Мишура Любов Іванівна,
вчитель української мови та літератури, вчитель - методист
Урок – психологічне дослідження
10 клас. Українська література
Тема уроку: «Проблема еміграції галицьких селян в кінці 19 – на початку 20ст.» ( « Із України линуть журавлі») за новелою В. Стефаника « Камінний хрест»
Мета
• навчальна: з'ясувати причини еміграції галицького селянства до Канади; розкрити трагізм долі Івана Дідуха ;
• розвиваюча: удосконалювати в учнів навички ідейно-художнього аналізу прозового твору, уміння узагальнювати, робити висновки, працювати самостійно з додатковою літературою; розвивати усне мовлення, творчі здібності;
• виховна: виховувати любов до Батьківщини, почуття національної свідомості й гідності.
Обладнання: портрет В.Стефаника, вишитий рушник, відео « Моя священна Марківська земля», уривок із фільму « Камінний хрест», панно « З України линуть журавлі», відеозапис.
Тип уроку: урок – психологічне дослідження.
Учні класу об'єдналися в 3 групи по 5 – 6 чоловік.
Випереджувальні завдання: дослідження історичних та літературних фактів, цитатний план до образу Івана Дідуха, інтерв’ю з Іваном Дідухом.
Епіграф до уроку: Задумаймось над долею важкою,
Що гнала цих людей в далекий край,
Відчуймо біль Стефаника героїв
І зрозуміймо, де насправді рай.
Хід уроку
І. Тема та мета уроку
ІІ. Мотивація уроку
Вчитель. Діти, сьогодні, продовжуючи роботу за новелою В. Стефаника
« Камінний хрест», ми розглянемо проблему еміграції галицьких селян в кінці 19 – на початку 20ст., з'ясуємо причини їх еміграції до Канади; розкриємо трагізм долі Івана Дідуха , будемо удосконалювати навички ідейно-художнього аналізу прозового твору.
Сьогоднішній урок мені хотілося б назвати ще так : „ Із України линуть журавлі”. Це журавлі, які відлітали у вирій, щоб ніколи більше не повернутися. Їх плач розносився по всьому світу.
Летять журавлі щастя-долі шукати.
Летять восени у далекі світи,
Й не знають, чи вернуть до рідної хати,
Щоб місце під сонцем для себе знайти.
Ті журавлі - наша українська родина, розкидана по Америці, Бельгії, Бразилії, Канаді. ( Відео « Журавлі» )
ІІІ. Дослідження проблемних завдань у творчих групах.
Вчитель. Щоб дослідити цю проблему, ви об’єдналися у 3 групи: « Науковці» ,
« Літературознавці», « Сучасники». І зараз я запрошую всіх до співпраці.
І група « Науковці»
1 учень. Ми отримали завдання дослідити причини еміграції галицького населення в кінці 19 – поч.. 20 ст.. І ось, що ми дізналися. На початку XX ст. почалася еміграція українського населення до Америки. Причинами такого явища стали безземелля та малоземелля, безробіття, нестерпні податки. На кінець XIX ст. українська громада в СШАнараховувала 200 тис. чоловік, українська громада Канади — 24 тис. Еміграція західноукраїнського селянства набирає такого розмаху, що лякає панівні класи. Вони лютували, бо втрачали дешеві робочі руки. Говорили: «Мужики з жиру дуріють, шукають дармового хліба!
2учень. Початок еміграції галицького селянства за океан до Канади має точну дату.
Василь Юричко подає її так: «7 вересня 1891 року Пароплав “Орегон” пришвартувався у порту “Галіфакс”, на канадському березі Атлантичного океану. На берег зійшли двоє українців — Василь Єлиняк та Іван Пилипів, галицькі селяни із села Небиліва, що в теперішіній Івано-Франківській області. З них і прийнято вести відлік початку української еміграції до Канади». Уже через кілька років, починаючи з 1896-го, еміграція галицьких та буковинських селян набула масового характеру. Кожен переселенець, якщо він досяг 18 років і вніс 10 доларів попередньої плати, отримував від уряду Канади земельну ділянку, яка становила приблизно півгектара залісненої території.
3 учень. Переселенець зобов’язувався жити на цій території не менше трьох років, побудувати хату й господарські приміщення, викорчувати ліс і розорати хоч десяту його частину. Якщо емігрант це робив, він ставав власником усього поля. Проте для обробітку були потрібні знаряддя і тяглова худоба, а тому селяни на якийсь час погоджувалися на небезпечну роботу в шахті, працювали на прокладанні залізниць, щоб заробити необхідну суму.
Переїжджаючи на нове місце проживання, українці наче брали часточку материкової України з собою, а тому називали свої нові поселення українськими назвами: Полтава, Коломия, Козак, Січ, Хмельницький, Галичина. Всього таких українських назв на карті Канади близько двохсот.
ІІ група. « Літературознавці»
Керівник групи. А ми отримали завдання дослідити історичну основу написання новели « Камінний хрест».
1 учень. Досліджуючи життєвий і творчий шлях В. Стефаника, ми дізналися про те, що в основу написання новели покладені факти , свідком яких був сам автор.
Коли Василь Стефаник навчався у Кракові, йому доводилося спостерігати, як мандрують у світи його земляки-емігранти. Враження було гнітюче, розпачливе.
На Краківському вокзалі, проводжаючи земляків у далеку Америку, Стефаник бачив сині, спечені губи, підпухлі від плачу дитячі очі, чув захриплі від голосінь та зойків голоси матерів. Отже, цей твір написаний на основі реальних подій.
2 учень. А я познайомився з листом В. Стефаника до своєї дружини Ольги Гаморак від 21 квітня 1899 року, в якому він пише:
«У п’ятницю приїхало їх 800 душ ранісінько, не вилізали з возів, але випадали, не сідали до другого поїзду, але здобували його штурмом. Жінки бігали і верещали за згубленими дітьми, урядники одного-двох мужиків силоміць пхали до воза, хоть той молив їх, що жінка з дитиною десь пропала…». Такі картини Стефаник часто спостерігав. Вони мучили його, не давали не тільки спати, а й жити.
ІІІ група «Сучасники»
Вчитель. А хто був прототипом головного героя?
1учень . Прототипом головного героя Івана Дідуха став русівський селянин Стефан Дідух, односелець В. Стефаника , який, емігруючи до Канади, поставив на своєму полі" камінний хрест. Він і понині стоїть на найвищому горбі в Русові.
Науковці стверджують, що Стефан Дідух, виїхавши до Канади, більше ніколи не повернувся на Батьківщину.
2 учень. Задумаймось над долею важкою,
Що гнала цих людей в далекий край,
Відчуймо біль Стефаника героїв
І зрозуміймо, де насправді рай.
Вчитель. Іван Дідух… Такий собі селянин з Галичини, яких тисячі. Він серцем приріс до землі, пустив глибоко корені . І люди поважали його за щоденну працю. А ось і він сам. ( Інтерв’ю)
Журналіст. Шановний Іване, розкажіть про вашу тяжку працю на горбі?
Іван Дідух. Мене завжди пам’ятали в селі ґаздою, відтоді мав усе лиш одного коня і малий візок із дубовим дишлем. Коня запрягав у під руку, сам себе в борозну.
То як тягнули снопи з поля або гній у поле, то однако і на коні, і на мені жили виступали.
Журналіст. Іване,а чому в селі всі вас кличуть Переломаним?
Іван Дідух. Так кличуть, бо все ходив схилений. А сталося це зі мною так: сонце пражить, а я колінкую з гноєм наверх, аж шкіра з колін обскакує. А на горі такий вітрець дунув на мене, що мене за мінуту в попереці зачало ножами шпикати.
Від цієї пригоди я ходив усе зібганий у поясі, а люди прозвали мене Переломаний.
Вчитель. Земля – матінка, земля – годувальниця… Яка ж вона рідна та мила! Мав землю Іван Дідух , радів їй і важко доглядав. Працюючи над змістом твору, будемо шукати відповідь на запитання: в чому ж трагізм долі Івана Дідуха?
Давайте пригадаємо, а звідки у Івана земля? ( І розділ . Від слів: як прийшов із війська додому…. Зачитати)
Чи був грунт на тому горбі родючим? ( І розділ. Від слів: на тім горбі жінки копали пісок…
Як ви розумієте вислів В. Стефаника: « Іван вік свій збув на тому горбі»?( І розділ. Зачитати від слів: але хоч той горб його переломив…).
Чи могла така земля прогодувати родину Івана?
Чому не кидав того «тяжкого» горба, який забирав усі сили? ( залишилося від батька у спадок).
З якої причини Іван запросив усе село ?( ІІ розділ, початок : бо сини з жінкою до Канади наважилися…)
Чому Іван вирішує податися до Канади? (Зачитати. ІІІ розділ, початок. Бо так сини просили)
Вчитель. Іванові важко покидати рідний край. Він серцем відчуває, що більше сюди не повернеться. А Канада для них із жінкою стане могилою.
( ІІІ розділ. Опис жінки. Від слів: прийшла Іваниха… . Монолог Івана Дідуха про Канаду)
З яким проханням звертається Іван Дідух до односельчан? ( ІV розділ. Прохання – не минати горба…)
Як почувається Іван? ( 5 розділ. Відповідь. Він співав, танцював з старим Михайлом, зі своєю дружиною. Той спів і танець був веселий, як в молодії літа… Зачитати…)
Вчитель . А тепер давайте спробуємо себе у ролі психологів. Вчені стверджують, що іноді вчинки людини є красномовніші за слова. Але для цього переглянемо фрагмент з фільму «Камінний хрест» режисера ?
Який душевний стан головного героя, на вашу думку, передає його танець?
( це крик душі, розпач, туга за рідним краєм)
З якою метою Іван поставив хрест на своєму горбі? (Цим він хотів лишити про себе пам’ять на рідній землі.) 7 розділ. Зачитати.
Вчитель. Щоб повніше розкрити трагізм долі Івана Дідуха, В. Стефаник створив образи – символи.
1). Робота над образами-символам. Створити « Асоціативний кущ»
І група – горб, ІІ - хрест , ІІІ – дідух
Горб | Хрест |
|
|
Прізвище символічне. Дідух – сніп, урожай, землероб, достаток, щаслива доля. Це те, чого не вистачало Івану та його родині. Це те, за чим він відправився у далеку дорогу – дорогу в один кінець.
ІІІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу. Робота в творчій майстерні
Вчитель. А зараз я запрошую вас до творчої майстерні.
Літературний диктант ( усний) . Продовж речення.
1. Івана Дідуха в селі всі кличуть … Переломаним
2. В спадок від батька Іванові дістався … горб
3. Коня Іван запрягав у під руку, а сам себе в... борозну.
4. До церкви Іван Дідух ходив лише.... на Великдень
5 «Спросив Іван ціле село», щоб … попрощатися.
6. Істерично виконував Іван Дідух зі своєю дружиною танець… польку.
7. Іван Дідух у щасливе життя на чужині … не вірить
8. Трагедія Івана Дідуха в тому, … що він змушений був покинути рідний край
1). Скласти сенкан:
І група – Іван
ІІ група - Еміграція
ІІ група – Україна
??? Вчитель. Не залишилася байдужою до проблеми еміграції і Кравцова Оля. Написала авторський вірш « Емігранти»
Вчитель. Міні – диспут. Чи буде Іван Дідух щасливим у чужому краї?
VII. Підсумок уроку
Трагедія Івана Дідуха в новелі «Камінний хрест» спонукає нас замислитися над сенсом життя, долею України і власною долею. І як би не склалося ваше життя, пам’ятайте,що нема на світі іншої України, немає іншого Дніпра, бо тільки в ріднім краї навіть дим солодкий та коханий.
( Відео « Моя священна Марківська земля» )
Вчитель. Діти, у Альбера Камю є поезія «Привид хрестів», у якій ідеться про те, як один чоловік роздумував над своєю важкою долею. Одного разу йому наснився сон, що опинився він посеред дивовижної галявини, де було багато хрестів. І тут підходить до нього Господь і каже: «Ти хотів легкого хреста, он бачиш, скільки їх, іди і вибери один по своїй ноші».
Ходив чоловік, придивлявся до них, бачив дивовижної краси хрести, золоті і срібні, але жоден з них не підходив йому. І раптом трапився йому маленький дерев’яний. Зрадів чоловік, бо якраз по ньому був цей хрест. А коли добре придивився, то побачив там своє ім’я.
Запитання: « Що означає вислів « нести свій хрест?»
Вчитель. Висновок: кожен у цьому житті несе свій хрест. Велетням духу роковано впродовж усього свого життя нести хрест вселюдської муки. Таким був Василь Стефаник.
VIII. Рефлексія. Продовжіть речення:
Головною проблемою новели є…
Причиною еміграції були…
Мене вразила…
Я зрозумів, що справжній рай…
Підсумок уроку. Вчитель:
На уроці всі активно дуже працювали.
І новелу , і героїв , безперечно, знали.
А зараз - час оцінити вашу роботу.
Картки самооцінювання заповнені вами в процесі роботи. Самооцінка учнів, оцінка вчителя.
IX. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольного твору на тему " Образ Івана Дідуха- символ трагізму долі українського селянина-бідняка (за новелою Василя Стефаника "Камінний хрест")"