Урок № 65 Українська мова
Тема. Букви Яя, позначення звуків [йа]. Друкування букв, складів, слів. Підготовка руки до написання рукописних букв: письмо правого півовала.
Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою я; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уяву, увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, інтелектуальні здібності, пізнавальний інтерес; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок.
В країну природи, в країну погоди,
В країну чудової української мови.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Розминка
1. «Вгадай букву»
Хлопець йшов за кроком крок, на спині він ніс мішок.
А як глянути здаля — то виходить буква... «Я». Л. Андрієнко
2. «Полювання»
Ясени ледь-ледь шуміли — яснооке сонце сіло.
Яструб ящірку несе... Я — остання буква. Все. О. Кононенко
3. Робота над загадкою
У святковому залі стоїть, як картинка,
Весела зелена красуня... (ялинка).
III. Повідомлення теми уроку, мотивація діяльності
— Сьогодні на уроці ми вивчимо ще одну букву, але ця буква непроста. Вона ніби актриса, яка може грати різні ролі. І сьогодні ми дізнаємося,якими ж ці ролі можуть бути.
IV. Вивчення нового матеріалу
Буква я на початку слова позначає два звуки — [йа]
— У яких ще словах буква я стоїть на початку слова? Прочитайте їх.
— Які імена дітей ми ще не прочитали? (Надія, Лідія)
— Складемо до них звукові моделі.
— Поділіть слова на склади.
Перший склад — на, позначається звуками [н], [а].
Другий склад — ді, позначається звуками [д′], [і].
Третій склад — я, позначається звуками [й], [а].
— Після якої букви стоїть буква я у слові Надія? (Після букви і)
— Який звук позначає буква і? (Голосний)
— Отже, можна сказати, що буква я позначає два звуки ще й тоді, коли стоїть після голосного.
Буква я після голосного позначає два звуки — [йа]
3. Бесіда
— А от ще яку роль виконує в нашому мовленні буква я, ви дізнаєтесь з віршика, який написав для вас А. Шибаєв.
Всьому світу спішить
Я мерщій доповісти:
— Чи ж ви знаєте, хто Я?
Ви не знаєте, хто Я.
Я не просто собі Я
— Я — склад!
Я — літера!
Я — слово!
— Отже, буква я може бути і літерою, і складом, і окремим словом.
— А тепер вимовимо слова складами: я-лин-ка, я-гід-ка, я-щик, я-скра-вий.
— Назвіть лише перший склад у цих словах.
— Який перший звук? ([й])
— Який другий звук? ([а])
— Отже, у першому складі два звуки [йа],які на письмі позначаються однією буквою я.
— Послухайте речення і подумайте, які слова може заміняти буква я.
Я доглядатиму маленьких теляток і поросяток, жовтеньких курчаток і каченяток.
— Хто буде доглядати за маленькими тваринами? (Я) А хто це — «Я»? (Відповіді дітей.) Як бачите, кожен з вас замість свого імені може сказати: Я. Отже, я може вживатися замість імені людини.
1. Слухання вірша
ЯБЛУНЬКА
В лісі яблунька, в лісі дичка,
Рясно яблучок невеличких.
Плаче яблунька, плаче дичка:
— Родять яблучка,звуть — кислички… В. Гринько
*— Про що розповідається у вірші? (У вірші розповідається про дерево.)
— Як називається дерево? (Яблунька)
— Чому плаче яблунька? (Її плоди називають кисличками.)
2. Звуковий аналіз слова яблунька
— Біля новорічної ялинки завжди відбувається багато чудес. Та, на жаль, Новий рік давно вже минув, але все ж таки чудеса в нас сьогодні будуть. Бо всі ми станемо на деякий час учасниками гри «Поле чудес». Вестиму її я, поки Леонід Якубович перебуває у відпустці. Під час гри ми будемо вдосконалювати навички читання, звуко-буквеного аналізу слів. А завдання нашої гри розкажуть нам про цікавих тваринок, що «дружать» з буквою я.
V. Основна частина. Гра «Поле чудес»
I відбірковий тур
— Отже, ми готові розпочати гру. Перепусткою до участі у I турі буде таке завдання.
• Зробіть звуковий аналіз слів: явір, язик, Марія.
— Перші три учні, які правильно виконають завдання, стануть учасниками І туру нашої гри.
I тур
Ця прудка зелененька тваринка без жалю залишає свій хвостик ворогові, та інколи їх у неї буває цілих два. (Ящірка)
Я | Щ | І | Р | К | А |
1) Творче читання
— Прочитайте вірш, вставляючи в слова букву, якої бракує.
..ринка …кову хвалилась:
— В мене …линка у дворі
Причепурилась, гарно вбралась,
Стоїть на втіху дітворі.
— Про кого розповідається у вірші? (Про Яринку і Якова)
— Якою літерою починаються імена цих дітей? (Буквою Я)
— Як потрібно записати ці слова? (З великої букви) Чому?
— Яка перша буква в слові ялинка? (Буква я)
— Які звуки вона позначає? (Звуки [й], [а])
— Які імена починаються буквою Я? (Яків, Ярослав, Явдоха, Ярина)
— Які імена закінчуються буквою Я? (Володя, Леся, Надія, Валя)
II відбірковий тур
За відповіді під час II відбіркового туру діти отримують фішки. Три учні, які матимуть найбільшу кількість фішок по закінченню II відбіркового туру, стають учасниками II туру гри.
• Читання слів з буквою я.
Настя
| Зоряна | телятко |
Марта | Тамара
| поросятко
|
Катря | Уляна | ягнятко |
— Чому слова перших двох стовпчиків записані з великої букви?
— Прочитайте слова, в яких немає букви я.
— Зачитайте слова, в яких бува я знаходиться в кінці слова; у другому складі.
— Чим схожі між собою слова третього стовпчика?
— До слів третього стовпчика доберіть узагальнюючу назву.
• Гра «Тато, мама , я –щаслива сім’я.».
Зайчиха — ...,…; качка — ...,…; слониха — ...,…; лисиця — ..., …;гуска — ...,…. .
• Гра «Додай словечко».
У кози — козенятко. У корови — ... . У миші — мишенятко. У свині — ... .
У пташки — пташенятко. У вівці — ... .
II тур
Хижий птах, що дуже часто у давнину був помічником людини під час полювання.
Я | С | Т | Р | У | Б |
— Назвіть птахів, у назвах яких зустрічається буква я. (Зяблик, дятел, зозуля) Що цікавого можете розповісти про них?
Фізкультхвилинка
III відбірковий тур
• Гра «Вгадай предмет за ознакою».
Соковите, пахуче, кругле... (яблуко).
Зелена, колюча, святкова... (ялинка).
Балакучий, довгий, гострий... (язик).
• Логічна вправа. Зв’яжіть слово в овалі з тим, яке найбільше підходить до нього за змістом. Намалюйте стрілку, що з’єднує ці слова.
ЯМА ГРАБЛІ ЛОПАТА СВЕРДЛО ЯЩИК ЦИЛІНДР КУБ КУЛЯ ЯРМАРОК МАГАЗИН АПТЕКА БАЗАР
III тур
Найбільший та найсильніший представник родини кішок, близький родич тигра та леопарда. Може вполювати оленя чи крокодила. Занесений до міжнародної Червоної книги. (Ягуар)
Я | Г | У | А | Р |
— Для чого існує Червона книга? Як необхідно ставитися до природи, щоб зберегти її первозданну красу?
• Читання сильними учнями віршика-казочки Л. Біленької «Ягуар купив буквар»
Просило Ягуренятко (Таке допитливе звіря):
— Навчи мене читати, татку!Купи, будь ласка, букваря!
Послухав Ягуар синочка, приніс букварика йому.
Сидить синок у холодочку і вчиться розуму-уму.
Кмітливе Ягуренятко дійшло уже до букви «Я»,
Радіють син, і мама, й татко —вся ягуарова сім’я.
— Чому радіє ягуарова сім’я?
— Чого вчить нас цей віршик-казочка?
— А якщо ягуреня почне всім розказувати, яке воно розумне і кругом казати: «Я... Я...!», чи будуть задоволені його мама і тато? Чому?
Гра з глядачами. Великий дикий бик, що має довгу вовну. Проживає переважно в горах. (Як) — Скільки звуків позначає буква я в цьому слові? Доведіть свою думку.
Я | К |
Фінал. Хвостик бубликом згорнув, у будиночку заснув.
Та й вві сні наставив вуха, чи не йде хто, слуха, слуха... (цуценя).
Ц | У | Ц | Е | Н | Я |
— Скільки звуків позначає буква я в цьому слові? Доведіть свою думку.
С упер-гра. Продовжте ряд: «У корови — теля. У гуски -гусеня.А у людини -...» Хто?
Н | Е | М | О | В | Л | Я |
Офтольмологічна пауза.
VІ. Робота з підручником (стор. 66)
Завдання 1. Знайди букви Я і я в рядку.
Завдання2. Читання складів з буквою Я.
Завдання 3. Знайди слово – підпис до малюнка. (Якір)
Буква я позначає два звуки [йа] напочатку слова і складу.
Звуковий аналіз слів як та маяк за підручником.
Завдання 4. «Зайві» слова.
Над болотом летить чапля. ( Яблуко,крапля)
У вазі стояла конвалія. (Мелодія, паляниця)
У дворі росла яблуня. (Тополя, парасоля)
VІІ. Робота в зошиті з друкованою основою (стор. 50)
1 рядок – друкуємо велику та маленьку літери Яя.
2 рядок – друкуємо велику літеру Я.
3 рядок – друкуємо маленьку літеру я.
4 рядок – друкуємо склади: ял, ящ, ям, яз.
5 рядок – друкуємо слово яблуня.
VІІІ. Підсумок уроку та результатів гри
Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за кількістю отриманих фішок.
Нагородження переможців гри.