Предмет: Природознавство

Клас: 3

Розділ: Повітря

Тема: Як вітер впливає на природу Землі?

Мета: Ознайомити учнів із дією вітру; розширювати знання про вплив вітру на об’єкти живої природи; збагачувати словниковий запас учнів; дослідити корисну та шкідливу дію вітру; розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, образне мислення, зв’язне мовлення, спостережливість; виховувати бережне ставлення до чистоти повітря.

Обладнання: підручник , зошит, таблиця «Як повітря впливає на природу Землі», смарт – дошка, презентація «Дія вітру в природі», карта світу, заготовки для вітряка

Тип уроку: інтегрований.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1)Фенологічні спостереження

Відкрийте, будь ласка, зошити на сторінці для спостережень за погодою.

- Дата

- Стан неба

- Температура повітря

- Опади

- Порівняємо з погодою попереднього тижня. Що ви помітили? (Ознаки осені, наближення зими і т. д.)



2) Перевірка домашнього завдання

1 група – Діти ставлять один одному запитання

2 група – картки

3 група – смарт – дошка

 3) Бесіда

- Поясніть, чому повітря над суходолом і водною поверхнею нагрівається по-різному в різні пори року?(Повітря нагрівається від земної поверхні. Тому температура повітря на Землі залежить від розподілу суходолу та водної поверхні, між нагріванням яких є велика різниця. Суша швидко нагрівається, але зберігає тепло довше, поступово віддаючи його повітрю. Тому в країнах, розташованих біля морів, літо прохолодніше, але зима тепліша.)

—  Чому батареї опалення встановлюють унизу під вікнами, а не над ними? (Тому, що тепло знизу від батареї піднімається вгору.)

—  Що таке вітер? Поясніть, як він утворюється. (Коли суходіл нагрівається, нагріте повітря розширюється і піднімається вгору. На його місце «заходить» те, що знаходилося над холодною водною поверхнею. Направлений рух повітря називається вітром.)

—  Як людина використовував силу вітру в давнину, і як вона робить це тепер?
(У давні часи, коли не було складних машин, механізмів, люди навчилися використовувати у своїх цілях повітря — вітер. Прагнучи полегшити фізичну працю, люди будували вітряки, під вітрилами ходили за тридев'ять земель кораблі.
У давнину в Україні використовували силу вітру для роботи млинів {приміщення, де зерно перемелювали на муку), які ще називали вітряками. Вітрила, які надував вітер, допомагають під час плавання морем. Нині він «працює» на вітрових електростанціях. Основна перевага вітрової енергії полягає в тому, що вона є буквально скрізь. Вітрові електростанції можна будувати де завгодно. При цьому зникає потреба споруджувати високовольтні лінії електропередач, а також станції, що підвищують і знижують напругу електроенергії.)

—  Де ще люди використовують енергію вітру? Учитель демонструє віяло.
—  Як називається цей предмет? (Віяло)
—  Для чого він служить? (Для обвіювання в спеку.)
—  Що в наші дні замінює віяло? (Вентилятор)

ІІІ. Актуалізація знань учнів

Бесіда

_ Що таке вітер? (Рух повітря)
Назвіть корисну дію вітру. (Переміщує хмари, змінює погоду, створює форми рельєфу: піщані кучугури, котловани, впливає на життя живих організмів: поширює насіння рослин.)

  • Наведіть приклади негативної дії вітру. (Руйнує житла і споруди, вириває дерева із корінням, приносить шквали, буревії, смерчі.)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся ще більше про дію вітру, а зокрема для чому у природі потрібен вітер і як він впливає на природу Землі.


V. Вивчення нового матеріалу

1)Робота з картою світу

- Пригадайте назви основних сторін горизонту. (Південь, північ, захід, схід.) Покажіть їх на карті світу.

- У давні часи наші предки вважали, що вітер виникає за бажанням чотирьох таємничих істот, які начебто дмухають із чотирьох боків Землі за розпорядженням головного «вітродмуха» - Стрибога.

- А як ви можете пояснити чому саме дме холодний вітер, а чому теплий?

2)Розповідь учителя

- Вітри дмуть у різних напрямках. Зміна погоди залежить від зміни напрямку вітру. Надходження холодного північного повітря спричиняє зниження температури. Західні вітри дмуть від Атлантичного океану, де наповнюються вологою. Восени і взимку вони приносять мряку, дощ і снігопади. А влітку – хмарну, прохолодну, дощову погоду. Східні вітри із суходолу приносять суху, ясну погоду. Південні вітри зазвичай несуть на своїх крилах тепло. Вітер переганяє хмари. Якщо б цього не було, то дощ і сніг випадали тільки над водною поверхнею.

3)Робота з підручником (с. 36 – 37)

- Прочитайте статтю в підручнику «Як вітер впливає на природу Землі». Знайдіть, яку ще роль виконує вітер крім зміни погоди.

4)Бесіда за прочитаним

- Як різні вітри впливають на погоду? (Надходження холодного північного повітря спричиняє зниження температури. Західні вітри дмуть від Атлантичного океану, де наповнюються вологою. Восени і взимку вони приносять мряку, дощ і снігопади. А влітку – хмарну, прохолодну, дощову погоду. Східні вітри із суходолу приносять суху, ясну погоду. Південні вітри зазвичай несуть на своїх крилах тепло.)

- Як вітер сприяє очищенню повітря? (Вітер, відносячи автомобільні гази та дим від заводів, сприяє очищенню повітря, яким ми дихаємо.)

- Чи завжди вітер допомагає тваринам? ( Ні, не завжди. Взимку вітер наносить снігові хмари і все навколо присипає снігом. В таку пору тваринам важко відшукати собі корм.)

4) Робота в парах

Розгляньте ілюстрації на с. 36 – 37 і поміркуйте, яким буває вітер у різні пори року. (Заслухати декілька відповідей.)

VІ. Фізкультхвилинка

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу

  1. Дослідницький практикум «Як змусити вітер працювати?»

Робота в групах (Слайд 1)



1 група

Яку роль виконує вітер при запусканні повітряного змія, повітряної кульки, польотів комах та птахів? (Попутний вітер може допомагати їм у польоті, а зустрічний – навпаки стримує їхню швидкість. (Слайд 2,3,4)



2 група

Поміркуйте, чому вітер потрібний «парашутикам» кульбаби, крилаткам клена, квітам? (Вітер забезпечує запилення та рознесення рослин, переносячи їх насіння й плоди на різні відстані.) (Слайд 5,6,7)

3 група Яку користь приносить вітер вітрилам, вітрякам, вітроелектростанціям? (Люди навчилися використовувати силу вітру для своїх цілей, щоб покращити собі умови життя.) (Слайд 8,9,10,11)

4 група Якої шкоди завдає вітер при бурях, ураганах, суховіях? (Сильний вітер може завдати шкоди рослинам: зламати, вирвати з коренем.) (Слайд 12,13,14,15)

(Слайд 16)



Висновок.

Вітер приносить зміни погоди.

  1. Літературна хвилинка.

Казка «Сонце, Мороз і Вітер» (Інсценізація)

Ішли Сонце, мороз і Вітер дорогою й зустріли чоловіка. – Здоров був, чоловіче! - Доброго здоров’я! Поздоровкались і пішли, ті собі, а той собі. Пройшли Сонце, Мороз і Вітер і роздумалися тоді: кому той чоловік здоров’я бажав – чи на всіх, чи може одному? Вернулись, наздогнали того чоловіка: - Кому, чоловіче, ти казав «Доброго здоров’я»? Чи одному, чи на усіх? – Ні, - каже, - Вітру я бажав здоров’я. Обернулись і йдуть собі назад. Сонце й каже: - Я чоловіка попечу! А Мороз каже: - Я чоловіка заморожу! А Вітер каже: - Ні, ти, Сонце, не спечеш, а ти, Морозе, не зморозиш. Бо як сонце буде пекти, то я буду холодний вітер віяти, а як Мороз буде морозить, то я притихну, і чоловік не змерзне.



  1. Народні прикмети (Відповідають заздалегідь підготовлені учні.)

Сильний вітер – буде дощ.

Змінний вітер – ознак близької бурі.

У жовтні вітер зі сходу – буде холодна зима.

Як вітер крутить, то погода засмутить.

  1. Робота з фразеологізмами

Тримати ніс за вітром. (Усе знати)

Вітер у голові. (Легковажна людина)

Вітром здуло. (Швидко зник)

Розвіятися по вітру. (Щезнути, пропасти назавжди)

Вітер у кишенях. (Без грошей, марнотратник)

Вітром підбитий. (Одяг непридатний до холодної зими)

  1. Хвилинка праці

Виготовлення паперового вітрячка



VІІІ. Підсумок уроку

  • Чи сподобався , вам урок?

  • Які різні вітри впливають на погоду? (Північний, південний, східний, західний)

  • Яке значення має вітер для життя рослин? (Вітер забезпечує запилення та рознесення рослин, переносячи їх насіння й плоди на різні відстані.)

  • Яку користь приносить вітер? ( Приносить зміну погоди.)

ІХ. Домашнє завдання С. 36-37. Природознавство 3 клас. Як повітря впливає на природу Землі.



5