Тема: Узагальнення вивченого матеріалу з теми «Звичайні дроби і дії з ними»

Цілі:

-  навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Звичайні дроби і дії з ними»;

-  розвивальна: формувати інформаційну компетентність учнів, вміння застосовувати свої знання в різних ситуаціях;

-  виховна: виховувати навички групової роботи. Розвивати вміння самооцінки.

Тип уроку: узагальнення знань і вмінь.

Обладнання: малюнок кола зафарбовано кольором; коло, яке поділено на 10 рівних частин; задача за готовим малюнком; картки рівнянь, що містять дробові числа; міні-підручник; лист від видавництва «Всезнайко»; бланки оцінювання; конверти із запитаннями.



Хід уроку:

  1. Організаційний момент.

Доброго дня діти. Сідайте.

(Учні об’єднані у три групи і займають свої місця за відповідними столами)

Перед вами на столах знаходяться бланки оцінювання, я вас попрошу, щоб ви взяли ці бланки і кожен підписав свій бланк

Сьогодні на адресу школи, прийшла бандероль. На неї написано, що адресована вона вам, учням 5 класу. Але я відкрию її не одразу.

Для того, щоб відкрити посилку ми з вами повинні плідно попрацювати.

  1. Перевірка домашнього завдання. Взаємоперевірка за готовими відповідями на дошці.

  2. Розв’язування вправ

Теоретична вікторина: Кожна команда обирає конверти із запитаннями? Учні в групі дають відповіді на запитання, а потім кожен член команди відповідає на одне питання.

  • Назвіть приклади звичайних дробів.

  • Назвіть приклади правильних дробів.

  • Назвіть приклади неправильних дробів.

  • З чого складається звичайний дріб?

  • Що показує знаменник дробу?

  • Що означає риска дробу?

  • З чого складається мішане число?

  • Назвіть приклади мішаних чисел.

  • Як перетворити мішане число в неправильний дріб?

  • Як порівняти два дроби з однаковими знаменниками?

  • Що більше: одиниця чи правильний дріб?

  • Що більше: правильний ч неправильний дріб?

  • Як знайти дріб від числа?

  • Як знайти число за його дробом?

  • Як додати дроби з однаковими знаменниками?

  • Як відняти дроби з однаковими знаменниками?

  • Скільки місяців становить одна четверта частина року?

  • Скільки годин становить одна шоста частина доби?

Математичні вірші! Учні читають по черзі вірші з теми звичайні дроби та коментують їх.

  • Ми вивчаєм дріб звичайний,

  • Фантазуєм надзвичайно:

  • Куди погляд наш впаде-

  • Загадкове щось знайде

  • З” – знаменник, мов Земля,

  • І для нас внизу вона;

  • Риска – дія ділення,

  • А не просто лінія

  • Дріб мов щедрий чоловік,

  • Дарувати усе звик;

  • Ділить вправно все знаменник,

  • Роздава усім чисельник

  • З дробом будемо дружити.

  • Математику – любити.

  • Вправи будуть гартувати,

  • Ми розумними зростати

  • А як дроби додаємо –

  • Всі чисельники візьмемо.

  • Непорушна лиш “Земля”,

  • Бо для всіх одна вона

  • Дроби віднімаємо –

  • Добре пам'ятаємо,

  • Віднімемо чисельники,

  • Не змінимо знаменники

  • Дуже любимо ці справи,

  • Наче іграшки, забави.

  • Мозок свій тренуємо,

  • Числа всі шануємо:

  • Мішані й неправильні –

  • Всі обчислим правильно

  • Знайди зафарбований дріб! Кожна група отримує малюнок, на якому вони повинні написати у вигляді звичайного дробу, яку частину кола зафарбовано кольором.



  • Наші успіхи! (Кожна група отримує коло, яке поділено на 10 рівних частин). Ось і закінчився перший семестр! За результатами семестрових оцінок у нашому класі із 10-ти учнів є 2 учні, які навчаються на високому рівні, 3 учні, які навчаються на достатньому рівні, 4 учні, що мають оцінки середнього рівня і 1 учень – на початковому рівні. Перед вами є кольорові олівці. За допомогою олівців зафарбуйте, яку частину складають учні нашого класу, що мають оцінки високого, достатнього, середнього та початкового рівнів.



  • Подорож по лісі! Розв’язати задачу за готовим малюнком.





























Б ерези – 245 дерев











К аштани - від беріз













С осни - від каштанів

Всього дерев - ?

Розв’язання

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

  1. Фізкультхвилинка

  2. Знайди невідоме. Розв’язування рівнянь, що містять дробові числа.



  1. Робота з міні-підручником.



Ми з вами плідно попрацювали, тепер ми можемо відкрити нашу посилку і подивитися, що ж там знаходиться.

Подивлюсь , що в неї. Лист та декілька примірників міні-підручника. Що ж написано у листі?

Читаю лист.

Шановні учні 5 класу Давидівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів .

До вас звертається Видавництво «Всезнайко». Наше видавництво планує наступного року випуск нового підручника з математики для 5 класу. Одну тему з майбутнього підручника, виділивши її в окремий міні-підручник, надіслано вам. Ми бажаємо залучити Вас до його опробовування. Для цього вам потрібно редагувати цей підручник, та оцінити його. Бажаємо плідної творчої праці. З вдячністю та повагою. Колектив видавництва «Всезнайко».

Дуже приємно, що саме нам випала честь першими з ним ознайомитись. Дуже вчасно ми отримали бандероль, бо саме на сьогоднішньому уроці ми повинні узагальнити та систематизувати знання за темою «Звичайні дроби».

Міні-підручників вистачить на всіх! Будь ласка роздайте їх для опрацювання. (Додаток 1)

Подивимось на обкладинку. Редактором будете ви, а коректором буду я. Напишіть будь ласка прізвища та ініціали на своєму примірнику. Відкриємо підручник. Подивіться зміст. Що ж сталося, чому тут прогалини! Мабуть бандероль під сніг попала.

Але продовжимо. Все, що зіпсувала негода, нам потрібно виправити, тему спробуємо відтворити разом.

  1. Підсумок уроку.

Отже, зараз ми виконали певну роботу. Всі негаразди природи ми виправили. Крім цього повторили та закріпили наші знання і вміння з теми «Звичайні дроби».

Міні-підручники після моєї корекції, залишаться вам на згадку про цей незвичайний урок.

  1. Домашнє завдання

На дошці написано домашнє завдання.

Дякую. До побачення.



























Давидівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

5 клас

























Редактор _____________________

Коректор: Шестакович С.М.

Результат роботи ______________







§1. Основні означення.

Звичайний дріб – це запис вигляду , де а і b натуральні числа. В цьому дробі число а називається________________, а число b – _________________.

_____________показує на скільки рівних частин розділена одиниця (щось єдине ціле), а ______________– скільки таких частин взято.

Риска, що відділяє чисельник від знаменника, називається рискою дробу. Чисельник і знаменник називають членами дробу.

Якщо знаменники двох дробів рівні, то більший той дріб, в якого чисельник ____________. Наприклад,

;

Звичайний дріб називаються правильним, якщо його чисельник ___________за знаменник. Якщо ж чисельник _____________за знаменник або дорівнює йому, то такий дріб називають неправильним. Наприклад,

а дроби -- неправильні. Значення кожного правильного дробу менше___. Якщо чисельник дорівнює знаменнику ,то значення такого дробу дорівнює __________. Наприклад, = .




















Приклади, які розв’язуємо разом:

  1. Порівняйте числа: а) і ;

Розв’язання: а) > , тому що______; .

Вправи для розв’язання:

  1. Яке з чисел більше?

а) чи ; б) 1 чи ; ____________________.

2. Які з дробів правильні, які неправильні:

, , , , , , .

3. Значення яких дробів більше за 1:

, , , , .

4. Значення яких дробів дорівнює 1:

, , , 1 ,3

5. Значення яких дробів менше за 1:

, , , ,













§ 2. Додавання і віднімання звичайних дробів.

Сума дробів з однаковими знаменниками дорівнює дробу, в якому ____________той самий, а чисельник дорівнює сумі ______________даних дробів. Наприклад, + = =

Різниця дробів з однаковими знаменниками дорівнює дробу, в якому знаменник_______________, а чисельник дорівнює___________чисельників даних дробів. Напри- клад, = =

§ 3. Знаходження дробу від числа.

Щоб знайти дріб від числа потрібно це число поділити на _____________ і помножити на ______________ .

Наприклад: від числа 72. Потрібно 72 : __ __ = ___.

§ 4. Знаходження числа за його дробом.

Щоб знайти число за його дробом потрібно дане число поділити на _____________ і помножити на ______________.

Наприклад: Дано 14, що становить від невідомого числа. Знайти це число. 14:__ __=__.









Бланк оцінювання

учня (учениці) 5 класу

_________________


Вид роботи

Власна оцінка

Оцінка вчителя

Домашнє завдання



Вправа «Два конверти»



Читання віршів



Знайти дріб



Наші успіхи



Подорож по лісі



Знайди невідоме!



Робота з підручником