Тема: Будова слова. Основа слова. Закінчення.
Мета: сформувати в учнів уявлення про закінчення слова як його змінну частину, порівняти будову слів в українських та російських мовах, вчити визначити закінчення в словах шляхом словозміни, визначити основу слова, розвивати усне і писемне мовлення, творчі здібності, мовне чуття, виховувати товариськість, любов до рідного дому та краю, повагу до праці.
Обладнання: смайлики, картки – моделі, таблиці учбові за даною темою.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Пропоную учням обрати смайл уроку серед запропонованих.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться
Пролунав уже дзвінок, Починаємо урок!
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтально перевірити (п. 28 Впр 191)
2. Складання й запис словосполучень зі словом ввічливий та усіма словами – синонімами до нього.
Стр 135 підручника ( чемна дитина, вихований учень коректна відповідь, тактовна людина, ґречне побажання).
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Мозгова атака
- Яку будову має текст?
- Яку будову має речення?
- Як ви вважаєте, чи має слова свою будову?
- Так, але в словах можна визначити цікаві складові частини.
2. Поетична хвилинка.
Не за синіми морями, не за дальніми лісами, а в Словарику – країні жили – були поживали Старий корінь сивуватий, Префікс – брат його молодший, Суфікс – добрий молодець, й Закінчення на кінець. Були всі вони сусіди, жили мирно, не тужили і в Словарії, звичайно, поважали їх й любили, одне одному служили і слова нові творили.
3. Хвилинка каліграфії.
Робота над загадкою. У хлопчика на хаті, химерні волохаті вмістились на хвилинку небеснії (хмаринки) Хх хм хи ха хв хл хмаринка.
Складіть звукову модель слова.
- Запишіть каліграфічно кожну літеру.
Складіть речення зі словом хмаринка та запишіть його.
4. Робота за моделями.
Р
озгляньте моделі, якими ми будемо користуватися на уроках української мови.
1)
2
)
Чим знайомі вони вам?
Поясніть їх?
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Для того, щоб наше мовлення було гарним, правильним, щоб усі слова в реченнях були між собою грамотно поєднанні, сьогодні на уроці ми навчаємося визначати закінчення у словах, виділити основу слова.
V. Робота над темою уроку.
Ознайомлення з теоретичним матеріалом. Бесіда.
Розповідь учителя
А) Закінчення – це частина слова, яка змінюється. Щоб визначити закінчення, слід змінити слова за числами, питаннями. (є хто? – немає кого?)
або родами. При зміні закінчення утворюються різні форми одного й того самого слова. Наприклад: мама, мами, маму, мамою.
Закінчення служить для зв’язку слів у реченні. Наприклад пишатися, мама – пишатися мамою.
В деяких словах є нульове закінчення . Наприклад: хід, слон,дах.
Б) частина слова без закінчення називається основою слова.
Частина слова, яка зберігає основне значення називається корінь.
Якщо слово складається тільки з кореня, то основа дорівнює кореню.
Наприклад: хід, слон,дах.
В) Запис під диктування
Мамина хата в саду як віночку.
Біля хати ростуть вишні, черешні, яблуні. Про хату, оспівано в багатьох піснях.
Чим схожі слова хата, хату, хати?
Бесіда про батьківську хату.
Г) Проблемна ситуація
- Спробуйте відгадати слова за такими частинами: -а-, -ий-.
А яке слово ви впізнаєте, коли я скажу земл…? (земля) яблуньк…. ? (яблунька).
Смач….? (смачний, смачна, смачні)
Д) Робота над деформованим реченням.
Осінь хлібами, відшуміла, стиглими.
Г) Запам’ятай ( підр стр 71)
Утворення й запис словосполучень(колективна робота за підручником)
Первинне закріплення( впр 195 стр 71 підручника)
Складання поданих слів речення та його запис ( вправа196 стр71)
Фізкультхвилинка ( музикальний супровід)
VІ. Закріплення та осмислення вивченого
1.Виділення основи і закінчення слова(вправа 197)
Порівняйте у кожній групі основу слова і закінчення.
2. Утворення словосполучень, замінюючи закінчення виділених слів.
(вправа 198) З одним словосполученням ( на вибір) . скласти й запиши речення.
3. Гра «Упіймай речення»
До кого летить кулька, той називає закінчення в слові. ( зима, діти, олівець, школа, весняний, паперові)
4. Гра «Упіймай основу»
Якщо в слові неодмінно є його частина змінна то є й та, що не зникає, як її ми називаєм? ( основа)
Позначте основу в словах.
Зимонька, вітри, книга, трактори, зелений, розумна, сріблясті.
5. Гра з сигнальними картками «Кмітливчики».
Назвати частину слова, учні сигналізують закінчення чи основа. ( - а, весн,
-ій, школ, -ий, учн, стол, - и, казк)
6. Цікавинка «Мудрогелика» стр 72 підручника
VІІ. Підсумок уроку
Що нового дізналися на уроці? Що вчилися робити? Що найбільше запам’яталося? Як визначити закінчення в словах?
VІІІ. Домашне завдання.
П. 30 стр 71 правила вивчити. Впр 200