Урок №______ Дата: ________

Тема уроку: Дієприслівниковий зворот. Розділові знаки при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові

Мета уроку:

домогтися усвідомлення учнями поняття про дієприслівник і дієприслівниковий зворот; навчити розрізняти їх серед інших форм дієслова і в тексті, відокремлювати в реченні і правильно вживати у власному мовленні;

розвивати творче мислення, удосконалювати культуру мовлення; формувати навички конструювання речень з дієприслівниковими зворотами;

виховувати за допомогою дидактичного матеріалу прагнення до здорового способу життя.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Очікувані результати: відрізняти дієприслівник від дієприкметника; знаходити та виділяти у реченні дієприслівник і дієприслівниковий зворот; правильно розставляти розділові знаки при дієприслівниковому звороті; визначення рівня знань учнів з даної теми.

Обладнання: підручник, робочий зошит, схеми, дидактичний матеріал, завдання для мовної хвилинки

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Мозковий штурм

    1. Чи є в цьому уривку виучувана нами дієслівна форма (дієприслівник)?

    2. За якими ознаками ви її визначили?

    3. Що ж таке дієприслівник?

    4. Які ознаки дієслова і прислівника має дієприслівник?

    5. Згадаємо, які форми дієслова нам уже відомі?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

  • Слово вчителя

І, тихий туман пригорнувши до себе,

Вечеряє поле піснями з долин,

Над селами й полем вечеряє небо,

Вмокаючи в ріки хлібинки хмарин.

М. С. Вінграновський

  • Бесіда:

  1. Чи сподобався вам цей вірш?

  2. Які картини чи художні образи видалися вам незвичними?

  3. Які слова допомагають створити таку чудову, незвичну словесну картину?

  • Якщо ви будете уважні на уроці, то теж наблизитесь на крок до творчості і, можливо, навчитесь в подальшому створювати яскраві словесні картини.

  • А поки що давайте згадаємо, яку форму дієслова почали ми вивчати на минулому уроці.

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку

  • Слово вчителя

Сьогодні на уроці, діти, ми з вами з’ясуємо поняття «дієприслівниковий зворот», засвоїмо правила відокремлення зворотів у реченні, будемо вчитися розпізнавати, утворювати дієприслівникові звороти, розрізняти дієприкметниковий і дієприслівниковий звороти, доречно й правильно вживати їх у мовленні. Виконавши всі завдання уроку, ми з вами не тільки вивчимо нову тему, а й зробимо ще один крок у підготовці до ЗНО.

V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

  • Бесіда:

  1. Який зворот вам уже відомий?

  2. Що таке дієприкметниковий зворот?

  3. Хто спробує, відштовхуючись від попереднього визначення, самостійно сформулювати, що таке дієприслівниковий зворот?

  4. Давайте перевіримо, наскільки ця відповідь близька до правильної?

  • Робота з підручником

  • Опрацювання матеріалу підручника на ст. 152


  • Робота з підручником

  • Опрацювання матеріалу підручника на ст. 155


  • Коментування вчителя

Дієприслівник разом із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот, який у реченні виступає в ролі поширеної обставини. На письмі дієприслівниковий зворотвідокремлюють комами:

1)якщо дієприслівниковий зворот стоїть на початку речення, то кому ставлять після нього: Не дочекавшись обіду, хлопчики з дівчатками зібрались додому (Борис Харчук);

2) якщо дієприслівниковий зворот стоїть в середині речення, то його відокремлюють з обох боків: Мешканці, виставивши голови з віконечок, ведуть розмови (Володимир Винниченко);

3) якщо дієприслівниковий зворот стоїть в кінці речення, то кому ставлять перед ним: Уважно слухали селяни, занімівши в різних позах (Андрій Головко).

Не відокремлюють комами дієприслівниковий зворот, якщо в реченні він є фразеологізмомі стоїть безпосередньо після присудка: Він біг не чуючи ніг; Олена працювала не покладаючи рук.

Крім того, зазвичай відокремлюють не лише дієприслівниковий зворот, а й одиничний дієприслівник. Наприклад, Повечерявши, полягали спати (Панас Мирний). Але якщо одиничний дієприслівник безпосередньо стоїть після присудка та відповідає на запитання як?, то його не відокремлюють. Наприклад, Співають ідучи дівчата (Тарас Шевченко); Вона сиділа замислившись (Юрій Яновський).

  • Бесіда за прочитаним:

  1. Отже, коли дієприслівниковий зворот і одиничний дієприслівник відокремлюються комами?

  2. А є випадки, коли їх не треба відокремлювати?

  • Мовна хвилинка

VІ. Застосування вивченого матеріалу, тренувальні вправи

  • Усна вправа

  • Виконання вправи 318, стр. 152

  • Робота біля дошки

  • Виконання вправи 319, стр. 153

  • Робота з підручником

  • Виконання вправи 322, стр. 154

  • Вправа «Я – редактор»

  • Виконання вправи 328, стр. 156

VІІ. Підведення підсумків уроку

  • Бесіда:

  1. Що називається дієприслівниковим зворотом?

  2. Як ви зрозуміли поняття «одиничний дієприслівник»?

  3. Як на письмі відокремлюється дієприслівниковий зворот?

  4. Чи є умови невідокремлення дієприслівникових зворотів?

  5. Виявіть спільне й відмінне у відокремленні дієприкметникового і дієприслівникового зворотів.

  6. Як називається пунктограма, яку ми сьогодні вчимо?

  • Рефлексія

    1. Як, на вашу думку, сьогодні працював увесь клас?

    2. Хто був найактивнішим? Яку оцінку вони заслуговують?

    3. Чи помітили ви що (ім’я учня) , сьогодні проявив старанність? Як ми оцінимо його роботу?

    4. Чого навчилися ви на сьогоднішньому уроці?

VІІІ. Оголошення домашнього завдання

Вивчити §27-28 (стр. 152-156)

Виконати вправу 327 (стр. 156)

* Виконати вправу 332 (стр. 158)

ІХ. Оцінювання навчальної діяльності

  • Виставлення оцінок у щоденники та журнал