Урок № 21. _______________

Тема: Дзвінкі і глухі приголосні звуки. Спостереження за спосо­бом вимовляння парних дзвінких і глухих приголосних звуків (впр. 1-3, с. 31-33)

Мета: уточнити і закріпити знання учнів про приголосні звуки та спосіб позначення їх на письмі; розвивати вміння розрізняти на слух та за способом вимовляння дзвінкі і глухі приголосні; виховувати любов до природи.

Наочність: підручник, зошит.

Тип уроку: комбінований.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Хвилинка каліграфії

Фф фа фло фу фе флу фі фи оф еф

Футбол портфель фартух

Федір фарбував фіалки фіолетовим фломастером.

Чи знайоме вам значення слова фартух?

Словник Фартух — частина одягу, що захищає плаття, костюм від бруду.

Доберіть до слова футбол споріднені слова.

Доберіть до слова портфель слова — назви дій.

Доберіть до слова фартух слова — назви ознак.

Поділіть слова в реченні на склади.

2. Вправи на повторення

Замініть звук [л] на звук [р]. Які слова у вас утворилися?

Лак (рак), лама (рама), малина (Марина), валити (варити), лови (рови), Лука (рука), жалко (жарко), Валя (Варя), лити (рити), жалити (жарити).

Запишіть одну з пар слів. Підкресліть приголосні.

Прочитайте пари слів, поясніть їх значення, складіть з кожним із них речення.

Бік — пік

рибка — ріпка

брати — прати

грубка — групка

III. Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні на уроці ми будемо вчитися правильно вимовляти і розрізняти на слух дзвінкі та глухі приголосні звуки.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Робота за підручником (с. 31–33)

Вправа 1, стор. 31.

Прочитайте текст.

Була собі в річці жабка,

а в жабки зелена шапка,

а в шапці підкладка зелена —

така, як стрічка у мене.

І носить ту шапку жабка,

бо то її найкраща шапка.

Галина Кирпа

Спишіть підкреслені слова. Вимовте однакові приголосні звуки в цих словах; вимовте звуки, які відрізняють ці слова. Порівняйте вимову звуків, які позначають виділені букви.

Спишіть останнє речення. Підкресліть однією рискою слова, які відповідають на питання хто?, двома рисками — слова, які відповідають на питання що робить?.

Знайдіть в останньому реченні слово, у якому дві букви і три звуки.

Вправа 2, стор. 31-32.

Прочитайте пари слів.

бабка Гліб ґава дим дім ліз

папка хліб кава тин тік ліс

зірка жив джміль дзвін дзьоб

сірка шив чапля цвях горобець

Вимовте звуки підкреслених букв. Яка різниця між звуками кожної пари? Вимовте звуки, які утворюються голосом і шумом, тобто дзвінко.

Вимовте звуки, які утворюються без голосу, тільки за допомогою шуму, тобто глухо.

Дзвінкі

[б]

[г]

[ґ]

[д]

[д’]

[з]

[з’]

[ж]

[дж]

[дз]

[дз’]

Глухі

[п]

[х]

[к]

[т]

[т’]

[с]

[с’]

[ш]

[ч]

[ц]

[ц’]

[ф]

Зверніть увагу на дзвінкі приголосні, що не мають пари.

Дзвінкі

[в]

[й]

[л]

[л’]

[м]

[н]

[н’]

[р]

[р’]

Глухі

Порівняйте парні звуки в таблиці. Який глухий звук не має пари?

Приголосні звуки, які вимовляються з голосом і шумом, називаються дзвінкими. Приголосні звуки, які вимовляються тільки з шумом, називаються глухими.

Дзвінкі приголосні звуки наприкінці складу та слова вимовляються дзвінко.

Вправа 3, стор. 32.

Прочитайте текст. Про кого в ньому розповідається?

ФОТОГРАФ

Фотогра.. був ду..е талановитий. Він зробив стільки ..отографій, що й не ..лічити. У молодості він фотографував ..отоапаратом «Зеніт». Тепер у нього — цифровий фотоапарат. Усі фотографії мо..на «скинути» на комп’ютер.

Його знімки хвалили, а охочі сфотографуватися в нього чи замовити знімок записувались у чергу.

За Галиною Малик

Спишіть перший абзац, уписуючи пропущені букви. Які звуки ці букви позначають?

У виділених словах вимовте звуки. Які букви їх позначають?

2. Первинне закріплення

Назвіть предмети, зображені на малюнках (ложка, діжка, гриб, дід, жолудь, ніж, дзьоб, ріг, гарбуз тощо).

Складіть речення зі словами — назвами зображених предметів.

  • Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація знань

Прочитайте вірш. Випишіть пари слів, приголосні у яких утворюють пари за глухістю-дзвінкістю. Підкресліть букви на позначення протиставлених приголосних.

Сьогодні малята копають грядки:

уперше в житті вони садять квітки.

Від цього і радість у них на лиці,

і сонце вітає малих: — Молодці!

Замініть глухі звуки [с], [c’] дзвінкими [з], [з’]. Прочитайте слова, що утворилися. Складіть речення зі словами кіска, кізка.

Коса (коза), сірка (зірка), кіска (кізка), село (зело), свити (звити), вус (вуз), ліс (ліз).

VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія

Чого вчилися сьогодні на уроці?

Наведіть приклади слів, які починаються (закінчуються) дзвінким

(глухим) приголосним звуком.

VII. Домашнє завдання

С. 33, вправа 3.

Спишіть другий абзац вправи 3. Порівняйте вимову виділених слів. Зробіть звуко-буквений аналіз підкреслених слів.