Розробка уроку з біології по темі:

" Внутрішня будова й особливості життєдіяльності птахів "

Новицької Тамари Дмитрівни

вчителя біології Стиртівської ЗОШ I-II ст.

Черняхівського р-ну, Житомирської обл.





Урок 44

Тема. Внутрішня будова й особливості життєдіяльності птахів.

Лабораторна робота «Вивчення особливостей будови скелета птахів»

Мета:

Освітня: Продовжити формувати знання учнів про будову та існування птахів, розкрити риси пристосованості до польоту та різноманітних середовищ життя.

Розвиваюча: Розвивати уміння вибирати головне у матеріалі, що вивчається; уміння порівнювати, аналізувати, логічно мислити та робити відповідні висновки; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, уяву, емоції.

Виховна : виховувати в учнів старанність, бажання поглиблювати знання.

Розвиток компетентностей: діти вміють продемонструвати творче мислення, пристосуватись до різних ситуацій, розвивають здібності дослідження та застосовують власний досвід, компетентнісно працюють у групах.

Тип уроку. Урок формування і вдосконалення знань,  вмінь та навичок.

Форма уроку. Синтетична.

Місце уроку в навчальній темі. Поточний.

Обладнання і матеріали: скелети риби, жаби, ящірки, скелети й опудала птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птахи», «Тип Хордові. Клас Плазуни», », «Тип Хордові. Клас Земноводні» ,«Тип Хордові. Схема кровообігу хребетних».


Форми і методи роботи: розповідь, бесіда, самостійний пошук, групова робота, складання таблиці, вирішення проблемного питання.

Основні поняття і терміни уроку: трубчастість кісток, кіль, складний таз, куприкова кістка, зоб, залозистий і мускульний відділи шлунка, повітряні мішки, подвійне дихання, чотирикамерне серце, органи зору, слуху, рівноваги, тазові нирки.





Хід уроку:

І.  Організаційний момент

1.    Привітання

2.    Позитивна установка на навчальну діяльність


II. Актуалізація опорних знань

1. Питання до учнів

    Дайте загальну характеристику класу Птахи.
    Для чого птахам пір'я?
    Що таке линька? Яке її значення?

Які складові частини контурного пера – стрижень, опахало, борідки?

Чим заповнений стрижень, яке це має значення?

Які функції контурних пер?

Чим пухове перо відрізняється від контурного?

Які функції пуху?



2.    Індивідуальні завдання на картках.

Картка №1.
На які відділи поділяється тіло птахів? Позначте їх на малюнку.


Картка №2
Назвіть та позначте види пер. Вкажіть їх функції.


Картка №3.

Назвіть та позначте складові частини контурного пера.



IІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.

Проблемне запитання:

- Які особливості у будову тіла мають птахи, що допомагають їм у польоті? Якщо додати у тіло людини деякі особливості, то чи можемо ми літати?



IV. Повідомлення теми і мети уроку.

V. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь з елементами бесіди

Особливості внутрішньої будови птахів

Опорно-рухова система

До складу скелета входять череп, хребет і скелети кінцівок. Череп складається в основному з окостенілих кісток. У хребті виділяють шийний, грудний, поперековий, крижовий і хвостовий відділи. Є справжня грудна клітка, що складається з грудних хребців, ребер і грудини. Скелет кінцівок складається зі скелетів вільних кінцівок і скелетів їхніх поясів і включає ті самі кістки, що й скелет рептилій. Грудні хребці зрощені між собою та з крижовим відділом і несуть ребра, що рухливо зчленовані з грудиною. Хребці поперекового й крижового відділів, а також частина хвостових хребців зростаються з клубовими кістками й утворюють складний таз. М’язова система птахів характеризується більшим, ніж у плазунів, диференціюванням і розвитком мускулатури. Особливо сильно розвинені м’язи, прикріплені до киля, які опускають крило.

Травна система

Травний тракт птахів включає ротову порожнину, стравохід, шлунок і кишечник, що відкривається в клоаку. Зубів немає, є дзьоб. У деяких птахів стравохід має розширення — зоб. Шлунок добре виражений, складається з двох відділів — мускульного й залозистого. У кишечнику відсутнє розмежування між товстою і прямою кишками. До травних залоз птахів належать слинні залози, печінка й підшлункова залоза.

Дихальна система

Орган дихання птахів — легені (щільні губчасті тіла, прикріплені до спинної стінки грудної клітки). Крім легенів до органів дихання належать трахея і бронхи. Частина бронхів розширюється в тонкостінні повітряні мішки (їх п’ять пар), що розташовуються між внутрішніми органами, м’язами під шкірою й у деяких пневматичних кістках. Вони беруть участь у циркуляції повітря через легені й оберігають організм від перегріву. У повітряних мішках газообмін не відбувається. Дихання птаха, що сидить, відбувається за рахунок зміни об’єму грудної клітки, що виникає шляхом видалення й наближення грудини за зміни кута між рухливо з’єднаними спинними й грудними частинами ребер. У польоті грудина нерухомо фіксована і дихання відбувається з допомогою повітряних мішків, що відіграють роль насоса. Під час підняття птахом крил їхній об’єм збільшується і повітря засмоктується в легені та повітряні мішки. Унаслідок опускання крил об’єм повітряних мішків зменшується і повітря виштовхується назовні. Відсутність газообміну в повітряних мішках і особливий порядок руху повітря в органах дихання птахів забезпечують надходження насиченого киснем повітря в легені як під час вдиху, так і під час видиху.

Кровоносна система

Серце птахів чотирикамерне. Зберігається лише одна дуга аорти (права). Порівняно з рептиліями істотно зростає загальний об’єм крові (у птахів — 9 % від маси тіла). Еритроцити мають ядра.



Видільна  система

Представлена тазовими нирками й сечоводами, сечовий міхур у дорослих птахів відсутній. У деяких видів надлишок солейвиділяється також із ніздрів у вигляді секрету надорбітальних залоз (наприклад, у трубконосих). Основним кінцевим продуктом білкового обміну птахів є сечова кислота (у ссавців і рептилій — сечовина).

Нервова система

Центральна нервова система складається з тих самих частин, що й нервова система рептилій, але півкулі переднього мозку й мозочок розвинені більше.

Органи чуттів

Органи зору мають низку особливостей. Очі від висихання й забруднення оберігають два повіки й мигальна перетинка. Акомодація ока досягається з допомогою зміни відстані між кришталиком і сітківкою, а також зміни форми кришталика (подвійна акомодація). Орган слуху складається із середнього й внутрішнього вух, у середньому вусі — одна слухова кісточка (стремінце). Середнє вухо утворює барабанну порожнину, що зовні закрита барабанною перетинкою, а з ротовою порожниною сполучена євстахієвою трубою.

Зазвичай у птахів є ряд пір’я, що оточує слуховий отвір і сприяє концентрації звукових хвиль. Є органи дотику, нюху (слабко розвинені), смаку та шкірном’язового чуття.



 Загальна характеристика скелета птахів 
  

 Загальною особливістю скелета птахів є:
-   легкість, яка зумовлена наявністю порожнин всередині більшості кісток;
-  кістки черепа щільно зрослися.
    Скелет поділяється на відділи: скелет голови, скелет тулуба (хребет, грудна клітка), скелет кінцівок та їх поясів.



 Відділи скелета ( групова робота. Метод «Синтез думок»)


Кожна група вивчає окремий відділ скелета. Результати досліджень заносяться в таблицю “Особливості будови скелета птахів.



Відділ скелета

Особливості будови

Череп

Кістки тонкі, легкі, зрослися між собою, щелепи не мають зубів.

Хребет

Складається з хребців. Шийні хребці з’єднані рухомо, решта нерухомо, хвостові хребці зрослися в одну кістку.

Грудна клітка

На грудині є кіль. Складається з двох рухомо з’єднаних частин.

Пояс передніх кінцівок

Ключиці зрослися. Є масивні воронячі кістки.

Передня кінцівка (крило)

Кістки кисті зростаються, недорозвинуті пальці.

Пояс задніх кінцівок

Масивні тазові кістки.

Задня кінцівка

Цівка (зрослі кістки стопи).




Мускулатура птахів.
Скелет виконує свою функцію лише при участі м'язів (розповідь вчителя про м'язову систему).
    У птахів добре розвинена мускулатура, найкраще розвинені великі грудні мязи.



VI. Осмислення об‘єктивних зв’язків та взаємозалежностей у вивченому матеріалі.


Виконання Лабораторної роботи

«Вивчення особливостей будови скелета птахів»

Мета: ознайомитись із особливостями будови скелета птахів, у висновках зазначити, які особливості будови скелета птахів є ознаками пристосованості до польоту.

Обладнання та матеріали: скелет птаха, лупа ручна, інструктивна картка для виконання роботи, підручник.

Хід роботи

1. Розглянути скелет птаха, знайти його відділи.

2. На черепі птаха знайти очні ямки, ніздрі, дзьоб.

3. Розглянути будову хребта і грудної клітки, знайти кіль.

4. Розглянути пояси верхніх і нижніх кінцівок, визначити, які кістки входять до їх складу.

5. Розглянути будову скелета верхніх і нижніх кінцівок, визначити, які кістки входять до їх складу.

6. Намалювати в зошитах схему будови скелета птаха і зробити відповідні позначення.

7. Зробити висновок і записати його в зошит.



VI. Узагальнення та систематизація знань.

Вправа «Активізуюча вікторина»

Виберіть правильні твердження. Де припущено помилки?


1. До поясу передніх кінцівок належать: грудна клітка, вороняча кістка, лопатка, ключиці.

2. До грудної клітки птахів належать: грудна клітка, кіль, ребра, грудна частина хребта.

3. Всі кістки хребта зрослися.
4. Передні кінцівки птаха мають лише 3 пальці, решта зрослися.


I. Підведення підсумків уроку.

Інтерактивний метод «Прес».

Учні висловлюють свої думки стосовно уроку за алгоритмом

Ми вивчили…..

Ми навчилися….

Нас зацікавило…



VІІI. Надання та пояснення домашнього завдання.

    Всім:

опрацювати §...
завдання №…. в робочому зошиті.

Учням з високим рівнем знань: скласти кросворд « Будова птаха».