Прагнемо миру!

( урок – спілкування

з впровадженням методів тренінгу

для учнів 11 класу)

Мета:

довести учням необхідність збереження миру в усьому світі;

показати масштаб небезпеки війни й можливості в її запобіганні;

підвести учнів до усвідомлення зовнішньої політики української держави в зміцненні миру на планеті;

розкрити взаємозв’язок участі у відстоюванні миру й готовності до захисту рідної землі;

розвивати вміння аналізувати події, факти, історичні явища;

формувати в учнів відчуття приналежності до України – мирної нації, усвідомлення вартості людського життя; виховувати почуття патріотизму, ціннісного ставлення до всіх держав, особистої відповідальності за мир у всьому світі.

Обладнання: мультимедійна презентація, карта світу, малюнки, прислів’я та приказки.

Епіграф

«Худий мир краще доброї війни»

Приказка

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Вчитель. Любі діти, шановні гості, батьки! Ось і відлунав останній перший дзвоник для учнів 11 класу. Через рік вони, як пташенята, вирушать у вирій, у велике незвідане життя. Але цей рік має бути максимально ефективним для оволодіння знаннями, формування моральних якостей, визначення майбутньої професії. Тож хай цей останній навчальний рік у стінах рідної школи запам’ятається цікавими та змістовними уроками, гарними друзями, корисними здобутками. А найголовніше, хочу побажати Вам миру. Бо, як кажуть: «Худий мир краще доброї війни».

  • Привітання

Мета: створення невимушеної доброзичливої атмосфери, сприйняття згуртованості

Інструкція: почніть ходити по кімнаті. Привітайтесь з кожним учасником за руку. При цьому скажіть: «Привіт, як твої справи?» Говоріть тільки ці прості словаі більш нічого. Під час вітання з ким-небудь із учасників, Ви можете звільнити свою руку після того, як другою рукою почнете вітатися з іншим учасником. Іншими словами, Ви повинні бути в безперервному контакті з ким-небудь.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку

Тема нашого сьогоднішнього уроку має назву «Прагнемо миру!»

Одразу постає питання: якщо країна живе у мирі, чи буде вона його прагнути? Напевно, що так. Відомо, що за всю історію людства не було жодного сторіччя, коли б не відбувалися війни. Тому розумні та цивілізовані люди мають прагнути миру у всьому світі.

ІІІ. Основний зміст роботи

  • Створення інтрактивних плакатів. Пропоную об’єднатися у дві групи. Завдання для першої групи полягає у визначенні поняття «МИР», учні другої групи визначають поняття «ВІЙНА».

І група.

Учень 1. МИР – таке коротке слово, а як багато воно значить для кожного мешканця планети Земля. Мир, перш за все, - це стан спокою і гармонії в душі кожної людини. Зрозуміло, що дотримуватися миру дуже складно. Навіть, у самому собі.

Людині часто здається, що доля до неї несправедлива: друзі відвернулися, робота не влаштовує, рідні не розуміють і все навколо просто дратує. Жадібність, заздрість, злість, гнів виводять людину зі стану рівноваги, і вона починає руйнувати, в першу чергу, саму себе, а потім і навколишній світ. Щоб цього не відбувалося необхідно навести порядок усвоїх думках. Забути про егоїзм, образи, вирішувати повсякденні проблеми спокійно і з посмішкою. Саме така поведінка поверне мир у душу і дозволить передатися йому назовні за допомогою людського спілкування.

Учень 2. Існує й інше трактування поняття «МИР». Мир – це злагода і розуміння між групами людей, народами і, навіть, державами. Мир це вирішення нагальних проблем без застосування сили та зброї.

Перегляд відеокліпу «Нам потрібно мирне небо».

ІІ група.

Учень 3. ВІЙНА… Просто слово. П'ять літер. Але скільки асоціацій пробуджує в нас воно! Біль, героїзм, патріотизм, туга за близькими людьми, ненависть та любов...

Учень 4. А ось як тлумачить слово «війна» Вікіпедія. Це комплекс заходів спрямований на захоплення чужих природних, енергетичних та людських ресурсів. Це специфічна форма вияву соціальних відносин, в якій панує збройна боротьба як продовження політики, що підпорядковує своїм цілям усі сфери суспільного життя. Війна характеризується колективною агресією, руйнуваннями та високою смертністю. Головним інструментом війни є армія.

Вчитель. Війни були притаманні для усіх людських цивілізацій і усіх форм економічних стосунків, що існували та існують на землі. За підрахунками дослідників Weslean College («Веслін коледж»), починаючи з 3600 року до нашої ери у світі відбулося приблизно 14600 воєн, в результаті яких загинуло понад 3 мільярди осіб. (Для порівняння, у 2018 році чисельність населення земної кулі сягає 7,6 мільярдів чоловік). А уся людська історія знала лише 292 роки без війни.

Серед усіх живих істот лише три види воюють із подібними до себе. Це: мурашки, шимпанзе і люди. Деякі фахівці навіть припускають, що можливо існує якийсь «гормон війни», який передається від одного покоління людей до іншого.

Слід зауважити, що іноді війни починалися непередбачувано. Наприклад, Перша світова війна почалася з того, що 28 червня 1914 року у м. Сараєво сербський студент Гаврило Принцип убив спадкоємця австро - угорського престолу, Франца Фердинанда. Це вбивство спричинило низку наступних подій у міжнародній політиці, внаслідок яких виникла повномасштабна війна, в якій брали участь 38 держав.

Друга світова війна стала логічним продовженням Першої світової. У 1918 році кайзерівська Німеччина програла країнам Антанти. В наслідок чого було укладено Версальський договір, завдяки якому німці втратили частину своєї території. В країні почалася небувала економічна криза. Німецьке товариство важко пережило свою поразку. Виникли масові реваншистські настрої. На бажання «відновити історичну справедливість» стали грати політики - популісти. Великої популярності набула Націонал - соціалістична німецька робітнича партія, на чолі якої стояв Адольф Гітлер (Шикльгрубер). 

Слід сказати, що з яких би причин не розпочиналася війна (мова не йде про справедливу війну), вона завжди має корисні цілі. Давайте разом спробуємо їх назвати

  • Коло думок «Цілі війни»

(розширення власних територій;

використання корисних копалин;

використання енергоресурсів;

володіння водними об’єктами;

безкоштовна робоча сила;

підйом економіки країни)

Вчитель. А який характер, на вашу думку, носила Велика Вітчизняна війна? (Відповіді учнів). Так, це була справедлива війна, що носила визвольний характер.

В 1982 році, в своїй резолюції Генеральна Асамблея ООН проголосила Міжнародний день миру як день глобального припинення вогню і відмови від насильства. С тих пір свято, яке відзначається 21 вересня, залучило мільйони людей, охопивши багато країн і регіонів.

     Цього дня ООН закликає всі країни зупинити військові дії і хоча б на 24 години припинити проливати кров. Відмова від насильства і воєн – необхідна умова для подальшого розвитку людства. Тільки мирні переговори й вирішення наявних проблем шляхом діалогу та компромісних рішень можуть дати дійсно відчутні результати й користь для всього людства.

Давайте разом подумаємо, чим ми можемо допомогти. Яким би ви хотіли бачити світ, і що можна зробити, щоб світ став кращим? 
З чого почати?

Наприклад, у кожного з нас є руки. Що ми можемо зробити цими руками? 
(
писати, навчатися у школі, допомагати вдома, грати на музичних інструментах, їсти, малювати, тощо) 

Ми можемо робити руками багато хорошого. Але чому трапляється, що люди починають робити своїми руками погане: беруть в руки зброю, створюють бомби? Тому, що в голову приходять погані думки. Все в світі залежить від того, про що ми думаємо, які у нас думки.

  • Вправа  «Ярлики»

Мета: дати можливість учасникам відчути переживання, які виникають під час спілкування, коли їх змушують діяти відповідно до стереотипів.

Обладнання: набори розрізаних картинок за кількістю груп та набори «корон» з написами:

«Посміхайся мені»,

«Будь похмурим»,

«Ігноруй мене»,

«Корчи мені гримаси»,

«Говори зі мною, ніби мені 5 років»,

«Підбадьорюй мене»,

«Жалій мене»,

«Кажи, що я нічого не вмію»

Хід вправи

Ведучий поєднує учасників у підгрупи по 5-7 осіб. Кожному він надіває «корону» з написом таким чином, щоб той не бачив, що на ній написано. Після цього кожній групі дається завдання протягом 10 хв. Скласти картинку з розрізаних шматочків ( подібно до «пазлу»), але під час роботи звертатися до учасників підгрупи так, як написано на кожній «короні».Через 10 хвилин відбувається обговорення вправи за такими питаннями:

Чи сподобалось вам, як з вами спілкувались під час роботи?

Чим у реальному житті можуть бути «корони»?

Як впливає наявність подібних ярликів на спілкування?

Чи легко позбутися ярлика? Як це зробити?

Під час обговорення робиться висновок, що в реальному житті бувають ярлики, яких нелегко позбутися.

Чому так відбувається? Може тому, що люди не уміють дружити? Вони не знають, що таке дружба та мир? Навіщо потрібна дружба? 
За допомогою вправи «Моя думка» , ви можете висловити свою точку зору на це питання.

  • Тренінг «Моя думка» 
    З протилежних сторін класу висять два плакати: 
    «
    Дружба у класі не потрібна." 
    «
    Дружба у класі потрібна.» 
    (
    Учням пропонується визначити свою позицію і стати біля того плакату, який відповідає їхній точці зору з цього питання.) 

ДРУЖБА - є одним із видів особистих відносин, індивідуально - вибіркова, вільна і заснована на взаємній симпатії. 
Дружба - відносини, які тримаються на вірності, взаємодопомозі, відвертості й довірі. 

Ігрова вправа "Знайди собі подібного". 

Крок 1. Учасники стають в коло. Ведучий просить їх закрити ваших очі і не розмовляти один з одним. Ведучий прикріплює їм на спини маленькі малюнки (сонечко, хмаринка, квітка, серце і один малюнок грозові хмари). 

Крок 2. Ведучий дає завдання дітям: «знайти собі подібного» і зайняти свої місця за столами. Розмовляти при цьому не можна. 

Крок 3. Діти визначають, за який стіл вони сядуть. 

Крок 4. Ведучий звертає увагу дітей на те, що один учень залишився і задає йому запитання: "Як почуває себе той, хто залишився поодинці, без друзів?". 

Діти, що ви мені пропонуєте зробити, коли ви почули, що відчуває дитина, яка залишила осторонь? Так, звичайно, ми їй поміняємо наклейку на таку, яка б мала пару. А оці слова, запам’ятай те назавжди і ніколи не дозволяйте щоб хтось був обділений увагою або ображений.

Питання для обговорення: 
1. З якими труднощами ви зіткнулися під час виконання цієї вправи? 
2.
Ви могли б впоратися без допомоги та підтримки? 
3.
Чи ви хочете допомогти світу?

Отже, щоб завжди на землі панував мир нам потрібно навчитися дружити, довіряти один одному, надавати допомогу і знати, що ви комусь потрібні. 

  • Вправа «Імпульс»

Хід вправи.

Учні стають у коло. За годинниковою стрілкою, починаючи з ведучого, передають імпульс натисканням на праву руку сусіда. Вправа завершена, коли імпульс дійде до ведучого.

  • Вправа «Учимося креативно мислити»

Що б не сталося, які проблеми б не виникли, усе можна вирішити мирним шляхом. Слід пам’ятати, що завжди є вихід. Іноді він може бути зовсім несподіваним. Слід виробляти вміння шукати нестандартні рішення. Потренуємо свою креативність, спробувавши дібрати закінчення до висловів відомих людей.

Якщо бажаєш, щоб світ змінився, стань... (Махатма Ганді)

Не йдіть війною проти закону, прийміть закони проти…(Єврейське прислів’я).

Визнання проблеми – половина успіху в її... (Зигмунд Фрейд)

Війна в однаковій мірі обкладає даниною чоловіків і жінок, але з одних вона стягає кров, а з інших …(В.Теккерей)

Війна буде повторюватися до тих пір, поки питання про неї буде вирішуватися не тими, хто…(Анрі Барбюс)

Нас, покоління ХХI століття, хвилює майбутнє планети. Ми прагнемо миру та мріємо, щоб не було вбивств, щоб не гриміли постріли, не лилася кров.

Пропоную скласти своєрідну програму миру. Перед вами лежать фігурки голубів. Напишіть на них, за яких умов, на вашу думку, у світі назавжди запанує мир. І цих голубів ми помістимо в нашу хрестоматію.

Чому для цієї вправи ми використали саме фігурки голубів?

(Вони є символом миру)

Що ви знаєте про емблему миру?

Голуба з оливковою гілкою в дзьобі стали використовувати в ролі символу після того, як Пабло Пікассо 1949 року намалював картину «Голуб миру». За Біблією, Ной випустив голуба, щоб дізнатися, чи зійшла вода з землі. Птах повернувся з оливковою гілочкою в дзьобі. Це був знак приходу миру й оновлення життя.

Ще одним символом миру є паперовий журавель. З’явився він завдяки маленькій дівчинці. 6 серпня 1945 року за наказом президента США Трумена було скинуто ядерну бомбу на японське місто Хіросіму. Цим Америка продемонструвала світові нову зброю. Та ніхто не подумав про наслідки її застосування. Неподалік Хіросіми жила дворічна дівчинка Садако. Через 10 років вона захворіла на лейкемію. Це було наслідком ядерного вибуху. Щоб додати дівчинці сили для одужання, лікар сказав, що вона має зробити тисячу білих паперових журавлів і тоді хвороба відступить, бо цей птах священний і живе дуже довго. Вона повірила. І в її палаті почали з’являтися білі фігурки. Хвороба прогресувала, тому однокласники вирішили їй допомогти. Вони самі виготовляли журавликів і залучали до цього своїх друзів. Незабаром звістка про них розійшлася по всьому світу. У Японію звідусіль летіли білі журавлики. Усі хотіли допомогти дівчинці. Журавлина зграя давно переросла тисячу, але, на жаль, не змогла перемогти страшну хворобу. Садако померла. Японські школярі та їх батьки в пам’ять про загиблих від ядерної зброї зібрали кошти й створили Парк Миру. Там встановили статую Садако, яка тримає журавлика в руках. Вона є символом неприйняття ядерної війни, протесту проти неї.

  • Виготовлення орігамі «Журавель»

Ви молоді жителі нашої планети. І від вас залежить майбутнє. Нехай усі ми навчимося розуміти й поважати одне одного, нехай почнеться на Землі нова історія – історія Людства, яке не знає війни. Ми прагнемо миру!