Бібліотека
матеріалів

Для реалізації STEM напрямків освіти на урокахКороткі експерименти

Пізнавальні , прості та доступні у виконанні…

 1. «Графітовий провідник»

Матеріал: лампочка з ліхтарика, батарейка (бажано крона), ножиці та олівець.

З’єднайте лампочку з ліхтарика з батарейкою за допомогою ножиць і олівця. Лампочка загориться.

(Від негативного полюса батарейки потік електронів протікає через металеві ножиці до лампочки. Через опір нитки розжарювання лампи електричному струму вона нагрівається й починає світиться. Потім струм перетікає через грифельний стержень до позитивного полюсу батареї. Графіт є гарним провідником струму.)

 1. «Електромагніт»

Матеріал: тонкий ізольований дріт (1-2 метри), залізний гвинт, батарейка (бочка).

Намотайте один чи два метри тонкого ізольованого дроту на залізний гвинт, а кінці дроту з’єднати з батареєю. Гвинт почне притягати різні металеві предмети.

(Електричний струм в обмотці створює магнітне поле. Найменші намагнічені часточки в залізі вистроюються в одному напрямі, так що залізо буде мати північний і південний полюси. Якщо він зроблений з м’якого заліза, при вимкненні електричного струму він втратить свої магнітні властивості, якщо ж він сталевий – то властивості він збереже )

 1. Повітряні кульки «прилипали»

Матеріал:повітряні кульки (2-3 шт), шерстяна тканина (можна светр).

Якщо повітряні кульки потерти об светра, а потім «приліпити» до стелі, то в такому стані вони пробудуть кілька годин.

(В суху пору, потрібні години, допоки електрони повільно перетікають з кульок на стелю, яка в свою чергу, є поганим провідником)

 1. «Дослід для Попелюшки»

Матеріал: сіль, перець, пластикові ложки, шерстяна тканина (можна светр).

Якщо на столі змішані сіль та перець, як можна їх знову розділити? Потріть пластикову ложку (або краще кілька для наочності) об светр, або шерстяну тканину і тримайте її на відстані 2,5 см від суміші. І буде магія!

Частинки перцю прилипнуть до ложки.

(Справа в тому, що отриманий негативний заряд гарно притягне і сіль, і перець, але на більшій відстані швидше налипне перець, адже він має легші часточки).

 1. «Жвава змія»

Матеріал: тонкий папір, жерстяний круг (кришка), авто ручка, шерстяна тканина (можна светр ).

Виріжте з дуже тонкого паперу розмірів 10Х10 см спіраль у вигляді змії. Розмістіть паперову змію на жерстяній кришці, та відігніть голівку. Якщо ви піднесете до неї ручку, яку попередньо зарядите (за допомогою шерстяної тканини) то змія «оживе».

(Секрет в тому, що незаряджена змія притягується ручкою, падає на кришку, якій віддає заряд, та знову реагує на ручку. Так буде продовжуватись, допоки ручка не втратить свого заряду)

 1. «Ворожі кульки»

Матеріал: повітряні кульки (2-3 шт), нитки, шерстяна тканина (можна светр ).

Візьміть кілька кульок, прив’яжіть до ниток та потріть їх об светра, або шерстяну тканину. Кульки замість того, щоб притягатися, будуть щосили віддалятись одна від одної. Але такі кульки чудово «липнутимуть» до светра.

(Від тертя кульки отримають негативні заряди, светр же стане позитивно зарядженим. Відомо, що однойменні заряди відштовхуються, а різнойменні притягаються, що й пояснює поведінку кульок)

 1. «Енергійні воші»

Матеріал: алюмінієва фольга, вінілова пластинка, склянка, шерстяна тканина (можна светр)

Потріть стару пластинку з грамофону об светра, або шерстяну тканину, та поставте на склянку. Зробіть маленькі кульки з фольги, та жбурніть на пластинку. Кульки будуть поводити себе наче справжні «воші».

(Заряд на пластинці розподілений нерівномірно, що й викликає «перепади» у кульок. Адже від негативного заряду вони втрапляють до позитивного і навпаки, при зустрічі вони відштовхуються одна від одної)

 1. «Силові лінії магнітного поля»

Матеріал: магніт (підкова), лист паперу, металева стружка.

Покладіть альбомний лист на магніт, посипте стружкою, та злегка постукайте. На листку почнуть утворюватись «візерунки», що повторюватимуть силові лінії магнітного поля.

 1. «Повітряна кулька у пляшці?»

Матеріал: пляшка, повітряна кулька.

Помістіть повітряну кульку у пляшку, ту частину, де отвір натягніть на горловину пляшки, та спробуйте надути. Ну як? Отримується?

(Справа в тому, що при збільшенні тиску у кульці збільшується опір повітря, що знаходиться у пляшці. Мускули вашої грудної клітки цього опору долати не зможуть).

 1. «Підвішена вода»

1. Матеріал: вода, склянка, поштова картка.

Наповніть склянку водою, накрийте карткою та переверніть притримуючи картку рукою. Вода не витече.

(Вага води у склянці стандартної висоти складає близько 10г на квадратний сантиметр поверхні картки. В той же час тиск повітря на картку внизу приблизно в 100 разів більше. Отже тиск настільки сильний, що ні повітря не потрапить у стакан, ні вода не виллється зі склянки)

2. Матеріал: вода, склянка (або пляшка), поштова картка(або тенісна кулька).

Наповніть пляшку до країв водою та притисніть кулькою. При перевертанні вода не виллється!

 1. «Не змочивши рук»

Матеріал: папірець, склянка,вода, тарілка, монета, сірники.

Покладіть до тарілки монету, та залийте водою. Як її дістати не змочивши рук, за допомогою склянки? Виливати воду не можна!

Покладіть запалений папірець до склянки та перевернувши, поставте у тарілку. Вода «перекочує» у склянку, й ви спокійно дістанете монету.

(При горінні, у результаті реакції, утворюється діоксин кисню. Тиск в склянці зменшується при нагріванні і збільшується при охолоджені. Під дією зовнішнього тиску вода піднімається у склянку).

 1. «Фокус з ниткою»

Матеріал: нитка, вода, сірник, тарілка, засіб для миття посуду.

Зав’яжіть кусочок нитки петлею та покладіть її плавати у миску з водою. Якщо ви поставите сірник усередину петлі неправильної форми, то вона одразу стане круглою.

(Це буде можливим, якщо на сірник попередньо нанести трохи миючого засобу. «Плівка», що утвориться при опущенні сірника у воду, рівномірно натягне нитку у вигляді правильного кола)

 1. «Миттєве «схуднення»»

Матеріал: камінь (чи інший важкий предмет), підвісні ваги, склянка з водою.

Зважте камінь, та запам’ятайте його вагу. Візьміть склянку з водою, та опустіть підвішений камінь у воду. Чи змінилась вага?

(Об’єкти, які поміщено у рідину чи газ, «втрачають» вагу. Особливо очевидно це з плаваючими предметами).

 1. «Загадкова вода»

Матеріал: важка монета, сірникова коробка, і склянка з водою.

Покладіть тяжку монету в сірникову коробку і опустіть у склянку з водою. Відмітьте на стінці рівень води. Підніметься чи опуститься рівень, якщо монету дістати й опустити у воду? Як гадаєте?

(Рівень води опуститься. Так як монета тяжча за воду майже в 10 разів, коробочка з монетою через її більший об’єм витіснить більше води, чим просто монета)

 1. «Підводний вулкан»

Матеріал: холодна та гаряча вода, чорнило, склянка та маленька пляшечка, нитка.

Наповніть пляшку гарячою водою та додайте в неї чорнило. Склянку наповніть холодною водою. За допомогою нитки помістіть пляшку до склянки. Спостерігайте «вулкан».

(Гаряча вода займає більший об’єм ніж холодна. Молекули гарячої води легші тому легко спливають. Процес взаємодії називається конвенцією, у результаті, вода змішається, й чорнила розподіляться рівномірно).

 1. «Воскова гойдалка»

Матеріал: дві склянки, спиця, свічка, сірники, алюмінієва фольга.

Визначте центр свічки, та проткніть спицею. Поставте на фольгу склянки дном доверху, та покладіть на них спицю. Врівноважте конструкцію. Якщо кінці свічки підпалити одразу, то через деякий час, по мірі «скапування» воску з різних країв, імпровізована гойдалка прийде вдію.

(перед як свічка запалена, центр тяжіння свічки розміщений точно на осі, так як вона врівноважена. Як тільки впаде перша краплина, центр тяжіння зміститься в іншу сторону, так як та стане важчою і т.д. )

 1. «Стійкий олівець»

Матеріал: олівець, стрічка з паперу

Тримайте стрічку паперу на краю столу з гладкою поверхнею і поставте на неї олівець. Зможете дістати смужку, не чіпаючи олівця так, щоб він не впав?

(Різко вдарте пальцем по смужці. Кожне тіло намагається зберегти свій стан при русі. Олівець опирається швидкому рухові, тому й лишається непорушним).

 1. «Чарівна соломинка»

Матеріал: соломинка для коктейлю, картоплина (морквина, цупкий овоч чи фрукт)

Спробуйте увігнати соломинку у картоплину. Безперечно у вас це не вийде, бо вона зігнеться чи тільки злегка увійде до овочу.

(Закрийте пальцем одну сторону соломини, та різким рухом проткніть картоплину. Соломинка стає сильною через тиск повітря що знаходиться в ній, і якому палець не дає вихід).

 1. «Зачаровані склянки»

Матеріал: тепла та холодна вода, дві склянки, два фарбника, картка

Налийте до склянок воду та додайте барвники (різні). Накрийте одну склянку карткою, притисніть, переверніть та перенесіть на іншу склянку. Приберіть картку, що відбудеться? Повторіть свої дії тільки тепер переверніть іншу склянку. Чи зміниться результат?

(При розміщенні теплої води згори, кольори збережуться. Якщо зверху буде холодна вода, то вони змішаються. Пояснення п.15)

 1. «Оціни відстань на око»

Матеріал: Олівець, аркуш паперу

Намалюйте точку на аркуші та покладіть перед собою. Тепер спробуйте попасти олівцем у точку. Легко? А якщо закрити одне око?

(При закритті ока ви будете промахуватись. Просто зображення ми сприймаємо одразу двома очима, й оцінюємо відстань. Наші очі дивляться на точку під різними кутами (який змінюється при зміні закритого ока), тому наш мозок точно оцінює відстань виходячи з розміру кута).

Джерела:

 1. 300 опытов: увлекательных, познавательных и легко выполнимых/ Г.Дж.Прес; пер. с англ. – М.:АСТ:Астрель 2009.

 2. Збірник ідей для реалізації у закладах загальної середньої освіти. (Від журналу «На Урок»)

 3. Мережа інтернет. Сервіс pinterest.