Природознавство
Урок 5
Тема. Гномон. Практична робота. Вимірювання довжини тіні від гномона
Мета: розширювати уявлення учнів про висоту Сонця на небосхилі, значення світла і тепла в природі; навчати вимірювати довжину тіні від гномона, встановлювати залежність між висотою Сонця на небосхилі і довжини тіні від гномона, між висотою Сонця і кількістю тепла, яке воно посилає на Землю; формувати вміння порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в природі; виховувати бажання пізнавати природу, бачити її красу та охороняти й примножувати природні багатства.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Вправа «Погода»
Яка зараз пора року?
Який місяць?
Яке число?
Тепло чи холодно надворі?
Який стан неба?
Яка температура повітря?
Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Актуалізація опорних знань
1 Запитання для повторення
Що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця?
Скільки триває рік?
Чому влітку день триває довше?
Чому взимку холодно?
2 Робота над загадками
• Красиве, хороше, на всіх людей дивиться,
А людям на себе дивитися не дозволяє. (Сонце)
• Він і гріє, і пече, і, як зайчик, грається.
А захочеш його взяти — втече і сховається. (Сонячний промінь)
3 Вікторина
Чи може існувати життя без сонячного світла і тепла?
Чому не може?
Що посилає нам на Землю Сонце?
Якої пори дня Сонце гріє найкраще?
Якої пори року Сонце зігріває найсильніше?
Висновок. Сонце дає землі світло і тепло, яке потрібне для життя рослин і тварин.
III. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми поговоримо про те, як спостерігати за видимим рухом Сонця на небі.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Пояснення вчителя
Загадки
• Іду — іде, стану — стоїть.
• Неживе, а за людиною ходить.
• Що навколо тебе біжить, а не наздоженеш? (Відповіді учнів.)
Так, це тінь. Що ж таке тінь? Це темне віддзеркалення будь - якого непрозорого предмета, освітлене з протилежного боку. Через непрозорий предмет не проходить сонячне світло, тому й утворюється тінь.
Довжина тіні залежить від висоти Сонця на небосхилі: Сонце низько — тінь довга, високо — тінь коротка.
Користуючись цією властивістю, люди спостерігають, як змінюється висота Сонця на небосхилі в різні пори року.
Для цього використовують гномон — вертикально встановлений до поверхні землі кілок заввишки 1 м. Щоб виміряти довжину тіні від гномона, треба провести риску в тому місці, де закінчується тінь, виміряти рулеткою відстань від гномона до риски. Ця відстань і буде довжиною тіні від гномона.
2 Практична робота. Вимірювання довжини тіні від гномона
Ця робота проводиться для того, щоб учні простежили за змінами висоти Сонця на небосхилі.
Один учень встановлює перпендикулярно до поверхні Землі гномон. Другий, у тому місці, де закінчується тінь, проводить риску, а третій вимірює відстань від гномона до риски. Це і буде довжина тіні, яка впала від гномона.
Найменша довжина тіні від гномона впродовж дня опівдні, а протягом року — влітку. Найбільш довга тінь упродовж дня вранці й увечері, а протягом року — взимку.
Раз на місяць опівдні між 12–13 год. вам необхідно буде вимірювати довжину тіні від гномона і записувати результат у календар погоди.
3 Демонстрування зміни довжини тіні предметів залежно від висоти джерела світла
Увімкнемо лампу — джерело світла.
Яка довжина тіні від олівця, якщо лампа стоїть на столі?
Збільшується чи зменшується довжина тіні, коли лампу піднімаємо вгору?
Висновок. Чим вище джерело світла, тим тінь від предмета коротша. І навпаки, чим нижче джерело світла, тим тінь від предметів довша.
4 Відповіді на запитання
Що падає від предметів, які освітлює Сонце?
Як можна, не дивлячись на Сонце, визначити, високо або низько воно знаходиться над поверхнею Землі?
У який час ви спостерігали найбільш довгу і коротку тінь свою і від різних предметів (дерева, стовпа, будинку)?
Чому вранці холодніше, ніж опівдні?
Які зміни в природі вам доводилося спостерігати впродовж дня?
(Так поступово вчитель підводить дітей до розуміння, що причиною явищ, які вони спостерігали, є Сонце.)
Фізкультхвилинка
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
2 Гра «Так чи ні?»
• Сонце сходить на заході і заходить на сході.(Ні)
• Земля рухається навколо Сонця, і відбувається зміна пір року.(Так)
• Не всі промені однаково нагрівають поверхню Землі.(Так)
• Коли темно, ми майже не розрізняємо оточуючі предмети.(Так)
• Удень і вночі все освітлює Сонце.(Ні)
• Найбільш довга тінь протягом року влітку.(Ні)
• Найменша довжина тіні від гномона - впродовж дня опівдні.(Так)
3 Тестування
1) День настає, тому що:
а) на небі з’явилося Сонце;
б) Земля обертається навколо Сонця;
в) Земля обертається навколо своєї осі;
г) Місяця і зірок немає на небі.
2) Пори року на Землі змінюються, тому що:
а) Земля обертається навколо Сонця;
б) змінюється відстань від Землі до Сонця;
в) Земля обертається навколо своєї осі.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
Коли Сонце гріє сильніше:вранці, вдень або ввечері?
Що падає від предметів, які освітлює Сонце?
Що таке гномон?
Як виникає тінь?
Як можна своєю тінню виміряти висоту дерева?
Як можна, не дивлячись на Сонце, визначити, високо або низько воно знаходиться над поверхнею Землі?
У який час ви спостерігали найбільш довгу і коротку тінь свою і від різних предметів?
Знайдіть інформацію про те, які спостереження за природою допомогли людині створити календар.