Урок-тренінг з географії у 8 класі (розрахований на 2 год-пара)



Тема: Грунти та грунтові ресурси України.

Раціональне використання грунтів ,

охорона земельних ресурсів.

Мета: сприяти формуванню знань учнів про основні чинники ґрунтоутворення, генетичні типи грунтів та закономірності їх поширення на території України,сформувати знання про земельні ресурси України, основні заходи

Сприяти формуванню навичок творчого мислення, вміння – аналізувати, синтезувати, порівнювати, оцінювати, робити висновки. Сприяти формуванню практичних навичок роботи з картографічними матеріалами;

Виховувати любов та бережне ставлення до рідної землі.

Обладнання: настінна карта грунтів, атласи, підручник; ватмани, фломастери, ілюстрації, ножиці, клей; роздатковий дидактичний матеріал; Відеоролик «Грунти України».

Ніяка нація не зможе досягти процвітання,

доки вона не усвідомить, що орати поле — 

таке ж гідне заняття, як і писати поему.  



Джордж Вашингтон



Земля родюча-держава квітуча!

Хід уроку

І.Організаційний момент.(1хв) Створення доброзичливої і продуктивної атмосфери. Прийняття уточнення, повторення правил проведення тренінгу.

ІІ. Повідомлення теми.

  1. Тема. Розгадування ребусу.

Запис теми в зошити на дошці.




ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація ( 8 хв)

1.Прийом «Мікрофон» Згадайте, що ми називаємо грунтом?

Чим грунт відрізняється від гірської породи?

2. Кросворд. Склад грунту

1.Це живі організми, під дією яких із залишків рослин утворюється перегній. (Мікроби)

2. Воно допомагає кореням рослин дихати. (Повітря)

3. Одна із складових частин грунту, що є хорошим розпушувачем, забезпечує доступ повітря до коренів рослин. (Пісок)

4. Він утворюється із залишків рослин і тварин, підвищує родючість грунту. (Перегній)

5. Вона добре утримує воду. (Глина)

6. Речовина, необхідна для життя і розвитку рослин. (Вода)

7. Ця поживна речовина утворюється з перегною під впливом мікроорганізмів. (Солі)

3. Прийом «Мозкова атака»

Яка головна властивість грунту?(родючість)

А від чого залежить родючість ?(від вмісту гумусу)

А вміст гумусу від чого залежить? (від кількості перегною)

А з чого утворюється перегній? (із відмерлих решток живих організмів)

Чи можна сказати що, грунт –це дзеркало ландшафту?

4. Мотивація і повідомлення мети уроку.

Споконвіку людина поклонялася землі, а точніше грунту. Землю називають матінкою-годувальницею. Землі народ присвятив багато легенд і билин, її оспівували в піснях.

Земля годує людину, одягає, дає притулок.

Земля в усі часи була , є і буде - найбільшою цінністю для українців.

«Доглядай землю плідно, як матір рідну.»

«Земля дає все і забирає все!»

«На чужій землі хліба не заробиш!»

«Хто на землі сидить , той не боїться, що впаде.»

«не випускай землі з рук бо діти прокленуть.»

Ось так, в народній творчості, відображено те, чим є земля для українця-хлібороба.


Епіграфами нашого уроку є вислови:

Ніяка нація не зможе досягти процвітання,

доки вона не усвідомить, що орати поле — 

таке ж гідне заняття, як і писати поему.  

Джордж Вашингтон



Земля родюча-держава квітуча!



ІV. Введення нової інформації Тренінг. (1хвилин).

1.Вступне слово вчителя.

За розмірами територія України є найбільшою країною Європи , а за якісним складом грунтів – однією з найбагатших держав світу. Майже 60% сільськогосподарських угідь України належить самим родючим грунтам. Це той потенціал, який складає провідну роль виробництва країни і є своєрідним фундаментом економічного розвитку.

Грунт, являє собою особливе, самостійне природне утворення.

Він формується внаслідок різних умов, які одержали назву чинники ґрунтоутворення.



2. Грунтоутворення

Прийом: «Проблемне питання» Які чинники впливають на процеси ґрунтоутворення?

Етап висунення учнями гіпотез. (маркери, кольоровий папір). Скласти квітку-семицвітку чинників грунтоутворення та представити її.

Учні дають відповіді на кожній пелюстці, прикріплюють їх до серединки квітки. Для правильної відповіді на питання вчитель пропонує учням проаналізувати матеріал, що міститься в тексті підручника та підготувати короткі характеристики чинників ґрунтоутворення (7хв)




3. Грунтовий профіль

Прийом Географічна лабораторія. Визначте та назвіть горизонти грунту. 3хв. ( за малюнком у підручнику і розданим карткам )

4. Дослідження-міні-проект. Організація досліджень в групах (8 хвилин). Учні утворюють 4 пари (клас поділяється на 4 команди) кожна отримує робочі листи - завдання, маркери, ватмани, клей, ілюстрований матеріал, клей. Проводить міні-дослідження, виготовляє експрес-плакат та готує його презентацію.

  • Грунтові ресурси України.

  • Дослідження В.Докучаєва.

  • Зміни грунтів у результаті господарської діяльності людини.

  • Охорона грунтових ресурсів









Обмін інформацією (8 хвилин). Після закінчення роботи пари (команди) представляють результати своїх досліджень. Кожна група учнів розповідає про хід проведення дослідження.









5 . Відеоролик . ГрунтиУкраїни. (2хв)

https://www.youtube.com/watch?v=Ofov9je8MkM

Рефлексія (3 хвилин).

Вправа. Пінг-понг.(мяч) Учитель звертається до школярів з питаннями: Який епіграф був на початку уроку? Як ви можете його пояснити? Як можна ці епіграфи використати в Україні?







Друга частина уроку.

6. Основні типи грунтів України.

Робота за завданнями карти с. 159 підручника (робота в групах) 10 хв.

Учні дають відповіді на запитання.

Підвести учнів до висновку:

- Якій закономірності підпорядковане поширення грунтів України? (зональне та азональне)

7. Випереджаюче навчання. Дослідження . Вплив людини на родючість грунтів своєї місцевості. Виступ учня.(5хв)

V. Закріплення вивченого матеріалу. Практична робота №8.

1. Кожний учень отримує робочий лист з контурною картою грунтів України. На певних грунтах стоїть знак запитання та завдання. Проводиться гра «Узнавайка» За описом характеристики грунту потрібно знайти картки з правильними назвами грунту, нанести їх на контурну карту. Записати основні характеристики цих грунтів України.

2.Порівняти грунти різних типів, що поширені на рівнинній території України, знайти спільні та відмінні риси: (заповнити таблицю в зошиті для практичних робіт)

3. Обговорення результатів проведення завдань практичної роботи №8, корекція помилок учнів.

4. Вправа. «Сенкан»

Грунт – земля

Родючий, щедрий.

Родить, годує, одягає.

Грунт потребує раціонального використання.

5. Вправа «п’ять речень». Висновок до практичної роботи.

VІ. Підведення підсумків уроку. Прийом «Мікрофон»

Давайте повернемось до епіграфів нашого уроку.

Як ви тепер після уроку можете їх пояснити.

VІІ. Домашнє завдання. Опрацювати текст параграфів №32,33.

Завдання на вибір.

  1. Провести дослідження яких заходів вживають батьки для збереження та підвищення родючості грунту?

  2. Знайти цікавий матеріал до теми. Вправа «Здивую всіх».

Оцінювання роботи учнів.