Тема:Закінчення іменників у місцевому відмінку множини.
Мета. Розширювати знання учнів про відмінювання іменників у множині; ознайомити із закінченнями іменників у місцевому відмінку множини; удосконалювати навички правильного використання форм іменників у місцевому відмінку множини з прийменником по. Розвивати пізнавальну самостійність, уміння переносити засвоєне у нову ситуацію. Виховувати
правила поведінки у громадському транспорті.
Обладнання: записи на дошці, підручники,словники, дидактичні картки для роботи в парах змінного складу, перфокартки, таблиці, дидактичні картки для роботи в групах, відеофізкультхвилинка «Подорожуємо разом!»,малюнки з зображенням трамваю, тролейбусу,планшети, маркери.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
I. Організаційна частина.
Доброго ранку бажаю вам я,
дітки кмітливі ви, дружня сім’я.
Бачу, ви працювати охочі,
Тому сяють ваші допитливі очі
Один одному усміхніться
І мерщій до роботи беріться!
ІІ. Активізація знань, умінь і навичок учнів.
1.Бліц – опитування
-Які частини мови ви знаєте?
-Яка частина мови називається іменником?Наведіть приклади.
-За чим змінюються іменники ( числами, відмінками)
- Пригадайте відмінки іменників, попрацюйте в парах змінного складу.
2. Робота в парах змінного складу.( Визначення відмінків іменників. )
- В кого нема помилок?
-А хто помилився?
-Будьте уважніші, повторіть відмінки іменників.
3. Каліграфічна хвилинка
-Покладіть похило зошити, сядьте рівненько , запишіть каліграфічно поєднання маленької букви п з іншими буквами.
пл по пп рож до подорож
-Зверніть увагу на нахил, ширину та висоту букв.
Яке слово утворилось.
Яка це частина мови?
Доберіть синоніми (мандрівка, похід)
Підберіть споріднені слова (дорога, подорожувати, дорожня, подорожник, подорожній)
-Попрацюємо із спорідненими словами : Марина виконає звуко-буквений аналіз слова дорожній, Саша виконає синтаксичний розбір речення, - А ми в цей час розберемо за будовою слово подорож.
4.Перевірка домашнього завдання
-Ну що ж поки дівчатка працюють перевіримо домашнє завдання.
- Яке завдання необхідно було виконати у вправі?
-Що ви знаєте про прийменники? ( поєднують слова у реченні, пишуться зі словом окремо)
- Прочитайте речення, у якому ви вставили прийменник - до.
5.Перевірка роботи біля дошки.
-Перевіримо виконане завдання.
6. Створення утруднення в індивідуальній діяльності учнів.
- Ви вже напевно здогадалися , що на вас чекає подорож.
-Як ви гадаєте чому люди подорожують?Що їх захоплює під час подорожі?
-На вас теж сьогодні чекає подорож, під час якої ви отримаєте нові знання про відмінювання іменників.
-Яким маршрутом проляже ваш шлях ви дізнаєтесь, вставивши пропущені закінчення у словах. Попрацюйте з перфокартками.
7. Робота на перфокартках.
Кожен з вас вирушить у далекий похід . Під час подорожі ви пропливете по бурхливих річк .Прокладите свій шлях по степ , по ліс , милуючись красою рідного краю.
ІІІ. Виявленння причин утруднення. Постановка мети діяльності
Виявлення причин утруднення
- Яке закінчення вставили у другому реченні?
Хто ж виконав завдання правильно?Чиє судження вірне? Що ж нам робити?
Давайте звернемось до правила у підручнику на с. 93. Попрацюйте в парах.
2.Робота з підручником,ознайомлення з правилом.
Які закінчення мають іменники у місцевому відмінку множини?
Давайте повернемось до тексту.
То яке закінчення слід написати у словах ? Чому? ( тому що іменники стоять у М.в. множини)
Висновок
-Хто може сформулювати правило про закінчення іменників у М.в. множини?
-Діти , як ви гадаєте , чому ми так заплуталися? (Тому що ми так розмовляємо)
- Так, серед нас живе багато людей, які спілкуються російською мовою і ми теж дуже часто у своєму мовленні вживаємо російські слова, тому і плутаємо відмінкові закінчення.
3. Робота з таблицею: (порівняйте)
російською українською
по берегам по берегах
по полям по полях
Будьте уважні та не плутайте відмінкові закінчення російської мови та української.
-А зараз я пропоную вам завдання, яке ви можете розв’язувати протягом усієї наступної частини уроку.(Розгадування ребусів).
4.Виконання завдань на планшетах.
-Попрацюйте на планшетах, розкрийте дужки і утворіть словосполучення.
по (села )-
по (поля)-
5.Перевірка за еталоном. Вихід на диференціацію
ІV. Первинне закріплення
1. Додаткове завдання для учнів
1-варіант Подані іменники поставити у М.в. множини .З одним із них скласти речення. країни- моря- | 2 – варіант Поставити іменники у М.в. множини. стежки- низовини- Самостійна робота на планшетах. по (озера)- по (ставки)- | |
1-варіант Вправа 187 (2 речення) | 2 – варіант Подані іменники поставити у М.в. множини. З одним із них скласти речення. острови- пагорби- | 3 – варіант Поставити іменники у М.в. множини. височини- долини- вершини- |
1-варіант Знайти і виправити помил ки в оголошенні(додаток) | 2 – варіант Вправа 187 (3 речення) | 3 – варіант Подані іменники поставити у М.в. множини. З одним із них скласти речення. океани- міста- |
Спільне завдання Вставити пропущені закінчення у іменниках М.в. множини Я по вулиц..., сад..., парк... іду і співаю на ходу. | ||
-Прочитайте речення. - Які закінчення вставили у словах? -До якого правила ви звернулись? -Чому у словах М.в. множини різні закінчення? -Поясніть розділові знаки у реченні. -Доведіть , що ці слова однорідні. V. Відеофізкультхвилинка « Подорожуємо разом» VІ. Засвоєння знань, формування вмінь і навичок. -Наша подорож по океанах, островах , морях виявилася цікавою і захоплюючою.Тож пропоную вам подорож містом. - Який транспорт ви оберете? 1.Робота над словниковими словами тролейбус трамвай -Давайте прочитаємо словникові слова ,правильно їх наголошуючи. Запишіть у зошит. а) Показ малюнка, пояснення значення слів. -Як можна назвати їх одним словом? - Чим відрізняються ці види транспорту? -Що у них спільного?То що ж означає слово трамвай, тролейбус? -Перевіримо за словником. Отже наші твердження -Підберіть ознаки до слова трамвай. -Підберіть дії до слова тролейбус. - Пригадайте правила поведінки у громадському транспорті. б) Складання речень із словами: тролейбус, трамвай. -Введіть ці слова тролейбус, трамвай у речення. 2. Перевірка додаткового завдання. Перевірка ребусу. Лід по річках, сніг по полях , віхола гуляє – коли це буває? - Ну , що ж давайте перевіримо додаткове завдання. - Прочитайте ребус. Про яку пору року йдеться? - -Знайдіть у ребусі іменники у М. В. множини. . 3.Розвиток діалогічного мовлення.Робота в парах складання діалогу. -Зима – це дивовижна пора , яка приносить зимові канікули , під час яких на вас чекають незабутні цікаві подорожі. Складіть діалог « Зимові канікули»,використовуючи іменники М.в . множини. -Який діалог кращий? Чим він вам сподобався? |
-Природа нашої України , нашого рідного краю вражає своїм розмаїттям, викликає захоплення , надихає художників і поетів на творчість.
-Пропоную вам теж стати творцями-поетами, відновити вірш , ставивши іменники у М. В. множини.4. Робота
На .... морозу квіти
Сяють недарма.
Мчать з гори на .... діти,
Бо прийшла зима.
Довідка: санки, вікна
Йде по ..., по ...
Зимонька у кожушку.
Їй завжди радіють діти
І дарують усмішку.
Довідка: долини, гори
Йде по ..., по ...
Загляда у кожен сад.
Укрива дерева пухом
Й білим вкутує кожухом.
Довідка: міста, села.
ІХ. Рефлексія
- Що нового ви дізналися під час подорожі?
- Що на уроці вам сподобалося виконувати найбільше?
- Кого б ви сьогодні хотіли відзначити?
Оцінювання дітей. – Ви сьогодні отримуєте такі бали…
Х. Повідомлення домашнього завдання
С.94 вправа 189
С.93 вправа 188
Збігла подорож, як коротка мить,
Час наш дуже швидко біжить.
Ще попереду у вас багато кроків,
І цікавих і важких уроків.
Завдання покличуть у майбутнє,
Найскладніше завдання – життя,
Так старайтесь вправно все вивчати,
Пам’ятайте, учня скарб – знання!