5





Тема: Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують.
















Мета: повторити та поглибити знання про фізичні та хімічні явища; з’ясувати їхні істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції; з’ясувати ознаки хімічних реакцій і умови їх протікання; на основі використання між предметних зв’язків сприяти формуванню в учнів елементів наукового світогляду і формувати інтерес до вивчення хімії; сприяти розвитку розумової діяльності учнів, виділяти головне. Обладнання: проектор, мультимедійна дошка, штатив з пробірками. Матеріали: розчин лугу, фенолфталеїн, крейда, розчин сульфатної кислоти, мідного купоросу, кристалічний симоній хлорид.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Методи та прийоми: пояснювально – демонстративні; розповідь і демонстрації;наочні: частково – пошукові, дослідницькі.

Структура уроку

І. Організаційний етап.

ІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Фізичні та хімічні явища

  2. Умови перебігу хімічних реакцій

  3. Ознаки хімічних реакцій

ІV. Узагальнення та систематизація знань учнів.

V. Домашнє завдання.

VI. Підсумки уроку.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Привітання, налаштування учнів на робочий настрій.

ІІ. Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.

На уроках природознавства ви дізналися, що в природі відбуваються різні явища.

  • Що таке явища?

  • Які вони бувають?

Проблемне питання:

Одного дня учень повертався додому з уроку хімії і подумав:

«Як же багато навколо хімічних явищ! Наприклад: а) іде тепло від батареї опалення; б) запалилася неонова реклама; в) горять іменинні свічки; г) мама «гасить» соду оцтом, готуючи тісто; д) олійна фарба висихає на повітрі; е) скисає молоко, не випите кішкою; ж) пісня включення комп’ютера змінюється колір екрана; з) після додавання цукру чай стає солодким; и) з відкритої пляшки «Фанти» виділяються бульбашки з газом; к) на цвяхах у гаражі з'являється іржа. Давайте допоможемо учневі розібратися, де яке явище (якщо учні не повністю справляються з завданнями, то на етапі узагальнення знань розглянути не правильні відповіді).

Отже, тема нашого уроку:

Слайд(1) ТЕМА: Фізичні та хімічні явища. Хімічні реакції та явища що їх супроводжують (записують учні тему в зошиті)

Слайд(2) МЕТА: Поглибити знання про фізичні та хімічні явища; з'ясувати їхні істотні відмінності; сформувати поняття про хімічні реакції;

з'ясувати ознаки хімічних реакцій і умови їх протікання, удосконалювати навички роботи з хімічними речовинами й лабораторними устаткуванням.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу:

  1. Фізичні та хімічні явища.

Навколо нас відбувається багато змін. Ми спостерігаємо різні явища. Сьогодні на уроці ми будемо вивчати фізичні та хімічні явища. Пропоную переглянути вам відеозапис з демонстраціями

Дослідів (тривалість 05хв 39с)

Слайд(3) Отже, запишемо в зошитах.

Фізичні явища – явища, під час яких речовина не перетворюється на іншу.

Хімічні явища – явища, під час яких одні речовини перетворюються

на інші. Хімічні явища називають ще хімічними реакціями.

Слайд(4) Речовини, які вступають в хімічну реакцію називають вихідними речовинами або реагентами, а ті, що утворюються – кінцевими

речовинами або продуктами реакції.

Наприклад: 2H2+O2=2H2O

Реагенти і продукти цієї реакції складаються з молекул. Під час взаємодії молекули розпадаються на атоми, які сполучаючись, утворюють нові молекули – продукти реакції. Всі атоми під час реакції зберігаються, відбувається лише перегрупування атомів.

2. Умови перебігу хімічних реакцій.

Слайд (5) Для того, щоб відбулась хімічна реакція необхідні певні умови.

В першу чергу речовини треба з'єднати та перемішати (привести в зіткнення). При цьому краще речовини подрібнити.

Але не завжди хімічна реакція починається відразу після перемішування. Так, наприклад, деревина добре горить, але вона сама собою не займається. Дерево необхідно нагріти до температури займання. Далі реакція йде самостійно, поки не закінчиться один з реагентів. Для проведення багатьох реакцій потрібне постійне нагрівання або охолоджування.

Деякі реакції відбуваються під дією світла та електричного струму.

3. Ознаки хімічних реакцій.

Переглядаючи відеозапис про хімічні явища, ви побачили чим супроводжуються хімічні реакції.

Що це за ознаки?

Слайд (6) Ознаки хімічних реакцій:

  1. зміна забарвлення;

  2. виділення запаху;

  3. випадання осаду;

  4. зміна агрегатного стану;

  5. виділення газу;

  6. виділення енергії;

  7. виділення тепла.

VІ. Узагальнення та систематизація знань учнів.

А зараз проведемо лабораторну роботу №3

Слайд (7) Тема: Проведення хімічних реакцій.

Мета: познайомитись з характерними ознаками хімічних реакцій; закріпити на практиці поняття хімічної реакції; удосконалювати вміння поводитися з хімічними речовинами та нескладним обладнанням.

Проведення інструктажу

Хід роботи

Дослід №1. Взаємодія розчину лугу з фенолфталеїном.

Дослід №2. Взаємодія крейди з розчином сульфатної кислоти.

Дослід №3. Взаємодія розчину мідного купоросу з розчином натрій гідроксиду.

Дослід №4. Взаємодія амоній хлориду з розчином натрій хлориду.

Свої спостереження і висновки учні записують в зошити з друкованою основою І.І. Акімова, Н.В Запорожця видавництво «Ранок» с.14-15

Чим відрізняються фізичні явища від хімічних?

Наведіть три приклади хімічних явищ, які ви спостерігали у природі або побуті.

V. Домашнє завдання

Слайд (8) Вивчити §17

Виконати вправи №125,126 с.103

Підготуватися до практичної роботи.

VІ Підсумок уроку

Використання інтерактивної технології «незакінчене речення». Продовжити «Найцікавішим на цьому уроці для мене було….»

Оцінки за урок…