на письмі буквою. Нульове – не виражене звуком, не має буквеного позначення) Роль закінчення: служить для звязку сліву словосполученні та реченні. Виражає граматичне значення слова (рід, число , відмінок тощо). Закінчення мають лише змінні слова. Незмінні слова не мають закінчень. Незмінними є прислівники: вночі, зверху; неозначена форма дієслова: ходити, читати; окремі іменники іншомовного походження: кіно, журі, поні. Слова з нульовим закінченням потрібно відрізняти від слів у яких немає закінчень. Так слова дуб, будинок має нульове закінчення, яке стає звуковим при зміні слова. А слова наодинці, швидко закінчень не мають, бо це незмінні слова.

  • Що таке основа слова? (Основа слова – це частина слова без закінчення. Основа виражає лексичне значення слова) Які значущі частини слова входять до основи? (корінь, префікс, суфікс)

  • Що таке корінь слова? ( Корінь – це головна значуща частина слова, яка спільна для всіх спільнокореневих слів і виражає їхнє загальне лексичне значення. Як визначить корінь слова? (Спільнокореневі слова – це слова зі спільним коренем, але різним лексичним значенням. мороз, морозиво, заморожений). Потрібно розрізняти спількореневі слова і форми слова. Форми слова мають одну й ту саму основу, але різні закінчення і різняться між собою лише граматичним значенням. літо, літа, літом)

Учитель. Значущі частини слова, з якими ви вже ознайомились на минулих уроках, називаються – морфемами.


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Загадково-природничий диктант

Завдання

  • Відгадати загадки. В словах відгадках визначити корінь слова.

  • Як називаються ці слова?

  • В якому слові перед коренем знаходиться морфема?

    1. Біла скатертина всю землю вкрила.

Один із станів води, буває взимку. (Сніг)

    1. Що зліпили діти зі снігу? (Сніговик)

    2. Як назвати стан природи, коли випало багато снігу? Слово відповідає на питання (що зробило?) (Засніжило).


Сніг, Сніговик, Засніжило.

Учитель. Так діти, морфема, яка стоїть перед коренем (сніж) в слові (засніжило), називається – префіксом.

ІV. Оголошення теми і мети уроку

Мета уроку:

  • виділяти у словах вивчені значущі частини;

  • складає речення зі словами, що мають префікси.


V. Засвоєння нового матеріалу

Ознайомлення з правилом (Що таке префікс і яка його роль як морфеми). Діти ознайомлюються з правилом зі слів учителя.

Префікс – це значуща частина слова, яка стоїть перед коренем і служить для утворення нових слів. Наприклад (табл.)



Закріплення правила

Читання правила в підручнику, напам`ять.

VІ. Закріплення здобутих знань про префікс


Гра «Будівельники» (диференційовано)

« Сонечки»

« Промінчики»

З даних морфем утворити слова і знайти слово з префіксом, визначити його.

вод, ич, ян, к, під, ий, а

(Вода, водичка, водяний, підводний)

За допомогою префіксів утворити нові слова від слова йти.

(Прийти, дійти, зайти, вийти, перейти, підійти)

Робота в парах


Вправа-конкурс «Хто більше добере префіксів до слів: лити, фарбувати»

« Сонечки»

« Промінчики»



по

до

лити

за

пере

під

ви


до

за

фарбувати

на

пере

під

по



Каліграфічна хвилинка (диференційовано)

Спільне для команд завдання:

1. Каліграфічно записати словосполучення букв і слово «праця»

Ця, пр, ац, праця


« Сонечки»

« Промінчики»

2. Дібрати синоніми до слова праця.

(Праця – робота – труд)


3. За допомогою префіксів від слова праця утворити нові слова.

(попрацювати, допрацювати, запрацювати, відпрацювати)

2. Записати 2 словосполучення зі словом праця.

(Тяжка праця, легка праця)


3. Розібрати слово праця за будовою.

Перевірка виконаних завдань

Завдання. Пригадати прислів’я про працю.

Орієнтовні відповіді

Не дивись на чоловіка, а на його діло. Де руки і охота, там кипить робота. Добре роби – добре й буде. Була б охота – піде на лад усяка робота. Не кажи не вмію, а кажи навчусь.


Робота з підручником

Фізкультхвилинка (психологічний тренінг)

Учні показують рухами все те, що їм говорить учитель.

Учитель. Сядьте зручно, закрийте свої оченята. Уявімо, що ми на знаходимось надворі… Навкруги вас кружляють різнобарвні листочки. Сонечко посилає нам свої промінці. Вони торкаються вашого обличчя, але вже зовсім не гріють… І ось подув прохолодний вітерець і золоті листочки закружляли у танку. Ми намагаємось впіймати іх. Доторкнутися до них. Ми простягаємо ручки, щоб зловити листочки, тягнемось до них. Ось, вхопили золотий листочок і відпустили, вхопили багряний листочок і відпустили, вхопили червоний... Тепер намагаємось зловити декілька… відпускаємо…


Робота в парах

Завдання. До поданих слів дібрати антоніми, виділити в них префікси. (Взаємоперевірка)

Схід – захід

Вхід – вихід

Влетів – вилетів

Заніс – виніс

Зачинити – відчинити

Закопати – відкопати




Творча робота учнів (диференційовано)

Завдання. Розгадати шаради. В словах відгадках визначити морфеми.


« Сонечки»


«Промінчики»


¬ від слова (проїзд);

від слова (лісник);

٨ від слова (шматок).

Пролісок

від слова (зима);

٨ від слова (веснонька);

від слова (річка).

Зимонька




VІІ. Підсумок уроку

Гра «Незакінчене речення»

  • Частина слова, яка стоїть перед коренем, називається……(префіксом)

  • Змінна частина слова називається….. (закінченням)

  • Префікс, корінь, суфікс це - ……(основа слова)

  • Спільна частина споріднених слів називається…….. (корінь)

  • Префікси служать для …… (творення нових слів)


«Асоціативний кущ»

Узагальнити знання про префікс як значащу частину слова (робота біля дошки)


Належить до Являється Частина

країни морфемою основи

Морфології


Префікс






Значуща Утворює Стоїть

частина нові слова перед

слова коренем





















VІІІ Домашнє завдання

Розбір слів за будовою