Тема. Творення присвійних прикметників.

Творення прикметникових форм від різних географічних назв.

Мета: розширити знання десятикласників про основні способи творення присвійних прикметників та прикметникових форм від географічних назв; формувати вміння правильно утворювати такі прикметники; виховувати правописну пильність, інтерес до мовних явищ.

Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок.

Обладнання: копії текстів, картки для самостійної роботи.


ПЕРЕБІГ УРОКУ


I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ

  1. Прийом «Знаю. Можу. Хочу. Буду.» (Очікування від уроку)

  • Відміни іменників.

  • Прикметник.

  • Розряди прикметників.

  • -ин-(-ін-); -ів-(-їв); -ов-, -ев-; -ач-(-яч-)

  1. Прийом «Скринька фразеологізмів»

Пояснити значення фразеологізмів. Визначити рід та розряд прикметників.

Авгієві стайні, Аріаднина нитка, Ахіллесова п'ята, Геркулесів подвиг, Гордіїв вузол.

Довідка: безкінечність; марні зусилля; дороговказ; слабке місце; бруд, безлад.

Висновок про об'єкт теми уроку.

  1. Прийом «Дешифратор»

Назвати, про кого йдеться у реченнях. Виділити прикметники, аргументувати, що їх об'єднує.

Карпатські Ромео і Джульєтта – герої повісті Михайла Коцюбинського. Дрогобицька земля подарувала Україні Великого Каменяра. Оренбурзькі степи стали в'язницею для творчої особистості Кобзаря.

Висновок про об'єкт теми уроку.

IIІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ ТА МЕТОЮ УРОКУ


IV. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

4.1. За поданою схемою розкажіть про особливості творення присвійних прикметників

(ТЕОРЕТИЧНИЙ МАТЕРІАЛ)

Присвійні прикметники утворюються від назв людей і тварин. Від назв людей — іменників 1-ї відміни присвійні прикметники творяться за допомогою суфікса -ин-, причому кінцеві приголосні твірної основи [г], [к], [х] чергуються з [ж], [ч], [ш]: сестра — сестрин, баба — бабин, Галя — Галин, Ольга — Ольжин, тітка — тітчин, Солоха — Солошин. Якщо твірна основа закінчується на [j], маємо суфікс -ін- (на письмі -їн-): Лідія — Лідіїн, Євдокія — Євдокіїн.

Від назв людей — іменників 2-ї відміни присвійні прикметники творяться за допомогою суфікса -ів-(-їв-), який чергується з -ов- або -ев-(-єв-):

а) якщо прикметник утворено від іменника твердої групи, то відбувається чергування -ів- (у закритому складі) — -ов- (у відкритому складі): дядько — дядьків, дядькового; дядькова; дядькове;

б) якщо прикметник утворено від іменника м’якої чи мішаної групи, то відбувається чергування -ів-(-їв-) — -ев-(-єв-): Андрій — Андріїв, Андрієвого; Андрієва; Андрієве; лікар — лікарів, лікаревого; лікарева; лікареве.

Від назв тварин прикметники зі значенням присвійності утворюються за допомогою суфіксів -ин-, -ін- (на письмі -їн-): бджолиний, пташиний, орлиний, зміїний, солов’їний чи суфіксів -ач- (-яч-): качачий, телячий, свинячий, гусячий, куриний, лисячий. Іноді такі прикметники утворюються шляхом зміни кінцевого приголосного твірної основи: вовчий, овечий, лелечий (З посібника).



4. 2. Прийом «Слово за тобою».

Від імен своїх однокласників утворіть присвійні прикметники;

від назв тварин кіт, собака, кролик, лелека, вовк.


Проблемне запитання. Чим відмінні словосполучення гусяча шкіра – гусчине перо.


V. ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

5.1. Робота в малих групах

1. Утворіть присвійні прикметники від наведених іменників. Поставте їх у називному відмінку жіночого роду і запишіть у три колонки: з суфіксом -ин-; з суфіксом -ов-; з суфіксом -ев-(-єв-). З перших букв складіть прислів'я.


Джеря, Назар, панич, Едмунд, учень, Ольга, Боруля, Сергій, Терентій, Раїса, Ася, Галя, Ігор, Олекса, Леся, Кирило, сторож, Лазар, Оксана, Андрійко, Олексій, Варка, Жариков [прізвище], Віталій, Аріадна, Андрусь, електрик.


Ключ. Добра голова не каже пусті слова.


2. Перепишіть, перетворюючи іменники, подані в дужках, на присвійні прикметники в потрібній формі.


1. Хто знає, чи не (дідусь) легенди, спогади та перекази про давнину і заронили в (Таня) душу першу любов до рідного краю (О. Гончар). 2. У (тітка) яблуневому садочку голосно шурхотіло під ногами багряне листя (Є. Гуцало). 3. (Галя) переляк минув, та серденько билося (Марко Вовчок). 4. Курна дорога з-під (Маланка) ніг біжить у поле (М. Коцюбинський). 5. Вдома всі хвалили (матуся) яблучний пиріг (І. Муратов).


    1. Тренажер з правопису

  1. Робота з онлайн-тренажером режим доступу http://webpen.com.ua/pages/Morphology_and_spelling/adjective_possessive_spelling.html


2. Доберіть до поданих словосполучень синонімічні за схемою «прикметник + іменник». Виділіть суфікси, поясніть правопис.

Зразок. Садок Надії — Надіїн садок.

Слово батька, хвіст лисиці, колискова матері, книжка Марії, коса дівчини, пір’я качки, пісня синички, вуха зайця.


4. 3. Прийом «Скринька знань»

1. На основі поданих прикладів, розкажіть про особливості творення прикметникових форм від різних географічних назв.

Париж - паризький, Рига — ризький, Торез – торезький.

Бахмач — бахмацький, Кременчук — кременчуцький, Ніцца — ніццький.

Волноваха – волноваський, Черкаси — черкаський, Золотоноша — золотоноський.

* 1. Г, ж, з (дз) + -ськ (ий) → -зьк (ий): Париж - Паризький, Рига — ризький, Торез - Торезький

* 2. К, ц, ч + -ськ (ий) → -цьк (ий): Бахмач — бахмацький, Кременчук — кременчуцький, Ніцца — ніццький.

* 3. С, х, ш + -ськ (ий) → -ськ (ий): Волноваха – Волноваський, Черкаси — черкаський, Золотоноша — золотоноський (З правопису).

Акцент на винятки

5. 3.Прийом «Злови помилку». Виправте, де необхідно, помилки.

Казаський, донецький, запорізьський, каланчакський, сиваський, голованівцький, пражський.


5. 4. Самостійна робота

Картка № 1

1. Від поданих іменників утворіть і запишіть присвійні прикметники у формах жіночого роду. Позначте словотворчі афікси, поясніть їх правопис.


Школяр, Юрій, Софійка, інженер, Надія, гуска, Марійка.


2. Утворіть прикметникові форми від поданих географічних назв. Позначте словотворчі афікси. Поясніть правопис.


Цюрупинськ, Тамбов, Абхазія, Суец, Сіракузи, Сиваш, Острог.


Картка № 2

1. Від поданих іменників утворіть і запишіть присвійні прикметники у формах жіночого роду. Позначте словотворчі афікси, поясніть їх правопис.


Ювіляр, Сергій, слюсар, ткач, Ліля, качка, Микола.


2. Утворіть прикметникові форми від поданих географічних назв. Позначте словотворчі афікси. Поясніть правопис.


Прилуки, Страсбург, Овруч, Тбілісі, Біла Церква, Лепетиха, Поті.


Інші учні – вправа 365 с. 132


VІ. РЕФЛЕКСІЯ УРОКУ

Прийом “Ланцюжок знань”

  • Я знаю…

  • Я можу…

  • Я хочу…

  • Я буду...


VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Написати твір-мініатюру «Туристичний путівник Україною», використовуючи присвійні прикметники, прикметникові форми від географічних назв