Природознавство 5 клас Дата ________

Тема: «Місяць - супутник Землі. Сонячні та місячні затемнення».

Мета: сформувати в учнів загальне уявлення про Місяць як природний супут­ник Землі та його вплив на

життя; ознайомити учнів з формою, величиною, рухом і особливостями поверхні Місця; сформувати в учнів знання про значення Місяця для життя на Землі; ознайомити учнів з досягненнями людства у дослідженні Місяця; розвивати уміння аналізувати навчальний матеріал, порівнювати, встано­влювати головне. Формувати науковий світогляд

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття і терміни: Місяць, природний супутник, фази Місяця.

Обладнання: малюнки й фотографії Місяця, місяцехода, штучних супутників Землі.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Перевірка виконання учнями домашнього завдання (індивідуальне опитування або короткий природничий диктант за темою попереднього уроку).

Система, яка складається з планет, їхніх природних супутників, астероїдів, ко­мет, метеорних тіл, у центрі якої міститься Сонце, називається.... Шлях, по якому планета рухається навколо Сонця, називається.... Планети Сонячної системи поділяються на.... Найближче розташована до Сонця планета.... Найвіддаленіша від Сонця планета.... Навколо Сонця, крім планет, рухаються:....

3. Перевірка раніше засвоєних знань (підготовна бесіда).

Що таке природний та штучний супутники Землі? Яку планету називають природним супутником Землі? Чому?

4. Мотивація навчання школярів. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.

Яку форму має Місяць? Яка поверхня Місяця? З чим це пов'язано? Чому, коли ми дивимось вдень на Сонце, а вночі — на Місяць, нам здається, що вони однакового розміру? Чому Місяць не освітлює Землю так яскраво, як Сонце? Відповіді на ці запитання ви можете отримати впродовж нашого уроку за темою «Місяць – супутник Землі. Сонячні та місячні затем­нення».

План (записано на дошці)

  1. Місяць — природний супутник Землі.

  2. Обертання і форма Місяця.

  3. Фази Місяця.

  4. Штучні супутники.

5. Сприйняття й осмислення учнями нового навчального матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди, демонстрування малюнків та фотографій Місяця. Місяць — єдиний природний супутник Землі. Його називають природ­ним супутником, оскільки він створений природою і рухається навколо Землі. Природні супутники є і в інших планет, наприклад, в Юпітера їх 14.

Середня відстань від Місяця до Землі — 384 тис. км. Літак, який має швидкість І 000 км/год, міг би при безперервному польоті досягти Місяця за 16 діб. Сучасні космічні кораблі досягають поверхні Місяця за 15 — 18 год. Один оберт навколо Землі Місяць робить за 29,5 земної доби (708 год). За цей самий час він робить один оберт навколо своєї осі. Оскільки час обертання Місяця навколо своєї осі й час руху навколо Землі збігаються, то до Землі він завжди повернутий тільки одним боком, а інший бік ми спостерігати не можемо. (Демонстрування обертання Місяця навколо Землі за допомогою глобуса.)

Порівняно із Сонцем Місяць майже в 400 разів ближче до Землі. Він є найближчим до Землі великим небесним тілом.

Його форма куляста, діаметр Місяця в більш ніж три рази менший за діаметр Землі. (Демонструється схематичний малюнок, де зображено відношення діа­метрів Місяця і Землі). Місяць — єдине небесне тіло, крім Землі, на якому побували люди.

Деякі таємниці Місяця розгадано за допомогою штучних супутників, які робили фотографії місячної поверхні, та місяцеходів, що досліджували склад грун­тів. Демонстрування фотографій Місяця, місяцехода, штучних супутників Зе­млі). Вивчаючи Місяць, учені створили його карти, на них позначено його поверхню. Ґрунт Місяця складається з каміння й пилу, забарвлених у бурий та оранжевий кольори. На Місяці немає повітря і води, тому там не можуть жити рослини й тварини.

2.3. Пояснювальна бесіда. Як ви вважаєте, Місяць зоря чи планета? Місяць — нерозжарене небесне тіло, він не зірка, як Сонце. Тоді чому ми його бачимо? А видно його тому, що він відбиває сонячні промені, які на нього падають. Коли Місяць потрапляє у тінь Землі, він «зникає» з неба. І з'являється, як тільки вихо­дить з тіні і на нього потрапляють сонячні промені. Залежно від того, яку форму має Місяць, розрізняють його фази. Фаза — це видима форма Місяця на небосхилі. У Місяця чотири фази:
повний місяць, молодий місяць, перша чверть, остання чверть.

Коли настає сонячне затемнення? У тих випадках, коли на шляху сонячних променів до Землі перебуває Місяць, на Землі в зоні місячної тіні Сонця не видно. Настає повне сонячне затемнення. Спостерігачі, які перебувають у зоні напівтіні, бачать лише частину Сонця — часткове сонячне затемнення.

3. Розповідь з елементами бесіди. Що таке штучний супутник?
Штучні супутники — це складні механізми, обладнані різними приладами,

призначеними для вивчення космічних тіл і простору. Демонстрування малюнка першого штучного супутника, запущеного Радянським Союзом у 1957р.)

Запуск першого у світі штучного супутника Землі став початком нової епохи в освоєнні космічного простору. Без цього не були би можливі польоти людини в космічний простір, запуски автоматичних станцій на Місяць, Венеру, Марс та інші планети. Штучний супутник рухається навколо Землі по своїй орбіті й виконує певну програму. Для чого потрібен людині штучний супутник? Допомога штучних супутників полягає у передбаченні погоди, передаванні телевізійних програм на далекі відстані, уточненні географічних карт, здобутті відомостей про рух криги в океанах та ін.

4. Фізкультхвилинка.

5. Узагальнення і систематизація знань.

Контрольно-перевірна бесіда.

  1. Чому Місяць називають супутником Землі?

  2. Чому на Місяці не можуть жити рослини і тварини?

  3. Чому Місяць світить слабше від Сонця?

  4. Яка тривалість місячної доби?

  5. Якими способами вивчають Місяць?

  6. Яке народногосподарське значення мають штучні супутники Землі?

6. Підбиття підсумків уроку, аргументація оцінок.

7. Повідомлення домашнього завдання.

Опрацювати матеріал підручника, дати відповіді на поставлені у кінці тексту запитання.