Тема: Який океан найменший. (І. Грущинська . Природознавство.)

Мета: Формувати в учнів уявлення про особливості природи Північного Льодовитого океану; удосконалювати вміння працювати з картою;розвивати спостережливість, пам'ять, мислення; виховувати допитливість, потребу у пізнанні нового матеріалу.

Обладнання: карта світу, контурні карти, карточки із завданням, «чарівні цукерки».

Хід уроку

І.Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.

1.Гра «Так чи ні»


  1. Тихий океан найбільший. +

  2. Індійський океан має 5 морів. +

  3. У тихому океані 6 морів. –

  4. Індійський океан найдовший. –

  5. Атлантичний океан третій за величиною. –

  6. Індійський океан найглибший. –

  7. У Тихому океані 9 морів. +

  8. Острів Мадагаскар знаходиться в Атлантичному океані. –

  9. Тихий океан омиває всі материки, крім Австралії? –

  10. Атлантичний океан не омиває Австралію. +


2. Робота з картою світу.

Показати вивчені океани і материки, які вони омивають.

3. Самостійна робота.

А)На контурній карті підписати вивчені океани.

Б) Охарактеризувати один із вивчених океанів п’ятьма реченнями (письмово)


ІV. Робота над новим матеріалом

  1. Робота в групах. Самостійне опрацювання нового матеріалу.

1 група – опрацювати ст.84 і дати відповіді на питання:


Північний Льодовитий океан


  1. У якому році вперше назвали його океаном, а не морем?


2.У якому році його стали називати Північним Льодовитим?


3.Який за розміром цей океан?


4. Яка його середня глибина?


5. Яка найменша глибина?


6. Яке місце посідає за кількістю островів?


7. Який острів найбільший у цьому океані?



2 група – опрацювати ст.85 і дати відповіді на питання:


Північний Льодовитий океан


  1. Чому цей океан отримав назву Льодовитий?


  1. Яка товщина льоду на ньому?


  1. Де утворюються айсберги?


  1. Що таке айсберги?


  1. Скільки морів знаходиться в Північному Льодовитому океані?



3 група – опрацювати ст.86 і дати відповіді на питання:

Північний Льодовитий океан


  1. Які рослини ростуть в Північному Льодовитому океані?


  1. Які тварини живуть у водах Північного Льодовитого океану?


  1. Які птахи гніздяться на узбережжі?


  1. Що таке «пташині базари»?


  1. Які великі звірі трапляються у океані?


Чому тваринам в Північному Льодовитому океані властиві великі розміри?


4 група – опрацювати ст.87 і дати відповіді на питання:

Північний Льодовитий океан



1. Чим особливий Північний Льодовитий океан?


2. Чому в ньому бідний рослинний і тваринний світ?

3. Як ви вважаєте, чому Північний Льодовитий океан вважають вершиною світу та кухнею погоди?


4.Де народжуються Айсберги?


5.Яка найбільша глибина океану?


  1. Який найбільший острів у Північному Льодовитому океані ?


  1. Виступи учнів. (Виходять по 2 учні з групи: один читає питання, а інший дає відповідь)

За виступи учнів даю «чарівні цукерки» , усередині яких по одному питанню:


Чому Індійський океан отримав таку назву ?


Доведіть , що в Індійському океані все навпаки: на півночі весь час літо, а на півдні – зима ?


До яких двох океанів належить острів Гренландія ?


Який океан найбільш досліджений?


Яке море не має берегів ? В якому океані воно знаходиться ?


Який океан найстарший ?


У якому океані більше десяти тисяч островів ?


Хто назвав океан Тихим? Чому ?


Чим особливий Північний Льодовитий океан ?


Які материки омиває Північний Льодовитий океан ?

V. Закріплення вивченого матеріалу

1. Робота з понятійною таблицею. (Заповнення таблиці у графі «Північний Льодовитий океан»)

2. Підведення підсумків за питаннями із «чарівних цукерок».

- А зараз давайте пригостимо всіх «чарівними цукерками», усередині яких сюрприз.

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання: опрацювати с. 84 – 87 підручника. Підготувати цікаві відомості про Північний Льодовитий океан.