6 клас

Урок № 15

Тема: Мультимедіа. Об’єкти мультимедіа. Галузі використання мультимедіа. Мультимедійні програвачі. Змінення значень властивостей графічних зображень.

Мета:

  • навчальна: ввести поняття мультимедіа, об’єкти мультимедіа (текст, зображення, аудіо та відео); ознайомити учнів з галузями використання мультимедіа; формувати вміння переглядати та редагувати зображення, змінювати їх колір і розмір, виконувати обтинання, обертання.

  • розвивальна: розвивати інтерес до предмета, мислення, пам'ять;

  • виховна: виховувати зосередженість, увагу та спостережливість.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: комп’ютери, картки із завданнями, мультимедійні пристрої.

Хід уроку

  1. Організаційний етап.

  2. Відтворення і коригування опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.

Повторення.

  • Які пристрої для роботи з даними ви знаєте?

  • Які пристрої можуть зберігати і відтворювати для користувача зображення, музику, аудіокнижки, відеофільми?

  • Які існують форми подання інформації? (графічна, текстова, звукова, відео, анімація…)

  • Чи можна поєднати різні види інформації? Як ви вважаєте, яким чином це можна зробити?

  • Який спосіб подання інформації називають комбінованим?

  • Як можна об’єднати різні види інформації, ви дізнаєтесь під час вивчення теми «Мультимедіа».



  1. Вступна бесіда за темою «Мультимедіа».

- Як ви вже дізналися, сьогодні ми починаємо вивчати тему «Мультимедіа».


  1. Оголошення мети і завдань уроку.

Тема сьогоднішнього уроку — «Мультимедіа. Об’єкти мультимедіа. Галузі використання мультимедіа. Мультимедійні програвачі. Змінення значень властивостей графічних зображень». Сьогодні ви зможете навчитися переглядати зображення, їх редагувати (змінювати їх розміри, колір) та виконувати основні операції над зображеннями.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

Пояснення з елементами демонстрування

З вивченого у 5 класі ви вже знаєте, що інформацію можна подавати в різні способи: текстовим, числовим, графічним, звуковим, відео, умовними сигналами, спеціальними символами та комбінованим способом — шляхом поєднання кількох різних способів.

Наприклад:

  • параграф підручника з відповідними ілюстраціями;

  • відеокліп;

  • навчальний відеофільм;

  • презентація «Мій клас»;

  • MMS-повідомлення тощо.

Інформацію, подану комбінованим способом, ще називають мультимедійною.

Мультимедіа (лат. multum — багато, medium — середовище) — це поєднання різних способів подання інформації.

Отже, під мультимедіа розуміють поєднання мультимедійних об’єктів: тексту, графіки, звуку, відео, анімації та інших ефектів в одному файлі.

Слід зважати на те, що доволі часто до мультимедіа об’єктів за­раховують тільки аудіо- та відеооб’єкти.

Пристрої введення, виведення та збереження об'єктів мультимедіа

Як ви вже знаєте з 5-го класу, усі пристрої комп’ютера можна поділити на такі групи: пристрої введення даних, пристрої опра­цювання даних, пристрої збереження та виведення даних.

Для введення об’єктів мультимедіа в комп’ютер використо­вують:

  • відео- та веб-камери;

  • фотоапарати;

  • мікрофони;

  • музичні синтезатори;

  • планшети;

  • смартфони і мобільні телефони;

  • сканери;

  • диктофони тощо.

Для виведення об’єктів Мультимедіа використовують:

  • монітори;

  • телевізори;

Галузі використання мультимедіа

Мультимедіа використовується в різних галузях людської ді­яльності. Ви вже знаєте, що мультимедіа активно використову­ється в комп’ютерних програмах, призначених для навчання. Ці програми ще називають електронними підручниками або посібни­ками. Вони містять, крім текстових даних, ще відео- та аудіоматеріали, фотографії, схеми, графіки, анімацію, просторові моделі реальних чи уявних об’єктів тощо.

Мультимедіа широко використовують під час створення кіно, відеофільмів і мультиплікації. Без мультимедійних об’єктів не можна уявити собі сучасних комп’ютерних ігор.

Мультимедійні об’єкти використовують у науці та у виробни­цтві переважно для створення моделей процесів та явищ, а також під час проектування майбутніх виробів: автомобілів, ракет, літа­ків тощо.

У рекламі, довідкових системах мультимедіа використовують для покращення сприйняття відомостей про товари, послуги, засо­би і шляхи подорожей тощо.

У медицині лікарі навчаються робити операції, робити перев’яз­ки, дивлячись на відеозаписи операції або використовуючи моделі- тренажери, що імітують тіло людини.

Якщо запитати «Де можна використати можливості мультиме­діа?», то відповіддю буде «Всюди».

Microsoft Office Picfure Manager

Програма Microsoft Office Picfure Manager належить до складу комплекту програм Microsoft Office. З її допомогою можна дійснювати редагування зображень.

Запуск програми: Пуск → Усі програми → Microsoft Office → Засо­би Microsoft Offices Microsoft Office Picture Manager.

Інший спосіб: на назві графічного файла клацнути правою кнопкою миші - Відкрити за допомогою – вибрати Microsoft Office Picture Manager.

Файли в Робочому полі можуть відображатись в одному з трьох подань - Ескіз, Діафільм або Один рисунок. Перемикання способів п цання здійснюється з використанням відповідних кнопок пункту меню Вигляд.

  1. Практичне завдання. Інструктаж з БЖД


Релаксація. Виконання комплексу вправ для зняття зорової втоми

Повільно переводити погляд вверх-вниз, потім навпаки. Повто­рити тричі.


  1. Усвідомлення набутих знань.

Опитування ланцюжком

  • Яку інформацію називають мультимедійною?

  • Що є об’єктами мультимедіа?

  • Які пристрої називають мультимедійними?

  • Які носії інформації використовують у мультимедійних при строях?

  • Які пристрої використовують для введення мультимедійних об’єктів?

  • Які пристрої використовують для виведення мультимедій них об’єктів?

  • Як під’єднати мультимедійний пристрій до комп’ютера з ме­тою копіювання даних?

  • Чим відрізняється копіювання файлів з мультимедійних пристроїв до комп’ютера від копіювання файлів з однієї папки комп’ютера до іншої?

  • У яких галузях використовують мультимедіа?

  • З якою метою можна використовувати мультимедіа для на вчання?


  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

      1. Завдання за підручником

Опрацювати відповідний параграф підручника, конспект уроку.

      1. Додаткове завдання

Підготувати розповідь про пристрої введення, виведення та збереження об'єктів мультимедіа.



  1. ПІДСУМКИ УРОКУ

Рефлексія

Наприклад, учням пропонують закінчити речення на зразок: «Для мене сьогодні важливим було...», « Сьогодні я дізнався про…», «Мені хотілося в майбутньому дізнатись про..., навчитись...».



3