Природознавство
Тема : Риби
Мета : продовжити формувати поняття «риби»; навчити графічній організації матеріалу,що дозволяє унаочнити думки,які виникають щодо певної теми,у процесі читання тексту,пошуку взаємозвязків між окремими поняттями також усвідомлювати текст,виділяти в ньому відоме,невідоме цікаве, «сортувати» матеріал; активізувати процес сприйняття інформації та підвищити його ефективність через системну розміткутексту під час читання і обдумування. Розвивати вміння описувати риб, визначати їх за істотними ознаками; розвивати спостережливість,мовлення,пам'ять,мислення;виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до тварин.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ.Актуалізація опорних знань
Назвіть групи тварин,про яківи ознайомилися на попередньому уроці.
Ян називають науку про тварин?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
1.Розгадування загадок 1. Пір’ям махає, хвостом управляє,
А на повітрі помирає?
2. Голова є,а шиї намає, очі є, а брів немає,
Рот є, а не говорить, без ніг,а далеко ходить? ( Риба).
2. - Хто знає, які риби живуть у нашій річці Бистриці?
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про життя риб, їх розмноження та розвиток.
VI. Вивчення нового матеріалу
Робота з підручником( с. 106 – 109)
Метод « Читання з маркуванням». Учні самостійно опрацьовують текст, одночасно маркують (ставлять позначки), розділяють інформацію,що є в тексті : + знаком «плюс» позначають відоме ;
- Знаком «мінус» - нове;
! «знаком оклику» - цікаве і неочікуване;
? «знаком питання» - те,що викликало бажання дізнатися більш та незрозуміле.
2.Бесіда.
- Розгляньте малюнки на с 107,у чому полягають особливості будови риб?
-Х то назве морські риби? – А тепер прісноводні?
- Запамятайте ! Ус ірибиводяні тварини з обтічною формою тіла.
- Це допомогає їм швидко рухатись у воді. Для кращого захисту тіло риб вкрите лускою і шаром слизу та складається з голови,тулуба й хвоста.Замість парних кінцівок – плавці.Дихають риби за допомогою зябер розчиненим у воді киснем .
- Як розмножуються риби?
-Коли на водоймах скресає крига,риба підіймається з зимувальних ям угору.Наближається період розмноження – нерест. Протягом нересту риби змінюють свій зовнішній вигляд. Забарвлення у самців стає яскравішим, як, наприклад у річкового окуня. Більшість риб після нересту кидають ікру напризволяще. З ікринок зявляються личинки,які згодом стають мальками. Дуже багато ікри,личинок та мальків гине,тому риби викладають її величезну кількість…
Є деякі риби,які дуже піклуються про своїх діток. Наприклад,морський коник. Потомство морських ковзанів виношується самцем, а не самкою. Самець може виношувати від 2 до 1000 ікринок (у шлюбний період, самка кладе ікринки в кишеню самця, далі їх виношувати самцеві).Живе морський коник 5 – 6 років
Дуже оригінально піклується про своє потомство африканська рибка тиляпія : вона носить ікру й моллдь у свєму роті!
Найдовше піклується про свій виводок сом чорний бикоглав: його діти встигають дорости до великих розмірів, весь час плавають зграйкою над батьком, який їх весь час охороняє.
- Чим дихають риби?
-Дихають риби зябрами, що вкриті зябровими кришками (с.107,мал.86).
- Морські риби надзвичайно різноманітні за розміром та формами і чудово почуваються: одні- біля поверхні,інші в товщі води або й на найбільших глибинах.
- Форма тіла риби залежить від, того на якій глобині вона мешкає і який веде спосіб життя. Риби,які живуть у товщі води,добре плавають. Уних подовжене тіло. Зазвичай більшість риб рухаються зграями. А от китова акула (мал.87,1),найбільша з усіх риб,плаває сама.
-З усіх морських риб самим коротким тілом володіє карликовий бичок. Його місце проживання – Індо-Тихоокеанська область. Відомо, що довжина тіла самок – всього дев’ять міліметрів, а самці ще менші.
- Чим живляться риби?
- Хто може продовжити це речення….?.
-Так, риб можна розділити на групи: 1) рослиноїдні;
2)хижі;
3)всеїдні.
3. Фізкультхвилинка:
— Чи знаєте ви, який дощ на морі?
Піднімається вітер (Потираємо руки)
Падають перші краплини дощу (Клацаємо пальцями)
Почалася справжня злива (Плескаємо долонями по стегнах)
Злива перетворилась на бурю (Тупаємо).
Ось буря стихає (Плещемо долонями по грудях)
Стихає злива (Плескаємо долонями по стегнах)
Закінчується дощ, падають останні краплі (Клацаємо пальцями).
Шумить тільки вітер (Потираємо долонями)
Дощ на морі скінчився. Сонце! (Усі разом піднімають руки вгору)
V. Узагальнення й систематизація отриманих знань
Метод «Кластер». Вчитель роздає учням правила, яких потрібно дотримуватись для цієї роботи.
Робота над загадками.Гра «Вгадай рибу»
У мулі він ховається,
В сметані смажиться. (Карась)
У ставку найбільша злюка –
Це зубаста хижа …….(Щука)
Чорну гадюку візьму я в руку –
Вона не вкусить (Вюн)
Ляже й спить на глибині
З шаром мулу на спині,
Тільки вуса повертає,
Що навколо все він знає! (Сом)
Краще в морі б потонула
Ця страшна, бридка…. (Акула)
Вони живуть на самому дні,
Очі у них на спині.
Співає всім ла-ла-ла
Смішна риба… (Камбала)
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія.
- Чому риби швидко рухаються у воді?
- Яка будова риби?
- На які групи можна поділити риб за способом живлення?
- Чому рибу важко втримати в руках?
- Що допомогає рибі рухатись?
VII. Домашнє завдання
С.106 -109, дати відповіді на питання.