ТЕМА: ВОЛОДИМИР ВИННИЧЕНКО «ФЕДЬКО – ХАЛАМИДНИК».

ХАРАКТЕРИСТИКА ОБРАЗУ ФЕДЬКА ЯК ОСОБИСТОСТІ.

Мета: продовжити знайомство учнів з оповіданням В. Винниченка «Федько-халамидник»; характеризувати щедрого на добро головного героя як особистість; розвивати навички виразного читання; висловлення свого ставлення до зображуваного; виховувати прагнення до добра й справедливості, чесності та порядності.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручник, епіграф на дошці, портрет.

Методи і прийоми роботи: інтерактивний метод «Мозкова атака», метод «Мікрофон», рольова гра, робота в групах; робота з підручником.

Теорія літератури: головний герой, другорядні герої.

ХАЙ БІДНІ МИ, ХАЙ ЗЛИДНІ МИ,

НЕМАЄМО НІЧОГО,

А БУДЬМО ЧЕСНИМИ ЛЮДЬМИ

Й НЕ БІЙМОСЯ НІКОГО.

РОБЕРТ БЕРНС

ПЕРЕБІГ УРОКУ

  1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

(оголошення теми і мети уроку)

СЛОВО ВЧИТЕЛЯ: щоб узяти відповідальність за слабшого на себе треба мати велику мужність і благородство душі. Таким був Федько на жаль , його найближчі люди не помітили подвигу маленького героя, і це призвело до трагедії.



ПОЧАТИ НАШ УРОК Я ХОЧУ З ВІРША ВАСИЛЯ СИМОНЕНКА «ТИ ЗНАЄШ, ЩО ТИ ЛЮДИНА…»



Ти знаєш, що ти людина.

Ти знаєш про це чи ні?

Усмішка твоя - єдина,

Мука твоя – єдина,

Очі твої – одні.



Сьогодні усе для тебе –

Озера, гаї, степи

І жити спішити треба,

Кохати спішити треба –

Гляди ж не проспи!



Бо ти на землі – людина,

І хочеш того чи ні –

Усмішка твоя - єдина

Мука твоя – єдина

Очі твої одні.



  1. Актуалізація опорних знань учнів.

А. Перевірка д/з.

Б. Назвіть героїв оповідання;

В. Хто з них є головними, а хто другорядними, на вашу думку.


  1. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

А. ЛІТЕРАТУРНИЙ ДИКТАНТ.

1. Батько Федька працював…(у друкарні);

2. Федько часто любив віднімати у хлопців…(паперових зміїв).

3. Батько Федька карав за провини, а потім давав …(гроші за правду).

4.Федько не любив…(товаришів видавати).

5. Хлопці домовилися прогуляти заняття в школі, щоб подивитися на (льодохід).

6. Федько вперше збрехав для того, щоб… (виручити Толіка).

Б. ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДО ОПОВІДАННЯ.



  1. Федько жив:

А. З батьками;

Б. з дідусем;

В. був сиротою.



  1. За провину батько:

А. Бив;

Б. жалів;

В. прощав.



  1. Що було улюбленою розвагою дітей передмістя?

А. Пускати паперового змія;

Б. грати у футбол;

В. грати в індіанців.



  1. Федько сидить у себе на воротях, як

А. Змій Горинич;

Б. Соловей розбійник;

В. Робін Гуд.

  1. Слово «халамидник» означає:

А. Дурень;

Б. бідняк;

В. Розбійник.


  1. За що батько Федька давав синові 2-3 копійки?

А. Щоб загладити свою провинність;

Б. за те, що Федько добре вчиться;

В. За те, що Федько правду говорить.


  1. Толя - це:

А. Друг Федька;

Б. брат Федька;

В. Хазяйська дитина.


  1. За що найбільше діставалося Федькові?

А. Він спокушав на свої розваги Толю;

Б. він погано вчився;

В. він віднімав іграшки у інших дітей.


  1. На річку Толю:

А. Притяг Федько;

Б. прийшов сам;

В. привели батьки.


  1. З чим порівнюється Федько на крижині?

А. З великою мухою;

Б. з маленькою комашкою;

В. з довгоносим комаром.


  1. Рятувати Толю на крижині поліз:

А. Федько;

Б. Батько;

В. Дорослі.


  1. Після смерті Федька Толя забрав у його батьків:

А. Журавлика;

Б. дудочку;

В. чижика.