Тема: НЕ з дієсловами
Мета: поглибити знання учнів про написання не з дієсловами; сформувати загальнопізнавальні вміння правильно писати дієслова з вивченою орфограмою, навчити обґрунтовувати свій вибір відповідними правилами; розвивати орфографічні навички ,творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати й конструювати мовні явища; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу підвищувати мовний етикет , спостережливість, пам'ять, логічне мислення, вміння використовувати дієслова в усному та писемному мовленні, творчі здібності, застосування інформаційно-комунікаційних технологій для створення, пошуку, обробки, обміну інформацією, розвивати здатність до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових вмінь і навичок; виховувати толерантне ставлення до оточуючих, культуру спілкування.
Ображаючи іншого, ти не турбуєшся про самого себе.
Леонардо да Вінчі
Хід уроку
І. Організаційний момент:
Привітання
Налаштування на урок
Перед кожним із вас смайлик. Домалювавши йому посмішку, передайте свій настрій, з яким ви прийшли на урок.
Приємно, що ви зустріли мене теплими посмішками, адже з усмішки кожного починається толерантне ставлення до людей. Вдивляючись у ваші допитливі очі, впевнена, що на уроці ми встигнемо зробити багато, а для цього нам потрібно отримати сонячний заряд бадьорості. Потріть долоньки. Відчуйте, як вони зігрівають вас своїм теплом. Подаруйте його сусідові. Нехай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігрівають тих, хто поруч. І разом ми поринемо у чарівний та цікавий світ рідної мови. Давайте візьмемо з собою старанність, охайність, увагу, активність та гарний настрій.
ІІ. Мотивація на навчальну діяльність та актуалізація опорних знань.
Вправа «Пісочний годинник»
Невпинно летить час, його відлік веде наш пісочний годинник, на якому будуть прикріплені ваші думки, побажання щодо роботи на уроці. Зараз ви отримаєте „золоті піщинки”, на яких зможете записати, що ви чекаєте від уроку? Що хочете почути? Запишіть, будь ласка, свої побажання, думки на піщинках та прикріпіть у верхній частині чарівного пісочного годинника.
-Учні чіпляють піщинки, оголошують свої очікування.
-А в кінці нашої зустрічі побачимо, чи принесли наші чарівні бажання результат.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку
Пропоную переглянути мультик, я думаю, що ви такі ж енергійні й непосидючі, як і герой, що з’явиться зараз на екрані. (Фрагмент мультфільма про Петрика П’яточкіна (пісенька Петрика)
Які слова використовує Петрик П’яточкін, щоб заперечити дії, без яких він не може обійтися?
Діти, як ви думаєте, про що ми будемо говорити на уроці?
А що ми повинні пригадати?
Правопис не з іменниками та прикметниками
Виступ мовознавців
ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань творчого характеру
Робота в групах. Робота з кюар кодами
Наш герой Петрик розкидав кубики, із яких висипалися дієслова.
-Давайте допоможемо йому їх упорядкувати.
Кожна із груп отримала завдання. Вам треба записати слова, розкриваючи дужки, і сформулювати правило. Виконуючи це завдання, скористайтеся підручником: параграф , сторінка . Для цього вам надається 3 хвилини.
Зверніть увагу, у кожної групи є картка взаємооцінювання, у якій ви фіксуєте роботу кожного учасника групи після виконання завдання.
І група. (Не)навидіти, (не)славити, (не)покоїтися, (не)волити, (не)здужати.
ІІ група.( Не)перебивати, (не)ображати, (не)викрикувати, (не)штовхати, (не)здужати.
ІІІ група. (Не)дочувати, (не)дооцінити, (не)досипати, (не)добачати, (не)доїдати. «Лексичне дослідження»
Учитель. Декілька років тому один із моїх учнів написав мені таку пояснювальну записку.
Шановна Людмило Дмитрівно!
Я, Сватко Іван, був відсутній сьогодні на уроці української літератури. Я не нездужав, а просто проспав. Мені прикро, і до того ж я не хочу неславити своїх батьків, тому прошу мене вибачити і допустити до наступного уроку. Мама дуже непокоїться щодо цієї ситуації.
10.04.2003р. Сватко Іван
Я підкреслила у цій записці цікаві для мене дієслова. У якому значенні вони вжиті? (нездужати – хворіти, неславити – ганьбити, непокоїтися - хвилюватися). У якому ще значенні вони можуть вживатися? (Не здужати – не могти, не славити – не прославляти, не покоїтися – не бути похованим). Як при цьому вони пишуться? (Окремо). То від чого залежить правопис цих дієслів? (від лексичного значення).
Робота із кьюар кодом
Нездужати – хворіти.
Не здужати – бути нездатним щось зробити; не змогти.
А які ще дієслова можуть писатися з часткою не і разом, і окремо? нестямитися (втратити самовладання), непокоїтися(турбувати), неславити(ганьбити), нездужати (хворіти)
Ці дієслова не слід сплутувати з дієсловами
не здужати (не могти, не подолати), не покоїтися (не лежати, не спочивати), не славити (не прославляти), не стямитися (не прийти до тями, не встигнути збагнути)
V. Закріплення та узагальнення вивченого
Завдання 1. Толерантні люди ще й творчі особистості. Тож пропоную і вам виявити свою креативність, виконуючи наступні завдання:
І група. Із «розсипанки» слів утворити прислів’я і пояснити його зміст.
Сварки, не, слід, не злічити, від, бо, бід, сваритися.
ІІ група. Дібрати дієслова з часткою не, які б розкривали значення слова «толерантність».
ІІІ група. Увести в речення дієслова:
не славити - неславити
Ви молодці, гарно впоралися із завданням. А я нагадую вам про картки взаємооцінювання.
Завдання 2 Робота з підручником.
Завдання 3 А зараз я пропоную звернутися до підручника і виконати вправу Завдання 4 Спишіть, розкриваючи дужки, підкресліть у кожному рядку зайве слово. Поясніть свій вибір.
(Не)навидячи, (не)співаючи, (не)шукаючи, (не)встаючи
(Не)зчувся, (не)покоїв, (не)заспокоїв, (не)хтував
(Не)волити, (не)поневолити, (не)воліти, (не)хотіти
Обміняйтеся зошитами і перевірте правильність виконання, скориставшись ключем-підказкою.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Руки в сторону та вгору —
На носочки підніміться.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводьмо,
Присідаймо і вставаймо,
Добре ноги розминаймо.
Раз присіли — руки прямо.
Нахиліться вліво вправо — раз, два, три!
Ось розминці вже й кінець.
Хто ж старався — молодець!
Завдання 4. Творче конструювання. «З’єднай»Завершіть прислів’я, користуючись інформацією з довідки. Поясніть написання частки НЕ з дієсловами:
1. І соловей (не)співає, коли він … .
2. У чужому оці порошинку бачить, а у своєму … .
3. На чужий труд … .
4. Слово – це меч, який … .
5. Мовчання ще нікому … .
6. Одна бджола меду…
7. Дружний табун і вовків…
8. Не бажай другому того, чого сам …
9. Попереду людей не біжи, а від людей …
Довідка:… дрючка (не)добачає; …їсти (не)має; …ласий (не)будь;…(не)пошкодило; …ніколи (не)іржавіє; …(не) наносить;…( не )боїтьс;
…( не )хочеш;…( не )відставай.
Завдання 5 Розподільний кодований диктант
Замість дієслів записати відповідну цифру-код (перевірити за ключем –кодом)
пишеться з не разом 2- пишеться з не окремо
Не радіти, нетямитися, не думати, незчутися, не наполягати, недобачати, не співати, недолюблювати, не радіти, нехтувати, не об’єднувати, ненавидіти, не уміти, нездужати. 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1 2 1
Завдання 6 «Я редактор»
Вам необхідно виправити помилки у словосполученнях.
Невідкладати на завтра; недочути головного; ніколи негорювати; не боятися перешкод, дитина нездужає підняти таку вагу, незважитися подивитися на сонце, не навидіти брехню.
Хто раніше впорається із завданням, той отримує додаткове: скласти з 2-3 словосполученнями речення.
Завдання 7«Одним словом»
Дуже важливим у нашому шаленому темпі життя вміти говорити чітко та лаконічно
Сказати не все, що планувалось (недоговорити)
Хвилюватись перед якоюсь подією (нервувати)
Відчувати до когось неприязнь (ненавидіти)
Бути не зовсім здоровим, погано себе почувати (нездужати)
Примушувати до чогось, заставляти робити щось (неволити)
Відчувати тривогу, побоювання (непокоїтись)
Не надавати чомусь значення, не звертати уваги на щось (нехтувати).
Учитель: Отже, який висновок можна зробити?
Очікувана відповідь дітей:Усі дієслова у даному випадку пишуться разом.
Індивідуальна робота з карткою.
Списати, розкриваючи дужки, вставляючи пропущені букви. Пояснити правопис орфограм.
(Не)доженеш.. і конем, що запізнено одним днем. (Не)родись б..гатий, а родись щасливий. Що написано на роду, того (не)об..їдеш і на л..оду. Чужого (не)віз..ми, своє (не)пропусти. Слово — не горобец.., вил..тить — (не)..піймаєш.. . (Нар. творч.)
V. Рефлексія.
Тест «Доповни кадр».
Деякі кадри кінематографічної стрічки залили водою, і ми не можемо розібрати, яке слово написано останнім. Вам необхідно доповнити кадри.
Не з дієсловами найчастіше пишеться… .
Слова (не)навидіти, не(хтувати) пишуться… .
Дієслова з префіксом недо, який вказує на неповноту дії, пишуться… .
У реченні «(Не)має кращої мови, ніж українська» слово «(не)має» пишеться…
У реченні «7 телеканал (не)має поганих співробітників» слово «(не)має» пишеться…
У реченні «Режисер сьогодні (не)здужає» слово «(не)здужає» пишеться…
Словниковий розподільний акродиктант.
Завдання: розподіліть дієслова (форми дієслів) у дві колонки:
І -написання з не окремо; ІІ - разом;
підкресливши третю літеру І колонки, прочитаєте слово-ключ.
не знаю ненавидіти
не носитиму недочитав
не ароматизований недолюблювати
не ніяковіти нехтувати
не надіявся нервуватися
не яснів нездужати (хворіти)
Ключ: знання.
Інтерактивна вправа «Пісочний годинник» Золоті піщинки
VI. Оцінювання.
Наш урок добігає кінця. Заповніть, будь ласка, картки взаємооцінювання, виставте загальний бал за роботу на уроці кожному учаснику вашої групи. Здайте картки.
Учитель: я думаю, що головне призначення людини на землі – творити добро, жити для людей. Тож бажаю вам бути толерантними. Дякую за урок.
Пояснювальний диктант.
1)Не розводься про те, що й так зрозуміле.
2) Не називай сяким, бо станеш таким.
3) Не кажи поганого про людину, вона скаже це ж саме й про тебе.
4) Не заживає рана від лихого слова.
5) Заживає рана від опіку, та не вщухає біль, завданий словом.
6) Сваритися не слід, бо від сварки не злічиш бід, вона не одного забрала, на погибель скарала.
7) Язик кісток не має, але кістки ламає.
8) Лихому слову не завадиш вернутися до тебе знову.
9) Не кажи всього, що знаєш і думаєш.
10) Хто не вміє робити, любить поговорити (Нар. творчість).
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________ Дата _________
Критерії | Оцінка 0-2б. |
Я брав активну участь у роботі на уроці | |
Я вносив вдалі пропозиції, які врахувала група | |
Я надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи | |
Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим | |
Я вдало узагальнював думки інших | |
Я давав повні відповіді на запитання | |
Загальна кількість балів | |
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________ Дата _________
Критерії | Оцінка 0-2б. |
Я брав активну участь у роботі на уроці | |
Я вносив вдалі пропозиції, які врахував клас | |
Я надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи | |
Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим | |
Я вдало узагальнював думки інших | |
Я давав повні відповіді на запитання | |
Загальна кількість балів | |
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________ Дата ________
Критерії | Оцінка 0-2б. |
Я брав активну участь у роботі на уроці | |
Я вносив вдалі пропозиції, які врахував клас | |
Я надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи | |
Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим | |
Я вдало узагальнював думки інших | |
Я давав повні відповіді на запитання | |
Загальна кількість балів | |
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________ Дата ________
Критерії | Оцінка 0-2б. |
Я брав активну участь у роботі на уроці | |
Я вносив вдалі пропозиції, які врахував клас | |
Я надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи | |
Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим | |
Я вдало узагальнював думки інших | |
Я давав повні відповіді на запитання | |
Загальна кількість балів | |
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________ Дата ________
Критерії | Оцінка 0-2б. |
Я брав активну участь у роботі на уроці | |
Я вносив вдалі пропозиції, які врахував клас | |
Я надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи | |
Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим | |
Я вдало узагальнював думки інших | |
Я давав повні відповіді на запитання | |
Загальна кількість балів | |
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________ Дата ________
Критерії | Оцінка 0-2б. |
Я брав активну участь у роботі на уроці | |
Я вносив вдалі пропозиції, які врахував клас | |
Я надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи | |
Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим | |
Я вдало узагальнював думки інших | |
Я давав повні відповіді на запитання | |
Загальна кількість балів | |
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________ Дата ________
Критерії | Оцінка 0-2б. |
Я брав активну участь у роботі на уроці | |
Я вносив вдалі пропозиції, які врахував клас | |
Я надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи | |
Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим | |
Я вдало узагальнював думки інших | |
Я давав повні відповіді на запитання | |
Загальна кількість балів | |
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________ Дата ________
Критерії | Оцінка 0-2б. |
Я брав активну участь у роботі на уроці | |
Я вносив вдалі пропозиції, які врахував клас | |
Я надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи | |
Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим | |
Я вдало узагальнював думки інших | |
Я давав повні відповіді на запитання | |
Загальна кількість балів | |
Картка самооцінювання
Прізвище, ім'я учня __________________________________ Дата ________
Критерії | Оцінка 0-2б. |
Я брав активну участь у роботі на уроці | |
Я вносив вдалі пропозиції, які врахував клас | |
Я надавав підтримку однокласникам або заохочував їх до роботи | |
Я запропонував ідею, яка сподобалась іншим | |
Я вдало узагальнював думки інших | |
Я давав повні відповіді на запитання | |
Загальна кількість балів | |