Конспект уроку з української мови, 5 клас

Тема. Склад. Наголос. Правила переносу частин слова

Мета:

- поглибити знання учнів про склад і наголос, формувати вміння ділити слова на склади, визначити склади відкриті й закриті, наголошені й ненаголошені, правильно наголошувати слова;

- розвивати усне і писемне мовлення ;

- виховувати мовленнєву культуру учнів.

Тип уроку: формування вмінь і навичок

Наочність: ілюстрації до тексту, слайди презентації, опорні схеми

Основні методи і прийоми: бесіда, пояснювально-ілюстративний метод, спостереження і аналіз мовних явищ, робота з підручником та опорними схемами



Хід уроку:

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАНННЯ

1. Бесіда

- Пригадайте, яка була тема минулого уроку?

- Яка особливість вимови приголосних звуків, позначених двома однаковими буквами?

2. Робота біля дошки.

(Пояснення написання слів з подвоєними буквами, транскрибування поданих слів)

Щоденник , юннат, пасся, ввечері







(транскрибують біля дошки)

3. Повторення теоретичного матеріалу за опорними схемами

- Давайте ще раз визначимо відповідність між звукам і буквами. ( опорна схема )

Відповідність між звуками та буквами

позначають два звуки :

Я - [йа]

Ю - [йу] - на початку слова [ йама]

Є - [йе] - після голосного [майак]

Ї - [йі] - після апострофа та знака

м’якості [баре Ил'йеф],[мйач]

Я - ['а] позначають м’якість попереднього

Ю - ['у] приголосного і один голосний звук:

Є - ['е] - після приголосного звукал'ка].

Щ - [шч] [шчука]

Ь - [ ] [пен']

ДЗ - [дз] [дзеркало] АЛЕ: на межі префікса і

ДЖ - [дж] [джм'іл'] кореня Д і З, Д і Ж позначають

два різні звуки [в'ід звук] [в'ід жити]

НН - [н:] [знан':а]

Е - [ еи] в ненаголошеній позиції

И - [ие] [ве Иселка],[си Енен'кий]

О - [оу] - якщо в наступному складі

наголошений [у] [зо Узул'а]

  • ться - [ц':а] [л':ец':а]

  • шся - [с':а] [од'агайес':а]



ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

1. Бесіда

Буває так, що коли ми пишемо – ціле слово не поміщається в рядку. Що тоді ми робимо? Ми намагаємося перенести його частину в інший рядок. Що для цього потрібно зробити? (поділити слово на склади)

Поділивши слово на склади, його легко перенести з рядка в рядок.

ІІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Бесіда

- Пригадайте, що таке склад? (частина слова, що вимовляється одним поштовхом видихуваного повітря).

- Складання на дошці опорної схеми 1

ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

- Для того, щоб перенести частину слова, недостатньо вміти поділити його на склади — треба ще й знати правила переносу.

- Прочитаймо віршик-загадку про перенос частин слова. (шо-ко-лад)



V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Розвиток комунікативних вмінь. Бесіда за змістом соціокультурної теми.

Сріблом пухнастим вкрита земля.

Прочитаймо речення.





Про яку пору року можна так сказати? Які асоціації у вас виникають, коли ви чуєте слово «зима»? (складання асоціативного куща).

- Яку б погоду ви зараз хотіли побачити за вікном?

- Ну що ж, давайте у нашій уяві спробуємо відтворити образ сніжної зими. Прослухайте віршик про зимову красу. Закрийте очі, уявіть сніжну зиму…з неба повільно летять пухнасті сніжинки… Уявили? Слухайте…

2. Виразне читання вірша вчителем

Срібні дерева, срібне гілля .

Сріблом пухнастим вкрита земля.

Срібні у синьому небі хмарки.

В срібних заметах срібні стежки

Срібний-пресрібний ліс приберіг

Білочці срібний / Срібний горіх.







3. Обмін враженнями. Бесіда за змістом вірша.

- Які враження викликав у вас цей віршик? Що ви собі уявили?

(прийом « усне малювання»)

4. Робота над мовним матеріалом

- Прочитайте виділені у вірші слова, запишіть їх у зошити і поділіть на склади

(де-ре-ва; сріб-лом; зем-ля…) .

Визначіть кількість складів у кожному слові?

Від чого залежить кількість складів у слові? (від кількості голосних звуків у слові)

- Підкресліть відкриті склади однією рискою, а закриті — двома рисками.

5.Спостереження і аналіз мовних явищ

Формулювання учнями правил переносу. Ми вже сказали, що слова на письмі переносять із рядка в рядок за складами. При переносі частин слова слід додержуватись певних правил. Давайте спробуємо сформулювати ці правила.

(на дошці опорна схема «Правила переносу частин слова»)

Правила переносу частин слова

Отже, сформулюйте перше правило: Односкладне слово з одного рядка в інший не переноситься.

- Чи можна їх при переносі слова розривати буквосполучення ДЖ, ДЗ? (хо-джу, ґу-дзик). Буквосполучення йо, ьо НЕ МОЖНА розривати, якщо вони позначають 1 звук. Якщо ж дж, дз не становлять одного звука (це буває, коли д належить до префікса, а ж або з —до кореня), то їх розривати можна: над-звичай-ний (а не на-дзвичайний)

- Як би ви перенесли слова бур’ян, низько?

Сформулюймо правило: при переносі апостроф і м’який знак не відокремлюються від попередньої букви: бур’-ян (а не бур-’ян), низь-ко (а не низ-ько).

6. Читання правила у підручнику

- А зараз, прочитаймо правила переносу частин слова, що подані у підручнику на сторінці 137.

- Яке правило ми не назвали? Прочитайте ще раз це правило.

- А якого правила, серед тих які ми назвали, немає у підручнику? (Апостроф і м’який знак при переносі не відокремлюються від попередньої букви)

7. Виконання тренувальних вправ

-

Вибрати, зріст, задзвонив, дев'яти, саджанці, знайомий, ожеледь, змию, літнього, віджив, весілля.

Ну що ж, давайте перевіримо, як ви зрозуміли правила переносу частин слова. Завдання: списати слова, поділяючи їх на склади для переносу. Закриті склади підкреслити. Зразок. Фі/ал/ка.





Приятель, спина, новина, завдання, книжки, старий – старенький

Завдання: Прочитати вголос слова, правильно наголошуючи їх. Зверніть увагу на те, чи з однаковою силою голосу вимовляються склади у словах.





- Усно поділіть слова на склади. Чи всі склади вимовляються з однаковою силою голосу? Чи є у словах склади, які вимовляються сильніше від інших?

- Вимова одного складу з більшою силою називається…? (НАГОЛОС)

- Як називається склад на який падає наголос? Як називаються всі інші склади? (ненаголошені) складання опорної схеми 2.

В українській мові наголос рухомий. Як ви це розумієте?

Виконаймо наступну вправу і дізнаємось чи правильно ви думаєте.

З

Книжка — книжки; сторінка — сторінки; стіна — стіни; голуб — голуби.

авдання: Прочитайте пари слів. Простежте, на який склад у кожній парі слів падає наголос. Чи змінюється місце наголосу при зміні форми слова?





- Чи змінюється місце наголосу при зміні форми слова? Отже, що значить «рухомий наголос»? (може змінювати своє місце залежно від форми слова)

8. Визначення ролі наголосу у слові

-

1. Ми відпочивали на березі моря. - На березі розпустилися листочки.

2. Широка дорога пролягла через степ. - Це дуже дорога каблучка* (перстень)

3. Людина покорила космос. - Людина мама – лікар.

4. На дверях висів масивний замок. - На горі височів старовинний замок.

Як ви вважаєте , яка роль наголосу у слові?Щоб відповісти на це питання, перевірити чи вірні ваші міркування, виконаймо завдання















Отже, скажіть, яка ж роль наголосу у слові? (може змінювати значення слова). Доведіть, що в українській мові значення слова може змінюватись залежно від місця наголосу.

VІІ. ПІДСУМОК

Узагальнююча бесіда за опорною схемою

- Підведемо підсумок. Чи все ви зрозуміли на уроці?

- Назвіть правила переносу частин слова. Наведіть приклади.

- Яка роль наголосу у словах? Що він допомагає зробити? (допомагає зрозуміти значення слів)

VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

- Відкрийте щоденники, запишіть домашнє завдання: правила переносу (с.137) , Вправа 316 с.140 Виконуємо вправу, використовуючи опорні схеми.. Творче завдання: скласти казку «Подорож країною Складів»

IХ. ОЦІНЮВАННЯ

БІБЛІОГРАФІЯ



  1. Альтшуллер Г.С. Робоча книга з теорії розвитку творчої особистості.

Частина 1.-Кишинів: МНТЦ «Прогрес», 1990. - 237с.



  1. Ардашаєва Л. Є. Опорні схеми й конспекти на уроках російської мови та літератури. // Інтернет-журнал "Ейдос". - 2010. - 19 березня.



3. Брандесом Р.Ф. Про творчу активність учня на уроці . - Челябінськ, 1988.



4. Гумільов Л.Н. Пошуки вигаданого царства. - М., 1970. - С. 347-348.



5. Міжнародний конкурс вчителів. Збірник матеріалів 1-го пед.семінара. "Артек", 2000. - 68с.



6. Конспекти Ю.С. Меженка