Показовий урок

у 7 класі

на тему:

Дива країни Ліліпутії, або парадокси Свіфта. Сатиричне змалювання державного устрою, законів та звичаїв Ліліпутії”



























Вчитель світової літератури

Голяк Надія Костянтинівна

Мета: - навчати учнів аналізувати текст, допомогти зрозуміти особливості сатири й алегорії, спрямованих на викриття соціального устрою Англії ХVІІІ ст.;

- дослідити на основі тексту приклади сатиричного змалювання подій і героїв;

- сприяти вихованню негативного ставлення до людських і суспільних вад.


Тип уроку: урок засвоєння нових знань.


Обладнання: фрагменти художнього фільму ,,Мандри Гуллівера’’, мультимедійна презентація до уроку, стрічки, гімнастична палиця, роздатковий матеріал, дзеркало, текст твору.


Хід уроку


І. Актуалізація опорних знань

1. Вступне слово вчителя

Як відомо, головний герой книги Дж. Свіфта Лемюель Гуллівер здійснив чотири морські подорожі. Серйозний і вдумливий письменник відпускає свого улюбленого героя по небезпечних морських хвилях, сподіваючись на милосердя долі. Здавалося б, досить легковажна примха. Але згадаймо, ми маємо справу з філософом, а вони нічого не роблять просто так.

2. Запитання до учнів

- Подумайте, чому люди люблять мандрувати?

- На вашу думку, з якою метою Свіфт відправляє Гуллівера мандрувати?


ІІ. Сприймання й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Бесіда з учнями

- Якими були виховання і навчання Гуллівера?

- Яку науку вивчав Гуллівер?

- Згадайте, як він витрачав батьківські гроші?

- Які речі герой завжди брав із собою у плавання?

- Чим цікавився Гуллівер , перебуваючи на чужині?

- Що змусило героя відправитися у плавання?

- Завдяки чому Гуллівер урятувався під час шторму?

- Скільки подорожей здійснив Гуллівер і які?


  1. Вступне слово вчителя

Сьогодні пропоную вам чергову подорож у дивовижний світ, який, як і будь яка держава, має свій устрій, свої закони. А помандруємо ми до берегів Ліліпутії – країни, яку вигадав відомий англійський письменник Джонатан Свіфт. Пропоную вам фрагмент х/ф „Мандри Гуллівера” про те, як Гуллівер опинився у країні Ліліпутії.

Отже, тема нашого уроку Дива країни Ліліпутії, або парадокси Свіфта. Сатиричне змалювання державного устрою, законів та звичаїв Ліліпутії.”


  1. Індуктор

П осеред дошки – дзеркало, погодьтеся, трішки незвичний предмет до уроку. Що можна побачити в ньому? Своє відображення? Не тільки. Спробуємо розгледіти у ньому державу. Як стверджує Гуллівер, Ліліпутія – це держава. А чи знаєте ви, що таке держава, які складові цього поняття? Пропоную вам скласти ,,асоціативний кущ’’ до слова ,,Держава’’













    • Як пояснюється значення цього слова у словнику? Яке слово є ключовим?

    • Я згодна з вами. Держава не може існувати без людей, без свого народу, тому і назвали ви це слово одним із перших. Та чи завжди держава захищає інтереси свого народу?

    • Чи можна стверджувати, що саме люди є творцями своєї держави?

    • Кожна держава має свої закони, гроші, політичні партії.


Робота в зошитах:

Назва країни – Ліліпутія

Столиця – Мілдендо

Форма правління – монархія, імператор

Грошова одиниця – спрага

Політичні партії – тремексени (високі підбори),

слемексени (низькі підбори),

гостроконечники,

тупоконечники

Населення – ліліпути

Ліліпути – маленька людина на зріст шість дюймів

(дюйм – 2,54см, 6 дюймів =15см)


Висновок: Держави такі, які люди: вони виростають із людських

характерів

Платон


  1. Реконструкція.

У вас на столах лежать стрічки синього, червоного тазеленого кольору. Згадаємо, що в Ліліпутії їх використовували як державну нагороду. Нехай не ображається на мене король Ліліпутії, але я вирішила нагородити ними вас хоча б за те, що ви зважилися допомогти мені у вирішенні складних суспільних питань. Стрибати не будемо, вам лише потрібно обрати стрічку, яка вам більше імпонує за кольором. Таким чином ми утворили три дослідницькі групи, які намагатимуться вибудувати цілісну картину життя, закони і звичаї Ліліпутії, які відображає дзеркало.

Дзеркало №1. Імператор Ліліпутії.

Завдання:

  • Опишіть імператора та його вбрання.

  • Яке враження справив на вас цей чоловік?

  • Назвіть титули імператора.


Дзеркало №2. Розваги ліліпутів.

Завдання:

  • Назвати розваги ліліпутів.

  • Як у Ліліпутії досягають високої посади?

  • Опишіть змагання міністрів.


Дзеркало №3. Політичні партії.

Завдання:

  • Назвати політичні партії.

  • Що лежить в основі партійних чвар?


Підсумок.

Вам уже відомо, що все зображене у творі Свіфта, має реальне підґрунтя, але сприймається як пародія на англійську дійсність початку ХVІІІ ст. Для створення пародії автор використав прийом перенесення дії у фантастичну країну. Проте сучасники письменника легко упізнавали в замаскованих подіях роману життя тогочасної Англії, розуміли сатиру. І, на протязі уроків ми спробуємо визначити, чи справді Ліліпутія є Англією крізь зменшувальне скло сатири і, що означає вислів ,,свіфтівське дзеркало’’.




Державний уклад

Ліліпутія

Англія

Король Ліліпутії

Англійський король Георг

Мідлендо

Лондон

Імператорський палац

Королівський палац у Лондоні

Державні нагороди – синя, червона, зелена стрічки

Ордени Підв'язки, Бані, Св. Андрія

Внутрішня і зовнішня політика

Тремексени і слемексени

Політичні партії – віги і торі

Гостроконечники і тупоконечники

Пуритани, католики, протестанти


Словникова робота.

Сатира – від комічного, який найбільш нещадно висміює людську недосконалість


  1. Закони та звичаї Ліліпутії.

1.На державну посаду призначаються за моральними якостями, а не за здібностями.

2. Забороняється розбивати яйце з тупого кінця.

3. Забирати дітей від батьків і виховувати в закритих закладах.

4. Призначати на державні посади тих, хто добре танцює на канаті.

5. Державні нагороди вручати за стрибки через палицю і плазування під нею.


  1. Гра ,,Найспритніший’’

    • Як ви вважаєте, за що треба нагороджувати вищими державними нагородами?

З першого погляду здається, що Ліліпутія нормальна країна, у який існує порядок і благополуччя. Але, проаналізувавши всі закони, складається враження, що ми в країні кривих дзеркал, де все існуюче не відповідає звичним уявленням. Такі явища називаються парадоксами.


Словникова робота.

Парадокс – (грецьк. Раrаdоxоn – дивовижний, той, що суперечить здоровому глузду; - явище, яке не відповідає звичним уявленням.







  1. Складання схеми ,,Парадокси Ліліпутії’’




















ІІІ. Підсумок уроку.

Гра ,,Вітрило’’

1. Що означає слово ліліпут?(маленький, зіпсований)

2. Дюйм – скільки це? (2,5см)

3. Скільки морських подорожей здійснив Гуллівер? (4)

4. Як називається явище, яке не відповідає звичним уявленням? (парадокс)

5. Які прийоми використовує автор для зображення життя у Ліліпутії? (сатира)



ІV. Домашнє завдання.

  • Прочитати 4, 5 розділи роману ,,Мандри Гуллівера’’

  • Написати твір-мініатюру ,,Якою, на вашу думку, повинна бути ідеальна країна’’

6