2 клас. Образотворче мистецтво

Урок № 10

Тема. Рельєф (опуклий та заглиблений). Передавання фактури поверхні в рельєфі. Ліплення рельєфної композиції «На дні морському» (пластилін).

Мета. Продовжувати ознайомлювати учнів зі скульптурою як видом образотворчого мистецтва, з поняттями рельєф, контррельєф, барельєф, горельєф; продовжувати закріплювати навички роботи з пластичними матеріалами; формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси напівоб’ємної форми; закріплювати навички основних видів ліплення; розвивати вміння передавати свої почуття, емоції, настрій скульптурними засобами; розвивати дрібну моторику руки; виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, екологічну культуру.

Тип уроку. Комбінований урок

Обладнання. Демонстраційний матеріал: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; формочки для піску; матеріали та інструменти: дошка для ліплення; пластилін (глина); стеки; цупкий картон; простий олівець; матеріали для відбитка; гуашеві фарби; палітра; пезлі № 4, 6; клей ПВА; пензель для клею; серветки.

Хід уроку

І. Організаційна частина уроку. Створення відповідної емоційної атмосфери. Перевірка готовності учнів до уроку.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

    1. Бесіда

З яким видом образотворчого мистецтва ми познайомилися на попередньому уроці? Навіщо люди створюють скульптури? Які думки і почуття вони допомагають їм передавати? Які види скульптури ми знаємо і для чого їх використовують люди?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Пояснення вчителя

— На попередньому уроці ми з вами робили подарункову статуетку. Її можна взяти в руки, розглянути з різних боків, повертаючи по колу.

Скульптуру, навколо якої можна обійти і розглянути з усіх боків, називають круглою скульптурою.
Але коли скульптура зустрічається з іншим, вже добре знайомим нам видом мистецтва — архітектурою, вона наче притискається до стіни — розчиняється в ній, або навпаки — виростає з площини стіни. При цьому ми з вами бачимо тільки частину об’ємного зображення. Так ось, зображення, що виступає над стіною, називають рельєфом.

Художники розрізняють два види рельєфу. Один називають барельєфом. Слово це французьке й означає воно низький рельєф. Дійсно, в барельєфі зображення виступає над площиною менше ніж на половину свого об’єму.

Якщо ми бачимо більше ніж половину об’єму зображуваних фігур, якщо вони майже «вибралися» з площини стіни — це горельєф, або високий рельєф.

(Гарною ілюстрацією для уроку, присвяченого рельєфам, можуть слугувати формочки для піску. Можна продемонструвати учням обидва види напівоб’ємної скульптури на піску. Можна використовувати коробку, наповнену вологим піском.)

2. Створення елементарного рельєфу методом відбитка



V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.Пояснення вчителя

— Сьогодні ми з вами знову станемо скульпторами. І для роботи нам знадобиться аркуш картону розмірами 10 х 10 см. Ми ліпитимемо рельєф, присвячений мешканцям морського дна. Ви вже знаєте, що ліпити — означає додавати шматочки матеріалу до форми. Для ліплення ми скористаємося пластиліном.
Але перш ніж ми розпочнемо ліплення, давайте згадаємо основні правила і прийоми роботи з пластиліном.  

  1. Правила роботи з пластиліном

Розминати і розгортати пластилін потрібно на дощечці; розрізати пластилін стекою; невикористаний пластилін класти в клітинку упаковки; після завершення роботи з пластиліном руки витирати серветкою;

не бери пластилін до рота, не торкайся брудними руками обличчя, очей, одягу. Не чіпай зошити, книги, гумки — скрізь будуть жирні плями, по яких жодна ручка не пише.



  1. Правила роботи з товаришами

Поважай працю товариша. Ніколи не бери до рук чужу роботу без дозволу автора чи вчителя. Не ламай чужих виробів, навіть якщо вони погано зроблені;

не торкайся руками представлених на виставці робіт, в тому числі і своїх;

навчився сам — допоможи товаришеві. Підкажи, яким прийомом краще зробити потрібну форму або виправити помилку. Покажи це на своїй роботі. Виправляй роботу товариша або допомагай йому тільки за його згоди; у спільній з товаришем роботі над композицією будь згідливіший і поступливіший у виборі теми та персонажів. Виконуй вироби чесно. Поступися товаришеві виготовленням більш простих виробів. При невдачі не звинувачуй товариша, а допоможи виправити помилки.

  1. Творче завдання

  1. Перегляд відео « На дні морському»

2 ). Пояснення до творчого завдання


Риби — чудовий сюжет для рельєфу. Подивіться на рибу уважно, і ви побачите, що всі лінії, які утворюють її форму, плавні та м’які. Накресліть загальну форму риби, а потім заповніть отриману форму ковбасками і кульками з пластиліну. Викладіть пластилінові ковбаски по контуру рибки, потім поверхню всередині форми заповніть пластиліном і вирівняйте стекою. Додайте ковбаски-водорості й круглі камінчики для дна. Прикрасьте рибу методом відбитка або послідовним примазуванням круглих лусочок, рухаючись від хвоста до голови. Готовий рельєф можна розфарбувати гуашевими фарбами, а потім покрити клеєм ПВА.


Індивідуальна робота за творчим завданням

На аркуші паперу розміром 10 х 10 см виконують ескіз майбутнього рельєфу. Потім на картон розміром 10 х 10 см послідовно наносять горизонтальні ковбаски з пластиліну блакитного, синього, зеленого, фіолетового кольорів. Учні можуть скористатися готовими кольорами пластиліну або змішати пластилін необхідних кольорів. Потім поверхню вирівнюють пальцем або стекою.


VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Обговорення учнівських робіт.

Після виконання рельєфів відбувається обговорення учнівських робіт. Із готових рельєфів створюють фриз «На дні морському».