Урок Клас 5 – Б Дата 07.12.2017

Тема: ПРИСЛІВ'Я ТА ПРИКАЗКИ. НАРОДНЕ УЯВЛЕННЯ ПРО ДОВКОЛИШНІЙ СВІТ ТА ЙОГО ОЦІНКА В ПРИСЛІВ'ЯХ І ПРИКАЗКАХ. КРАСА І МУДРІСТЬ ЦЬОГО ЖАНРУ УСНОЇ НАРОДНОЇ ТВОРЧОСТІ

Мета:

- ознайомити учнів з жанрами фольклору — прислів'ями і приказками;

- розвивати навички виразного, осмисленого читання прислів'їв та приказок, пояснення їхнього змісту; розвивати культуру зв'язного мовлення, логічне мислення, увагу, пам'ять; збагачувати словниковий запас учнів; формувати кругозір, світогляд;

- виховувати розуміння ролі прислів'їв та приказок у сучасному світі.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: збірки прислів'їв і приказок, підручник,, картки, мультимедійна призентація



ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Перевірка домашнього завдання. (Читання учнями вивчених напам’ять і складених ними загадок, по 3 шт., за підготовлені загадки отримують картки)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя. Оповідка про кравця.

Чи чули ви прислів’я в живій мові старших, зустрічали в книжках? Наведіть приклади.

2. Робота з девізом уроку

Народ скаже — як зав’яже.

Народна творчість



IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

V. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Пояснення вчителя з елементами бесіди.

2. Читання прислів'їв та приказок. Робота з підручником.

Ст. 145 – 147( читаємо вголос)

3. Опрацювання теоретичного матеріалу. Прийом «Літературний словничок»

Прислів’я — короткий стійкий народний вислів з повчальним змістом, що виражає закінчену думку..

Приказкавлучний вислів, який не виражає закінченої думки й не має повчального змісту.

4. Пояснення вчителя. Порівняльна таблиця.

Короткий вислів

1 або 2 і більше речень

Неповне речення

Повне твердження і висновок з нього

Не є повним твердженням

Закінчена думка

Незакінчена думка

Має повчальний зміст

Спонукає до роздумів



5. Знайти відповідність. Прийом «Впізнай прислів’я»(робота в парах):

Згода будує

не доводить

Краще переконати словами

а навчився

Сварка до добра

а незгода руйнує

Мудрим ніхто не вродився

ніж кулаками

Згода будує, а незгода руйнує


Краще переконати словами, ніж кулаками


Сварка до добра не доводить


Мудрим ніхто не вродився, а навчився




6. У якій життєвій ситуації можна використати певне прислів’я? (Учні згадують випадок із власного життя чи життя класу, до якого можна застосувати прислів’я, наприклад: «Хто рано підводиться, за тим діло водиться», «Не відкладай на завтра, ЩО сьогодні можеш зробити».)

7. Релаксація. Інформаційна хвилинка

Фламандський художник Пітер Брейгель 1559 року створив картину «Нідерландські прислів’я». Тут зображений дивний світ! Люди зайняті справами, які здаються безглуздими. На даху будинку лежать млинці. Жінка несе світло в казані. Якийсь чоловік б’ється головою об стіну. Виявляється, що це зображені прислів’я.

Усього Пітер Брейгель зобразив близько 100 прислів’їв на своїй картині. До багатьох з них можна дібрати українські відповідники. Погляньте на картину і підберіть до неї українські прислів’я.

- Не знаючи курсу, не піднімай вітрил.

- Не спитавши броду, не лізь у воду.

- Цап леопардові не товариш.

- Вовк вівці не товариш.

- Добре ім’я і в темряві сяє.

- Добре ім’я — найкраще багатство.

8. Ситуативне моделювання (придумати ситуацію, яка б відповідала змісту)

Варіант І: «Хто сміється, тому не минеться»

Варіант ІІ: «Згода будує, а незгода руйнує»

Варіант ІІІ: Скажи мені, хто твій друг, і я скажу хто ти»

9. Прийом «Конструювання»

- Душа, а, тіло, тіло, болоті, злоті, в. («Тіло в золоті, а душа в болоті»)

- Розум, які, і , такий, літа. («Які літа, такий і розум»)

- Маєш , дбаєш, як, так, і. («Як дбаєш, так і маєш»)

- А, шабля, голову, слово, душу, ранить. («Шабля ранить голову, слово – душу»)

- Гуляй, діло, сміло, зробив. («Зробив діло – гуляй сміло»)

Резервні завдання:

10. Визначити прислів’я та приказки. Прийом «Клубок народної мудрості»

· Тварин вчать батогом, а людину — прикладом. (Прислів’я)

· Дзеркало людину не прикрасить. (Приказка)

· Птаха пізнають в польоті, а людину — в роботі. (Прислів’я)

· Рука руку миє. (Приказка)

· Як корові сідло. (Приказка)

· Люди сильні, коли допомагають одне одному. (Прислів’я)

«Правда очі коле» (Приказка)

«У страху великі очі(Приказка)»

«Дожився до ручки» (Приказка)

«Він тертий калач» (Приказка)
«Рання пташка дзьобик чистить, а пізня очиці жмурить»
(Прислів’я)

«Такий тупий ніж, що й киселю не ріже» (Прислів’я)

«Живе, як у батька за пазухою» (Прислів’я)

«У лиху годину узнаєш вірну людину» (Прислів’я)

"Коріння праці гірке, але плоди — солодкі"(Прислів’я)

"Щастя не в хмарах ховається, а працею здобувається(Прислів’я)"

"Землю прикрашає сонце, а людину — праця"(Прислів’я)

"У кого розум — у того й щастя"(Прислів’я)

"Що в мудрого на гадці, те в дурного на язиці"(Прислів’я)

"Не краса красить, а розум"(Прислів’я)

"По одягу зустрічають» (Приказка)

"На свій розум надійся, та й за чужий тримайся"(Прислів’я)

"Золото без розуму—сміття"(Прислів’я)

«Хто сміється, тому не минеться» (Прислів’я)

«Згода будує, а незгода руйнує» (Прислів’я)

"Яке коріння — таке й насіння"(Прислів’я)

"Мудрим ніхто не родиться"(Приказка)

"Мудрим ніхто не вродився, а розуму навчився"(Прислів’я);

"Дитя — що тісто: як замісив, так і виросло"(Прислів’я)

"Яке дерево, такі й квіти, які батьки, такі і їхні Діти".(Прислів’я)



  1. Прийом «Закінчи прислівя»

Згадайте початок прислів’їв, у яких друга частина така:


... як на світі жить

(Книга вчить…)

... усяк тому рад

(У сім’ї лад —...)

... гуляй сміло

(Зробив діло —...)



VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Опитування з вивченої теми. Прийом «Мікрофон»

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати тему за допомогою підручника та зроблених на уроці записів.

Вивчити напам’ять п’ять будь-яких прислів’їв.