Дата: 27.11.2017 Урок № 29 Клас 7-Б
Тема: Не з дієприслівниками
Мета: повторити вже набуті знання про дієприслівник, на уроці ознайомити з народними прикметами листопада, розібрати правила на орфограму правопису НЕ з дієприслівниками, звернути увагу на омонімічні дієприслівники з НЕ, відпрацювати орфограму, що вивчається, на практичних завданнях, розвивати увагу, навички формування та дотримання правил роботи під час занять, навички рефлексії наприкінці заняття, розвивати мовлення, здатність грамотно висловлюватись, толерантно відстоювати думку, виховувати любов до народних традицій, до української культури та мови, прагнення вивчати її поглиблено, формувати комунікативні, соціальні, пізнавальні, самоосвітні компетентності.
Обладнання: картки із завданнями, робочі зошити, підручники, карти з назвами станцій, проектор, ноутбук
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу, урок-подорож
Опис уроку: для реалізації виховної мети використовуються народознавчі паузи, урок побудовано в ігровій формі з використанням традиційних і інтерактивних вправ для формування ґрунтовних знань з теми.
Хід уроку
Оргмомент
Слово вчителя
Сьогодні ми вирушимо в пізнавальну мандрівку у дивовижну країну Дієприслівниковію за скарбами. Українці на згадку про дім беруть з собою в дорогу обереги – символи, талісмани, які допомагають у тяжку хвилину.
Серед цих оберегів… (учні мають їх назвати) – калина, тополя, хліб, лелека, барвінок, сорочка, пісня, рушник...
Тож нехай ці обереги допоможуть нам у нашій подорожі.
Вироблення правил роботи під час уроку (за бажанням)
Які правила серед перерахованих, на вашу думку, ми візьмемо з собою в подорож?
Бути неуважними;
Постійно перебивати вчителя та своїх однокласників;
Правило піднятої руки;
Відволікатись на телефонні розмови;
Правило вільної ноги;
Не вести записи під час класної роботи;
Правило «пирога»;
Мобільна тиша;
Виявлення неповаги до своїх однокласників;
Згуртована робота учасників робочих груп.
Актуалізація опорних знань
Народознавча пауза № 1
Сьогоднішня мандрівка буде присвячена останньому осінньому місяцю – листопаду. А чи знаєте ви, що походить назва листопад із давньої слов’янської мови. Листопад на Україні не завжди збігається з періодом падолисту. Ще за Київської Русі останній місяць осені називався “груднем”, а сучасний грудень – “студнем”. В давні часи в різних місцевостях України побутували різні назви: “напівзимник”, “ворота зими”, “листопадень”, “падолист” тощо.
Долина Пам’яті
Вправа «Незакінчене речення»
Дієприслівник – це… (особлива форма дієслова)
Яка вона – змінна чи незмінна? (незмінна)
Дієслово означає…дію, а дієприслівник - … (основну, додаткову)
Відповідає на питання…(що роблячи? що зробивши?)
Поєднує ознаки… (дієслово, прислівник)
Буває двох видів… (доконаний й недоконаний)
В реченні виконує синтаксичну роль… (є обставиною)
Мотивація навчальної діяльності
Затока Прогнозів
Сформулювати мету сьогоднішнього заняття – до снаги кожному з вас. Спробуйте сформулювати мету, скориставшись формулою “На сьогоднішньому уроці ми ...”
Вивчимо правилам написання НЕ з дієприслівниками;
Дізнаємось про народні прикмети листопада;
Повторимо вивчене про дієприслівник;
Виконаємо різні цікаві вправи.
Проблемне питання
Яке практичне значення має тема уроку? Де в житті ми можемо її застосувати?
Робота над темою уроку
Діброва Аналізу
Робота з індивідуальною карткою «Читай – міркуй – роби висновки»
Пригадайте правила правопису НЕ з дієсловами. Проведіть дослідження, порівнюючи правопис дієслів і дієприслівників з НЕ. Сформулюйте висновок про правопис НЕ з дієприслівниками.
Не побачити Не піклуватися | Не побачивши Не піклуючись |
Недочувати Недооцінити | Недочуваючи Недооцінивши |
Ненавидіти Нехтувати | Ненавидячи Нехтуючи |
Висновок: Не з дієприслівником вживається так само, як і з дієсловами.
Порівняти висновки з правилами в підручнику на сторінці 61 (автор підручника О.В. Заболотний)
На що автори підручника просять нас звернути увагу? Записати в зошит.
Нездужаючи (хворіючи) – не здужавши (не змігши)
Непокоячись (хвилюючись) – не покоячись (не спочиваючи)
Неславлячи (ганьблячи) – не славлячи (не прославляючи)
Нестямившись (втративши самовладання) – не стямитися (не прийти до тями)
Подивіться, будь ласка, на картинки, що зображені на слайді. Подумайте, до яких пар слів вони могли б підійти.
Запам’ятайте також правопис таких дієслів, які без НЕ не вживаються:
Неволити, ненавидіти, непокоїти, непритомніти, нехтувати, нетерпеливитися, нестямитися, нездужатися, незчутися.
Завдання: переписати ці дієслова в зошит, вдома самостійно утворити дієприслівники, звернути увагу на орфограму.
Скласти речення на будь-яку пару дієприслівників з не.
«Обмін проблемами». Які труднощі у запам’ятовуванні орфограми?
Народознавча пауза № 2
З початком листопада для хліборобів наставала пора відносного відпочинку. Зібрано врожай, зроблено припаси для тварин, спочиває примерзла нива, а отже можна зібратися в гурт, повеселитися, поспівати. Під цю пору вже справляли весілля, юнаки й дівчата сходилися на вечорниці та досвітки, влаштовували всілякі забави. З листопадом пов’язано багато народних прикмет:
Листопад вересню онук, жовтню син, а зимі рідний брат.
В листопаді на колесах виїзди, а полоз на віз клади.
Хоч скільки б випало снігу в листопаді, але відлиги його зженуть.
Яка погода в листопаді – така і в квітні.
Перехрестя Пошуку
Робота за підручником. Виконання вправи 169
Прочитати завдання, прокоментувати (записати дієприслівники в дві колонки, залежно від написання з не: 1) окремо, 2) разом). Звірити з правильними відповідями, зробити висновки.
|
|
Не виходячи | Нехтуючи |
не підстрибнувши | невгаваючи |
не стримуючись | неволячи |
не обіцяючи | ненавидячи |
не спитавши | незчувшись |
не дійшовши | недобачаючи (погано бачачи) |
не відповівши | |
не заплативши | |
не зробивши | |
не написавши | |
не звільнившись | |
Берег Орфографії
Гра «Друг чи недруг?»
Якщо дієприслівник з НЕ пишеться разом, то біля номера рядка ставимо позначку
, якщо окремо, то -
Не/посіявши, не поженеш.
Не/хтуючи честю, не вбережеш совісті.
Не/придбавши жупан, не викидай свитки.
Не/славлячи інших, соромиш себе.
Не/помивши рук, не торкайся хліба.
Не/спитавши, не знатимеш.
Не/здужаючи, мати не вийшла на роботу.
Не/навидячи близьких, оскверняєш себе.
Не/здужаючи побороти суперника силою, дід брав хитрістю.
Річка Творча
Виконання завдання № 1
Перебудувати речення, замінивши дієслова дієприслівниками з НЕ-
Наприклад:
Якщо ти не знаєш броду, то не лізь у воду – Не_ знаючи броду, не лізь у воду.
1. (Не піднятися) на гору, обширу не побачиш.
2. Нічого (не роблять), навчаються дурощам.
3. Не берися об'їжджати коня, (не знають) його норову.
4. (Не пізнати) отрути бджоли, не скуштуєш меду.
5. Краще зрозуміти (не побачити), ніж побачити і не збагнути.
• Визначте вид кожного з утворених дієприслівників.
Поясніть, як ви розумієте зміст останнього речення.
Виконання завдання № 2
Замінити словосполучення фразеологічними зворотами з дієприслівниками.. пояснити правопис НЕ з дієприслівниками.
Дивитися пильно | |
Трудитися старанно | |
Зробити щось, не виявивши свого почуття | |
Перебивати, не давати можливості висловити свою думку | |
Жити, не втрачаючи надії | |
Перевантажити роботою | |
Довідка: не покладаючи рук; не вішаючи голови; не відриваючи очей; бровою не моргнувши; не даючи і вгору глянути; не даючи і слова сказати.
Народознавча пауза № 3
27 листопада – свято Пилипа, або запусти на Пилипівку. У цей вечір, напередодні пилипівського посту, готують смачну обрядову вечерю. За звичаєм, до батьків приходять вечеряти дочки із зятями, а також запрошують кумів і одиноких сельчан. Із цим днем пов’язано багато прикмет:
Іній на Пилипа – буде овес, як липа.
Якщо хмарно або сніжно – травень буде негожий.
Яка ніч у Пилипівну, такий день у Петрівку.
Підсумки уроку
Робота з картою, яку замальовували учасники під час подорожі до Дієприслівниковії. (Подивитись, чи всі станції пройдено, на яку хотілося б повернутися, яка далася найважче або найлегше)
Домашнє завдання
Завдання в зошиті – утворити дієприслівники, вправа 168 (за підручником)
Оцінювання роботи на уроці (проводять експерти в групах, виставляючи бали учасникам від 1 до 9)
Гра «Долоньки»
Учасники груп малюють долоньку, колективно відповідають на запитання, записуючи відповіді на пальцях
Що сподобалося на уроці?
Що заберу із собою?
Що не сподобалося?
Що було зайвим?
Чого не вистачило?
Вправа «Незакінчене речення»
Дієприслівник – це_______________________________________________________
Яка вона – змінна чи незмінна? ____________________________________________
Дієслово означає_______________дію, а дієприслівник - ______________________ Відповідає на питання ____________________________________________________
Поєднує ознаки _________________________________________________________
Буває двох видів ________________________________________________________
В реченні виконує синтаксичну роль _______________________________________
Спробуйте сформулювати мету, скориставшись формулою “На сьогоднішньому уроці ми ...”
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Робота з індивідуальною карткою «Читай – міркуй – роби висновки»
Пригадайте правила правопису НЕ з дієсловами. Проведіть дослідження, порівнюючи правопис дієслів і дієприслівників з НЕ. Сформулюйте висновок про правопис НЕ з дієприслівниками.
Не побачити Не піклуватися | Не побачивши Не піклуючись |
Недочувати Недооцінити | Недочуваючи Недооцінивши |
Ненавидіти Нехтувати | Ненавидячи Нехтуючи |
Висновок: НЕ з дієприслівником вживається_______________________________
_______________________________________________________________________
Запам’ятайте також правопис таких дієслів, які без НЕ не вживаються:
Неволити, ненавидіти, непокоїти, непритомніти, нехтувати, нетерпеливитися, нестямитися, нездужатися, незчутися.
Завдання: переписати ці дієслова в зошит, вдома самостійно утворити дієприслівники, звернути увагу на орфограму.
Гра «Друг чи недруг?»
Якщо дієприслівник з НЕ пишеться разом, то біля номера рядка ставимо позначку
, якщо окремо, то -
Не/посіявши, не поженеш.
Не/хтуючи честю, не вбережеш совісті.
Не/придбавши жупан, не викидай свитки.
Не/славлячи інших, соромиш себе.
Не/помивши рук, не торкайся хліба.
Не/спитавши, не знатимеш.
Не/здужаючи, мати не вийшла на роботу.
Не/навидячи близьких, оскверняєш себе.
Не/здужаючи побороти суперника силою, дід брав хитрістю.
Перебудувати речення, замінивши дієслова дієприслівниками з НЕ-
Наприклад:
Якщо ти не знаєш броду, то не лізь у воду – Не_ знаючи броду, не лізь у воду.
(Не піднятися) на гору, обширу не побачиш.
_____________________________________________________________________
Нічого (не роблять), навчаються дурощам.
_____________________________________________________________________
Не берися об'їжджати коня, (не знають) його норову.
_____________________________________________________________________
(Не пізнати) отрути бджоли, не скуштуєш меду.
_____________________________________________________________________
Краще зрозуміти (не побачити), ніж побачити і не збагнути.
_____________________________________________________________________
Визначте вид кожного з утворених дієприслівників.
Замінити словосполучення фразеологічними зворотами з дієприслівниками.. пояснити правопис НЕ з дієприслівниками.
Дивитися пильно | |
Трудитися старанно | |
Зробити щось, не виявивши свого почуття | |
Перебивати, не давати можливості висловити свою думку | |
Жити, не втрачаючи надії | |
Перевантажити роботою | |
Довідка: не покладаючи рук; не вішаючи голови; не відриваючи очей; бровою не моргнувши; не даючи і вгору глянути; не даючи і слова сказати.
Учасники групи | Активність у групі | Бали від 1 до 9 |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
Учасники групи | Активність у групі | Бали від 1 до 9 |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
Учасники групи | Активність у групі | Бали від 1 до 9 |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
Учасники групи | Активність у групі | Бали від 1 до 9 |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
Учасники групи | Активність у групі | Бали від 1 до 9 |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |