Дата: Номер: Клас: 8
Тема: Кровотворення. Форменні елементи крові
Мета : ознайомити учнів із органами кровотворення, особливостями кровотворення у людини, продовжити формувати уявлення про склад крові (еритроцити, лейкоцити, тромбоцити), виявити відмінності у будові і функціях форменних елементів крові;
- розвивати вміння аналізувати, порівнювати, виділяти головне, вміння зіставляти матеріали та робити висновки;
- виховувати толерантне ставлення до оточуючих, дбайливе ставлення до власного здоров’я.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник, зошит, ілюстрації, роздатковий матеріал, медійна презентація до уроку
Хід уроку
І Організація класу.
Перевірка наявності необхідного обладнання(підручник, зошит, щоденник)
Діагностика настрою
Вправа «Сонечко» (очікування) - на партах є зображення сонечка, напишіть на ньому чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку, покладіть сонечко на кінець столу, повернемося в кінці уроку
Вправа «Очікування» - я теж очікую від уроку позитиву, а тому моє сонечко теж посміхається (слайд)
ІІ Актуалізація опорних знань.
Ознайомлення з методикою само оцінювання
Вправа «Зайве слово»
Виявити слово, яке не стосується теми минулого уроку
Кров, шлунок, плазма.
Еритроцити, лейкоцити,зуб
Шлунковий сік, білки, вода
Тестові завдання (по 0,5 за кожну правильну відповідь )
Обрати правильну відповідь
У організмі людини на кров припадає:
а) 7%
б) 17%
в) 3%
2.Кров не містить:
а) форменних елементів
б) плазми
в) лімфи
3. До форменних елементів крові не належать:
а) еритроцити
б) лімфа
в) тромбоцити
4. Функція крові, що полягає у перенесенні тепла по всьому організмі для підтримки сталої температури тіла:
а) гомеостатична
б) захисна
в) терморегуляційна
5. Кров належить до тканини:
а) сполучної
б) м’язової
в) нервової
6.Назвіть орган, що не належить до «депо» крові
а) судини шкіри
б) легені
в) кровоносні судини
г) печінка
- Взаємоперевірка
ІІІ Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності
Тема нашого уроку «Кровотворення. Форменні елементи крові» - запис
Отже, завдання нашого уроку: детальніше дізнатися про форменні елементи крові, місця їх утворення та руйнування, функції, ознайомитися із органами кровотворення, особливостями кровотворення у людини, виявити відмінності у будові і функціях форменних елементів крові.
Проаналізуйте малюнок
Що ви бачите?
Назвати форменні елементи крові
Встановити відповідність між зображенням і назвою (учні називають колір)
ІV. Вивчення нового матеріалу
1.Розповідь учителя
- До форменних елементів крові належать еритроцити, лейкоцити, тромбоцити
Пропоную декілька відео сюжетів про форменні елементи крові.
Будьте уважними, спробуйте скласти опис форменних елементів за поданим планом
Алгоритм:
Назва – Форма – Наявність ядра – Вміст в 1 мм2 крові – де утворюються – скільки живуть – де руйнують - функція
(перегляд відеосюжетів)
Робота в групах (робота з підручником с. 87 - 88)
ЗАВДАННЯ: подовжити складати опис форменних елементів за поданим планом
І – еритроцити
ІІ – лейкоцити
ІІІ – тромбоцити
Утворення «нових груп»
У кожній групі є учні, які мають інформацію про кожен із видів форменних елементів, обміняйтеся відомою інформацією, користуючись складеним описом
3. Оцінювання роботи в групах
Установити відповідність
І група завдань
1. Нестала форма тіла, псевдоніжки та ядро
2. Без’ядерні двовгнуті дрібні клітини
3. Безбарвні без’ядерні дрібні клітини
ІІ група завдань
Живуть 3 – 4 місяці
Живуть 5 – 12 днів
Живуть від 3 – 5 днів до десятків років
ІІІ група завдань
1. «Запускають» процес зсідання крові
2. Здатні поглинати та знищувати чужорідні тіла
3. Переміщують по клітині дихальні гази
Варіанти відповідей
А – еритроцити
Б – лейкоцити
В – тромбоцити
_Чому еритроцити і тромбоцити вважають частинками крові, кров’яними пластинками, а лейкоцити – клітинами крові?
4. Кровотворення(гемопоез)
Гемопоез починається наприкінці 2 – го тижня розвитку плода,
- на 5 тижні розвитку плоду центром кровотворення стає печінка,
- на_?___ кістковий мозок (робота з підручником) – знайти правильну відповідь і вставити пропущене слово
- Перед вами схема «Кровотворні органи людини»
Користуючись отриманими знаннями та текстом підручника виконайте завдання:
ЯКІ ФОРМЕННІ ЕЛЕМЕНТИ крові утворюються у цьому кровотворному органі?
Учитель називає кровотворний орган – учні підписують його назву:
Тимус – лейкоцити,
селезінка – лейкоцити,
червоний кістковий мозок - еритроцити,тромбоцити,
лімфатичні вузли лейкоцити,
мигдалики - лейкоцити
5. Форми гемоглобіну
Розглядаємо молекулу гемоглобіну
Який склад молекули гемоглобіну?
1 літр крові містить 140 – 160 г гемоглобіну. Скільки гемоглобіну міститься організмі людини, якщо кількість крові 5 л? – 700г – 800 г
Форми гемоглобіну – презентація
Аналіз схеми – перетворення гемоглобіну (обговорення)
Закріплення вивченого матеріалу
Завдання на оцінку
Підписати назви форменних елементів
1 –
2 –
3 -
2. Аналіз гемограми
Кількість яких форменних елементів є сталою для чоловіків і жінок?
Кількість яких форменних елементів є змінною для чоловіків і жінок?
Чому?
Додаткове завдання
Чи знаєте ви скільки еритроцитів у крові людини, порахуйте, знаючи, що і організмі людини масою 70 кг 5 л крові. Якщо їх скласти у ланцюг, то ним можна обмотати планету Земля 3 рази
VПідсумок уроку
Результат – оцінка (робота зі шкалою само оцінювання)
Вправа «Очікування» - чи справдилися очікування?
Чи посміхається сонечко?
Домашнє завдання та інструктування про його виконання –Вивчити п.19, розв’язати задачі 1- 3 (с. 89) – за вибором.
Робота з додатковими джерелами
дізнатися які є види лейкоцитів, їх функції в організмі.
Додатки до уроку
І Тестові завдання
Обрати правильну відповідь
У організмі людини на кров припадає:
а) 7%
б) 17%
в) 3%
2.Кров не містить:
а) форменних елементів
б) плазми
в) лімфи
3. До форменних елементів крові не належать:
а) еритроцити
б) лімфа
в) тромбоцити
4. Функція крові, що полягає у перенесенні тепла по всьому організмі для підтримки сталої температури тіла:
а) гомеостатична
б) захисна
в) терморегуляційна
5. Кров належить до тканини:
а) сполучної
б) м’язової
в) нервової
6.Назвіть орган, що не належить до «депо» крові
а) судини шкіри
б) легені
в) кровоносні судини
г) печінка
ІІ. Алгоритм:
Назва – Форма – Наявність ядра – Вміст в 1 мм2 крові – де утворюються – скільки живуть – де руйнують - функція
ІІІ. Установити відповідність
І завдання
1. Нестала форма тіла, псевдоніжки та ядро
2. Без’ядерні двовгнуті дрібні клітини
3. Безбарвні без’ядерні дрібні клітини
ІІ завдання
Живуть 3 – 4 місяці
Живуть 5 – 12 днів
Живуть від 3 – 5 днів до десятків років
ІІІ завдання
1. «Запускають» процес зсідання крові
2. Здатні поглинати та знищувати чужорідні тіла
3. Переміщують по клітині дихальні гази
Варіанти відповідей
А – еритроцити
Б – лейкоцити
В – тромбоцити
ІV
Оціночна картка
Ціна питання | Сума балів | |
І. Тестові завдання | 0,5 за кожне правильно виконане завдання(максимум 3б.) | |
ІІІ. Установлення відповідності | 0,5 за кожне правильно виконане завдання (максимум 1,5б.) | |
ІV. Підписати органи кровотворення | 0,5 за правильно підписаний форменний елемент (максимум 1,5б) | |
Інше: - розв’язок задачі
| 1 бал 0,5 бала за кожне доповнення
1 бал
0,5 бала | |
Творчі відповіді (за рекомендацією вчителя) | 0,5 за кожне правильне доповнення | |
Додаткове завдання
Чи знаєте ви скільки еритроцитів у крові людини, порахуйте, знаючи, що і організмі людини масою 70 кг 5 л крові. Якщо їх скласти у ланцюг, то ним можна обмотати планету Земля 3 рази