Урок № 57 Клас__6__ Дата:__________
Тема уроку. Коло. Довжина кола
Мета уроку: сформувати в учнів поняття кола, радіуса, діаметра, дуги кола, домогтися розуміння змісту залежності між радіусом кола та його довжиною, засвоєння формул для знаходження довжини кола; формувати вміння виконувати побудову кіл за допомогою циркуля; розвивати вміння працювати з підручником, виокремлювати головне; виховувати самостійність.
Очікувані результати: учні повинні описувати поняття кола, записувати і пояснювати формулу довжини кола, називати наближене значення числа
, розв’язувати вправи, що передбачають знаходження довжини кола.
Обладнання та наочність: підручник, роздавальний матеріал,
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
■ I. Організаційний етап
▪ Привітання
▪ Перевірка готовності учнів та кабінету до уроку
■ II. Перевірка домашнього завдання
Відповісти на запитання, що виникли в учнів під час виконання домашнього завдання.
▪ Виконання завдань, аналогічних домашнім
Підручник ______________________________________________________
■ III. Актуалізація опорних знань
▪ Бліц-опитування
1. У скільки разів збільшиться периметр квадрата, якщо його сторону збільшити:
а) у 3 рази; б) у 10 разів; в) у n разів?
2. Знайдіть відношення периметра квадрата до його сторони.
3. Точка C належить відрізку AB завдовжки 42 см. Знайдіть довжини відрізків AC і BC, якщо C — середина відрізка.
■ IV. Формулювання теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності
▪ Оголошення теми уроку
▪ Формулювання разом із учнями мети й завдань уроку
▪ Мотивація навчальної діяльності
Як відомо, математика, крім чисел і дій із ними, вивчає ще й геометричні фігури і їх властивості. Які ви знаєте геометричні фігури? Уявлення про яку геометричну фігуру дає обруч? Що нагадує колесо? Сьогодні ми розглянемо одну з геометричних фігур — коло.
■ V. Засвоєння нових знань
План викладання нового матеріалу
1. Поняття кола, радіуса, діаметра, дуги кола.
2. Залежність між радіусом кола та його довжиною.
3. Формули для знаходження довжини кола.
▪ Робота з підручником
Підручник
▪ Бесіда за запитаннями для опрацювання
1. Як побудувати коло за допомогою циркуля?
2. Яка точка є центром кола?
3. Що називають радіусом кола; діаметром кола?
4. Яким співвідношенням пов’язані радіус і діаметр кола?
5. Що називають дугою кола?
6. Скільки радіусів, діаметрів можна провести в колі?
7. Що називають хордою кола?
▪ Практична робота
Виміряйте за допомогою тонкої нитки довжини будь-яких двох кіл та їх діаметри. Знайдіть відношення кожного кола до його діаметра. Зробіть висновок. Запишіть формулу для обчислення довжини кола через:
а) радіус; б) діаметр.
■ VI. Первинне закріплення знань
▪ Виконання усних вправ
1. Знайдіть довжину кола діаметром 20 см
.
2. Дано коло радіусом 14 мм. Назвіть довжину діаметра кола.
▪ Робота учнів біля дошки
Підручник _________________________________________________
▪ Робота в парах за карткою
Картка
1. Довжина кола дорівнює 25,12 дм. Знайдіть радіус і діаметр цього кола.
2. Відомо, що довжина екватора Землі становить 39 940 км. Знайдіть радіус Земної кулі.
3. Довжина кола збільшилася на
см. На скільки збільшився його радіус?
4. Діаметр півкола дорівнює 4 см (див. рисунок). Знайдіть периметр заштрихованої фігури.
Відповідь і розв’язання до картки
1.
дм;
дм. 2.
км. 3. На 1 см. 4.
(см) — довжина півкола. Сума довжин трьох сторін прямокутника дорівнює
(см). Отже, периметр фігури:
(см).
Відповідь:
см.
Перевірити роботи учнів.
■ VII. Підбиття підсумків уроку
▪ Фронтальне опитування
1. Як розміщені точки кола відносно його центра?
2. Що називають радіусом кола?
3. Що називають хордою кола?
4. Що називають діаметром кола?
5. Який зв’язок між діаметром і радіусом одного кола?
■ VIII. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
▪ Завдання для всього класу
Підручник_______________________________________________________
▪ Індивідуальне завдання
Діаметр колеса тепловоза дорівнює 80 см. Колесо робить 800 обертів за 2 хв. Яка швидкість тепловоза (у кілометрах на годину)? Результат округліть до десятих.
Розв’язання
1)
(см) — довжина кола колеса;
2)
(м) — шлях, який пройде точка обода колеса за 2 хв;
3)
год; 2009,6 м = 2,0096 км.
(км/год).
Відповідь: 60,3 км/год.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Картка 1. Довжина кола дорівнює 25,12 дм. Знайдіть радіус і діаметр цього кола. 2. Відомо, що довжина екватора Землі становить 39 940 км. Знайдіть радіус Земної кулі. 3. Довжина кола збільшилася на 4. Діаметр півкола дорівнює 4 см (див. рисунок). Знайдіть периметр заштрихованої фігури. Математика, 6 клас. Урок №57 |
Картка 1. Довжина кола дорівнює 25,12 дм. Знайдіть радіус і діаметр цього кола. 2. Відомо, що довжина екватора Землі становить 39 940 км. Знайдіть радіус Земної кулі. 3. Довжина кола збільшилася на 4. Діаметр півкола дорівнює 4 см (див. рисунок). Знайдіть периметр заштрихованої фігури. Математика, 6 клас. Урок №57 |
Математика, 6 клас. Урок №57