Урок 7 клас. Біологія
Загальна характеристика типу Кільчасті черви.
Мета: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності кільчастих червів на прикладі дощового червяка, показати його роль в природі; розвивати навички дослідницької роботи; продовжити формування вмінь та навичок виконання та оформлення лабораторної роботи; здійснювати екологічне виховання шляхом розкриття ролі кільчастих червів у відтворенні екосистем.
Обладнання та матеріали: мультимедійний комплекс, презентація, картки для самостійної роботи учнів (Тест «Круглі черви»), живі екземпляри кільчастих червів, лупи ручні.
Базові поняття і терміни: вторинна порожнина тіла, черевний нервовий ланцюжок, замкнена кровоносна система, гемоглобін, сегменти, воло, параподії, поясок.
Тип уроку: урок отримання і засвоєння нових знань
Хід уроку
Організаційний момент.
Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів.
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
- Хто на фотографії?
Так, всім вам добре відомий дощовий червяк – типовий представник типу Кільчасті черви. А чи знаєте ви – яка будова тіла черва? Як він живиться? Розмножується? Сьогодні вивченням цих питань ми і займемося!
Вивчення нового матеріалу.
1. Загальна характеристика типу
Тип Кільчасті черви налічує близько 11 тис видів ( в Україні – 450 видів!). Кільчаки поширені в морях, прісних водоймах, грунті.
Тіло червів поділене на сегменти – кільця, подібні за будовою частинки тіла, розміщені послідовно, одна за одною.
Довжина тіла – від декількох мм до кількох метрів (австралійський дощовий червяк – 1,5м!).
2. Зовнішня будова дощового черва
Т
іло
Головний кінець тулуб анальна лопать
На сегментах є щетинки – пружні утвори, що допомагають рухатись червам.
Ближче до переднього кінця тіла є потовщення - поясок, який відіграє певну роль при розмноженні черва.
Тіло черва вкрите шкірно-мускульним мішком, що має три шари:
- кутикулу
- епітелій (має залози – виділяють слиз)
- два шари мязів (зовнішні кільцеві, внутрішні поздовжні)
- Чому така назва – дощовий червяк?
Дощові черви майже все життя проводять в землі і тільки вночі або після сильних дощів ( які заливають ходи) вилазять на поверхню. Нора червів вузька та довга, на глибині до 1,5 м з невеликою камерою.
Дивовижно, як така м’якотіла тварина здатна рити землю, навіть суху?
Чи знаєте ви, що відомий вчений Ч.Дарвін, захоплювався дослідженням життя дощових червів? Що він встановив?
(повідомлення учня)
Отож, роль дощових червів надзвичайно важлива в природі!
3. Досліджуємо зовнішню будову черва
4. Особливості внутрішньої будови (самостійна робота учнів в парах, опрацювання матеріалу підручника ст. 75-76, презентація прочитаного)
1) Особливості травної системи (рот – глотка – стравохід (залози, секрет яких знешкоджує грунтові кислоти) – воло – шлунок – кишечник (всмоктування речовин) – анальний отвір)
2) Дихання кільчастих черві (через поверхню тіла, при умові вологої шкіри!)
3) Будова кровоносної системи (черевна, спинна та кільцеві кровоносні судини, серця немає; система – замкнена! Кров - червона)
4) Видільна система (мета нефридії – трубочки, один кінець – в порожнину тіла, інший – назовні в кожному сегменті)
5) Нервова система і органи чуттів (нервове кільце з гангліями, відходть черевний нервовий ланцюжок; органи чуття розвинені слабо)
6) Розмноження дощових червів (гермафродити, обмінюються сперматозоїдами; поясок виділяє слиз – відкладають яйцеклітини, відбувається запліднення ; черв вилазить із муфти слизу – утворюється кокон з яйцями – розвиваються молоді черви)
Домашнє завдання.
- опрацювати §18,
- виконати вправи в друкованому зошиті
На вибір:
підготувати невелике повідомлення про представника типу Кільчасті черви ( п’явки, палоло, нереїс, трубочник)
малюнки представників типу
кросворд до теми