УРОК: Природознавство.

КЛАС : 3

ТЕМА. Пристосування рослин до умов середовища (світло, тепло, вода, родючість ґрунту).

МЕТА:

навчальна: формувати елементарні поняття про умови росту і розвитку рослини; про взаємозв’язок усього живого, уявлення про окремі ознаки пристосування рослин до різних природних умов; формувати вміння розрізняти ознаки пристосування окремих рослин до різних умов життя; удосконалювати вміння спостерігати за явищами природи, встановлювати взаємозв’язки між об’єктами живої і неживої природи;

розвивальна: розвивати мислення (вміння аналізувати, виокремлювати головне, порівнювати за аналогією, узагальнювати); розвивати мовлення (вміння давати розгорнуту відповідь, відповідати повними реченнями); розвивати уяву, вміння доводити власну думку; позитивне мислення.

виховна: виховувати спостережливість, допитливість, прагнення пояснити сприйняття в природі, виховувати ціннісне ставлення до природи, бажання вивчати її, піклуватися про неї.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

1. Розширення уявлень про світ живої природи.

2. Поглиблення знань про пристосування рослин до умов середовища (світло, тепло, вода, родючість ґрунту), (середовище існування)

3. Поглиблення знань учнів про фактори, що впливають на життя і розвиток рослин, світлолюбні, рослини, які ростуть у затінку; теплолюбні, холоднолюбні рослини.

4. Розвиток мислення, мовлення, уяви учнів.

5. Виховання ціннісного ставлення до природи.

ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.

ФОРМА УРОКУ: урок з мультимедійним супроводом.

ОБЛАДНАННЯ: комп’ютер, телевізор (проектор); картки з диференційованим завданням; пакунок з гербарієм ; малюнки рослин; картки для роботи в групах; слова «Навколишнє середовище»

ДЕРЖАВНІ ВИМОГИ ДО НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ:

Учень/учениця:

має уявлення про рослини, як живі організми; ланцюги живлення;

знає про різноманітність рослин у природі; способи розмноження квіткових рослин;

наводить приклади пристосування рослин до умов існування;

розуміє значення рослин у природі і для людини; свою роль в охороні природи рідного краю;

розрізняє квіткові й хвойні рослини, їхні органи;

застосовує знання про рослини у життєвих ситуаціях та правила поведінки у природі.

Хід уроку

  1. Самовизначення до діяльності.

Дзвоник всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас!

Біля парти станем чемно -

Хай мине недаремно.

Будемо уважні і старанні всі.

Сядемо рівненько на місця свої.

  1. Створення ситуації успіху.

    1. Вправа "Погода" . Робота з календарем погоди

- Яка пора року настала?

-Що спричинило зміну пір року? (Обертання Землі навколо Сонця)

а який час Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі і навколо Сонця?

Дайте характеристику погоди сьогоднішнього дня, використавши потрібні терміни. (небо ясне, хмарно, мінлива хмарність, туман, ожеледиця, дощ, град, морозно, повітря тепле, ураган, слабкий вітер, вітряно тощо).

    1. Актуалізація опорних знань

Робота на картках (диференційоване завдання)

Одного разу Лісовичок-Боровичок посадив квітку. Він так мріяв, щоб вона скоріше виросла і розцвіла. Щодня нею милувався. Але через декілька днів,квітка захворіла. Він обурився: - Чого ж вона засохла? Невже ій не вистачало любові і турботи?

-Давайте в нашій дослідницькій лабораторії допоможемо нашому другу розібратися ,чого ж квітці не вистачало і що необхідно рослинам для життя.

Бесіда:

-Де ростуть рослини? ґрунті)

-Що таке ґрунт?(це верхній пухкий родючий шар зелмі)

- Що відбувається з опалим листям, залишками рослин і тварин? (Вони перегни-вають).  Перегній - головна складова частина ґрунту. Він утворюється внаслідок перегнивання залишків рослин, тварин, коренів, листя, плодів.  Восени і навесні ґрунт перекопують і перегній опиняється всередині ґрунтового шару. Там він розкладається і утворює мінеральні солі, поживні речовини необхідні для живлення рослин.

- Якщо в ґрунті багато перегною - ґрунт називається чорнозем.

Виходить, що квітці могло не вистачати поживних речовин.

А чого ще могло не вистачати квітці, ви дізнаєтесь самі, виконавши різні завдання.



Об’єднання в групи.

Завдання 1-і групи (в.р.)

-В охайних оселях воно в 25 разів брудніше, ніж назовні. Дізнатися, що це, вам допоможе підказка

(Повітря)





Завдання 2-ї групи (д.р)

Ця речовина найважливіша складова всього живого на нашій планеті. Ми можемо обходитися без їжі протягом декількох тижнів, а без неї здатні прожити лише 5-6 діб. • Наприклад, на душ її витрачається 114-230 літрів;• На чищення зубів – 18 літрів;• На миття посуду – 91 літр.• Людина щодня використовує 230 літрів .(Вода)



Завдання 3-і групи (с.р.)

Енергія (Сонця) Безкоштовно потрапляє на Землю у величезній кількості. Без нього не існувало б життя. Воно джерело світла і тепла на Землі.

Підбиття підсумків: Тобто, що потрібно для існування і розвитку рослин ? (Світло,тепло, повітря, вода і поживні речовини ) До якої природи належать всі ці умови існування ?( до неживої)

-А що може впливати на життя рослин з живої природи? (люди, тварини, рослини, птахи, комахи) Тварини живляться рослинами, запилюють їх, розносять плоди і насіння. Великі рослини можуть затінювати менші. Деякі рослини використовують інші, як опору.

-Як можна назвати це все, що оточує рослину і впливає на ії життя? (Усе, що оточує живий організм у природі, називається навколишнє середовище) Визначення на дошці.

3.Робота з підручником Робота з правилом с.94



  1. Мотивація навчальної діяльності.

    1. Робота з ілюстраціями

. Показ ілюстрацій рослин : верба, калина.

  • Чи бачили ви ці рослини на стежинах рідного раю?

Показ ілюстрацій рослин: ананас, банан.

  • А чи зустрічали ви такі дерева ?-Чому ?

Ми вже багато знаємо про світ живої природи,

- Чим відрізняються ці дерева? Яка в них будова?(Всі вони мають і стовбур і гілки, листя і плоди)

-Чи однакові умови існування? (Ні)

Чи рівномірно розподілені ці умови по поверхні Землі, чи скрізь на поверхні планети однакова кількість сонячного тепла, світла та води? (Ні.)

- У чому ж секрет? Чому ж в різних місцях ростуть різні рослини? І як вони пристосовуються до того,що їх оточує.



  1. Повідомлення теми та мети уроку.

    1. Бесіда. Формулювання теми уроку.

- Сьогодні під час нашої роботи в дослідницькій лабораторії ми дізнаємось нове про рослини, як вони пристосовуються до різних природних умов.

    1. Інтерактивна вправа "Очікувані результати". "Мікрофон"

- Скажіть, чого ви хочете навчитись на цьому уроці? Про що хочете дізнатись?

- Якщо всі наші очікування виправдаються, то ми побачимо, яка різноманітна природа нашої чудової планети, і дізнаємося, як люди її пізнають і поводяться з нею.

- Рослини, які живуть на Земній кулі, надзвичайно різноманітні . Не всі рослини живуть в однакових умовах. Одні рослини ростуть там, де багато вологи, інші у посушливих місцях, одні там, де багато світла, інші - у тіні.

Тож, щоб не загинути , рослини самі себе захищають і пристосовуються до різних природних умов. Як ви вважаєте яка ж тема нашого уроку?

( «Пристосування рослин до умов середовища»)



  1. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1.Діяльнісний підхід. Розгляд кімнатної рослини всіма групами (фіалка)

Доведіть, що рослина відноситься до живої природи

-Чому рослини, що ростуть у нас на підвіконні такі квітучі? Роздивіться і назвіть ті умови, що сприяють їх розвику і життю. (Відподі кожної групи)

-Щоб рослина добре росла і розвивалась їй потрібні: повітря, вода, поживні речовини, сонце, тепло.

-До якої природи вони належать?

2.Бесіда з елементами розповіді . ВОДА

- Що відбувається з кімнатною рослиною, якщо її довго не підливати?(Засохне.)

Без води не може жити жодна рослина, бо вода входить до складу живих організмів. Рослини вбирають воду з ґрунту за допомогою коренів,

- Чому в одних рослин коріння довге, а в інших коротке? Чому в одних рослин стебла довгі, а в інших всього кілька міліметрів? Чому листки в одних рослин широкі, такі, що можна на них плавати, а в інших вузенькі або взагалі перетворилися на колючки? Від чого це залежить?

Демонстрація і порівняння рослин

Подивіться на рослини, які живуть у посушливих місцях, де мало

вологи.

Шавлія. Зверніть увагу на коріння. Яке воно? Чому? (Довге коріння добуває

воду із глибини)

Ковила. Яке коріння? А листки ? Чому? (Такі листки випаровують дуже

мало води)

Очиток, молодило. Які листки? (Під час дощів запасається вода, яку в спеку

використовує рослина)

Розглянемо рослини, які ростуть на болотах, біля водойм, у воді, де надлишок вологи.

Латаття, рогіз, очерет. Яке коріння? Які листки? Чому? (Широкі, довгі листки випаровують надлишок вологи, яку всмоктує коротке коріння)



У посушливих місцях рослини мають довге коріння, з допомогою якого видобувають воду з глибини; листки у таких рослин вузенькі, щоб менше води випаровувалося або широкі, щоб більше запасатися водою.

Рослини, що живуть на воді мають коротке коріння і величезні листки,щоб побільше випаровувати води.

-Чому в деяких рослин замість листя — колючки? (З голочок колючки вологамайже не випаровується, і така рослина здатна жити навіть у пустелі.

ВИСНОВОК Не всі рослини мають однакову потребу в воді.



3.Дослідницька діяльність. СВІТЛО Порівняння двох рослин: що росли на підвіконні на світлі , і , що росли в темній шафі без сонячних променів. -Для чого рослинам потрібне світло? Рослини можуть живитися вуглекислим газом повітря тільки на світлі.

3.Робота з порівняльною ілюстрацією. Робота в групах «Світло», «Тінь».

Порівняйте вигляд сосен, що виросли в глибині лісу та на відкритому просторі (демонстрація малюнків сосен). «Світло» розглядає рослину, що виросла на просторі. «Тінь» розглядає рослину, що виросла в густому лісі.

Запитання до учнів:

— Який стовбур у рослин? Які нижні гілки у дерев? Які верхні крони ?

Учні у групах обговорюють поставлені завдання і доходять висновків.

• У першому випадку рослина виросла на просторі. Гілки її добре освітлені сонцем. Тому вони всі живі. Дерево галузиться, росте вшир.

• У другому випадку дерево має високий стовбур, на верхівці — крона з живих гілок. Усі нижні гілки засохли. До них не доходило світло. За недостатньої освітленості рослини мають потоншені стебла, дрібні блідо-зелені листки тощо. Надмірне світло затримує ріст рослин у висоту. Тому на сонячних місцях зростають більш низькорослі рослини, ніж у тінистих.

-Чому на кожному дереві гілки ростуть по-різному: густіші й довші, рідшій коротші? (Бо тягнуться до сонця, а їх закривають іншігілки.)

  1. якого боку дерева гілки густіші? (З того, звідки яскравіше і тепліше гріє сонце)

Виявляється,не всі рослини гинуть без світла. Деякі пристосувалися і до таких умов, нестачі світла. -Чи помічали ви коли-небудь, щоб листочки рухалися за Сонцем? Листки багатьох рослин можуть повертатися до світла (демонстрація: малюнка соняшника,). Це дає змогу краще вбирати сонячне проміння.

  • Чим рослина приваблює тварин? (Яскравим забарвленням, приємним запахом,солодким нектаром.)НАВІЩО?(для розмноження)



Фізхвилинка

Тепер відпочинемо. Якщо я називаю трав`янисту рослину-ви присідаєте, дерево-піднімаєте руки вгору, а назву куща- ставите руки в сторони.

(ВЕРБА,ЧОРНОБРИВЦІ,КАЛИНА,КУЛЬБАБА,ТОПОЛЯ,БАРВІНОК,ШИПШИНА, ТРОЯНДА,ОЖИНА,ГРУША,СМОРОДИНА,РОМАШКА,ЛІЩИНА,ДУБ).

4. Розповідь вчителя з елементами бесіди. ТЕМПЕРАТУРА ПОВІТРЯ

Рослини пристосувались за допомогою різних ознак до різних природних умов. Рослини пристосувались і до зміни пір року.

- Одні живуть у теплих краях, інші пристосовані до життя в умовах холодного клімату.

- Як рослини пристосувалися до суворої зими?

Зима. Що відбувається з рослинами взимку? (Стан спокою) Весною? (Бруньки, листки, квітки) Літом? (Дозрівання плодів) Осінню? (Насіння, листопад)

(Влітку вони ростуть, а назиму скидають листя, щоб урятуватися від холодного вітру і морозу.) (Відбувається явище листопаду, рослини переходять у стан спокою.

Якби листяні дерева нашої місцевості не скидали на зиму листя, вони загинули б, тому  що листя продовжувало б випаровувати воду, в той час як її надходження з мерзлого ґрунту припинилося. Ялина і сосна легко переносять узимку тимчасову нестачу води. Хвоя випаровує її набагато менше, ніж листки листяних дерев. Таким рослинам, як сосна, ялина, береза , допомагає переносити зимові холоди товста її пориста кора.

- Як ви думаєте, що є основною причиною змін, що відбуваються з
рослинами у різні пори року?

Рослини пристосувалися до скорочення або збільшення світлового дня, зниження або підвищення температури повітря і ґрунту, кількості вологи та ін.

5. Захист. Рослина живе у світі, який постійно хоче її

знищити. Це і тварини, оскільки тварини є споживачами рослин, це і

людина, яка теж використовує рослини для своїх потреб а окремі рослини,

такі як бур'яни, намагається постійно знищити. Рослини коренями

приростають до одного місця і не можуть утекти так як тварини, тому вони

використовують інші засоби захисту.

Які ці засоби захисту ми з вами зараз виявимо Я називатиму рослини, а ви

те, чим вони захищаються:

  • Шипшина, троянда, ожина, малина (Шипи, колючки )

  • Кропива (отруйна речовина)

  • Полин, чистотіл (Гіркий смак)

  • Мак, кульбаба, (Велика кількість дрібного насіння)

  • Пирій, конвалія, осот - розмноження кореневищем. Навіть з крихітної його частини виростають нові рослини.

  • ВИСТУП ТИМОШЕНКА



5. Це цікаво!!!

••• У своєму житті сучасна людина залежить від використання 1500 видів культурних рослин.

••• Деякі дерева спілкуються між собою , використовуючи хімічні речовини. Якщо жук нападає на якесь дерево , воно виділяє в повітря речовини, які підказують іншим деревам в околиці, щоб ті теж випустили отруту і відлякали тим самим від себе жуків.

••• Якщо ви поставите квітку у воду, що містить чорнило, вона може стати синьою або чорною!

••• Дерева ростуть від верхівки, тому якщо ви виріжете своє ім'я на дереві, коли ви (і дерево) ще маленькі, ваше ім'я залишиться на тій же висоті, коли ви станете старшими.

• Картоплю розводили раніше в якості квітки і обробляли її на клумбах перед палацами


  1. Узагальнення і систематизація отриманих знань.

1. Складання схеми «Дай рослині життя!». З поданих карток діти вибирають і вивішують на дошку ті, що вказують на необхідність оточення рослини для ії життя і розвитку.

-А навіщо нам берегти рослини? Рослини мають величезний вплив на навколишнє середови­ще. Вони очищають повітря, поглинаючи вуглекислий газ і виді­ляючи кисень, зволожують його, випаровуючи вологу. Коріння рослин зберігає структуру ґрунту і оберігає його від руйнування. Рослини також змінюють склад ґрунту, поглинаючи з нього одні речовини й виділяючи в нього інші.

-Чому в природі не зникають бур’яни? (Тому що у них дуже багато насіння.)

2.Інтерактивна вправа "Доповни мене"

  1. Рослини називають зеленим дивом Землі. (Так)

  2. Рослини — живі організми, тому що вони. живляться, дихають, ростуть, розмножуються, відмирають (Так).

  3. Щоб не загинути, рослини пристосувалися до різних умов життя в навколишньому середовищі. (Так)

  4. Пахучі квіти, гарне листя,— це ознаки, завдяки яким рослини виживають у різних природних умовах. (Ні)

  5. .Рослини не зникають зовсім, тому що... (самі захищаються від знищення).

  6. Для тоги щоб рослина добре росла і розвивалася, ій потрібні поживні речовини, вода, повітря, тепло і світло (Так)

  7. Охороняти потрібно тільки гарні рослини,. (Ні)

  1. Рефлексія навчально - пізнавальної діяльності учнів на уроці.

ЯК БУТИ ДРУГОМ ПРИРОДІ ? «ти також любиш природу?»

    1. Інтерактивна вправа "Очікувані результати". "Мікрофон"

- Дітки, вам сподобалась наша робота в дослідницькій лабораторії?

- Що ви сьогодні нового дослідили?

- Чи потрібно пристосовуватись рослинам до різних умов? Для чого? (Щоб не загинути).

- На рослини впливають всі живі організми, одже і людина також. А як же ми можемо домогти рослинам?(Не знищувати, не ламати, не вирубувати ліси, встановлювати штучні новорічні ялинки…)Давайте будемо друзями всьому живому на нашій планеті!Піклуймося про все, що нам дає Матінка-Природа!

2. Оцінювання.(Самооцінка спочатку) КАРТКИ

3. Домашнє завдання. Склади і розкажи казку про фантастичну рослину,яка бажала жити скрізь.Малюнок.