Урок №2

Тема: «Будова речовини. Молекули. Атоми»

Мета: сприяти формуванню в учнів навчально – пізнавальної компетенції: знання про будову речовини, атоми, молекули, основні положення МКТ; спрямовувати власний досвід дітей на сприйняття законів оточуючого світу; розвивати в учнів комунікативну компетенцію: формулювати й аргументувати власні думки, уміння користуватися отриманими знаннями; виховувати інтерес до вивчення фізики та матеріалістичний світогляд, самостійність, наполегливість, розширювати кругозір учнів.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: підручник, відеопрезентація, матеріали для проведення дослідів, листи оцінювання.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Вправа «Фізичний калейдоскоп»

    1. Довести аргументовано, що фізика – природнича наука.

    2. Показати тісний зв'язок фізики з іншими природничими науками.

  2. Г ра «Відгадай явище» (вчитель показує на екрані явища, учні відгадують і називають їх)

Кипіння води – теплові;

Робота телефону – звукові;

Горіння лампочки – світлові і електричні;

Біг коня – механічні;

Веселка – світлові;

Розряд блискавки – електромагнітні і т.д.

ІІІ. Налаштування учнів на навчально – пізнавальну діяльність.

Вправа «Продовж ланцюжок відповідності» (вчитель зачитує назви тіл, учні називають речовину, з якої складається тіло)

Ложка – алюміній

Стіл – деревина

Глечик – глина і т.д.

Ми розглянули приклад речовин, з яких складаються фізичні тіла, але на цьому сходинки до пізнання природи не закінчуються. Ми повинні з вами «зазирнути» у світ частинок, з яких складається речовина. Найменша частинка речовини, що визначає її властивості – це молекула. Але хоча молекули і мають малі розміри (ми їх не бачимо), вони теж складаються з ще менших частинок – атомів.

ІV. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

  1. «Фізична абетка»

Заповнення ланцюжка пізнання.

Молекула

Речовина







Атомні ядра (нуклони)

Атоми







?

Кварки





В читель: На минулому уроці ми вивчили поняття «речовина», тільки що ви переконали мене в тому, що ви знаєте поняття «молекула», з наведених прикладів ми впевнилися, що молекула поділяється на атоми, але цей ланцюжок не закінчується і ви будете дізнаватися нові факти протягом всього навчання в школі.

Показ вчителем утворення молекул речовин (моделі) – молекула кисню О2, молекула водню Н2 з пластиліну синього та червоного кольорів.

Вчитель: Отже, молекула – це певна комбінація атомів (розгляд малюнка 2.1 з підручника).

  1. Вправа «Інформаційний кошик нових знань»

Вчитель: Все, що нас оточує і ми з вами складається з нескінченної кількості молекул. Молекули населяють макросвіт (світ матеріальних об’єктів: книга, ручка, будинок) і мікросвіт (це світ молекул атомів і ще дрібніших частинок, які, об’єднуючись, утворюють макротіла) і тіла мегасвіту . Мегасвіт – це світ особливий, світ планет, зірок, астероїдів, супутників, комет і т.д.























В читель: Атоми також подільні. Проведено багато дослідів фізиками світу (Резерфордом, Йоффе - Міллікеном, Брауном, Перреном, Ейнштейном та іншими), які довели, що атом має складну структуру – складається з нуклонів.

В 1911 році Ернест Резерфорд провів дослід із золотою фольгою. Він запропонував нову модель будови атома, яку назвали планетарною, тому що ядро атома містить в собі протони і нейтрони, а навколо ядра рухаються електрони. До цього часу існувала пудингові («кексова») модель атома Томсона. Атом розглядався як кекс, начинений родзинками.

Робота з підручником ст.. 14 – 15. « Будова атома» (розгляд малюнків, читання тексту підручника)

Вчитель: Електрони можуть залишати одні атоми та приєднуватися до інших. Якщо атом втрачає електрон – стає позитивним йоном, якщо приєднується електрон – негативним йоном.

Запитання учням:

  • Як, на вашу думку, чому електрони можуть рухатися? (відповіді учнів)

Вчитель: Електрони рухаються тому, що між молекулами існують проміжки.

  1. Пояснення явища дифузії, причини дифузії, протікання дифузії.

Проведення дослідів.

  • П шоно і горох (показує, що між молекулами є проміжки);

  • Вода і розчин фарби (дифузія у рідинах);



  • Парфуми (дифузія в газах).

В твердих тілах також відбувається явище дифузії. Був проведений такий дослід: золоту і свинцеву пластинки міцно з’єднали і за 5 років молекули проникли одна в одну на 1 мм.

Вчитель: Отже, причиною дифузії є безперервний хаотичний (тепловий) рух частинок речовини і дифузія швидше відбувається з підвищенням температури, зі зниженням температури - повільніше.

Явище дифузії можна побачити та відчути в побуті, техніці, в природі (вчитель та учні наводять приклади).

Фізкультхвилинка (учні рухаються по кабінету, створюючи хаотичний рух, але не торкаючись один до одного)

Проблемне запитання:

  • Чому молекули, які перебувають у хаотичному русі, не розлітаються навсібіч?

  • А чому тіла не розпадаються на окремі молекули?

(приклади: пластилін і крейда).

Робота з підручником ст.. 16, знайти відповідь на ці запитання у підручнику.

Висновок: Між молекулами існує взаємне протягання і відштовхування.

  1. Основні положення МКТ.

Вчитель: На основі проведених на уроці дослідів, пояснення наукових фактів, які ви почули та аналізу інформаційних повідомлень ми з вами прийшли до найважливішого висновку про підтвердження існування атомів і молекул.

  • Чому це теорія? Тому, що існують поняття, фізичні величини, закони, а це все основа пояснення мікро, макро і мегасвіту.

Робота з підручником с. 17, п.7. (основні положення молекулярно – кінетичної теорії – учні знаходять і зачитують на клас).

V. Усвідомлення вивченого матеріалу

  1. Експериментальні завдання

Робота в групах

І група – завдання 1.

ІІ група – завдання 2.













  1. Висновки з проведених експериментів школярами.

  2. Висновки з вивченої теми (підручник, ст..17)



VІ. Підсумок уроку

Гра «Портрет атома»

  • Назва (атом);

  • Де проживає (в молекулі);

  • З ким спілкується (протонами, нейтронами);

  • Особливості характеру (електрично нейтральний);

  • Професія (будівельник, руйнівник).

Цікавий факт: у 2010 році було створено графен, який містить в собі шар атомів Карбону – наночастинки 10-9 м. Наноматеріали широко використовуються в медицині, електроніці, будівництві, хімічній промисловості, є дуже гарні каталізатори, немає дефектів.

Оцінювання

Лист оцінювання

Етап уроку

Оцінка діяльності учня

Вправа «Фізичний калейдоскоп»


Гра «Відгадай явище»


«Фізична абетка»


Робота з підручником


Експериментальні завдання


Гра «Портрет атома»


Загальна оцінка



Домашнє завдання

§ 2, вправа 2.1, 2.2, 2.3 – усно, вправи 2.4 – 2.6 письмово за вибором учнів.