Виноградівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу О.М.Соценка















Практичне заняття на тему:

Вплив шкідливих звичок на організм людини»















Соціальний педагог

Герус Марина Вікторівна





Тема. Вплив шкідливих звичок на організм людини.

Мета. Надати учням інформацію про тютюн, алкоголь, наркотики, та їх шкідливий вплив на організм; розвивати уміння робити вільний і правильний вибір, особисту та соціальну відповідальність; навчити оцінювати ризик у різних життєвих ситуаціях; виховувати активну життєву позицію.

Обладнання. Аркуші паперу, фломастери, олівці, ножиці, журнали, газети, клей, плакат «Очікування», плакат «Правила роботи», плакат «Здоров'я», комп’ютер, проектор.

Хід заняття

І. Створення психологічного клімату.

Який у вас настрій? Передайте виразом обличчя. Усміхніться до мене, поділіться гарним настроєм із товаришем. З виразу обличчя я бачу, що все гаразд і загальний ваш настрій – хороший.

Вступне слово.

Людина живе серед людей, взаємодіє один з одним. У когось наслідуємо досвід, з кимось навчаємося чи працюємо, певні люди створюють коло наших друзів, знайомих, родину. В процесі такого спілкування ми формуємо звички, виробляємо стереотипи поведінки, набуваємо ті чи інші якості. І як важливо, щоб з нами були поряд люди з вищими людськими якостями. Бо від оточення в великій мірі залежить, якою стає людина – доброю чи не дуже, а інколи – чи взагалі відбудеться як людина.

Але вплив може бути різним. Добре, якщо захоплення ваших друзів сприяють позитивному розвитку вашої особистості. Та буває й інакше. Коли погані звички, вади характеру чи негативна поведінка переймається тими, хто поряд з такою людиною.

Подивіться, будь ласка на слайд та назвіть тему нашого заняття.

(Слайд 1)

Так, темою сьогоднішнього заняття є шкідливий вплив тютюнопаління, алкоголізму та наркотиків на організм людини (слайд 2).

1. Вправа «Очікування»

Подумайте, будь ласка, що Ви очікуєте від сьогоднішнього заняття, напишіть це на стікерах та прикріпіть до плакату.

2. Вправа «Правила роботи»

А зараз я хочу звернути вашу увагу на плакат з правилами роботи на занятті:

- Активність;

- Конфіденційність;

- Слухати інших;

- Не перебивати один одного;

- Поважати думку інших;

- Правило «Stop».

Може хтось іще хоче добавити якесь правило?

ІІ. Основна частина.

3. Вправа «Мозковий штурм»

Коли ми вітаємося один з одним, то тим самим бажаємо здоров'я, тобто чогось дуже важливого у нашому житті. Що таке здоров’я? Які асоціації виникають у вас з цим словом?

(На ватмані, прикріпленому на дошці, записуються варіанти відповідей).

  • Здоров'я – це стан повного фізичного, духовного та соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб чи фізичних вад (Визначення Всесвітньої організації здоров’я (Слайд 3)

Від чого залежить наше здоров'я? (відповіді учнів).

За даними ВОЗ, наше здоров'я залежить від таких основних чинників (слайд 4):

- Спадковість – на 20%;

- Рівень медицини – на 10%;

- Екології – на 20 %;

- Способу життя – на 50%.

4. Вправа «Уявний мікрофон»

Бути здоровим – значить бути веселим, життєрадісним, з надією зустрічати новий день, відчувати себе по-справжньому щасливим.

І вам, дорогі діти, сьогодні необхідно зробити правильний вибір, щоб жити цікаво, займатись фізкультурою, спортом. Уміти правильно організувати своє дозвілля, відмовитись від шкідливих звичок. Важливо зрозуміти, що тютюнопаління, алкоголізм та наркоманія є серйозною проблемою підлітків.

Який вплив на здоров'я мають ці шкідливі звички.

Журналісти вашого класу підготували репортаж. Надаємо їм слово.

1-й учень. Куріння – шкідлива звичка. Тютюновий дим містить понад 1200 шкідливих речовин, найсильнішою з яких є нікотин.

2-й учень.У людини, яка закурила вперше, виникає гостре отруєння: слинотеча, нудота, збліднення, прискорення пульсу, шум у вухах, посилене потовиділення, задишка, тремтіння рук і ніг.

3-й учень. Нікотин – природна отрута. Хронічне отруєння нікотином призводить до послаблення пам’яті, зниження працездатності. У результаті систематичного куріння виникає подразнення слизової оболонки ротової порожнини, з'являються запалення дихальних шляхів, погіршується зір. Курці частіше хворіють на рак легенів.

4-й учень.У людини, яка вживає спиртні напої, з дії постійно виходять мільйони клітин і капілярів – цілі частини мозкової тканини перестають існувати.

5-й учень. Алкоголь згубно впливає на здоров'я людини. Серед причин смертності алкоголізм на третьому місці.

6-й учень. Наркоманія – хворобливий потяг до вживання наркотиків. Інколи підліткам хочеться відчути себе дорослими. Цікавість, недостатність знань про шкідливість наркотиків, пустощі призводять до рабської залежності від наркотиків.

7-й учень. При цьому з’являються занепад сил, безсоння, втрата апетиту, схуднення. Шкіра стає жовтувато-сірою. Обличчя вкривається зморшками. Слабшають розумові здібності. Звужується коло інтересів, знижується працездатність, погіршується пам'ять, зникає почуття відповідальності. Наркоман починає обманювати, красти.

8-й учень. Наркоманія – важка хвороба, яка викликає серйозні зміни у здоров’ї, стає причиною інвалідності або смерті в молодому віці. Вік життя наркоманів у середньому на 20-25 років менший, ніж у нормальних, здорових людей.

Перегляд відеофільму «Наслідки вживання тютюну, алкоголю, наркотиків».

Як ви вважаєте чи є алкоголь, тютюн, наркотики – викрадачами людського життя? Чому?

6. Вправа «Шкідливі речовини, як фактор загрози здоров'ю».

Зараз ми з вами об’єднаємося в три групи. Кожна група отримає завдання:

«Визначити наслідки вживання:

1 група – тютюну для людини;

2 група – алкоголю для сім'ї;

3 група – наркотиків для суспільства».

Результати роботи можна представити у вигляді таблиць, малюнків.

Після завершення презентацій проводиться обговорення:

Соціальний педагог. Що втрачає людина, коли починає палити?

  • Чи вважаєте ви, що вживання алкоголю - особиста справа кожної людини?

  • Як вживання наркотичних речовин впливає на стосунки між людьми?

  • Чи завдає вживання алкоголю лиха особистому та сімейному бюджеті?

7. Інформаційне повідомлення «Що таке залежність?»

А зараз я хочу запропонувати вам написати на аркушах паперу асоціації зі словом «залежність». А тепер зачитайте написані асоціації по колу (думки учнів).

  • Залежність – це несвобода. (Слайд 5)

  • Залежність заманює у пастку, обмежує волю і віддає владу руйнівній звичці. (Слайд 6)

  • Залежність – це властивість характеру, поведінки людини, яку можна описати так. Людина не контролює ЦЕ. Скоріше ЦЕ контролює її. Вона відчуває, що не має вибору, крім як робити ЦЕ, діяти так, як вимагає ЦЕ. Залежність – це звичка, яка настільки укорінюється в житті людини, що стає непомітною для неї. Існують різні види залежності: залежність від алкоголю, наркотиків, тютюну, азартних ігор, від комп’ютера, від солодощів…(слайд 7)

Вчені вважають, що залежність стає згубною, коли (слайд 8):

1) обмежує можливості особистості в самореалізації;

2) згубно впливає на стосунки між людьми;

3) руйнує власний та сімейний бюджет;

4) ставить особистість в конфліктні ситуації із суспільством.

8. Вправа «Як протидіяти рекламі».

Зараз я вас об’єднаю в три групи. Кожній групі даю завдання:

1) Виготовити антирекламу тютюнопалінню, алкоголізму та наркоманії;

2) Підрахувати вартість шкідливої звички і що на цю суму можна придбати: - паління 1 пачка в день;

3) Підрахувати вартість шкідливої звички і що на цю суму можна придбати: - 1 пляшка на 2 дні.

Обговорення роботи в групах.

ІІІ. Підведення підсумків роботи.

9. Вправа «Бліц - турнір».

Учні розподіляються на дві команди та обирають капітанів. Капітани команд задають запитання суперникам, які в свою чергу дають відповіді та обговорюють їх. Виграє та команда, яка дала більше правильних, обґрунтованих відповідей.

Запитання:

  1. Чи правильне твердження про те, що вживання алкоголю у підлітковому віці викликає особливо небезпечні наслідки для головного мозку?

Дійсно, це так. Мозкова тканина у підлітків бідніша фосфором та знаходиться у процесі формування. Отже одноразовий прийом алкоголю веде до серйозних наслідків і підліток слабшає розумово.

  1. Які захворювання може викликати наркоманія?

► Рак легенів, атрофія мозку, епілепсія, психози, деградація особистості.

  1. Чи справедливе твердження: «Палінням ви губите не тільки себе, але й своїх близьких?»

► Так, справедливе. Ті, хто знаходяться біля людини, що палить, ризикує захворіти серцево-судинними захворюваннями, раком легенів, астмою, бронхітом.

  1. Як діє на організм чадний газ, який знаходиться у тютюновому димі?

► Серед курців частіше зустрічаються захворювання органів дихання. Чадний газ сполучається з гемоглобіном і настає нестача кисню.

  1. У чому виражається психічна залежність від наркотику?

► Маніакальна, яка не піддається контролю, тяга до вживання наркотиків.

  1. Чому лікарі говорять: «П'ють батьки страждають діти?»

► У зловживаючи алкоголем батьків діти можуть народитися з фізичними або розумовими відхиленнями.

Перегляд відео «Зроби правильний вибір».

ІV. Колективна рефлексія.

- Які нові знання отримали на занятті?

- Якою інформацією ви поділитеся з друзями?

- Чи справдилися ваші очікування?

- Якщо Ваші очікування від заняття здійснилися то напишіть їх на стікерах та прикріпіть до плакату.

Дякую за активну працю!!!