Дата: Клас: Урок №

Тема уроку: Життя і творчість Остапа Вишні. «Моя автобіографія» - гумористична розповідь письменника про свій життєвий шлях

Мета: вивчити основні етапи життєвого й творчого шляху Остапа Вишні, ознайомити учнів із талантом гумориста, повторити засоби створення комічного, літературні поняття, поглибити навички роботи з текстом, зв’язати набуті знання на уроках української літератури, історії, сформувати розуміння, що гумор – це одна з провідних рис характеру українців, пригадати про гумористичну, сатирично-викривальну традицію української літератури, розвивати навички групової роботи, регламентування роботи, критичне мислення, виховувати сучасного громадянина-патріота в умовах акмеологічного середовища нової української школи

Міжпредметні зв’язки: історія України, зарубіжна література, українська мова.

Обладнання: портрети Остапа Вишні, виставка книг письменника, відеоматеріали, ноутбук, екран, проектор, колонки, дидактичний матеріал, друковані конспекти

Епіграф до уроку:

Остап Вишня, хто він для нас? Країна веселої мудрості. Слава України, її невмируща краса.

Олесь Гончар

Хід уроку

Оргмомент (3 хв.)

  • Вироблення правил роботи під час уроку (за бажанням)

  • «Парковка» - місце для питань учнів для подальщого їх обговорення

Які правила серед перерахованих, на вашу думку, ми візьмемо з собою для роботи на уроці?

  • Бути неуважними;

  • Постійно перебивати вчителя та своїх однокласників;

  • Правило піднятої руки;

  • Відволікатись на телефонні розмови;

  • Правило вільної ноги;

  • Не вести записи під час класної роботи;

  • Правило «пирога»;

  • Мобільна тиша

  • Вправа «Чиста дошка». Учні мають самостійно сформулювати цілі уроку, свої очікування з метою перевірки реалізації їх у кінці заняття. Учитель записує формулювання.

Актуалізація опорних знань (3 хв.)

Як слушно зазначив колись Олесь Гончар: «Остап Вишня, хто він для нас? Країна веселої мудрості. Слава України, її невмируща краса»

Отже, сьогодні ми поговоримо про сміх, гумор, які виліковують, виховують людину, дають їй можливість стати кращою. Для цього ми повторимо основні засоби створення комічного.

  • Повторення засобів створення комічного. Учні мають правильно співвіднести літературний термін з його формулюванням.

Гумор

приховане кепкування, уживання слова в оберненому, протилежному значенні; може бути доброзичливою, сумною, злою, дошкульною.

Сарказм

різке осміювання, критика всього негативного. Об’єкт висміювання часто малюється у перебільшено смішному вигляді.

Сатира

доброзичливий сміх, спрямований на розкриття певних вад людського характеру.

Іронія 

глузування над людиною, державою, діяльністю організацій, що ґрунтується на почутті переваги мовця над тим, про що він говорить.

1-3; 4-1; 3-2; 2-4

- То ж з якою метою письменники звертаються до гумору у своїх творах? Яке смислове навантаження має сміх у художньому тексті?

Мотивація навчальної діяльності (4 хв.)

  • Робота з фотографією молодого Остапа Вишні (за принципом «Асоціативного куща»; використовується фліпчарт)

  • Що ви можете сказати про цю людину, які б риси ви виділили на підставі побаченого? Яка вона?

Робота над темою уроку

  • Слово вчителя (1-2 хв.)

Головним джерелом гумору Остапа Вишні була любов до життя, до людини, а девізом – «Треба любити людину більше, як самого себе». Остап Вишня – це не просто гуморист, він поет за станом душі. Отже, давайте поринемо в його творчість і почнемо із вивчення твору Остапа Вишні, який вам було запропоновано прочитати до сьогоднішнього уроку, - «Моя автобіографія». Але давайте спочатку пригадаємо, що ж таке автобіографія як поняття?

Автобіографія — це документ, у якому особа, що складає його, подає опис свого життя та діяльності в хронологічній послідовності. Автобіографія має бути вичерпною й лаконічною, може писатися від руки або з використанням технічних засобів. (запис у друкованих конспектах)

Давайте разом пригадаємо, які періоди свого життя автор згадує в тексті гуморески «Моя автобіографія»? (Дитинство, роки навчання, початок літературної діяльності).

За таким принципом ми об’єднаємось у групи.

  • Робота в групах (12 хв.)

Група № 1 – «Дитинство»

Група № 2 – «Роки навчання»

Група № 3 – «Початок літературної діяльності»

Група № 4 – «Цікаве про Остапа Вишню»

Завдання для груп 1-3:

  1. Опрацювати визначений період життя письменника;

  2. Співвіднести з фактами, представленими в підручнику;

  3. Знайти та процитувати фрагменти з тексту, які вам сподобалися, пояснити, чому ви обрали цей фрагмент;

  4. З’ясувати, який засіб комічного використав автор.

Завдання для групи 4:

  1. З підручника, додаткового матеріалу, фотографій скласти невелику інформативну листівку цікавих фактів про Остапа Вишню

  • Презентація роботи в групах

  • Слово вчителя

Зверніть увагу, яким роком закінчується оповідь у творі (1921) і чому (з цього періоду починається активна літературна діяльність Павла Губенка)

  • «Мозковий штурм» (2-3 хв.)

А тепер давайте пригадаємо з уроків української літератури, історії України події 20-30 рр. ХХ століття і як вони вплинули літературну діяльність митців та суспільне життя громадян Радянського Союзу.

(Домінування методу соцреалізму в мистецтві, арешти, колективізація, індустріалізація, гнучкість або протести літературної еліти, літературна дискусія 1925-1928рр., «Розстріляне відродження»)

  • Робота з відеоматеріалом (6 хв.)

https://www.youtube.com/watch?v=UFOLdTr_w0M

  • «Мозковий штурм» (2-3 хв.)

  • Як вплинуло 10-річне ув’язнення Остапа Вишні на нього як особистість та письменника? (Не змінилося ставлення до людей, яким він намагався допомагати, але частково співпрацював з режимом, бо відновлення його літературної діяльності почалося в 1944 році з твору «Зенітка», також писав твори проти учасників загонів Степана Бандери)

  • Чи зламав радянський режим його? (І так, і ні)

  • Проблемні питання (4 хв.)

  • Як доля однієї людини може схарактеризувати життя цілої країни в період 20-30-х рр.? (Від арешту ніхто не був застрахований, люди жили в страху, бо в разі репресій під арешт підпадали й члени родини)

https://www.youtube.com/watch?v=osnsGQwTaUs

  • Тиск з боку режиму на мистецьку еліту носив який характер? (Це явище носило масовий характер)

  • Яких ще письменників спіткала схожа доля? (Еллан-Блакитний, Микола Хвильовий, Євген Плужник, Валер’ян Підмогильний, Олександр Солженіцин, Осип Мандельштам та багато інших)

  • Руханка «Австралійський дощ» (2 хв.)

  • Робота з фотографією Остапа Вишні в похилому віці (2-3 хв.)

  • Скажіть будь ласка, чи змінилося щось у виразі обличчя Павла Губенка з огляду на події його життя? (Він також посміхається, доброзичливий, відкритий, але відчувається його життєвий досвід, скільки йому довелося пережити)

Підведення підсумків уроку (3 хв.)

  • Домашнє завдання

Прочитати гумореску «Сом», написати власну гумореску.

  • Оцінювання роботи на уроці

Рефлексія (3 хв.)

  • Вправа «Чиста дошка».

Проаналізувати, чи всі поставлені на уроці цілі було досягнуто.

  • Вправа «Валіза»

  • Що з сьогоднішнього уроку ви хотіли б забрати із собою?











  • Повторення засобів створення комічного. Учні мають правильно співвіднести літературний термін з його формулюванням.

Гумор

приховане кепкування, уживання слова в оберненому, протилежному значенні; може бути доброзичливою, сумною, злою, дошкульною.

Сарказм

різке осміювання, критика всього негативного. Об’єкт висміювання часто малюється у перебільшено смішному вигляді.

Сатира

доброзичливий сміх, спрямований на розкриття певних вад людського характеру.

Іронія 

глузування над людиною, державою, діяльністю організацій, що ґрунтується на почутті переваги мовця над тим, про що він говорить.

Автобіографія – це _________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Завдання для груп 1-3:

  1. Опрацювати визначений період життя письменника;

  2. Співвіднести з фактами, представленими в підручнику;

  3. Знайти та процитувати фрагменти з тексту, які вам сподобалися, пояснити, чому ви обрали цей фрагмент;

  4. З’ясувати, який засіб комічного використав автор.

Завдання для групи 4:

  1. З підручника, додаткового матеріалу, фотографій скласти невелику інформативну листівку цікавих фактів про Остапа Вишню.

«Цікаві факти про Остапа Вишню»

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Для конспектування ________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________