Урок біології у 6 класі на тему «Мохи. Лабораторне дослідження. Будова моху»


МЕТА: - сформувати знання про мохи: поширення, процеси

житттєдіяльності, особливості розмноження мохів;

  • ознайомити з ознаками ускладнення в організації мохів у

порівнянні з водоростями;

  • вчити застосовувати знання на практиці, уміння пояснювати результати, робити висновки; розвивати пам’ять, увагу, мислення;

  • виховувати бережливе ставлення до природи..


ТЕРМІНИ ТА ПОНЯТТЯ: вищі спорові рослини, мохи, сфагнум, гаметофіт,

спорофіт, життєвий цикл, спори, спорангії, коробочка.


ОБЛАДНАННЯ: гербарні екземпляри зозулиного льо­ну, сфагнуму, інших мохів,

малюнки, таблиці, мультимедійна презентація.


МЕТОДИ І МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ: інформаційно-рецептивний: словесні

(розповідь, бесіда, розповідь з елементами бесіди, повідомлення учнів); наочні

(демонстрація таблиць та зображень); репродуктивні (бесіда) та проблемко-

пошуковий (проблемні питання); інтерактивні (мультимедійна презентація);

самостійна робота з підручником.


МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВ’ЯЗКИ: біологія тварин, медицина


ТИП УРОКУ: Урок засвоєння нових знань


ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Підготовка учнів до уроку, організація уваги, налаштування.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ.

Усне опитування учнів

Вправа «Біологічний ланцюжок» учні відповідають по черзі, доповнюючи один одного

Поясніть, чому згодні чи не згодні з твердженням

1. Водорості мешкають тільки у солоних водой­мах.

2. Усі водорості ведуть прикріплений спосіб життя.

3 Улотрикс - нитчаста бура водорість.

4. Спільна ознака всіх водоростей - наявність у клітинах хлорофілу.

5. Розмножується улотрикс статевим і нестатевим способами.

6. Спірогіра - мешка­нець солоних водойм.

7. Хлоропласт спірогіри має вигляд незамкненого кільця.

8. Ламінарія - представник бурих водо­ростей.

9. До поверхонь дна ламінарія кріпиться за допомогою ризоїдів.

10. Діатомові водорості належать до групи багато­клітинних водоростей.

11. До складу клітинних оболонок ді­атомових водоростей входить хімічний елемент Силіцій.

12. З решток діатомових водоростей утворилися осадові по­роди діатоміти.

13. Серед бурих водоростей є як одноклітинні, так і багатоклітинні організми.

14. Морська капуста - пред­ставник червоних водоростей.


III. МОТИВАЦІЯ  НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

Вчитель. На кожному уроці ми прагнемо досягти успіху. Сьогоднішній урок не виключення. Тож, для початку, посміхніться один одному і побажайте успіху. До речі, успіх, це важливо в житті людини? Ви хотіли б бути людьми успішними? А що потрібно щоб досягти успіху в житті?

 На дошці викреслюється схема (учитель пише на дошці, а діти називають.)

Успіх Здоров’я Праця Знання Бажання

  • А де все це можна здобути?

Отже, кожен день, проведений в школі, кожен урок наближає вас до великого успіху.

І сьогоднішній урок біології - це ще один крок до нього. Дізнаємося про представників вищих рослин - мохи. Усі ви їх бачили багато разів у своєму житті. Вони трапляються всюди: особливо примітні мохи в темних і вологих ялинових лісах, де утворюють суцільний м’який покрив. Багато їх у тундрі, на болотах, на низинних луках, навіть є водяні мохи, які утворюють плаваючі зарості. Можна сказати, що мохи, як і водорості, є водолюбами, хоча більшість з них живуть на зем­лі, але обов’язково у вологих місцях. Чому? Дізнаємося про це і ще про дуже цікаві особливості будови й життя цих про­сто збудованих вищих рослин.

Розповідь учителя з елементами бесіди.

(учні висловлюють свої судження, проводиться аналіз цієї інформації, формулюються висновки)


Повідомлення теми уроку

Проблемне питання (Слайд)

Вправа «Як це можна пояснити»

(Учні повинні пояснити, або висунути свою думку щодо заданого питання)

Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: вищі спорові рослини, мохи, сфагнум, гаметофіт, спорофіт, життєвий цикл, спори, спорангії, коробочка.

[додаток]


IV. ВИВЧЕННЯ   НОВОГО   МАТЕРІАЛУ.

тап узагальнення і систематизації знань - перевірка знань учнів з використанням слайд презентації та виконання тестових завдання за програмою «ТEST-w»)).

Урок супроводжується мультимедійною презентацією слайдів Microsoft Power Point до теми (як пояснення учителя, так і випереджальні завдання учнів; програма «TEST-w» для перевірки знань).


1. Загальна характеристика мохів, особливості будови веге­тативного тіла мохів на прикладі зозулиного льону

Пояснення учителя. Таблиця. (Слайди)

- запис я в зошит, робота з підручником, опрацювання термінів.

  • наявність стебла, листків, ризоїдів,

  • автотрофне живлення;

  • чергування у життєвому циклі статевого і нестатевого поколінь;

  • переважання гаметофіту;

  • розмноження спорами.

2. Характерні особливості будови особин статевого й не­статевого покоління зозулиного льону.

Розповідь з елементами бесіди – діалог. (Слайди)

Лабораторне дослідження «Будова моху».

Виконання учнями дослідження.

Підсумки роботи, формулювання висновків.

  • дводомна рослина;

1 – жіноча → архегонії → яйцеклітини;

2 – чоловіча → антеридії → сперматозоїди;

  • запліднення за допомогою води;

  • утворення зиготи → особина нестатевого покоління - коробочка зі спорами;

  • проростання спори → утворення зеленої нитки;

  • її ріст, розвиток → утворення чоловічих і жіночих осо­бин статевого покоління;

  • переважання статевого покоління над нестатевим.

(складання схеми на дошці, записи в зошиті )


3. Особливості будови й біології моху сфагнуму, відмінності його будови від зозулиного льону.

Обговорення проблемного питання:

демонстрація гербарних зразків сфагнуму, діти роблять припущення

  Як утворився торф, його використання

(випереджальне завдання учня: повідомлення учня; бесіда з використанням презентації).

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ І УМІНЬ. Диференційовані , індивідуальні.

І. Бліц-опитування. (фронтально)

Бесіда по питаннях

1. За допомогою яких клітин сфагнум вбирає воду?

2. Яке покоління переважає у життєвому циклі мохоподібних?

3. Клітини, в яких відбувається фотосинтез у сфагнуму?

4. Як у мохоподібних називається спорофіт?

5. Назвати покоління, яке складається з ніжки та коробочки?

6. Який мох має коробочку з ковпачком і цим нагадує чимось пташку - чому і має другу назву – зозулин льон?

7. Тіло якого покоління у мохоподібних поділене на органи?

8. Як називається жіночий статевий орган вищих рослин?

9. Статевий орган у якому утворюються сперматозоїди?

ІІ. Тестування з використанням програми «ТEST-w». ( учні виконують тестові завдання за програмою «ТEST-w»)

ІІІ. Зворотній зв’язок. Контрольно-перевірні завдання.

Дайте відповідь на запитання (додаткові) (Слайд)

Що спільного та відмінного між водоростями та вищими рослинами, які розмножуються спорами?


VI. ПІДСУМОК УРОКУ.

Фронтальна бесіда.

Учитель 1. РЕФЛЕКСІЯ

Що вам сподобалося на уроці?

Що виявилося складним?

Чи досягли ми мети уроку?

Який вид діяльності вам сподобався найбільше?

Ви сьогодні для себе довідалися щось нове?

2. «Метод Прес»:

  1. «Найважливішим з отриманої інформації для мене є відомості про …, тому

що …».

  1. «Урок допоміг мені зрозуміти, що …».

  2. «Що сподобалося та не сподобалося на уроці…».

Оцінювання.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Обов’язкове: прочитати §, завдання в друкованому зошиті.

Індивідуальне: а) дати відповіді (усно) на питання;
б) творче: скласти кросворд з теми.

6